TEMAT: Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 18 Gru 2018 07:21 #633413

  • Saute
  • Saute's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 384
Też miałem Snow White w 2017 roku. Jeden w donicy na balkonie, jeden w gruncie i trzecie pod folią.
Wszystkie trzy krzaczki rosły i owocowały bezproblemowo. Smak i pelnność jak pisze Ania. U mnie
zauważyłem też, że niektóre dojrzałe owoce odpadały z krzaczka i trzeba było zbierać z ziemi

Myślę, że do białych koktajlówek można też zaliczyć Barry's Crazy Cherry, który ma prawie identyczny
kolor jak Snow White. Jest bardzo plenny, w smaku nie tak słodki i owoce dłużej mogą poleżeć. Nasionka
są na straganiku jakby ktos chciał spróbować. Niestety nie zrobiłem fotek swojego, więc wrzucam z netu.


Andrzej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Betula, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 18 Gru 2018 11:57 #633425

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Dla mnie te wszystkie pomidorki są po prostu żółte :think:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 18 Gru 2018 14:05 #633427

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Podobno - jak donoszą źródła pisane, czyli nasi forumowicze, pomidory określane mianem białych są znacznie słodsze od swoich żółtych "braci". Zbliżone opinie zamieszczone są na różnych portalach oferujących nasiona tych odmian.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 18 Gru 2018 16:37 #633438

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
I tę słodkość białych potwierdzają pomidorowi najlepsi fachowcy. Czytałam wypowiedź dr Carolyn Male, pisała, że poziom kwasów w pomidorach, bez względu na kolor, jest podobny. Natomiast w białych poziom cukrów jest dużo wyższy. A poza tym nie jest prosto, bo jak się okazuje smak i aromat pomidora tworzy około 400 związków chemicznych.
Aczkolwiek kwestia koloru - odcieni bieli i żółci - to poza odmianą, także czas wystawienia pomidorów na działanie słońca. Inny odcień mają pomidory bardziej ocienione liśćmi.

Sylwio masz rację, to są mniej lub bardziej rozbielone odcienie żółci, poza katalogami wspomaganymi programami do obróbki zdjęć, trudno spotkać pomidora w kolorze bieli cynkowej. :) Na tyle się jednak różnią od żółtych, że nazwano je białymi. Tak jak pisała Ania, w genotypie pomidora, nie ma genu barwy białej.
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 18 Gru 2018 16:45 przez Horti.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Sylwiaaa, Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 18 Gru 2018 17:07 #633443

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Kiedyś też miałem białe odmiany. Raz miałem Great white i to chyba był najbielszy z pomidorów jakie kiedykolwiek miałem. Smaku jego już nie pamiętam.

Pozniej miałem Snow white i ten z kolei to jeden z najsłodszych odmian jakie miałem.

Poźniej zaszczepiłem ze sobą P20 blue i Snow white i było fajne dwupienne drzewko za czarnymi i białymi pomidorkami. Fotka musi gdzieś na lapku być lub na moim FB.

Następnie miałem już tylko krzyż Great white i P20

I tak zakończyła się era bialych tomów u mnie.
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 18 Gru 2018 17:34 #633446

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Tę krzyżówkę Great White i P20 , tzn. nasiona, mamy w ofercie Pomidorowego Targu. Z tego, co pamiętam, to Bastis uprawiała tego pomidora.

IS_DSCN2120.jpg


Nigdy wcześniej nie miałam do czynienia z "bladymi" odmianami oprócz wspomnianego Snow White; dotychczas w ramach testów wysiewałam żółte, m.in. Basingę, Serdce Ashabada, Kardynała, Ildi, Annę German, aczkolwiek za moim przyszłorocznym eksperymentem z białym pomidorem przemawia słodki smak owocu - w założeniu, że duża ilość słońca i wysokich temperatur odpowiednio wpłynie na syntezę cukrów - garnitur genowy swoją drogą, a wpływ warunków środowiskowych swoją.

Nie czuję się na siłach wgryzać w genom pomidora - w przypadku białego powinnyśmy raczej mówić o genie "bezbarwności" skórki ( egzokarpu ), recesywnym. Na powyższym zdjęciu widać wyraźnie, że ów gen został zamaskowany dominującym genem ciemnej barwy.

Znalazłam portret niemal śnieżnobiałego owocu odmiany White Queen, ale nie wiem, w jakim stopniu ( i czy w ogóle ) kolor pomidora został obrobiony programem graficznym.



OT: w populacji sznaucerów miniaturowych hoduje się psy o czterech typach umaszczenia: czarne, czarno-srebrne, pieprz i sól oraz białe. Białe urodziły się w wyniku samorzutnej mutacji z obojga rodziców czarno-srebrnych. Jako ciekawostkę napiszę, że jedynie para rodzicielska czarna może wydać potomstwo we wszystkich typach umaszczenia. Czarna barwa sierści jest zdeterminowana genem dominującym :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Gru 2018 18:07 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 18 Gru 2018 18:40 #633449

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Chyba mi komputer głupieje :pinch: . Usiłowałam wejść do formularza zobaczyć nazwę krzyżówki Great White i P20 (nie żeby zamawiać :oops: - bronię się przed samą sobą), a w formularzu widzę tylko kwadraciki, bez nazw. To samo w warzywkach :( .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 18 Gru 2018 19:09 #633451

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Hanusiu, sprawdziłam - oba formularze działają, więc być może (?) Twój komputer chwilowo odmówił współpracy. Krzyżówka, o której tutaj wspominamy, nie jest wyszczególniona jako odrębna odmiana - mamy jej zaledwie kilka dilerek i trzymam ją razem z Great White.
Nie chcesz zamówić ? Serio ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 18 Gru 2018 20:15 #633458

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
A u mnie dalej puste formularze.
Great White i P20 chcę :jeez: :hammer: :club2: . Są śliczne. P20 miałam w tym roku powtórzyć, będzie więc wersja rozbielona. Aneczko odłóż mi proszę dilerkę tej krzyżówki i jeżeli jeszcze są, to kilka nasionek buraka cukrowego. Pewnie jeszcze na coś się złamię, więc kopertę wyślę po Nowym Roku, dobrze?
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 18 Gru 2018 20:22 #633459

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Oczywiście Haneczko, lecę odłożyć.
Tak tylko zapytałam, "pro forma", bo wiedziałam, że się skusisz :devil1:

Koperty nie wysyłaj, ale podpiszemy cyrograf ( sokiem z pomidora ) .... otóż obiecasz, że złożysz obszerną relację z uprawy owej krzyżówki :idea1:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 18 Gru 2018 20:27 #633460

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Aneczko
relację obiecuję. Ale z kopertą nie szalej. Mam jeszcze kilka pokus, więc jak będzie chwila wolnego w Święta, to pewnie im ulegnę :happy4: .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 20 Gru 2018 20:02 #633627

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Przejrzałem swoje notatki i znalazłem informacje o systematyce pomidorów. Interesowało mnie pochodzenie odmian o białych owocach.
Wybrałem informacje jakie podaje w swoim opracowaniu C.H.Muller z 1940 roku.

Systematyka pomidorów wg.C.H.Mullera (1940) – rodzaj Lycopersicon dzieli na dwa podrodzaje, które obejmują różne
gatunki i odmiany botaniczne pomidora.
W drugim podrodzaju są pomidory barwy białej lub od zielonkawo-białej do żółtej.
W tej podgrupie jest gatunek pomidor peruwiański – o cienkich, delikatnych, półścielących się łodygach, o małych wąskich pierzastodzielnych liściach,
kwiatostany pojedyncze lub rozgałęzione,Owoce dwukomorowe, małe (1-2 lub 3 cm średnicy), białawe z lawendowymi odcieniami.

Wynika z tego, że białe pomidory to naturalna selekcja.

Jeszcze jedno ciekawe zestawienie.

Zależność koloru owoców od barwy miąższu i skórki (wg.Jones i Rosy).
Barwa owoców jest najczęściej pomarańczowo-czerwona, może być biała, żółta, malinowa.
Zależy ona od rodzaju i ilości barwników w skórce i miąższu, wg. schematu:
skórka – bez barwnika, miąższ – karoten, owoc – cytrynowo-żółty.
skórka – karoten, miąższ – karoten, owoc – pomarańczowo-żółty
skórka – bez barwnika, miąższ – likopen, owoc – różowy
skórka – karoten, miąższ – likopen i karoten, owoc – czerwony
skórka – bez barwnika, miąższ – bez barwnika, owoc – biały.

Mamy również polskie odmiany białych pomidorów.Są to Śnieżna Kula i Jazon.

Śnieżna Kula była uprawiana w latch 50-60 ub.w.
Śnieżna Kula to wysoki pomidor wiotkołodygowy,ok.170 cm.o luźnym pokroju. Owoce o kolorze kości słoniowej, okrągłe,
soczyste o wadze 90-150g. Odmiana średniowczesna po ok. 80 dniach dojrzewa.

Jazon z kolei było uprawiany w latach 80-90 i kilka lat po 2000r.
Jazon to wysoki pomidor wiotkołodygowy, 170-180 cm. Owoce białokremowe,w pełni dojrzałe w kolorze jasnożółtym, okrągłe
lub lekkospłaszczone, soczyste, smaczne. Waga owoców to 100-120g. Odmiana dość późna, 90-95 dni do pierwszych zbiorów.

Pozdrawiam.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Ostatnio zmieniany: 20 Gru 2018 20:06 przez kazko47.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Horti, Marlenka, Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 20 Gru 2018 20:23 #633631

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Kaziku, bardzo Ci dziękuję za przywołanie polskich odmian białych pomidorów - myślę, że byłoby sporym osiągnięciem pozyskanie ich nasion. W pogoni za zagranicznymi nowościami zapominamy o rodzimych smakach ....

Pozwolę sobie tylko uzupełnić dane systematyczne, które przytoczyłeś - nazwa gatunkowa Lycopersicum esculentum została zaproponowana w połowie XVIIIw przez P. Millera , natomiast nazwa rodzajowa Lycopersicon funkcjonowała wcześniej, pod koniec XVIIw .
Koniec końców, ojciec światowej systematyki, Karol Linneusz, postawił "kropkę nad i" i od 1753r nasz pomidor nosi dumną nazwę Solanum lycopersicum.

p.s. i tym razem Twoje notatki okazały się bezcenne - dziękuję...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): kazko47, Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 20 Gru 2018 20:28 #633632

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Przypominam sobie, że na wiosnę tego roku, Beata(whitedame) mówiła, że ma w swoich zasobach nasiona Jazona.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, Marlenka, Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 02 Lut 2019 17:48 #640412

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
whitedame wrote:
Jazon 2018, mało był fotografowany, znalazłam tylko 1 zdjęcie krzaka.
Miejsce miał nieszczególne a mimo to owocował przyzwoicie.

DSC01410.jpg


DSC01779.jpg


DSC01781.jpg


DSC01782.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Ada, Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 02 Lut 2019 19:05 #640432

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2842
  • Otrzymane dziękuję: 11724
Z białych odmian uprawiam tylko odmianę White Beefsteak (Vilmorin). Odmiana rekomendowana jest do uprawy w gruncie a owoce osiągają wagę ok. 200 g. Ja uprawiałem ją w tunelu i niestety plon nie był zbyt wysoki. W smaku bardzo dobry, nasion prawie wcale, tanie nasiona. Ja w całym sezonie załapałem się w domu tylko na jeden owoc tej odmiany. W pierwszej kolejności zjadane były owoce tej odmiany choć być może było to spowodowane tym, że wcześniejsze odmiany już niejako się przejadły. Dobrze, że mogłem jeść na działce. :wink4:
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Ada, Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 02 Lut 2019 20:32 #640457

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4655
  • Otrzymane dziękuję: 16965
Uprawiałam kiedyś jeszcze White Tomesol w foliaku.
Całkiem przyzwoicie się sprawił:

DSC01274.jpg


DSC00919.jpg


DSC00857.jpg


Białe bycze serca z różnych miejsc:
DSC08089.jpg


DSC08314-2.jpg


DSC08316-2.jpg



DSC00794.jpg
Ostatnio zmieniany: 02 Lut 2019 20:33 przez whitedame.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Horti, Marlenka, Betula, Ada, Szczypiorek

Pomidory białe - odmiany, wymagania, uprawa i zastosowanie 02 Lut 2019 21:06 #640468

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Beatko, a jakieś dwa słówka na temat odmiany Biełaja Wisznia ? Może gdzieś słyszałaś o takim pomidorze ?
Bardzo Ci dziękuję za uzupełnienie wątku - mam nadzieję, że zapełni się dodatkowymi informacjami z tego sezonu.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.464 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum