TEMAT: Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko.

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 30 Sty 2019 18:07 #639793

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
W sumie wcześniej nie wiedziałam o tym typie pomidorków, ale dostałam 2 gatunki dwarfa gratis przy zamówieniu na straganiku.
Zagłębiłam się w temat.
Nic innego mi nie pozostaje, jak je wypróbować :-)
Mam donice 7 i 10 litrów, czy takie wystarczą?


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 31 Sty 2019 11:53 #639896

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Edyta-ka dwarfy są różne, niektóre mają 1,2m i 7 litrowa donica może być za mała, 10 litrów to minimum.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 31 Sty 2019 14:50 #639963

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
A jeszcze jedno pytanie, jak je prowadzić, na ile pędów?

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 31 Sty 2019 15:45 #639972

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
To zależy jakie masz, niektóre prowadziłam na dwa, inne na 3-4 pędy. Tylko pamiętaj że prowadzone na 4 pędy to będą krzaczory i mogą wywrócić małą doniczkę, no i kwestia podwiązywania. Same rośliny mają silną mocną łodygę ale grona trzeba czasami podwiązać bo się wyłamują. Dwarfy które rosną do 1,2m też wymagają podwiązania.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 02 Lut 2019 14:45 #640361

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
aga wrote:
Kazko,tak mnie zachęciłeś,że teraz myślę jak wyciąć tuje i zrobić kolejną grządkę podwyższoną specjalnie na dwarfy. :jeez: Dzięki jeszcze raz za te wszystkie wpisy. :bye:

Jeśli podwyższona grządka, to spoko. Można też w donicach pomiędzy tuje, chociaż nie wiem, jaki wpływ na pomidory będą miały olejki
eteryczne tui oraz woda po deszczu spływająca z krzewów. Tak czy inaczej warto. :)

Jako że ogrodnik żyje nie tylko dwarfami wysokimi na 120-140 cm., proponuje pójść w drugą stronę.
Większość z nas uprawia pomidory w donicach na parapecie czy balkonie. Zrobiłem taki zestaw pomidorów micro-karłów. Ciekawe. :dry:

Andrina Micro – Odmiana micro-karłowa, wzrost od 16-26 cm. Wzrost dość silny, pokrój rośliny kompaktowy, liście regularne.
Owoce dojrzewają po 60-65 dniach,owoce typu czerwone soczyste czereśnie, ok.20-25g., o słodko-kwaśnym, bardzo dobrym smaku.
Odmiana plenna. Idealna do uprawy na parapetach i balkonach.
Arla – Odmiana micro-karłowa, lekkozwarty krzew, o silnym wzroście, liście regularne, wysokość roślin to 35-40 cm.
Dojrzałe owoce po ok.65 dniach, czerwone, w kształcie serca z małym końcem o wadze 25-35 g. Uprawa na parapetach i balkonach.
Aztek Micro Dwarf – Odmiana micro-karłowa, krzak zwarty, sztywnołodygowy, liśćie regularne typu roguse.Dobrze się krzewi.
Wspaniała odmiana o wysokości 26-30 cm. Owoce są bardzo duże jak na czereśnie i wyglądają jak małe brzoskwinie ze spiczastym
końcem, jasnożółte pomidory o słodkim smaku i wadze 30-40g.Pierwsze dojrzałe owoce po 60-63 dniach. Uprawa na parapetach i balkonach.
Baby Micro Dwarf – Odmiana micro-karłowa, zwarty, sztywny krzak o słabym wzroście, liście regularne. Wysokość roślin
10-13 cm., szerokie na 12-15 cm.,najmniejszy pomidor micro-dwarfów Owoce są jak małe czerwone serca, jędrne, chrupiące, smak
doskonały dość wyrazisty i cierpki. Waga owoców 15-20 g. Dojrzewają po 46-50 dniach, dosyć plenne.Idealny do uprawy na parapetach,
dobrze prezentuje się w podwieszonych doniczkach.
Balcony Red – Odmiana micro-karłowa, o zwartym kompaktowym pokroju, ciemnozielonych regularnych liściach typu rugose,
o wysokości 28-30 cm. Owoce w kształcie czereśni, czerwone, okrągłe,soczyste, chrupiące. Dobra równowaga słodkości i kwasowości.
Dojrzewają po 45-50 dniach, owoce o wadze 25-35 g. Uprawa na parapetach i balkonach.
Balkonzauber – Odmiana micro-karłowa, dość silny wzrost, dość zwarty krzak o liściach regularnych. Rośliny wysokie
naok.30-35 cm. Wytwarza mnóstwo czerwonych, okrągłych, małych pomidorów (większych niż wiśniowe), o wadze 30-40 g.
Smak jest łagodny i słodki - soczysty pomidor. Po ok. 55-60 dniach dojrzewa. Uprawa na parapetach i balkonach.
Birdie Rouge Micro Dwarf – Odmiana micro-karłowa, sztywnołodygowa, o zwartym pokroju. Liście regularne, typu rugose
Wysokość roślin to 25-30 cm. Kompaktowy krzew, który daje czerwone, okrągłe pomidory z 15-20. gramów. Owoce mają łagodny
pomidorowy smak, są soczyste i mają mniej słodyczy. Toleruje ciepłe i suche warunki uprawy. Duża produktywność
owoców, dojrzałych po 50 dniach. Uprawa na parapetach i balkonach, dobrze się prezentuje w podwieszonych donicach.
Bonsai Micro Dwarf – Odmiana micro-karłowa, sztywnołodygowa, dość silny wzrost i zwarty pokrój.Liście regularne
typu rugose. Wysokość roślin to tylko 20 cm.Mimo niskiego wzrostu, duża produktywność owoców.Owoce typu wiśnia,czerwone
o wadze 15-25 g.Smak czerwonych wiśni jest silny i zrównoważony, niezbyt słodki. Wyjątkowo wczesne owocowanie po
45-48 dniach, idealna do uprawy na parapetach.
Chibikko Micro Dwarf – Odmiana micro-karłowa, o wiotkich dość grubych łodygach, liściach regularnych.Rośliny mają
ok.30-35 cm. wysokości. Owoce typu czereśnie,są soczyste i słodkie, czerwone i błyszczące. Smak jest nieco bardziej cierpki
niż słodki, a miąższ pozostaje jędrny, ale nie chrupiący. Waga owoców 25-30 g., dojrzewają po ok.58 dniach. Uprawa na
parapecie i balkonie.
Curly Kaley Micro Dwarf – Odmiana micro-karłowa, roślina jest zwarta i rośnie jak małe drzewo,o liściach regularnych
typu rugose. Wysokość roślin ok.35 cm.Owoce w kształcie owalnej wiśni, w czerwonym kolorze,są lekko spiczaste na końcu.
Bardzo dobry smak,łagodny i słodko-kwaśny. Waga owoców to 30-35 g., które dojrzewają po 55 dniach. Idealna do uprawy w donicach
na parapecie i balkonie.
Pinocchio – Odmiana micro-karłowa, roślina sztywnołodygowa, zwarta, krzewiąca się. Liście regularne typu roguse.
Wysokość roślin 24-30 cm., duża produktywność roślin.Owoce okrągłe typu wiśnia, są słodkie, soczyste, miękkie i owocowe
o cienkiej skórze. Jest doskonałym pomidorem na dżemy i galaretki, pod warunkiem, że nie będziesz ich jeść z rośliny.Waga
owocówok.30 g., dojrzewają po 65-70 dniach,dobrze się krzewią i owocują. Idealna do uprawy w doniczkach na parapetach, dobrze
wygląda w wiszących doniczkach. Jest również odmiana o żółtych owocach Pinocchio Yellow. Reszta opisu taka sama.

Ciekawa odmiana autorstwa Tatiany Kouchnarevej

Tatiana's Russian Patio Dwarf – Odmiana micro-karłowa, sztywnołodygowa,zwarta, kompaktowa, krzewiąca się. Wysokość
roślin to 35-45 cm. Wytwarza bardzo dużo małych i średnich, mocne czerwonych pomidorów , o wadze ok. 45-60 g. Dobry
zrównoważony smak słodko-kwaśny, owoce soczyste. Dojrzewają po Ok.60 dniach. Uprawa w donicach na parapecie i
balkonach. Dojrzewanie owoców skoncentrowane.


Pozdrawiam.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Horti, Zbyszko46, pouder, Marlenka, rys20, BettyL, rejmat, Ada, Jaedda, bastis, Szafirek, Mandorla, aga, del, renons

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 02 Lut 2019 19:21 #640436

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Kazko,jesteś naprawdę bardzo pomocny. :) Dobrze,że jeszcze jest trochę czasu,bo muszę przemyśleć,które odmiany wypróbować.Z pewnością w pierwszej kolejności te ze straganiku,/wciąż czekam na kopertę,chyba jutro przyjdzie/.Chcę jeszcze dokupić kilka odmian karzełków.A oprócz dwarfów,to jeszcze kilka odmian sprawdzonych w zeszłym roku i kilka odmian/głównie NN/ z Ukrainy,które chcę sprawdzić.Więc u mnie zapowiada się rok pomidorowy.Dobrze,że wszyscy lubimy je jeść. :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): kazko47, rys20, Ada

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Lut 2019 22:01 #640709

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Pytanie takie: co znaczy termin dwarf. I nie chodzi o dosłowne tłumaczenie. Czy jest to określenie gatunku, odmian, czy jakby dowolne? Bo czy dwarfem jest np pomidorek Maskotka? Jaka jest granica? Tak pytam, bo nie wiem.\ to tak na marginesie ...... Może ktoś to wyjaśni bo ja głuchy na angielski niestety....

Ryszard

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Lut 2019 22:07 #640710

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Bardzo dostępnie opisał dwarfy Kazik w pierwszym poście tego wątku - forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...?limitstart=0#626828

Może na początek wystarczy :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): rys20

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Lut 2019 22:25 #640713

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Na moje dwarf to po prostu pomidor karłowy. :) I w takim rozrachunku Maskotka również by nim była.
Ale jest też druga definicja - czyli pomidorki należące do rodziny "Dwarf Tomato Project". To wszystko mają być pomidory niskie, krępe, najczęściej z tego co widzę z dużymi albo przynajmniej średnimi owocami.
Przetłumaczyłam tu dość dokładnie opis ze strony dwarf tomato project. Mam nadzieję, że się nie rąbnęłam, ponieważ mój angielski też jest jaki jest.
Dwarf Tomato Project wyniknął z komentarza na forum pomidorowym, gdy Craig LeHoullier ubolewał nad faktem, że kategoria pomidorów karłowatych jest bardzo ograniczona. Zasugerował, że byłoby dobrze skrzyżować pomidory karłowate z wysoko rosnącymi, aby zaradzić tej sytuacji i wspomniał o pomidorze "New Big Dwarf" wymienionym w Katalogu nasion Isbell z 1915 roku, który opisał, w jaki sposób odmiana została stworzona przez skrzyżowanie "Dwarf Champion" (znanego od końca 1800 roku) z największym znanym pomidorem w tym czasie, "Ponderosa". Patrina pomyślała, że ​​to brzmi jak fajna zabawa i postanowiła spróbować własnych sił w tej dziedzinie w następnym sezonie letnim (w Australii).

Do końca 2005 roku Patrina z powodzeniem utworzyła 8 krzyżówek, a ona i Craig zdecydowali się wykorzystać zgromadzony materiał do rozpoczęcia projektu, w którym każdy (kto chciał pomóc w ustabilizowaniu nowych odmian) może zgłosić się na ochotnika do uprawy tych roślin. Celem było stworzenie gamy smaków, kolorów i rozmiarów, które byłyby równe odmianom wysoko rosnącym, przy jednoczesnym zachowaniu największych zalet roślin karłowatych: ich zwartej budowie i wynikającej z niej łatwości uprawy. Wolontariusze mieli możliwość nazwania każdej nowej odmiany pomidora karłowatego, którego odkryli w uznaniu za pomoc w projekcie.

W styczniu 2006 r. Projekt otrzymał specjalną sekcję na nowym forum pomidorowym Tomatoville (dzięki jego właścicielowi). To miejsce stało się domem dla projektu. Członkowie forum zapisywali się każdego sezonu, aby pomóc w rozwoju wielu pokoleń "rodziny Dwarfów". W ten sposób nazwaliśmy każdą krzyżówkę przy użyciu nazw zaczerpniętych od "Królewny Śnieżki i Siedmiu Krasnoludków" i wymyślaliśmy nowe nazwy w razie potrzeby. Były to nazwy robocze używane do zgłaszania wyników upraw w każdym sezonie opisywanym na forum, dopóki nie wybrano najlepszych odmian pod względem smaku i wyglądu i nie nadano im prawidłowych nazw przez ochotników, którzy je odkryli.

Każdego roku dalszej hodowli do projektu włączało się więcej różnorodnych odmian, ponieważ inni ludzie zaczęli robić krzyżówki, zapylając pomidory wysoko rosnące pyłkiem pobranym z karłów lub łącząc karły z innymi karłami. Do 2017 r. Projekt zawarł w sobie 68 nowych odmian karłów o różnych kolorach, rozmiarach i kształtach pomidorów, a po odkryciu Open Source Seed Initiative (OSSI) i za zgodą uczestników projektu, wszystkie odmiany zostały oznaczone jako odmiany OSSI. (...)

Członkami forum, którzy od 2006 r. wnieśli swój wkład w rozwój projektu są: Bruce Bradshaw, Vince Lavello, Ray South, Lee Newman, Sherry Long, Soren Linnemann, a ostatnio Craig LeHoullier, więc kategoria karłów w pomidorach rozwija się i prawdopodobnie ta tendencja wzrostowa będzie tylko nabierać na sile. Dwarfy mają około połowy wielkości zwykłych roślin, a potrzeba jest większa niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ wielu ludzi chce uprawiać własne jedzenie, ale często ma do tego ograniczoną przestrzeń. Jeśli chcesz mieć rozmiar, kolor, smak i fakturę pomidorów wysoko rosnących na roślinach, które są o połowę mniejsze, dołącz do nas i wyhoduj różne odmiany razem z Dwarf Tomato Project!

EDIT

Kurde, ja tu siedzę i to tłumaczę, a widzę, że już ktoś się o to postarał. Głupio mi teraz. :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 03 Lut 2019 22:45 przez Pizza.
Za tę wiadomość podziękował(a): rys20

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Lut 2019 22:26 #640714

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Właśnie, a po przestudiowaniu wątku pytanie dlaczego zalicza do dwarfów Olę i Maliniaka , a inne podobne nie? Tylko pytam. Tak z ciekawości, bo pomidory i tak uprawiam - od dawna... Ale dwarf-ów wcześniej nie znałem, pomimo sadzenia Oli i Maliniaka.... Dobrze, że zostałem TU naprowadzony bo już mam nabyte odmiany dwarfów czarne.. Takie karły to jest OK. A i inne dwarfy też OK. Choć ja uprawiam przede wszystkim wysokie w foliaku. Ale miło, że w zasadzie podobne odmiany są już w wersji karłowej,i w dodatku sztywnołodygowej. Sam miód dla działkowczów. Pozdrawiam
Ryszard
Za tę wiadomość podziękował(a): Pizza

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Lut 2019 22:35 #640717

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Generalnie założenie projektu jest takie, że są to krzyżówki pomidorów karłowatych z wysoko rosnącymi w celu uzyskania na niskich roślinach owocków jak u tych drugich - dużych, mięsistych. Może dlatego koktajlówki raczej nie są do nich zaliczane - choć według mnie jak najbardziej się nadają do nazwania ich dwarfami. To w końcu karły.
Za tę wiadomość podziękował(a): rys20

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Lut 2019 22:35 #640718

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Pizza wrote:
Na moje dwarf to po prostu pomidor karłowy. :)

EDIT

Kurde, ja tu siedzę i to tłumaczę, a widzę, że już ktoś się o to postarał. Głupio mi teraz. :rotfl1:[/quote]

dzięki, w jednym miejscu zamieściłaś wszystko.
Pozdrawiam
miłośnik pomidorów
Ryszard
Za tę wiadomość podziękował(a): Pizza

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Lut 2019 23:46 #640729

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Co do nazwy dwarf.Jest to inaczej karzeł, krasnal, gnom lub podobnie.

Jest to pomidor karłowy, sztywnołodygowy, o mocnych łodygach, krzak w formie drzewka lub komina(różnie to określają),
cecha wspólna tych pomidorów to liście, zazwyczaj ciemnozielone, pomarszczone, typu rugose (pośredni typ liścia pomiędzy
liściem zwykłym pomidorowym a ziemniaczanym). Liście pomarszczone roślina zawdzięcza genowi karłowatości.

Taką cechę posiadają Ola Polka i Maliniak a nie ma jej Maskotka i jest wiotkołodygowa.

:bye:
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, Pizza, aga

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 04 Lut 2019 09:16 #640749

  • Przylepa
  • Przylepa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 1098
Przeczytałam cały wątek i chyba się skuszę na testową uprawę w donicy :hearts: bo widzę, że pomidorki godne uwagi. Teraz tylko poszukać nasion w sklepach. :dance: i siać.
Pozdrawiam Ewa
"Chcesz być szczęśliwym - załóż sobie ogród"
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2019 09:16 przez Przylepa.
Za tę wiadomość podziękował(a): kazko47

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 04 Lut 2019 10:58 #640760

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
A ja właśnie otrzymałam przesyłkę z dwarfami od Ani. :dance: Ktoś powiedziałby: ja to się cieszę byle czym...Ale dla mnie to nie jest byle co.Dzięki Aniu,dzięki wszystkim,którzy nasionka udostępnili.Ale się będzie działo! :happy4: :hearts: Chciałabym zrobić eksperyment i posadzić po jednym pomidorku z odmiany w szklarni,po jednym na grządce podniesionej i po jednym w donicach. :idea2: I obserwować,jakie będą różnice w uprawie.Teraz muszę dokładnie poczytać u Kazko ,jakie to pomidorki mam? :comp: :wink2: :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): kazko47, Ada

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 04 Lut 2019 22:53 #640960

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Sie narobiło.

Zaczynałem kilka miesięcy temu z czterema odmianami dwarfów. Na dzisiaj mam ich 15.
Miał być jeden zagon , teraz będzie dwa, bo chcę posadzić wszystkie.
Będą rosły w gruncie, zagony w tym roku będę ściółkował słomą.

Będą to odmiany:
Dwarf Champion
New Big Dwarf
Dwarf Arctic Rose
Dwarf Wild Fred
Dwarf Berner Rosen
Dwarf Sean's Yellow Dwarf
Thong Dwarf
Big Green Dwarf
Dwarf Tasty Wine
Dwarf Sarandipity
Dwarf Wherokowhai
Dwarf Jade Beauty
Dwarf Uluru Ochre
Dwarf Beryl Beauty
Tasmanian Chocolate
.

Na później mam jeszcze wytypowane takie odmiany:

Rosella Purple
Rosella Crimson
Sweet Adelaide
Adelaide Festiwal
Dwarf Pink Passion
Sweet Scarlet Dwarf
Dwarf Scarlet Heart
Dwarf Crimson Sockeye
Mallee Rose
Dwarf Beauty King


Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Horti, Marlenka, bietkae, Sylwiaaa, Ada, Jaedda, Szafirek, aga, del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 05 Lut 2019 12:27 #641009

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Ten Berner Rosen to jaki pomidorek,bo dwa razy przeszukiwałam wątek i nie mogę znaleźć,gdzie on jest opisany? :unsure:

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 05 Lut 2019 12:45 #641011

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
aga jest opisany w Pomidorowym Targu na stronie 11 ;)
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Za tę wiadomość podziękował(a): Ada, aga


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.561 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum