TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych część II

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 14 Lut 2022 19:32 #793084

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Rozsady gniazdowe są super. W tym roku będę chciała tak uprawiać perlitowy majeranek. Zawsze mi go zgorzel zabijała...

Jak wygląda kwestia 'rozplątywalności' korzeni. W perlicie systemy korzeniowe są zdecydowanie lepiej rozwinięte = potencjalnie bardziej poplątane. Mi najłatwiej rozdzielało się rośliny, gdy solidne błocko w pojemniku z ziemią robiłam :oops:
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 14 Lut 2022 19:33 #793085

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
W kolejce do wysiewu czeka u mnie szpinak. Będzie siany gniazdowo po 3 sztuki w gnieździe. Siew z podkiełkowanych nasion.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 14 Lut 2022 19:37 #793086

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
Prządka wrote:
Rozsady gniazdowe są super. W tym roku będę chciała tak uprawiać perlitowy majeranek. Zawsze mi go zgorzel zabijała...

Jak wygląda kwestia 'rozplątywalności' korzeni. W perlicie systemy korzeniowe są zdecydowanie lepiej rozwinięte = potencjalnie bardziej poplątane. Mi najłatwiej rozdzielało się rośliny, gdy solidne błocko w pojemniku z ziemią robiłam :oops:

Proste. Trzeb dobrać odpowiednio gęstość wysiewu i grubość warstwy perlitu. Przy uprawie gniazdowej nie jest to istotne, natomiast istotna jest gęstość wysiewu .
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 16 Lut 2022 12:16 #793252

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
Dziękuję za wątek. W tym roku oprócz warzyw kupiłam nasiona kilku kwiatków - posieję w perlicie to może się uda (z kwiatkami to tak bardziej raczkuję z sadzonkami). Warzywa w ziemi sobie radzą ok (się bardzo pilnuję by ich nie przelać), gorzej właśnie z doniczkowymi, bo mam tendencję do przelewania ;/
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Prządka, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 16 Lut 2022 17:50 #793287

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Lilith :)
Jeśli miewasz tendencję do przelewania podłoża, to pracując z perlitem możesz być spokojna o zasób wody w doniczkach/kubkach.
Nadmiar płynu z łatwością przeleci przez otwory odpływowe, ponieważ perlit ma luźną strukturę, co zapewnia dodatkowo dobrą wentylację systemowi korzeniowemu. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to to, że ziarna perlitu bardzo ładnie chłoną wodę i utrzymują ją przez dłuższy czas, więc nie ma potrzeby "codziennego| podlewania ( jedynie spryskujemy powierzchnię perlitu ).
Z roślinami kwiatowymi w perlicie nie mam dużego doświadczenia, ponieważ dotychczas wysiewałam jedynie pelargonie i petunie, ale z czystym sumieniem mogę polecić tę metodę do uprawy także kwiatów.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Lilith, bietkae, Prządka, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 16 Lut 2022 17:53 #793289

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
Akurat dzisiaj mi przyszedł perlit - miał być dodawany do ziemi, ale wysieję w nim na próbę koleusy i passiflorę. Jak będzie ok potem papryki i może jakies pomidory.Zastanawiam się tylko nad dyniowatymi i kiwano- czy też da radę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 16 Lut 2022 18:01 #793291

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Koleusy ? Super, byłabym wdzięczna za relację z tego doświadczenia.

Dyniowate ( cukinia, dynia, ogórki ) i np. fasolkę szparagową - jako rozsady - produkowałam w mieszance ziemi do rozsad i perlitu; one mają dość specyficzny system korzeniowy i zależało mi, aby w jak najmniejszym stopniu w niego ingerować.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Lilith, bietkae, Prządka, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 16 Lut 2022 18:43 #793299

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
No dokładnie - dyniowate mam obawy, kiwano myślę, że polubi perlit - bardzo wdzięczne jest i nawet łatwo się ukorzenia. Fasolnik chiński tez zrobię mieszankę, bo w samej ziemi w folii mi nie wyrósł :(
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Prządka, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 16 Lut 2022 19:23 #793307

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Mieciu :hearts:

Miałam szukać Twoich postów z wysiewami marchewki i pietruszki, a tu Ty!!!
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 16 Lut 2022 21:46 #793347

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11394
Mam pod opieką młodego człowieka tzn od dwóch lat zaczął uprawiać ogródek i rośliny na parapetach. W sobotę zadzwonił do mnie z wielkim smutkiem, że przechowywane przez niego pelargonie padły, miał sadzonki ode mnie i w tym roku również chciałby takie same. Poszłam więc do piwnicy i nacięłam prawie białe, wyciągnięte bidy:
sadzonkipelargonii.jpg

Włożyłam w perlit
sadzonkipelargoniiperlit.jpg

Sceptycznie patrzyłam na te badylki ale dzisiaj zauważyłam, że najmniejsze listki zaczynają być zielone. Na wszelki wypadek gdyby pędy w perlicie jednak padły wyciągnęłam z piwnicy całą skrzynkę z bladymi przyrostami, stoi na razie na podłodze w kotłowni pod oknem aby listki stopniowo przyzwyczaić do światła dziennego. W każdym razie poratuję młodego ogrodnika, niech ma jak chce :garden1:
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Lilith, Adasiowa, Horti, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 16 Lut 2022 21:52 #793349

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5683
  • Otrzymane dziękuję: 26933
Na 99% młody ogrodnik zbyt obficie podlewał zimą.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 16 Lut 2022 22:04 #793353

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11394
Alu, pojęcia nie mam dlaczego mu pelargonie w skrzynkach padły ale na bank nie opryskał ich przed przechowaniem i pewnie podlewał za dużo. Mówiłam mu jesienią jak pobrać sadzonki ale nie posłuchał. Teraz zrobię mu ale ostatni raz, niech albo słucha i robi jak podpowiadam albo niech kupuje gotowce wiosną. Bakcyla złapał i cieszy cię jak coś mu się uda wyhodować więc chętnie mu pomagam tj. jak zapyta to podpowiadam co i jak robić :)
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 16 Lut 2022 22:08 #793355

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5683
  • Otrzymane dziękuję: 26933
Ja swoich nigdy nie pryskam, a podlewam jak mi się "spomni". Trudność polega na tym, że w zimnej piwnicy zimna ziemia, a trudno odróżnić, czy podłoże jest zimne czy mokre. Lepiej podlać mniej niż zbyt wiele. Kiedyś o mało nie zasuszyłam fuksji, bidulka długo dochodziła do siebie.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 16 Lut 2022 22:31 #793365

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1997
  • Otrzymane dziękuję: 11394
Alu przed schowaniem do piwnicy pelargonie obcina, opryskuję od grzyba i robactwa i stoją na tarasie pod okapem aż ziemia jest prawie sucha. Od jesieni podlałam je chyba tylko trzy razy niewielką ilością wody. Oleandry też są w piwnicy i też mają sucho, właściwie to powinnam je już podlać bo dawno nic do picia nie dostały ale żyją bo wczoraj byłam po jakieś przetwory to wyglądają dobrze :drink1:
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 18 Lut 2022 19:57 #793675

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Znalazłam zdjęcia rozsad pelargonii uprawianych w perlicie w ubiegłym roku.





A tutaj już w miejscu docelowym, czyli w donicach na działce:



Pozdrawiam cieplutko ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2022 20:00 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 19 Lut 2022 12:57 #793758

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
Jeszcze wczoraj sałaby Baby leaf wysiałam do perlitu, stoją w łazience, bo tam ciepło :D Jak wykiełkująpolecą do chłodnego pomieszczenia. Mam je pierwszy raz - ciekawe jakie będą i czy się tak wcześnie udadzą, bo niby do siania cśąły rok w pojemnikach.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Prządka, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 20 Lut 2022 14:41 #793930

  • Zajel
  • Zajel's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 19
Napaliłam się na uprawę rozsady pomidorków, a później dyniowatych w perlicie. No i w miarę czytania wątku powietrze zaczęło ze mnie uchodzić. W tej chwili nic już nie wiem :jeez: Za dużo tych wszystkich możliwości. Mam kranówkę z jako taką analizą, mam deszczówkę, mogę kupić oazę, mam MS, ale inne nawozy też mogę kupić, mam perlit o obu frakcjach, sporo chęci i ....niewiele wiedzy :( Pomimo tak olbrzymiego wkładu pracy Pomodoro i Adasiowej :thanks: jestem :sick: Na próbę skiełkowałam kilka nasionek pomidorków, wczoraj wsadziłam je w perlit nasączony wodą z brity. Szybko nie wychylą łepków, bo u mnie jest chłodno. Ale co dalej?

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 20 Lut 2022 15:06 #793933

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15407
  • Otrzymane dziękuję: 51073
Niech urosną mniej więcej do takiej fazy i przepikować je do wielodoniczki albo pojedynczych kubków, czy doniczek.


IMG_26461-2.jpg



IMG_27931-3.jpg
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2022 15:08 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek, Babcia Ala, mojeuprawy, Zajel


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.919 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum