TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych część II

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 20 Sty 2019 17:54 #637749

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 348
  • Otrzymane dziękuję: 472
No właśnie ten nawóz do pelargonii z Biedronki, to on jest zawsze dostępny na półkach w większych sklepach? Czy tylko sezonowo wystawiany? Od jakiegoś czasu już go szukam...


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 20 Sty 2019 20:32 #637787

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
W ubiegłym roku, w poznańskich Biedronkach nawóz do pelargonii pojawił się na początku sezonu ogrodowego. Natomiast Magiczną Siłę 36 widuję niemal regularnie w marketach ogrodniczo-budowlanych. Najczęściej jednak korzystam z zakupów internetowych.
W przyszłym tygodniu chciałabym odwiedzić Castoramę i sprawdzę zaopatrzenie w nawozy i nasiona.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Maks-ogrodnik, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 23 Sty 2019 08:49 #638137

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Obiecałam relację z testowania płynu Helliga w odniesieniu do mojej kranówki i nawozu Magiczna Siła 36.

1. na początku sprawdziłam odczyn wody pobranej bezpośrednio z kranu - po dodaniu kilku kropli odczynnika woda zabarwiła się na kolor ciemnoniebieski; pH = 8

2. sporządziłam roztwór, jaki zawsze używam do fertygacji roślin, dodając w pierwszym etapie do 1 l wody połowę porcji nawozu, czyli 5 ml MS36; z tej ilości odmierzyłam 2 ml i połączyłam z 8 kroplami płynu Helliga - wynik testu: pH = 7

3. następnie przeprowadziłam badanie z pełną dawką nawozu, czyli z 10 ml/l kranówki z wynikiem pH = 7

4. kolejnym etapem doświadczenia było stopniowe dozowanie octu 10% w ilości po 1 ml na litr roztworu nawozowego i sprawdzenie, jaka ilość octu obniży odczyn do pożądanego kwaśnego. Ostatecznie okazało się, że 1 ml octu wystarczy do osiągnięcia pH = 6.

5. sprawdziłam także, że dawka 2 ml octu na 1 l wody z kranu jest wystarczająca, aby uzyskać właściwe pH niezbędne do zwykłego podlewania roślin.

W tym momencie nie muszę martwić się o przydatność mojej kranówki do podlewania i fertygacji rozsad i dorosłych roślin. Oprócz niewątpliwych walorów edukacyjnych przeprowadzonego testu zyskałam nowe doświadczenie. Było warto.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 23 Sty 2019 15:03 #638241

  • pszczolka
  • pszczolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 171
  • Otrzymane dziękuję: 697
Ja otrzymałam dzisiaj wyniki badania wody i tak:
ph 7,3
przewodność elektryczna 260
chlorki 15
magnez 4.32
siarczany 20
twardość ogólna 114
Mam prośbę do Mietka ile octu mam dodawać do mojej wody :)
Pozdrawiam Maria

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 23 Sty 2019 15:10 #638244

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Aniu

Czeka Cię jeszcze jedna sesja badań. Musisz sprawdzić swoją wodę na działce pod kątem użycia jej do sporządzania oprysków skojarzonych z propionianem wapnia i sorbinianem potasu. Musisz też sprawdzić pH koncentratu propionianu wapnia. Odczyn jego musi być też w granicach pH 6 wtedy pozostawać Ci będzie tylko odpowiednie zakwaszenie samej wody. Przed oznaczeniem pH wody musisz dodać do niej 5 g saletry potasowej na litr i dobrze rozpuścić oraz -jeśli chcesz- pół tabletki polopiryny tj 150 mg . Tymol tu nie odgrywa roli, nie dysocjuje w wodzie. Jeśli ustalisz potrzebną dawkę octu do zakwaszenia wody [ może się okazać , że po dodatku polopiryny dodatek octu będzie zbędny ] , to oprysk przyrządzać będziesz w następujący sposób :
1. Odmierzysz potrzebną ilość wody, dodasz po 5 g saletry potasowej na każdy litr wody, dodasz ustaloną dawkę octu, polopirynę i całość wymieszasz.
2. Dodasz potrzebną ilość koncentratu PW o znanym już pH
3. Dodasz tymol w odpowiedniej ilości wcześniej zemulgowany w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń

W przypadku oprysku z sorbinianem potasu procedura będzie nieco inna . O tym porozmawiamy , jak będziemy mieć sorbinian. Trzeba będzie sprawdzić pH koncentratu sorbiniamu. Jeśli będzie różny od pH 7 wtedy ustalimy dalszą procedurę.

Może to brzmi skomplikowanie, ale jak będziemy mieć wszystko przebadane i dojdziemy do wprawy , to przygotowanie oprysków będzie dodatkową atrakcją w pracy na działce. Mając skontrolowane pH oprysku będziemy mieć pewność jego skuteczności. Preparaty te jak wiadomo działają tylko w środowisku kwaśnym.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, grzesiek59, rychu44, Adasiowa, Horti, Zbyszko46, pszczolka, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 23 Sty 2019 15:17 #638248

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
pszczolka wrote:
Ja otrzymałam dzisiaj wyniki badania wody i tak:
ph 7,3
przewodność elektryczna 260
chlorki 15
magnez 4.32
siarczany 20
twardość ogólna 114
Mam prośbę do Mietka ile octu mam dodawać do mojej wody :)

Przewodność jest niska, więc woda Twoja ma niską zawartość minerałów. Twardość też jest niska, więc musisz dodawać maksimum 1 ml octu na litr wody. Dobrze by było, gdybyś posiadała płyn Helliga, bo może się okazać, że sam dodatek nawozu już wystarczająco zakwasi wodę. Wtedy dodatek octu należałoby stosować tylko do podlewania czystą wodą.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczolka, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 23 Sty 2019 15:20 #638249

  • pszczolka
  • pszczolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 171
  • Otrzymane dziękuję: 697
Bardzo dziękuję :thanks: , Płynu Heliga nie posiadam, ale może uda się go zdobyć. :bye:
Pozdrawiam Maria

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 23 Sty 2019 15:24 #638253

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Skomplikowane jest na pierwszy rzut oka. Teraz, gdy jest jeszcze czas na praktykę, mogę spokojnie przygotować się teoretycznie i w razie wątpliwości wiem, że mogę liczyć na Twoją pomoc. Bardzo Ci dziękuję za pochylenie się nad moją działkową wodą.
Lubię te sesje i testy, więc nie będą żadnym przymusem, a jedynie przyjemnością.

Opryski skojarzone, dzięki tej nowej metodzie kontroli odczynu wody, mają szansę stać się jeszcze bardziej korzystne dla ochrony pewnych ogórków ... Polopiryny nie stosowałam w tych opryskach, więc i w tym roku sporządzę je tylko z PW, HT i saletry potasowej.

Super. Zapowiada się ciekawy i pracowity sezon.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Horti, Zbyszko46, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 23 Sty 2019 15:25 #638254

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
W naszym przypadku jest bardzo pomocny płyn Helliga. Mamy pewność, że nie zrobimy roślinom krzywdy niewłaściwym pH.
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2019 15:30 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 23 Sty 2019 15:32 #638258

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Adasiowa wrote:
w tym roku sporządzę je tylko z PW, HT i saletry potasowej.

.

Zapomniałaś o sorbinianie potasu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 23 Sty 2019 15:37 #638263

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Oj tam oj tam .... przy długim procesie myślowym pamięć jest krótka ... oczywiście, że pamiętam :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Horti

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 23 Sty 2019 16:10 #638272

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Otwarłem kartę charakterystyki sorbinianu potasu i widzę, że w jego wypadku też zapowiada się ciekawie. Spodziewałem się wysokiego pH jako, że jest to sól mocnej zasady potasowej i słabego kwasu sorbowego


IMG_1189.jpg



Odczyn może być- jak widać - nawet mocno zasadowy. Inna procedura będzie na wodzie z kranu, a inna na deszczówce
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, rychu44, Adasiowa, Horti, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 23 Sty 2019 16:20 #638275

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Sorbinian potasu będzie wchodził w skład oprysku skojarzonego. Domyślam się, że w przypadku zastosowania tej soli ulegnie zmianie ilość dozowanej saletry potasowej ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, rychu44, Horti, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 23 Sty 2019 16:36 #638278

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
W litrze 0,5 % roztworu saletry potasowej czystego potasu jest dokładnie 1,93 grama. My do oprysku będziemy używać dodatku sorbinianu w ilości 1,4 g/l . Odpowiada to zawartości potasu czystego w ilości 0,36 g . To z kolei w przeliczeniu na saletrę potasową daje 0,93 g.Wychodzi na to, że będziemy dodawać 4 gramy saletry na litr, a nie 5.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, rychu44, Adasiowa, Horti, Zbyszko46, Szczypiorek, renons

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 23 Sty 2019 16:43 #638282

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Super, dziękuję. Zapisuję dla wszystkich chętnych i potomnych - oczywiście tylko obliczenia końcowe :jeez: :happy: .
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2019 16:50 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 23 Sty 2019 16:59 #638284

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Anusiu i Mieciu,
dziękuję bardzo za eksperyment, mam taką samą wodę (oczywiście poza działkową), z olbrzymią ciekawością czekam na kolejne badania. :) :flower1:
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Zbyszko46

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 24 Sty 2019 11:54 #638417

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Gdyby kogoś zainteresował fakt, jak zmienia się pH wody używanej do fertygacji po dodaniu saletry amonowej, to służę informacjami :)
Uprawa rozsad w perlicie z wykorzystaniem jako nawozu Magicznej Siły 36 wymaga także dodatku 4% koncentratu saletry amonowej, przy stosowaniu wody z kranu.
Ponieważ ostatni test nie objął wspomnianego etapu, więc postanowiłam - z ciekawości - sprawdzić, jak zachowa się odczyn mojej kranówki po dodaniu obu preparatów.

1.Najpierw sprawdziłam pH wody z saletrą amonową w stężeniu 2 ml saletry/1 l wody - pH = 8, kolor ciemnozielony

2. Po dodaniu 10 ml koncentratu MS36 - pH = 8, ale płyn zmienił barwę na jasnozieloną

3. Teraz czas na ocet 10% - dodałam 1 ml octu - pH = 6, kolor żółty

Tak więc podczas fertygacji młodych roślinek uprawianych w perlicie ( siewkom podajemy proporcjonalnie niższe dawki nawozów ) mogę zachować takie proporcje: 10 ml MS36, 2 ml saletry amonowej 4%, 1 ml octu 10% na 1 l kranówki.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 24 Sty 2019 17:21 #638480

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Ty, Aniu, widzę, że złapałaś chemicznego bakcyla :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.794 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum