TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych część II

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Mar 2019 21:37 #651034

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
Mietku mam prośbę w tym roku przymierzam się do uprawy Truskawki w donicach w perlicie w stosunku 80/20% 20% to będzie torf ze względu na zwiększenie ciężaru i stabilności donic.
Czy jesteś wstanie zaproponować jakiś program nawożenia?
Będę zamawiał Kristalion Czerwony, ale mogę też domówić coś innego z Kristalion tylko dla truskawek.
Dzięki za pomoc.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Mar 2019 21:50 #651039

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
rychu44 wrote:
Mam problem z rozsadą pomidora. Liścienie zaczynają mu się zwijać do dołu.Ponieważ jest to moja pierwsza robiona rozsada pomidorów bardzo proszę o pomoc :hammer: Nadmieniam, że inne rozsady/papryka/są ładne.
Rozsada robiona w perlicie.Po przepikowaniu raz zasilana MS 3ml+2ml saletry wapniowej. :thanks:


Rysiu, to są dwarfy, a więc bardzo ostrożnie z nawożeniem. Moje zazwyczaj tak reagowały po zasileniu, a nawet po podlaniu samą wodą. Upływało kilka dni i pomidorki wracały do normalnego wyglądu. Z mojego tegorocznego doświadczenia ( też mam dwarfy po raz pierwszy ) wynika, że musimy albo podawać nawóz w mniejszej dawce, albo rzadziej. New Big ma co prawda liście regularne, więc powinien szybciutko dojść do siebie. Gorzej z odmianami o liściu ziemniaczanym - te generalnie reagują chimerycznie.

Kiedy nawoziłeś te siewki ze zdjęcia ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Mar 2019 21:52 #651041

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
marta64 wrote:
Myślałam,że za wcześnie na kwiatki i że one osłabią roślinkę,przecież ona ma dopiero ok 12 cm :)
rosną w kubkach 330ml

Martusiu, Maskotka to szalony pomidorek - poza tym, to nie papryka, aby usuwać pierwsze kwiatki. Daj jej żyć jej własnym życiem, a na pewno odwdzięczy Ci się.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): marta64

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 31 Mar 2019 22:14 #651044

  • Zwyczajny
  • Zwyczajny's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 34
  • Otrzymane dziękuję: 48
Pabblo_pl wrote:
Mietku mam prośbę w tym roku przymierzam się do uprawy Truskawki w donicach w perlicie w stosunku 80/20% 20% to będzie torf ze względu na zwiększenie ciężaru i stabilności donic.
Czy jesteś wstanie zaproponować jakiś program nawożenia?
Będę zamawiał Kristalion Czerwony, ale mogę też domówić coś innego z Kristalion tylko dla truskawek.
Dzięki za pomoc.


Może zastosuj wermikulit dla stabilności i neutralności biologicznej podłoża, ewentualnie substrat kokosowy mega trzyma i napowietrza. Torf będzie buforował, dodatkowo wermikulit jest sam w sobie sterylny

Przepraszam że po Angielsku cytat
Vermiculite added to the garden or vermiculite in potting soil increases water and nutrient retention and aerates the soil, resulting in healthier, more robust plants. Perlite may also be found in potting soils, but vermiculite is far superior for water retention. Vermiculite, although less aerating than perlite, is the amendment of choice for water-loving plants. Here are other uses for vermiculite:

Read more at Gardening Know How: What Is Vermiculite: Tips On Using Vermiculite Growing Medium www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/s...e-growing-medium.htm


Ja zamówiłem Cristalon Pomarańczowy 6-12-36+3mg, Calcinit 15-0-0+19Ca i sól epsom plus hydropon mikro plus.. full wypas
Ostatnio zmieniany: 31 Mar 2019 22:26 przez Zwyczajny.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 01 Kwi 2019 15:43 #651104

  • rychu44
  • rychu44's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 1091
Adasiowa wrote:
rychu44 wrote:
Mam problem z rozsadą pomidora. Liścienie zaczynają mu się zwijać do dołu.Ponieważ jest to moja pierwsza robiona rozsada pomidorów bardzo proszę o pomoc :hammer: Nadmieniam, że inne rozsady/papryka/są ładne.
Rozsada robiona w perlicie.Po przepikowaniu raz zasilana MS 3ml+2ml saletry wapniowej. :thanks:


Rysiu, to są dwarfy, a więc bardzo ostrożnie z nawożeniem. Moje zazwyczaj tak reagowały po zasileniu, a nawet po podlaniu samą wodą. Upływało kilka dni i pomidorki wracały do normalnego wyglądu. Z mojego tegorocznego doświadczenia ( też mam dwarfy po raz pierwszy ) wynika, że musimy albo podawać nawóz w mniejszej dawce, albo rzadziej. New Big ma co prawda liście regularne, więc powinien szybciutko dojść do siebie. Gorzej z odmianami o liściu ziemniaczanym - te generalnie reagują chimerycznie.

Kiedy nawoziłeś te siewki ze zdjęcia ?

Trzy dni przed robieniem zdjęć.Aniu chyba masz rację bo inne pomidorki nie stwarzają problemów.Dziękuję za informację.
pozdrawiam RYSIEK
ogród pół dziki

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 01 Kwi 2019 21:25 #651154

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15394
  • Otrzymane dziękuję: 50984
Uporządkowałem porozrzucane siewki pomidorów w jedną paletę. Jest tego 20 odmian. Jedna odmiana Mini Bell nie wzeszła. Wzeszły za to kilkuletnie nasiona Malinowego Giganta i jakiegoś NN od Danaa. Pierwszy rząd od góry to Czekisty z wcześniejszego siewu.



IMG_1323-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2019 21:33 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Adasiowa, janinka-n, Kajtkowa, marta64, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 01 Kwi 2019 21:41 #651158

  • marta64
  • marta64's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 31
Adasiowa wrote:
Martusiu, pomidorki z pierwszego zdjęcia natychmiast proszę pikować. Po same "uszy" :), a po przepikowaniu i wstawieniu do palety ustawić ją na wysokości krawędzi okna i pochylić pod kątem do szyby.
Aniu,tak jak radziłaś zrobiłam -dzisiaj po 3 dniach po przepikowaniu rosną jak na drożdżach ale mają fioletowe przebarwienia
Przepikowałam je do suchego perlitu,który potem zalałam pożywką z vademecum -ABC początkującego "perlitowca" tj 1 ml 10%MS +1ml 4%saletry amonowej+1ml 1,9% kwasku cytrynowego.Wczoraj podlałam samą wodą
IMG_20190401_204816.jpg


IMG_20190401_204831.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2019 21:45 przez marta64.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 01 Kwi 2019 21:57 #651166

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Martusiu, najpierw zerknij tutaj: podane są przyczyny fioletowego zabarwienia łodyżek i spodniej strony blaszki liściowej.

ipopom.inhort.pl/index.php?d=opis&id=18

Mam nadzieję, że NAJPIERW zakwaszasz wodę kwaskiem, a dopiero POTEM dodajesz nawozy. W przeciwnym wypadku fosfor może wytrącić się z roztworu i stać się niemożliwym do pobrania przez roślinę.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): marta64

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 01 Kwi 2019 22:03 #651170

  • marta64
  • marta64's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 31
niestety wlałam wszystkie składniki do dużej butli i potem dolałam wody....
jutro zrobię na nowo.....
W linku ,który podałaś jest też uwaga,że "za duża wilgotność podłoża"-może jutro nie podleję? Mają mokro
Ew będę musiała kupić wspomniany w linku Busz 1 albo Wuxal fosforowy
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2019 22:17 przez marta64.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 01 Kwi 2019 22:21 #651172

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15394
  • Otrzymane dziękuję: 50984
To przelanie to się raczej tyczy ziemi niż perlitu. To przebarwienie to jest ewidentny niedobór fosforu. Albo temperatura jest za niska ,pH pożywki nieodpowiednie. To znaczy albo nazbyt kwaśna albo alkaliczna. Nie wolno takiej rozsady też trzymać w bezpośrednim słońcu na parapecie.
U mnie, dzięki znajomości składu wody kranowej i kontroli pH płynem Helliga, oraz temperatury na poziomie 20 * zarówno w perlicie , jak i w torfie odkwaszonym , rośliny nie wykazują niedoboru fosforu.



IMG_1327.jpg



IMG_1328.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2019 22:22 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Kajtkowa, marta64

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 01 Kwi 2019 22:28 #651177

  • marta64
  • marta64's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 31
Ewidentnie zawaliłam sposobem przyrządzenia pożywki-Ania zwróciła mi na to uwagę-najpierw miałam zakwasić kranówkę
teraz muszę się ratować dolistnie-Mam diwodorofosforan potasu KH2PO4 i azofoskę- w zeszłym sezonie robiłam z tego nawóz do fertygacji z bloga Danusi-zrobię coś z tego,żeby wzmocnić fosforem?

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 01 Kwi 2019 22:34 #651179

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15394
  • Otrzymane dziękuję: 50984
Próbuj, ale moim zdaniem nie tędy droga.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 01 Kwi 2019 22:41 #651180

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Poczekajcie, można spróbować drogi bezinwazyjnej.
Zostawiłabym w spokoju dodatkowe preparaty i skupiłabym się na zapewnieniu pomidorkom temperatury 19-20 stopni, ograniczeniu podlewania ( Marta wyraźnie napisała, że trzy dni temu pikowała i nasączyła podłoże nawozem, wczoraj podlała wodą i chciała podlać jutro, na szczęście zrezygnowała ) - niech perlit przeschnie przed następnym podlaniem - i kolejne dostarczenie pożywki wtedy, gdy pojawi się kolejna para liści.
Rozsadę mogło też przewiać podczas wietrzenia mieszkania.
Pomidory to mądre stworzenia - dojdą do siebie, muszą odreagować stres, tylko daj im czas i na razie nic nie rób. Ciepło i spokój.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, marta64

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 02 Kwi 2019 12:02 #651242

  • Zarta
  • Zarta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 177
  • Otrzymane dziękuję: 450
Przeprowadzka w większe kubki :) .
Chyba nie są takie złe...


zarta1.jpg




zarta2.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2019 12:18 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, koniczynka, rychu44, Adasiowa, lucysia, najemnik, Sylwiaaa, Agucha8801, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 02 Kwi 2019 12:19 #651246

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Są piękne :hearts: !!!
Zdjęcia poprawiłam.

Dzisiaj przesadziłam w kubki 400 ml kilka pomidorków i ostrych papryk, a był ku temu najwyższy czas, ponieważ korzenie zaczęły przerastać przez otwory odpływowe dotychczasowych pojemników. No, nie powiem, ale była to karkołomna operacja, bo bryłki korzeniowe były naprawdę rozbudowane.
Co więcej - zauważyłam, że na karłowej Venus wysianej 8 stycznia pojawił się dobrze wykształcony pąk kwiatowy.

Nie poznałam też słodkich papryk, które 22 marca, zaraz po pikowaniu, zostały nawiezione po raz pierwszy nową formułą nawozu ( Kristalon i kwas azotowy ). Słoneczne i ciepłe dni spowodowały, że niebawem czeka je przeprowadzka do kubków 400 ml.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2019 12:31 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Zbyszko46, Zarta

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 02 Kwi 2019 12:54 #651255

  • amsiz
  • amsiz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 252
  • Otrzymane dziękuję: 326
Mam sporo rozsady w perlicie papryki i kwiaty: petunie, astry, żeniszki oraz pelargonie. Wszystkie podlewane są wg. zeszłorocznego przepisu z MS na wodzie demineralizowanej. Wszystkie pięknie rosną, część papryk musiałam już przepikować do kubków 200 ml, tylko w pelargonią mam problem. Do pewnego momentu było dobrze, a ostatnio zaczęły jej żółknąć a potem zasychać dolne listki. Świeże przyrosty są ładnie zielone. Co im może dolegać? Czy mogą mieć dużo większe zapotrzebowanie pokarmowe i powinnam zamienić część podlewania samą wodą demin. na tą z dodatkiem pożywki?
Aga

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 03 Kwi 2019 12:02 #651409

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
pomodoro wrote:
No to musisz mieć jeszcze saletrę wapniowo-magnezową allegro.pl/oferta/saletra-1l-wapniowa-ma...tny-nawoz-6014755036.

Skład pożywki na litr deszczówki:
- 1 ml nawozu z B
- 0,5 ml saletra wapniowo- magnezowa

Najpierw dozujemy saletrę do wody i po wymieszaniu, nawóz z B.

Już się trochę pogubiłem. Ile razy taką pożywką mogę podlać perlit od pikowania do wysadzenia? Przeczytałem wątek, ale nie mogę znaleźć wersji właśnie z deszczówką, B i saletrą wap-mag. Wydaje mi się, że 6 razy (w tym pierwsze nasączenie perlitu przy pikowaniu i 5 razy podlanie) czyli jakbym dzisiaj przepikował to podlewanie co mniej więcej 8 dni. Dobrze myślę?
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 03 Kwi 2019 16:22 #651431

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15394
  • Otrzymane dziękuję: 50984
Praktycznie oznacza to podlewanie tylko pożywką, bez podlewania czystą wodą. 1 ml/l nawozu z B to jest 1/5 pełnego składu pożywki. Roślin w perlicie nie podlewa się codziennie, więc zasolenie nie jest prawdopodobne.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zwyczajny


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.604 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum