TEMAT: Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko.

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 10:14 #824714

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 4119
Ewa - testuj wszystkie :happy4:

Chyba łatwiej napisać które są niewarte uwagi, bedzie szybciej :lol:
Zresztą zadałam już to pytanie, zakodowałam sobie aby ograniczyć mikro dwarfy, chociaż zawsze takiego uroczego maluszka można dać w prezencie, albo zamiast kwiatka na zakończenie roku w szkole ... a że mam trójkę dzieci ... i jak tu się ograniczyć :think: no nie umiem :blink:
Pozdrawiam
Emilia
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, bietkae, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90, EwKa


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 10:24 #824719

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
I to nas właśnie odróżnia że każdy ma swoje oczekiwania wśród odmian. Mamy pewnie ponad 30 tyś odmian na świecie i duży wybór.
Jeden toleruje koktajlowe a inny nie.
Jednego Dwarf urzekł a innego nie.
Każdy z nas szuka tego czegoś we własnych uprawach i wcale nie znaczy że jakaś odmiana musi beznadziejna :drink1:
Pozdrawiam Sylwester
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, bietkae, del, ewakatarzyna, jack90, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 10:25 #824720

  • EwKa
  • EwKa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 31
Haha, a myślałam że można na Was liczyć i że coś podpowiecie :happy: :happy3:
To pochwalę się Wam co zamierzam mieć z dwarfów w tym sezonie:
Mongolian
Thong
Tasmanian Chocolate
Rosella Purple
Rosella Crimson
Firebird Sweet
Tennessee Suited
Arctic Rose.

W zeszłym roku miałam Shadow Boxing (Long).
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Jaedda, del, ewakatarzyna, jack90, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 10:37 #824722

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2011
  • Otrzymane dziękuję: 13606
Obydwie Roselle mamy wspólne :)
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, EwKa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 11:32 #824724

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 691
  • Otrzymane dziękuję: 3071
Matko jedyna, strach się bać bądź nie bać :think: od tego sezonu i ja małym kroczkiem wchodzę w Dwarfy :tongue2: ryzyk fizyk, stawiam w większości na nie, mam nadzieję, że mnie nie zawiodą. Troszkę przeraża mnie okres dojrzewania, jak wiadomo, Warmia się późno wiosną i wcześnie na zimę ogarnia, no ale jak to się mówi, kto nie ryzykuje nie pije szampana :dance: Bardzo ciekawa jestem ich wyglądu, owocowania i smaku w realu oczywista bo na Wasze się już na patrzyłam :hearts:
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, mymysteryy, Horti, Marlenka, bietkae, Jaedda, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 04 Mar 2023 04:03 #824792

  • EwKa
  • EwKa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 31
Nie mogłam spać :happy4: przepatrzyłam swoje tegoroczne zdobycze i znalazłam w nich jeszcze kilka dwarfów, które również postanowiłam jutro wysiać:
Parfait,
Pink Passion
i Purple Heart :happy:

Czyli w sumie będę uprawiać 11 dwarfów i około 80 innych odmian pomidorów. :dance:
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Horti, Marlenka, del, ewakatarzyna, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 04 Mar 2023 21:22 #824901

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2011
  • Otrzymane dziękuję: 13606
EwKa wrote:
Nie mogłam spać :happy4: przepatrzyłam swoje tegoroczne zdobycze i znalazłam w nich jeszcze kilka dwarfów, które również postanowiłam jutro wysiać:
Parfait,
Pink Passion
i Purple Heart :happy:

Czyli w sumie będę uprawiać 11 dwarfów i około 80 innych odmian pomidorów. :dance:
Mi na moje zdobycze nie starczy miejsca, mimo, że papryki i bakłażany dostały swoją nową miejscówkę
del wrote:
Z tego co czytałem, to przez problemy z nałożeniem ograniczeń na wysyłkę nasion USA/Australia oficjalny projekt się zakończył. Każde z założycieli, Graig i Patrina, ciągną "swoje półkule" osobno.
Patrina wydała swoją kolekcję nowych dwarfów "koktajlówek" Gondwana
www.dwarftomatoproject.net/gondwana-series/
Dowiedziałem się, że to rząd Australii przyjął bardzo restrykcyjne prawo odnośnie nasion - chyba z naszym nierządem coś mają wspólnego.
Idąc dalej, trafiłem na maila Patriny Nuske-Small, napisałem ... i po 10 minutach odpowiedziała :supr3:
Po kilku mailach mam zakupioną całą serię Gondwana + jednego dwarfa Wilpena :dance:
Czekam teraz do poniedziałku, bo dopiero wtedy będzie wysyłka. Czy ktoś już ściągał coś z krainy kangurów i wie ile idzie list? :drink1:
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2023 21:32 przez del.
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, Marlenka, bietkae, y_y, jagodka27, bastis, ewakatarzyna, Szczypiorek, Tajga dzika, Emilia, EwKa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 05 Mar 2023 08:05 #824917

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
Pewnie tyle co z Chin koło 2-3tyg.
Kolekcja o której Tomek piszę to.

Gondwana Lava
Gondwana Lightning
Gondwana Moon
Gondwana Rose
Gondwana Thunder
Pozdrawiam Sylwester
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 05 Mar 2023 08:40 #824920

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1868
  • Otrzymane dziękuję: 8436
No to czekamy na Tomka dostawę od kangura :dance:
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2023 08:40 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, bietkae, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 05 Mar 2023 09:14 #824924

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1903
  • Otrzymane dziękuję: 6379
A przede wszystkim relacji z uprawy.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 05 Mar 2023 09:54 #824933

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2006
  • Otrzymane dziękuję: 14319
Czekam teraz do poniedziałku, bo dopiero wtedy będzie wysyłka. Czy ktoś już ściągał coś z krainy kangurów i wie ile idzie list? :drink1:[/quote]

Tomek internet podaje, że list z Australii powinien iść 5 dni.
No znając naszą rodzimą pocztę tydzień.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2023 09:55 przez Szczypiorek.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 05 Mar 2023 10:55 #824947

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2011
  • Otrzymane dziękuję: 13606
Ale największym hamulcowym jest nasza odprawa celna.
Do tych 5 dni trzeba dodać z 10 u nas :jeez:
Ale nawet jak te 15 będzie szedł to nasiona zdążą na ten sezon :)
Miejscówkę już mają zaklepaną :garden1:
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, bietkae, y_y, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Emilia, EwKa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 05 Mar 2023 13:03 #824970

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6132
  • Otrzymane dziękuję: 28928
Z USA idzie z odprawą celną koperta jak list 7 dni.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, ewakatarzyna, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 06 Mar 2023 08:02 #825067

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2011
  • Otrzymane dziękuję: 13606
Dostałem informację, że nasionka wyjechały :)
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Tajga dzika, Emilia, EwKa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 07 Mar 2023 07:07 #825129

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2011
  • Otrzymane dziękuję: 13606
Informacja od Patriny odnośnie nasion (hodolwa, udostępnianie, sprzedaż). Poniżej wklejam w oryginale całą zawartość. Wklejam też link do translatora Google z przetłumaczoną wiadomością.
Mamy szansę być szybsi niż USA :drink1:
translate.google.pl/?sl=en&tl=pl&text=Th...F%A5%B0&op=translate

"That’s great Tomasz, I think Europe will taste these before the US this time. I sent seeds of the Gondwanas to Victory Seeds in the US a year ago but they are only growing then this season and after that will offer them for sale to the public there for 2024 season. The US was first to taste the Dwarf Tomato Project varieties so Europe can be first with these ????

Since you are a breeder I will tell you about how this affects breeding with both the dwarfs of the Dwarf Tomato P reject and of my Gondwana Series. All of these varieties are pledged and released under the Open Source Seed Initiative (OSSI) at osseeds.org which means they are shared with this info, and you will find I included the OSSI pledge in your letter. You are of course welcome to breed with these varieties, to sell them if you wish, to share them freely. If you breed with them you need to also pledge the new varieties you create. It is easy to do, and just requires you to fill out an application online at the OSSI website and I am happy to help!

Here is the pledge and I also asked google to translate it :

Open Source Seed Initiative (OSSI) Pledge: “You have the freedom to use these OSSI-Pledged seeds in any way you choose. In return, you pledge not to restrict others’ use of these seeds or their derivatives by patents or other means, and to include this pledge with any transfer of these seeds or their derivatives.”

“Masz swobodę korzystania z nasion obiecanych przez OSSI w dowolny sposób. W zamian zobowiązujesz się nie ograniczać innych osób w korzystaniu z tych nasion lub ich pochodnych za pomocą patentów lub innych środków oraz dołączać to zobowiązanie do każdego transferu tych nasion lub ich pochodnych.“

Yes it means a bit of extra work so I know of one person who decided not to breed with them, but he also was breeding a type which doesn’t produce seeds and he intended to apply “plant breeders rights” to his new creation so for him this makes it more difficult.

Please take a look at the OSSI website which I hope you can translate so you can read it in Polish if you prefer.

Best wishes
Patrina
pozdrawiam,
Tomek

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 07 Mar 2023 12:01 #825141

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3771
  • Otrzymane dziękuję: 31834
Moje pocieszki


20230307_113010.jpg



Dwarf Fred's Tie Die


20230307_113727.jpg



Najwyższy na pierwszym zdjeciu-Maskotka karlowy,nasionka kupione-z pewnością nim nie jest,ale jako pierwszy ma paczki kwiatowe.


20230307_100450.jpg
Maria
Ostatnio zmieniany: 07 Mar 2023 12:03 przez koma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, PaulaPola, Marlenka, Miragoral, bietkae, Jaedda, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 07 Mar 2023 12:14 #825143

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1868
  • Otrzymane dziękuję: 8436
Na wielkanoc sałatka ze swoimi pomidorkami :dance:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, koma, del, ewakatarzyna

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 17 Mar 2023 12:37 #826161

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2011
  • Otrzymane dziękuję: 13606
Otrzymałem informację od Craiga LeHoulliera, że nie udało im się dotąd ustabilizować Kangaroo Paw Red. W sprzedaży jednak ta odmiana funkcjonuje, i co jest dziwne w rejestrze nasion
osseeds.org/ossi-varieties/%e2%80%8bkangaroo-paw-red/
choć z informacją, że nasiona nie są dostępne w handlu.

Victoryseeds.com który ściślej współpracuje z projektem, tej odmiany nie ma w sprzedaży
victoryseeds.com/collections/dwarf-tomato-project

W takim razie jest tylko 150 odmian w ramach projektu :)
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 17 Mar 2023 12:45 przez del.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, bietkae, Jaedda, bastis, ewakatarzyna, Tajga dzika, Emilia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.616 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum