TEMAT: Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko.

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 27 Gru 2022 20:48 #819542

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1872
  • Otrzymane dziękuję: 6319
Z wymienionych przez Ciebie dwarfów uprawiałam cztery. Może ci moje ogólne uwagi pomogą w wyborze odmian.
1. Uluru Ochre. Potwierdzam, że jest pyszny, ale u mnie miał zaledwie kilka owoców. I to zarówno ,gdy rósł na balkonie, czy w szklarni. W donicy urósł dorodny krzak. Może trzeba było prowadzić go na trzy pędy, a nie na żywioł.
2. Rosella Purple nie tylko przypomina Cherokee Purple, ale podobnie smakuje. Miał duże i ciemne owoce.
3. Baronia. Także ciemny kolor i smaczne duże twarde owoce. Zapisane mam, że był późny.
4. Wild Fred. Zapisałam, że twardy, lekko kwaśny ale smaczny i gruba skóra. Chyba był niski, bo zapisałam że ewentualnie na balkon. Uprawiałam go w 2020
Jak oglądam krzaki i zbiory forumowiczów to u mnie wszystkie są mało plenne. Nie mogę codziennie być na działce i ich sumiennie doglądać. I tak pomidorom w szklarni w czasie pobytu poświęcam najwięcej czasu.
Teraz interesują mnie odmiany dwarfów pod kątem uprawy na balkonie.
A tak przy okazji jakiej minimalnej pojemności donice zalecacie? Jak bardzo pojemne to musze zastanowić się nad ich liczbą, aby balkon nie spadł na sąsiadów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, Miragoral, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Chiarodiluna, Emilia, Sonka


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 28 Gru 2022 05:47 #819547

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
Micro Dwarfy miałem w 10l i to dla nich nadmiar. Typowego Dwarfu nie miałem ale miałem niskie krzaki w 15l donicach i większej bym nie dawał. Wiadomo im mniejsza donica to więcej nawożenia potrzebuje.
Pozdrawiam Sylwester
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Marlenka, Miragoral, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Chiarodiluna, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 04 Sty 2023 20:38 #819990

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 746
  • Otrzymane dziękuję: 4085
Nie podoba mi się że mój ulubiony wątek został zepchnięty na drugą stronę warzywnika więc pokażę Wam Chocolate Lightining dwarf.
DSC_0155.jpg
Pozdrawiam
Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 05 Sty 2023 13:52 #820018

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 531
  • Otrzymane dziękuję: 3141
W wątku uprawowym pewnie zaginie to wrzucam i tu.

Shadow boxing

IMG_20220824_132739.jpg

Słodziutki i nieodgniatający się bardzo. Bardzo bezproblemowy. W gruncie pomidory urosły większe niż w donicy na balkonie. Ze względu na fioletowy kolor wygrywał w kategorii "a co to? " :happy4:

IMG_20220814_1357422.jpg
Ostatnio zmieniany: 05 Sty 2023 13:54 przez Jaedda.

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 05 Sty 2023 14:15 #820024

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1913
  • Otrzymane dziękuję: 13113
Jako ciekawostkę dodam, że Shadow Boxing występuje w 2 wersjach: long (najczęściej spotykany, jak w powyższym poście)
i round
ekzotomat.in.ua/en/tomato-seeds/dwarf-shadow-boxing-round.html
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Kaja, Horti, Marlenka, Miragoral, bietkae, y_y, Jaedda, bastis, ewakatarzyna, Babcia Ala, Fina, Tajga dzika, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 05 Sty 2023 17:26 #820039

  • Fina
  • Fina's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 267
  • Otrzymane dziękuję: 1274
IMG_20220828_145039.jpg

Tak jak pisze Del wyglądał nasz podarowany na PT przez Lucysię.
Bardzo piękny i efektowny pomidorek zostaje z nami. Rósł w doniczkach, potem w gruncie (podczas wakacyjnego wyjazdu) a na koniec wrócił do doniczek na parapet szkoda go było wyrzucić.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, bietkae, Jaedda, bastis, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, EwG, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 30 Sty 2023 10:05 #822234

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 746
  • Otrzymane dziękuję: 4085
Czy ktoś wie jakie nowe dwarfy będą na sezon 2023?
Miotam się troszkę po stronach i linkach wcześniej tutaj wrzuconych ale nie widzę takiej zwięzłej informacji :dry:
Pozdrawiam
Emilia
Za tę wiadomość podziękował(a): del

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 30 Sty 2023 10:20 #822235

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1913
  • Otrzymane dziękuję: 13113
Chyba nigdzie jeszcze nie ma takiej informacji.
Poniżej amerykański sprzedawca nasion, związany z projektem - też ma tylko te z 2022
victoryseeds.com/collections/dwarf-tomato-project

Sam Craig LeHoullier ma nieaktualną listę
www.craiglehoullier.com/projectreleases

Jest stronka exchange.seedsavers.org, na której zarejestrowany jest Bill Minkey
exchange.seedsavers.org/page/profile/id/7304
"współtwórca" większości odmian z projektu. W jego liście można znaleźć nowe odmiany z projektu, które jeszcze oficjalnie nie zostały ogłoszone.

edit:
Aktualna lista odmian
osseeds.org/ossi-varieties/?crop=Tomato&...st=Tomato%2C%20Dwarf
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2023 10:42 przez del.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, y_y, ewakatarzyna, Babcia Ala, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 30 Sty 2023 11:28 #822248

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 746
  • Otrzymane dziękuję: 4085
Dzięki Tomku.


Na zasadzie porównania co już było z dwarfów a co jest w ofercie dwarf ze strony www.vertiloom.com trochę tego "nazbierałam"

Nie wiem jednak czy to DTP (nie miałam czasu wczytywać się) i brakuje mi tam informacji po ilu dniach od wysadzenia owocują.
Pewnie porównanie zawiera błędy bo porównywałam tylko z DTP i z niewielką listą "nieDTP" :huh:
Czy ktoś zamawiał na tej stronie nasionka?

Abracazebra
Aftershock
Alaskan Fancy
Bačka - Kamennyi Tsvetok
Canadian Dwarf
Cherokee Tiger Purple Striped
Dark Galaxy
Dwarf Grandma’s Chocolate
Dwarf Maritime Bells
Dwarf Red Heart
Extravagante Rouffiange
Florida Petite
Gold and Green
Heart's Delite Black
Jack Johnson
Manitoba
Mountain Princess
Muchacha
Pride of Flanders
Royal Chico
Safari
Scotia
Shamrock
Soul Patch
Spike
Stoke's Alaska
Striped Dwarf Typ A
Tatar of Mongolistan
Tibet Apple
Variegated - Splash of Cream
Verte de Huy
White Bush
Zhefen Short
Pozdrawiam
Emilia
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 30 Sty 2023 11:34 #822250

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1913
  • Otrzymane dziękuję: 13113
Żadne z powyższych nie jest z projektu.
Dark Galaxy to nie karzeł - normalny wysoki pomidorek. Można trafić różne owoce - w większości małe, okrągłe albo większe, spłaszczone(takie ja trafiłem). Odmiana w trakcie wypuszczenia na rynek nie była jeszcze ustalona (gdzieś trafiłem na informację, że to była wczesna F3, ale nie mam linka).

edit: informacja jest na oficjalnej stronie twórców odmiany
wildboarfarms.com/product/dark-galaxy/
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2023 11:44 przez del.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Marlenka, Jaedda, ewakatarzyna, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 30 Sty 2023 13:08 #822262

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 746
  • Otrzymane dziękuję: 4085
:woohoo: może nie w temacie ale Blonde Boar wypatrzyłam z tej strony a że bardzo lubię Black and Brown Boar i już namierzyłam gdzieś indziej Blonde Boar :woohoo:
Jest na to jakieś lekarstwo? :jeez:
Pozdrawiam
Emilia
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda, del, ewakatarzyna

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 23 Lut 2023 18:24 #824155

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Posiałam parę dwarfów, sadzonki są małe i nie podoba mi się Pink Passion, jest zdecydowanie wyższy od pozostałych, nie ma liści rugosa. Może jest gdzieś zdjęcie młodych sadzonek tej odmiany, niestety nie mam możliwości załączyć swoich.
pozdrawiam Karina
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 23 Lut 2023 18:47 #824158

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 746
  • Otrzymane dziękuję: 4085
no cóż - jeszcze nie wysiałam swoich dwarfów a planuję wysiać ich bardzo dużo :woohoo:
Pozdrawiam
Emilia
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 23 Lut 2023 21:21 #824161

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1913
  • Otrzymane dziękuję: 13113
pouder wrote:
Posiałam parę dwarfów, sadzonki są małe i nie podoba mi się Pink Passion, jest zdecydowanie wyższy od pozostałych, nie ma liści rugosa. Może jest gdzieś zdjęcie młodych sadzonek tej odmiany, niestety nie mam możliwości załączyć swoich.
Znalazłem tylko takie
tomatprat.blogspot.com/2017/07/dwarf-pink-passion.html
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Marlenka, ewakatarzyna, Tajga dzika, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 24 Lut 2023 14:10 #824199

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Tomek dziękuję, niestety moje to nie Pink Passion, darczyńca się pomylił. na szczęście mam swoje 3 nasionka sprzed 3 lat, zaraz idą na wacik.
pozdrawiam Karina
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 02 Mar 2023 10:01 #824634

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1913
  • Otrzymane dziękuję: 13113
"pohandlowali my" z Emilią i stałem się bogatszy o nowe odmiany dwarfów :dance:
Dwarf Bendigo Dawn
Dwarf Galen’s Yellow
Dwarf Hazy’s Dream
Dwarf Jeremy's Stripes
Rosella Crimson
Dwarf Strawberry Lemonade
Tanunda Red
Dwarf Stony Brook Heart

Do kompletu brakuje mi poniższych - mam źródło, ale kosztowne, 3,5 euro za paczkę nasion. Jak coś, ktoś, gdzieś to z chęcią się wymienię :)
Clare Valley Pink
Dwarf Barossa Moon
Dwarf Johnson's Cherry
Summertime Green
Wilpena
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola, Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Tajga dzika, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 02 Mar 2023 11:29 #824639

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 746
  • Otrzymane dziękuję: 4085
no "pohandlowali my" ale Dwarf Strawberry Lemonade to już ktoś inny :lol:

Też stałam się bogatsza o sporo dwarfów, dziękuję ślicznie :dance:

Z koleżanką Magdą tuptamy i przebieramy nóżkami aby Tomatofifou znowu się otworzyło, cały czas zwiększają ofertę :think:

Na stronie Vertiloom - wyrzucili Polaków, nie można złożyć zamówienia, ponoć sporo przesyłek nierejestrowanych gineła ... :dry:

... a u mnie - drugi dzień przygotowuje znaczniki dla Dwarfów :happy3: uzbierało się :D
Pozdrawiam
Emilia
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Tajga dzika, EwKa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 02 Mar 2023 13:15 #824641

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1913
  • Otrzymane dziękuję: 13113
Emilia wrote:
no "pohandlowali my" ale Dwarf Strawberry Lemonade to już ktoś inny :lol:

Operuję na kilku frontach jednocześnie :comp: :search: :P
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Emilia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.879 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum