TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych część II

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 28 Mar 2019 18:36 #650579

  • marta64
  • marta64's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 31
to moja próba z pomidorem Bohun posiane do perlitu 13 marca-pojawiają się małe listki właściwe - pikować już?
IMG_20190328_182206.jpg


a tu z ciekawości "co z tego będzie"

IMG_20190328_043746.jpg


kupiłam w znanej sieci pomidory daktylowe-b smaczne -czytam kraj pochodzenia...SENEGAL
pestki z jednego wypłukałam na sitku i do perlitu 22 marca-przedwczoraj wyszedł pierwszy a dzisiaj reszta-jutro będą miały tydzień :)
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Kajtkowa, Mamma


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 28 Mar 2019 18:39 #650580

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Martusiu, pomidorki z pierwszego zdjęcia natychmiast proszę pikować. Po same "uszy" :), a po przepikowaniu i wstawieniu do palety ustawić ją na wysokości krawędzi okna i pochylić pod kątem do szyby.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, marta64

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 28 Mar 2019 19:41 #650602

  • marta64
  • marta64's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 31
jutro je przepikuję
Co nie posadzę, to tak bujają do góry- :(

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 28 Mar 2019 19:53 #650611

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Martusiu, Twoje siewki mają prawdopodobnie za ciepło i za ciemno, więc nic dziwnego, że spieszno im do światła - jak większości istot na świecie :)
Poza tym gęsty siew powoduje także konkurencję pomiędzy siewkami o dostęp do światła - stąd to wydłużenie łodyżki.
Jeśli mogę coś doradzić, to jak najszybsze ustawienie WSZYSTKICH pojemniczków z siewkami ponad albo równo z krawędzią okna i obowiązkowe pochylenie pod kątem do szyby - w ten sposób spowolnisz wybieganie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rychu44, Kajtkowa, Mamma, marta64, Keti

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 28 Mar 2019 22:22 #650638

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
Mój eksperyment☺️ wczoraj włożone, zaglądam do nich co chwila w stresie czy aby wszystko ok. Po prawej po jednej rozsadzie papryki i bakłażana, wybrałam najmniejsze roślinki i zobaczymy czy dogonią kolegów ze zwykłego podłoża. Jestem bardzo ciekawa czy będą mi rosły...
IMG_20190328_131522390.jpg
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2019 22:24 przez Agucha8801.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Kajtkowa, Mamma

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 28 Mar 2019 23:27 #650648

  • Keti
  • Keti's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 42
  • Otrzymane dziękuję: 149
Przyszła pora na przepikowanie Pak Choi, korzonki ogromne :garden1: tydzień temu podlana była pożywką (jeszcze przed pikowaniem) reszta czeka na nowe kubki. Tylko gdzie ja to pomieszczę :jeez: Oby szybko zrobiło się ciepło i słonecznie przede wszystkim. Pomidory S.Marzano 2 nie chcą rosnąć, jakieś takie słabe i nie chcą rozłożyć liścieni, nie wiem czy siać nowe? I ogórecznik stoi w miejscu od tygodnia, może go już przepikować? Podlewam demineralizowaną albo deszczówką.

marzano.jpg


PakChoi.jpg


cukiniaiogrecznik.jpg
Kasia/Pozdrawiam wszystkich miłośników ogrodów :)
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Kajtkowa, Mamma

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Mar 2019 01:13 #650651

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51324
Skąd to wybieganie rozsad ?. Rozumiem światło i temperatura , ale tyle tu już na tym forum było wałkowane, by pochylać rośliny pod kątem 45 * do światła, by nie czekać z pikowaniem na ten zaklęty liść właściwy, mimo to ciągle widzę te same błędy: za nisko do ramy okiennej , brak pochylenia do okna i przetrzymywanie wybiegniętych siewek bez pikowania .

I ta temperatura. Albo grzanie pupci :rotfl1: , albo rozsady. Nie da się pogodzić.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Zbyszko46, Kajtkowa, Mamma, marta64, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Mar 2019 08:09 #650663

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1275
  • Otrzymane dziękuję: 4764
Chyba każdy musi przez to przejść, w przyszłym rok będzie na pewno lepiej :)
Piotr :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Mar 2019 08:54 #650665

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51324
Może u pojedynczych osób, ale nie na Forum. Jedni łykną trochę doświadczenia , wiedzy i znikają, a przychodzi świeża wiara. A z czytaniem wiadomo jak jest.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Mar 2019 09:21 #650667

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Ja wierzę w ludzi - takich znikających "meteorów" jest na szczęście niewiele, a tym, którym naprawdę zależy na nowych metodach, nabywaniu świeżej wiedzy i wprowadzaniu innowacji pod swoją "strzechę", staramy się pomagać w miarę możliwości.
Nieraz jest tak, że niektóre osoby potrzebują więcej czasu na przekonanie się czy nauczenie tych technik, więc osobiście jestem dobrej myśli i patrzę optymistycznie w przyszłość - tym bardziej, że chętnych na uprawę w perlicie przybywa, a i sukcesy są także.

Poza tym .... mamy tutaj, na Forum, naprawdę doświadczonych, życzliwych i bardzo dobrych Fachowców i jestem przekonana, że każdy, kto będzie chciał skorzystać w praktyce z tych porad, nie odejdzie z "kwitkiem".

No to pogadałam sobie. Chciałam jeszcze tylko dodać ( na zachętę ), że niektóre słodkie papryczki nawiezione po pikowaniu nową formułą pożywki w dniu 22 marca, zaczynają produkcję DRUGIEJ pary liści właściwych.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, rychu44, Kajtkowa, Mamma, Keti, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Mar 2019 09:30 #650668

  • Keti
  • Keti's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 42
  • Otrzymane dziękuję: 149
W swoim imieniu mogę powiedzieć , że forum jest bardzo wciągające, niestety porady trzeba czytać ze zrozumieniem :hammer: co czasem nie jest łatwe czytając pomiędzy jednym karmieniem a drugim małego ssacza :hearts: Co do grzania pupci to chyba wszystkie kobiety lubią ciepło :dance: .
Kasia/Pozdrawiam wszystkich miłośników ogrodów :)
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Adasiowa, Kajtkowa, Mamma

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Mar 2019 09:34 #650669

  • Zarta
  • Zarta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 177
  • Otrzymane dziękuję: 450
Nie znikają, ale nie chcą zaśmiecać wątku :) .
U mnie na razie jako tako dziatwa rośnie. Codziennie wynoszę je do folii, bo tam mają więcej światła, podlewam nową pożywką i jakoś zipią więc nie marudzę :lol:
A to część, myślę że reprezentatywna. Reszta wygląda podobnie

15538483942595190060021312881846.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Kajtkowa, Mamma, Keti

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Mar 2019 09:40 #650670

  • Zarta
  • Zarta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 177
  • Otrzymane dziękuję: 450
I jeszcze papryki :)

15538487987987648887018992587574.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Kajtkowa, Mamma

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Mar 2019 09:47 #650671

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 16748
Trochę z doświadczeń (a raczej niezamierzonych eksperymentów) z zeszłorocznej uprawy aksamitek w perlicie.
Zostały wysiane do dużej kuwety, takiej beżowej,jakich używają ogrodnicy.
Wyrosło tego tak dużo, że nie wiedziałam co z nimi zrobi, więc po wysadzeniu rwanej rozsady (nie zdążyłam przepikować), gdzie tylko się dało, reszta "walała" się z konta w kąt z braku miejsca.
A ponieważ zawsze o niej zapominałam, to raz pływała w perlicie bo została na deszczu (kuweta bezodpływowa),innym razem wyschła na wiór. O nawożeniu oczywiście nie było mowy.
Wstyd się przyznać do takiego traktowania roślin, ale po prostu kuweta była odstawiana w jakiś kąt i zapominana.
Co się okazało, gdy któregoś razu "zaginioną" kuwetę znalazł Mariusz i zapytał co to jest?
Wyglądały okropnie, ale żyły :eek3:
Aksamitki w perlicie są nie do zabicia.
Zlitowałam się na nimi i dostały swoje miejsce. Wyrosły piękne i zdrowe.
I żyły długo i szczęśliwie, aż do przymrozków :flower2:
Koniec bajki :bye:
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2019 09:55 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, rychu44, Adasiowa, Armasza, janinka-n, Zarta, Kajtkowa, Agucha8801, ewakatarzyna, Emilia

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Mar 2019 09:51 #650672

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Mowy nie ma o zaśmiecaniu wątku.
Pamiętajcie, że jest to uprawa nowatorska, przynajmniej na naszym Forum, więc wszyscy mamy prawo błądzić, pytać, mieć wątpliwości i nie zawsze rozumieć. Po to jest FORUM, aby wymieniać uwagi, dzielić się zarówno sukcesami, jak i porażkami. Ideałów teoretycznie nie ma, a my nie musimy udowadniać na wszelką cenę, że jest inaczej :)

Najważniejsze aby STOSOWAĆ SIĘ DO ZALECEŃ, nie kombinować na własną łapkę, a w razie niepowodzenia błyskawicznie alarmować i nie bać się tego - w końcu chodzi o dobro roślinek, a to, że czasami dostaniemy ochrzan .... też to przerabiałam :oops:

Nie zawsze wszystko musi się udać - nie zrażajcie się pierwszym czy drugim upadkiem. U mnie nie powiodła się dwukrotnie uprawa cebuli, bakłażany ślimaczą się okrutnie, ale nie załamuję rąk, bo jestem TYLKO człowiekiem :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Zarta, Kajtkowa, Mamma, Agucha8801, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Mar 2019 10:36 #650676

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3650
  • Otrzymane dziękuję: 16748
Długo szukałam sadzonki tej rośliny i nie znalazłam.
Więc sama wydłubałam nasionka i będę siać Gojnik górski w perlit.
Z tego co przeczytałam nie jest łatwą rośliną do uprawy i dlatego będzie rośliną eksperymentalną.
Jeżeli w ogóle coś z tych nasion wyrośnie, to niektóre będą uprawiane w perlicie.
Czy macie może jakieś sugestie co do nawożenia?
Cieszyła bym się, gdyby wyrosło kilka roślinek i mogła bym poddać je różnym warunkom uprawy.
Na razie wiem że to rodzaj szałwii i tyle.

20190329_103313.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2019 10:48 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Mar 2019 12:17 #650687

  • Amator
  • Amator's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Witam wszystkich na forum, mój nick dokładnie opisuje moją znajomość dziedziny ogrodnictwo. Jednak w tym roku otrzymałem możliwość uprawy niewielkiej działki i ambitnie postanowiłem spróbować. Przeczytałem na forum uprawę w perlicie za 2018 i pomyślałem, że spróbuję. Właśnie kupiłem perli, saletrę sprawdziłem wodę w wodociągach i w zeszłym tygodniu wykiełkowałem kilka nasion pomidorów i przełożyłem do perlitu - wzeszły. teraz jest pora na zasilanie i pikowanie. Dlatego proszę o pomoc guru perlitowego na tym forum Pana Mietka vel "pomodoro". Mistrzu pomóż mi ustalić dawkę do ferdygacji na podstawie analizy wody dla MS+saletra+ocet.

File Attachment:

Nazwa pliku: Woda_Starachowice.pdf
Wielkość pliku: 934 KB
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2019 13:10 przez Adasiowa.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Mar 2019 12:43 #650690

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51324
Do zakwaszenia ok 1 ml/l octu. Koncentratu MS 5 ml/l.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.868 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum