TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych część II

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Gru 2018 01:11 #634568

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Podpinam się pod temat, w moim mieście, nie najbiedniejszym, ceny wody wcale nie niskie, a firmę stać tylko na podanie twardości wody, za to podane w mg/l, mmol/l, stopniach niemieckich, francuskich i amerykańskich :blink: jakby się Niemcy, Francuzi i Amerykanie interesowali bieżącym stopniem twardości wody w Tychach :paper: rpwik.tychy.pl/biuro-obslugi-klienta/jakosc-wody/twardosc-wody/ Może, Pomodoro, Wasz RPWiK jest zarządzany przez kompetentniejszych ludzi, którzy rozumieją, że woda używana jest nie tylko do picia i mycia garów/podłóg czy prania w domach, ale również w różnych procesach produkcji w mniejszych firmach, nie posiadających własnych laboratoriów. Skoro klienci płacą rachunki mają prawo wiedzieć za co tyle płacą, za wodę dokładnie jakich parametrów. Wasz dostawca wody dba aby aktualizować wyniki co roku. I tu większość forumków może Wam jedynie zazdrościć :oops:
Ostatnio zmieniany: 31 Gru 2018 01:42 przez MagdaH.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Gru 2018 01:21 #634570

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
rpwik.tychy.pl/biuro-obslugi-klienta/jakosc-wody/tychy/
Jeśli chodzi o Tychy, jak w linku, to u Ciebie akurat analizę znalazłam. ;) Trzeba otwierać na komputerze, na telefonie wyniki się nie pokazują.
Za tę wiadomość podziękował(a): MagdaH, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Gru 2018 01:48 #634571

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
No, na telefonie nie wyświetla się, ale chodzi mi o pełną analizę, jak na poprzedniej stronie w załączniku zamieścił Pomodoro, a to by się raz na rok przydało, znam zaprzyjaźnione firmy, które co roku płacą za pełną analizę, bo profil produkcji wymaga kontroli parametrów, a w Chrzanowie wystarczy sobie ze strony wyniki pobrać. O to mi chodzi, że można sobie sprawdzić.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Gru 2018 08:56 #634577

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50877
Do tej wody tyskiej wystarczy dodatek 1 ml/l octu 10 %.

Chyba o tym nie wspominałem, że przy stosowaniu wody z kranu, istotna jest kolejność dozowania dodatków, tzn najpierw ją zakwaszamy, a dopiero potem dodajemy nawóz
Za tę wiadomość podziękował(a): MagdaH, Marzenka, rychu44, Adasiowa, Horti, Zbyszko46, Miragoral, bietkae, pszczolka, Nimfa, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Gru 2018 11:00 #634580

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 871
  • Otrzymane dziękuję: 5136
pomodoro wrote:
Miragoral wrote:
Czy do podlewania pomidorów wodą z kranu powinnam również dodawać ocet i w jakiej ilości.

Nie rozumiem pytania. Podłoża takie jak perlit nie mają zdolności buforujących. Bardzo szybko w takich podłożach zmienia się kwasowość w zależności od kwasowości użytej wody. Obojętne czy to będzie woda do rozcieńczenia nawozu, czy tylko do podlania, cały czas musi mieć odpowiednią kwasowość.

Rozsadę w perlicie będę robiła w domu w Warszawie. Mam pełną analizę wody. Natomiast ogród mam na wsi po Wołominem. Staram się podlewać uprawy deszczówką, ale jej nie wystarcza i głównie jest podlewana kranówką (najczęściej odstaną). Bardzo wysoka twardość wody (470 mg CaCO3/l) ma wpływ na uprawy. Czy celowe byłoby zakwaszanie tej wody np. do pomidorów?
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 31 Gru 2018 11:01 przez Miragoral.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Gru 2018 12:48 #634589

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
U mnie woda z wodociągu ma twardość: 160 mg/dm3 CACO3. Ile powinnam do niej dodawać octu?
Pozdrawiam, Małgorzata
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Gru 2018 13:16 #634592

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50877
Powróćmy do analiz jakie podałem w swoim linku :

www.rpwik.pl/wp-content/uploads/2018/08/Wyniki_2018.pdf

Jeśli porównamy twardości węglanowe każdej z próbek [ rubryka nr 46 ] z zawartością wodorowęglanów [ rubryka nr 54 ] to zauważymy, że wartości te korespondują ze sobą np.

- próbka nr 1 twardość 102 a wodorowęglany -98
- próbka nr 3 twardość 111 a wodorowęglany -104
- próbka nr 4 twardość 207 a wodorowęglany - 146

Jeśli u Ciebie jest twardość 160 mg, to można przyjąć, że wodorowęglany będą na poziomie ok 150 mg. Oznacza to, że aby zakwasić Twoją wodę, wystarczy 1,5 ml/l octu 10 %
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, pszczolka, gazela, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Gru 2018 13:27 #634594

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50877
Miragoral wrote:

Rozsadę w perlicie będę robiła w domu w Warszawie. Mam pełną analizę wody. Natomiast ogród mam na wsi po Wołominem. Staram się podlewać uprawy deszczówką, ale jej nie wystarcza i głównie jest podlewana kranówką (najczęściej odstaną). Bardzo wysoka twardość wody (470 mg CaCO3/l) ma wpływ na uprawy. Czy celowe byłoby zakwaszanie tej wody np. do pomidorów?

Co innego perlit, a co innego gleba. Co do gleby, to deszczówka wskazana by była w przypadku dużego zasolenia gleby. W przypadku wysokiej twardości wody do podlewania i jednocześnie przy wysokim pH gleby, środkiem zaradczym jest stosowanie nawozów fizjologicznie kwaśnych, jak np. siarczan amonu czy saletra amonowa. Jeśli woda jest twarda, a gleba kwaśna, to taki układ jest korzystny dla upraw.
Ostatnio zmieniany: 31 Gru 2018 15:14 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): MagdaH, Zbyszko46, Miragoral, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Gru 2018 22:00 #634657

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Właśnie napisałam do PGM obsługującego sieci wodociągowe w moim mieście i bardzo grzecznie poprosiłam o zawartość wapnia, magnezu, potasu, sodu, wodorowęglanów, siarczanów i chloru. Zobaczymy, co i czy w ogóle odpowiedzą. Ale niestety domyślam się, że będzie to mniej lub bardziej kulturalne skierowanie do laboratorium, które również jest częścią tej spółki, więc po co mieliby sobie dochody potencjalnie pomniejszać.
Pomodoro, powiedz mi jeszcze proszę, czy w przypadku rozsady pomidorów, papryk, bakłażanów i cebuli optymalna będzie dokładnie ta sama pożywka do nasycania perlitu? Jestem laikiem, ale domyślam się, że taka cebula ma sporo mniejsze zapotrzebowanie na nawóz.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Gru 2018 22:53 #634662

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50877
My nie stosujemy pożywki w pełnym składzie, ponieważ nie mamy możliwości na bieżąco analizować składu zużytej pożywki, ani nie stosujemy cyrkulacji pożywki. Pozostaje nam tylko fertygacja. Przy fertygacji stosujemy dawki nawozów wielokrotnie niższe od liczb granicznych. Musimy tylko utrzymać odpowiednie proporcje między składnikami i pH.
Ostatnio zmieniany: 31 Gru 2018 22:57 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, Pizza, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Gru 2018 23:07 #634664

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50877
Pizza wrote:
Właśnie napisałam do PGM obsługującego sieci wodociągowe w moim mieście i bardzo grzecznie poprosiłam o zawartość wapnia, magnezu, potasu, sodu, wodorowęglanów, siarczanów i chloru. Zobaczymy, co i czy w ogóle odpowiedzą. Ale niestety domyślam się, że będzie to mniej lub bardziej kulturalne skierowanie do laboratorium, które również jest częścią tej spółki, więc po co mieliby sobie dochody potencjalnie pomniejszać.

W większości wypadków- tak naprawdę- nie analizują wody lecz kontrolują jej skażenie. Twardość?- po co oznaczać. Każdy ją widzi w czajniku :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 03 Sty 2019 20:29 #634967

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1842
  • Otrzymane dziękuję: 6122
Nie dodzwoniłam się do wodociągów,ale znalazłam że u mnie jest woda zmieszana z dwóch ujęć.Z powierzchniowego o twardości 196mg/l
i głębinowego o twardości 269mg/l. Nie wiadomo w jakiej proporcji je mieszają,ale raczej w większości jest z rzeki.
Czy to wystarczy,czy bombardować wodociągi o udostępnienie pełnej analizy? Na ich stronie oczywiście jest cennik analiz,ale chyba jako mieszkaniec mam prawo wiedzieć co piję.Tym bardziej,że miasto zachęca do picia wody z ujęcia powierzchniowego bez przegotowania, bo podobno jest tak krystalicznie czysta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 03 Sty 2019 20:47 #634974

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50877
To już jest totalna partyzantka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 03 Sty 2019 21:30 #634981

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50877
Ja bym choćby z ciekawości zakupił kwasomierz Helliga i przetestował tą wodę. Z jednej strony można ustalić dawkę kwasu potrzebną do zobojętnienia ,a z drugiej-

sprawdzić czy kwasowość nie jest zmienna w czasie.
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2019 21:31 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 03 Sty 2019 22:40 #634990

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1842
  • Otrzymane dziękuję: 6122
Mam kwasomierz,ale na działce.Zimą nie pojadę,bo grasują złodzieje pieniędzy,dokumentów itp.Wolę ich nie kusić,gdy nikogo w pobliżu nie ma.Znajomi mówią,że gdyby wymusili na mnie oddanie pieniędzy to byłby już napad, ale wolę nie sprawdzać na sobie czy są w stanie do tego się posunąć.
Na razie napisałam do radnego z dzielnicy (oczywiście z opozycyjnej partii) z prośbą o nacisk na władze miasta,aby na stronie urzędu była szczegółowa analiza wody.
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2019 22:40 przez Kaja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 03 Sty 2019 23:19 #634993

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Kaja wrote:
[...]Zimą nie pojadę,bo grasują złodzieje
:eek3: Kaju, możesz zdradzić, w której dzielnicy tak "wesoło"?

Sprawdziłam swoje wodociągi, ze względu na pochodzenie wody "średnia twardość" to jedyna informacja, jaką da się uzyskać dla mojego obszaru. Reszta zbyt zmienną jest :happy2:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 04 Sty 2019 10:34 #635013

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50877
Kaja wrote:
Na razie napisałam do radnego z dzielnicy (oczywiście z opozycyjnej partii) z prośbą o nacisk na władze miasta,aby na stronie urzędu była szczegółowa analiza wody.

Co do parametrów wody pitnej obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Nie wszystkie oznaczenia są obowiązkowe. Wapń i wodorowęglany należą do tych nieobowiązkowych. Natomiast jeśli podadzą Ci : magnez, siarczany, pH, sód i twardość węglanową to łaski Ci nie robią.

Popatrz załącznik nr 1 do wspomnianego wyżej rozporządzenia.

prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/...2294/O/D20172294.pdf
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2019 10:36 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 04 Sty 2019 11:29 #635023

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1842
  • Otrzymane dziękuję: 6122
mandorla wrote:
Kaja wrote:
[...]Zimą nie pojadę,bo grasują złodzieje
:eek3: Kaju, możesz zdradzić, w której dzielnicy tak "wesoło"?
Na działkach położonych w gdańskiej dzielnicy Jasień.
Twardość wody powinna być podana,bo nawet dla pracy zmywarki jest to ważne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.798 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum