TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych część II

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 09 Sty 2019 11:22 #635813

  • rychu44
  • rychu44's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 1091
Zdecydowałem się na uprawę rozsady w perlicie.Pożywki zrobię na wodzie destylowanej.Natomiast do fertykacji będę używał deszczówki, w razie jej braku wody "Oaza".Ma ona podane:Aniony:wodorowęglanowy 171,80 siarczanowy 20,45 chlorkowy 4,90 fluorkowy0,12. Kationy:wapniowy 48,10
magnezowy 9,11, sodowy 5,71 potasowy 0,90.Mam wszystko przygotowane do zasilania MS 36. Wiem że do deszczówki to wystarczy, natomiast nie wiem jak to wygląda z Oazą. :hammer: :jeez:
Za pomoc z góry bardzo dziękuję. :thanks: :garden1:
pozdrawiam RYSIEK
ogród pół dziki
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 09 Sty 2019 13:01 #635826

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5151
Azot całkowity 5%:
- 2,7% azot azotanowy
- 1,6% azot amonowy
- 0,7% azot amidowy
Pozdrawiam
Mirka

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 09 Sty 2019 14:02 #635834

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50923
Na 1 stronie tego wątku jest tabela składu pożywki dla pomidorów


x41-2.gif.pagespeed.ic.5Fh8yVu1jm.jpg


Widzisz na pierwszej pozycji zawartość azotu amonowego. Ma być ona mniejsza niż 14 mg/l. Twój nawóz ma azotu całkowitego 5 %, czyli 1 ml tego nawozu zawiera 50 mg azotu ogółem. Zgodnie ze specyfikacją w tych 50 mg jest 16 mg azotu amonowego i 7 mg azotu amidowego.

Wniosek :
- Od początku uprawy możesz ten nawóz stosować ,ale w ilości nie większej niż 1 ml na litr przy każdym podlaniu.
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2019 14:19 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 09 Sty 2019 14:08 #635837

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50923
rychu44 wrote:
Wiem że do deszczówki to wystarczy, natomiast nie wiem jak to wygląda z Oazą. :hammer: :jeez:
:

Do tej Oazy dodajesz do każdego litra 1,5 ml octu 10 % do zakwaszenia i 1 gram na litr MS
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2019 14:20 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 10 Sty 2019 18:30 #636035

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Minął miesiąc od wyłożenia na wacik trudnych do skiełkowania ( z niewiadomych przyczyn ) dwóch nasion ostrej papryki Mulato Isleno. Początkowo umieściłam je w kiełkowniku, gdzie ustawiłam temperaturę na 28 stopni. Po kilkunastu dniach ukazały się malutkie kiełki, a nasiona powędrowały do perlitu. Kiedy papryczki wzeszły, trzymałam je jeszcze parę dni w kiełkowniku, ale w niższej temperaturze ( 23 stopnie ), a cały pojemnik ustawiłam na parapecie. Gdy liścienie rozprostowały się, umieściłam siewki na parapecie bez osłony.

Dzisiaj wyglądają tak: niebawem otrzymają pierwszą dawkę nawozu przeznaczonego do uprawy w perlicie.



Miejsce w kiełkowniku zajęły kolejne ostre papryki ( przykryte wacikiem dla utrzymania stałej wilgotności ) oraz nasiona pomidorków ( w kuwecie zbiorowej ). W ten weekend do perlitu powędrują skiełkowane : papryki Rocoto Red Manzano oraz pomidory dwarf Uluru Ochre , Portos i Venus.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, koniczynka, Marlenka, bietkae, jurek49, Jaedda, ewakatarzyna, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 10 Sty 2019 20:08 #636064

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1848
  • Otrzymane dziękuję: 6160
Mam twardość wody w mojej dzielnicy.12,2 dh, lub inaczej 218 CaCo3/litr
teraz muszę zamówić perlit i przestudiować dokładnie wszystko o uprawie w nim.
Ostatnio zmieniany: 10 Sty 2019 20:09 przez Kaja.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 10 Sty 2019 20:12 #636066

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50923
1,5 ml na litr octu 10 % do zakwaszenia.

Przypominam, że będzie tu wkrótce fotorelacja z opisem , jak zakwaszać wodę w sposób kontrolowany przy użyciu płynu Helliga stosowanego przy badaniu pH gleby.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kaja, Zbyszko46, bietkae

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 10 Sty 2019 20:39 #636080

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Chyba nie zdradzę tajemnicy ( a raczej uchylę jej rąbka ) jeśli napiszę, że w związku z planowaną fotorelacją będziemy mieli małe przedwiośnie: będzie kolorowo i radośnie :)
Dlatego już teraz zapraszam do śledzenia nowości w wątku, a w oczekiwaniu na obiecany materiał możemy powoli gromadzić niezbędne składniki do naszej uprawy.
Jutro zamawiam nowy worek perlitu, jako że okazało się, że jakimś cudem "wyszedł" niemal cały zapas....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, koniczynka, bietkae, UllaM, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 14 Sty 2019 16:37 #636775

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50923
Zdobyłem wreszcie płyn Helliga, więc możemy przystąpić do omówienia tematu zakwaszania wody z kranu , którą mamy zamiar używać do przygotowywania pożywki i podlewania roślin w perlicie. Taki zestaw powinien posiadać każdy chętny do uprawy w perlicie. Jest on potrzebny również do przygotowywania naszych oprysków PW, IF i sorbinianu potasu . Opryski tymi preparatami aby były skuteczne, muszą mieć odczyn kwaśny poniżej pH 6.

Oto zestaw do kontroli pH :



IMG_1177.jpg



Widzimy tu : pojemnik z płynem Helliga, na którym zaznaczono skalę barw odpowiadającą określonemu zakresowi pH, strzykawkę jednorazową o pojemności 2 ml oraz niewielkie naczyńko plastikowe przeźroczyste lub białe, w którym próbkę wody zakrapla się płynem Helliga

1. Na pierwszy rzut sprawdzamy pH czystej wody z kranu. Do naczyńka ulewamy od 1-2 ml wody i zakraplamy 8 kroplami płynu. Po zakropleniu mieszamy delikatnie . Porównujemy barwę z paskiem kolorowym


IMG_1172.jpg


Widzimy, że woda ma nieco wyższe pH niż 7

2. Sprawdzamy jak zmienia się odczyn po aplikacji nawozu. Ja stosuję nawóz do pelargonii NPK 4-6-8 z Biedronki. Na pierwszy rzut sprawdzam pH po dodaniu 1 ml nawozu na litr wody. Woda barwi się na kolor zielony, stąd wniosek, że nawóz ma charakter kwaśny.


IMG_1174.jpg


3. Następnie sprawdzam pH przy dodatku pełnej dawki stosowanej tego nawozu czyli 3 ml/l


IMG_1175.jpg


Potwierdza się kwaśny odczyn nawozu, bo kolor zmienia się jeszcze bardziej w kierunku pH 6

4. Teraz zakwaszamy wodę obliczoną dawką octu. Moja woda wg analizy, jaką posiadam , zawierać powinna 104 mg wodorowęglanów w litrze. Z reakcji zobojętniania wodorowęglanów kwasem octowym wynika, że 104 mg wodorowęglanów zobojętnia 102 mg kwasu octowego. Ta ilość jest zawarta w 1 ml octu 10 %. Po dodaniu do wody 1 ml/l octu 10 % otrzymuje po kontroli płynem Helliga taką barwę :


IMG_1176.jpg


I BINGO !. Uzyskuję żądane pH 6 pożywki i na dodatek sprawdzają się wcześniejsze obliczenia.


PS. Wody z kranu nie należy za każdym razem sprawdzać. Wystarczy raz na miesiąc.
Ostatnio zmieniany: 14 Sty 2019 16:38 przez pomodoro.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 14 Sty 2019 17:02 #636781

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Bardzo, bardzo Ci dziękuję za dokładną i pomysłową ilustrację czynności, jakie będziemy wykonywać w najbliższym czasie.
Zakup tego specyfiku wyeliminuje konieczność gromadzenia deszczówki ( nie zawsze dostępnej ze względu na brak opadów ) lub kupowania wody demineralizowanej ( w przypadku stosowania naszej metody - zbyt drogiej ).
Dodatkowymi atutami posiadania płynu jest uniezależnienie się od analiz wody dostarczanej przez wodociągi miejskie, oraz dostępność i prostota "obsługi".

Postaram się wykonać analogiczny test na mojej wodzie z kranu ( zakwaszonej wg zaleceń 3 ml octu 10% ) i z dodatkiem nawozu Magiczna Siła36.

Bardzo dobrą informacją jest fakt zastosowania tej metody do sporządzania koncentratów i roztworów nawozów i ŚOR.
Super robota :bravo:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rychu44, Kaja, Zbyszko46, Marlenka, Edyta D, Miragoral, bietkae, UllaM, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 17 Sty 2019 11:47 #637162

  • Jadwiga
  • Jadwiga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 122
  • Otrzymane dziękuję: 228
Po pomoc do pomodoro-dostałam 1 kg KRISTALON czerwony NPK 12-12-36.Czy mogę go uzywać do perlitu?, jeśli tak , to w jakich proporcjach.?
Dziękuję. :oops:
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 17 Sty 2019 17:14 #637213

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50923
Owszem, nadaje się. Nie ma jednak magnezu i wapnia. I tu jest pytanie, jaką wodę będziesz używać?. Jeśli z kranu, to czy masz jakąś analizę tej wody ?.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, Jan4

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 17 Sty 2019 17:50 #637216

  • Jadwiga
  • Jadwiga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 122
  • Otrzymane dziękuję: 228
No, nie popatrzyłam.Woda z kranu,analizy nie mam.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 17 Sty 2019 17:58 #637217

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50923
Dzwoń do dystrybutora wody. Każdy dystrybutor wody jest zobowiązany ustawowo do monitorowania jakości wody. Łaski nie robi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jadwiga, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 17 Sty 2019 18:44 #637227

  • Jadwiga
  • Jadwiga's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 122
  • Otrzymane dziękuję: 228
Dobrze,zobaczę czy się uda.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 20 Sty 2019 13:21 #637706

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Pierwsze wschody w tym sezonie ... o papryczce Mulato Isleno pisałam już co prawda wcześniej, ale jej uprawa podyktowana była chęcią sprawdzenia zdolności nasion do kiełkowania. Na chwilę obecną jedna siewka wypuszcza listki właściwe, druga pozostała tylko z liścieniami.

Mniej więcej w pierwszej dekadzie stycznia wyłożyłam do kiełkownika nasiona ostrych papryk oraz pomidorów dwarfów i hybryd.

Największe siewki należą do Portosa, a pojedyncza do papryki Rocoto Red; po dwie siewki w kubeczku: pomidor Venus, dwarfy Uluru Ochre i Sarandipity



Trzy siewki w kubeczku to pomidorek hybryda Śliwkowy z moich własnych nasion oraz reprezentacja papryczek ( po jednej w pojemniczku ): ostrej Aji Charapita, słodkiej Habanada oraz pomidora dwarf Jade Beauty.
Po dwie siewki dwarfa Big Green i karłowej Vilmy.



Hybrydę Portos czeka w najbliższych dniach przepikowanie do osobnych kubeczków. Na tym etapie uprawy w perlicie roślinki otrzymują jedynie wodę, a właściwą fertygację rozpocznę w momencie pojawienia się pary liści właściwych, co może potrwać nieco dłużej ze względu na temperaturę 16 stopni panującą na parapecie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 20 Sty 2019 13:39 #637709

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Świetne!
Moje podkiełkowane jeszcze nie powschodziły w kubeczkach. Czekam, może już niedługo :)
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2019 13:39 przez lucysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 20 Sty 2019 17:34 #637745

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Przez ostatnie cztery lata sporadycznie zaglądałam na Oaze a teraz już jestem i zaczynam znowu zabawę z pomidorami,przeczytałam cały wątek o uprawie w perlicie :coffe: i chcę spróbować szukam już perlitu kubki mam, ale Ijaki nawóz kupić czy MS36 czy szukać do pelargoni 4-6-8 z biedronki, badania wody co miesiąc są aktualizowane na stronie wodociągów RPWIK.
pozdrawiam Bożena
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewakatarzyna, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.726 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum