TEMAT: Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko.

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 02 Mar 2023 20:13 #824663

  • EwKa
  • EwKa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 31
Emilia szalejesz, będę się do Ciebie uśmiechać po sezonie :happy: Też zaczęłam kolekcjonować dwarfy i przymierzam się, żeby wysiać za kilka dni te od Ciebie :hearts:
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, Emilia


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 04:07 #824680

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
U mnie w tym sezonie chyba jest tylko 5 odmian z projektu jak nie pokażą się z lepszej strony niż rok temu to zarazem będzie i ostatni sezon z nimi :hammer:
Nawet żadna odmiana mnie nie zachęca by ją uprawiać, może jedynie Uluru ochre kiedyś zechce wypróbować.
Pozdrawiam Sylwester
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mirek19, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 05:37 #824681

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2274
  • Otrzymane dziękuję: 9967
del wrote:


Do kompletu brakuje mi poniższych - mam źródło, ale kosztowne, 3,5 euro za paczkę nasion. Jak coś, ktoś, gdzieś to z chęcią się wymienię :)
Clare Valley Pink
Dwarf Barossa Moon
Dwarf Johnson's Cherry
Summertime Green
Wilpena
W 2019 uprawiałam Barossa Moon Dwarf. Zostało mi kilka nasionek, więc chętnie prześlę. :)


P1014474.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Jaedda, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 07:30 #824685

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2011
  • Otrzymane dziękuję: 13606
mymysteryy wrote:
W 2019 uprawiałam Barossa Moon Dwarf. Zostało mi kilka nasionek, więc chętnie prześlę. :)
:dance: , poszło PW

Tajga dzika wrote:
U mnie w tym sezonie chyba jest tylko 5 odmian z projektu jak nie pokażą się z lepszej strony niż rok temu to zarazem będzie i ostatni sezon z nimi :hammer:
Nawet żadna odmiana mnie nie zachęca by ją uprawiać, może jedynie Uluru ochre kiedyś zechce wypróbować.
Jak nie pokażą na co je stać to pozostaje jeszcze 146 innych kandydatów do testów :happy3:
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, bastis, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90, Tajga dzika, EwKa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 07:38 #824686

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2274
  • Otrzymane dziękuję: 9967
Tajga dzika wrote:
U mnie w tym sezonie chyba jest tylko 5 odmian z projektu jak nie pokażą się z lepszej strony niż rok temu to zarazem będzie i ostatni sezon z nimi :hammer:
Nawet żadna odmiana mnie nie zachęca by ją uprawiać, może jedynie Uluru ochre kiedyś zechce wypróbować.
Może masz po prostu pecha ... ;) bo jest sporo naprawdę bardzo dobrych odmian. Więcej optymizmu i próbuj, bo warto. :wink4:
Pozdrawiam,
Kasia
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90, Tajga dzika

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 08:14 #824693

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
Pewnie brak zauroczenia z mojej strony jest spowodowany tym że większość jest pózna na moje warunki a dwa testowałem koło 10 odmian tylko. Może kiedyś dam się przekonać na więcej testów, zobaczymy jak w tym sezonie te 5 się spisze co planuje ;)
Pozdrawiam Sylwester
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mirek19

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 08:38 #824699

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2156
  • Otrzymane dziękuję: 12120
Tajga dzika wrote:
U mnie w tym sezonie chyba jest tylko 5 odmian z projektu jak nie pokażą się z lepszej strony niż rok temu to zarazem będzie i ostatni sezon z nimi :hammer:
Nawet żadna odmiana mnie nie zachęca by ją uprawiać, może jedynie Uluru ochre kiedyś zechce wypróbować.

:bye:
Kilka lat temu też uległem modzie... :devil1:
Niestety, ale po 2-3 latach zabawy z dwarfami "wypadły" one bez żalu z kręgu moich zainteresowań. Przeszły do historii. Nigdy więcej... :teach:
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Tajga dzika

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 08:46 #824701

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 4119
Zbyt wiele nie doradzę bo uprawiałam tylko 4 odmiany, ale Mongolian Dwarf (wiem że nie jest z DTP) jest wczesny, plenny, smakiem może nie powala ale wczesne pomidory tak mają i można go uprawiać na parapecie zamiast pelargonii bo to pomidorek zwisający, bardzo niski.

Dorwałam wersję zieloną - Gold and Green, więc u mnie na parapetach planuję czerwone i zielone pomidorki zwisające :P
Pozdrawiam
Emilia
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 09:00 #824702

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2011
  • Otrzymane dziękuję: 13606
Mirku,
moda na dwarfy na forum to chyba była w 2018 i 2019? Teraz o wiele mniej osób je uprawia.

Ja jestem zadowolony - obsadzam nimi kawałek gruntu - mniejsze problemy z palikami. Wysokie idą do szklarni.
Selekcja jeszcze potrwa, bo mniej niż połowę odmian wypróbowałem.

Z tego co czytałem, to przez problemy z nałożeniem ograniczeń na wysyłkę nasion USA/Australia oficjalny projekt się zakończył. Każde z założycieli, Graig i Patrina, ciągną "swoje półkule" osobno.
Patrina wydała swoją kolekcję nowych dwarfów "koktajlówek" Gondwana
www.dwarftomatoproject.net/gondwana-series/

Ze strony Graiga - z analizy uprawianych odmian jednego z członków projektu Billa Minkeya, na stronie exchange.seedsavers.org/, "wynalazłem" że są "w produkcji" następne odmiany dwarfów :)
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, Jaedda, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mirek19, jack90, Tajga dzika, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 09:08 #824703

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2274
  • Otrzymane dziękuję: 9967
Dwarfy nie są modą, tylko wygodniejszą alternatywą do uprawy donicowej. Można też oczywiście uprawiać je w gruncie, ale u mnie gorzej się tam spisywały. Pewnie chodzi o to, że wymagają odpowiedniego karmienia ...wtedy potrafią się naprawdę pięknie odwdzięczyć. :)
Pozdrawiam,
Kasia
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, franki, Jaedda, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 09:16 #824704

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1868
  • Otrzymane dziękuję: 8436
Miałam kilka różnych dwarfów w poprzednim sezonie. Rosły w donicach na słonecznym miejscu. Były smaczne ale ilością u mnie nie zachwyciły. Dlatego w tym roku rezygnuję z nich.
Karmienie miały identyczne jak reszta wysokich odmian, chyba nie miały z tym źle.
Ostatnio zmieniany: 03 Mar 2023 09:18 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 09:21 #824705

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 9923
U mnie Dwarfy są na porządku dziennym w każdym sezonie. Główną zaletą (dla mnie) jest mobilność w uprawie donicowej. Smak, zawsze sobie można dopasować do swoich potrzeb. Jest tyle odmian, że na pewno coś znajdziemy dla siebie. Mogę się już cieszyć pokaźnymi sadzonkami, niedługo pójdą do pojemników i będą to pierwsze pomidory w mojej uprawie tego sezonu.
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-vi?start=774#824478

W razie przymrozków chowam do pomieszczenia - słońce? to do ogrodu. Co do trudności? Na początku też się zniechęcałem, ale popytałem i wdrożyłem wskazówki od osób, które naprawdę to potrafią i ....... Życie jest piękne, dziękuję Kasiu i Tomku :thanks:
Pozdrawiam,
Jacek
Ostatnio zmieniany: 03 Mar 2023 09:29 przez jack90.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, Jaedda, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Tajga dzika, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 09:25 #824707

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2156
  • Otrzymane dziękuję: 12120
del wrote:
Mirku,
moda na dwarfy na forum to chyba była w 2018 i 2019? Teraz o wiele mniej osób je uprawia.

Tomku, właśnie te lata miałem na myśli... :)
Twoje spostrzeżenie jest bardzo trafne, wiele osób zrezygnowało z uprawy dwarfów, gdyż nie spełniały ich oczekiwań, mimo bezproblemowego dostępu do nasion wielu odmian :teach:
:drink1:
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del, ewakatarzyna, Babcia Ala

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 09:40 #824708

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 9923
W zeszłym roku przedstawiałem Dwarfa, który dla mnie jest kompletnym pomidorem, super-smaczny. Ma pewne miejsce, dopóki będzie siła.
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...022?start=882#803600
Taki był już 22 maja. W tym roku będą jeszcze wcześniej. W tunelach, w gruncie niech sobie spokojnie dojrzewają, ale za nim to się stanie, Dwarfy już sobie zajadam w najlepsze :yummi:
Pozdrawiam,
Jacek
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, bastis, del, ewakatarzyna, Emilia, EwKa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 09:48 #824709

  • EwKa
  • EwKa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 31
O super Jack90, mam Tasmanian Chocolate. Pierwszy raz będę go uprawiać, cieszę się że ma tak pozytywne opinie i nie mogę się go doczekać. A co powiecie o Tenesse Suited i Firebird Sweet?
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, pouder, Marlenka, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 09:56 #824710

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2011
  • Otrzymane dziękuję: 13606
Firebird Sweet zapoczątkował moją przygodę z dwarfami :)
Śmiało mogę go polecić - smaczny i bardzo ładny.
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, pouder, Marlenka, ewakatarzyna, jack90, EwKa

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 10:07 #824712

  • EwKa
  • EwKa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 31
Może napiszecie, które najsmaczniejsze według Was? Żebym nie musiała wszystkich testować :happy4:
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, del, ewakatarzyna, Emilia

Pomidory karłowe - Dwarf Tomato Project - i nie tylko. 03 Mar 2023 10:11 #824713

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2011
  • Otrzymane dziękuję: 13606
Testuj, testuj, za łatwo by było :happy3:
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, pouder, Marlenka, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90, Emilia, EwKa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.894 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum