TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych część II

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 26 Sty 2019 19:29 #638959

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51089
Powinno wystarczyć 1,5 ml/l octu 10 %.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 26 Sty 2019 19:47 #638964

  • Zwyczajny
  • Zwyczajny's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 34
  • Otrzymane dziękuję: 48
To ja mam pytanie amatora o kontrole pH wody którą wykorzystujemy do fertygacji.
Korzystałem głównie z miernika TDS podczas kontroli nawożenia, ale korygowałem również pH kwasem ortofosforowym. Czy kwas octowy nie dysocjuje i pH nie wzrasta po upływie krótkiego okresu czasu?

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 26 Sty 2019 19:51 #638969

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Dziękuję, nasiona na wacikach (bakłażany), perlit 120 l kupiony, reszta jest, już się stęskniłam za bieganiem przy sadzonkach.
pozdrawiam Karina
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 26 Sty 2019 20:01 #638974

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51089
Zwyczajny

Każdy kwas dysocjuje w mniejszym lub większym stopniu , o ile jest rozpuszczalny w wodzie.

Odczyn wody należy regulować, ale w podłożach pozbawionych własności buforujących takich , jak : perlit czy wełna mineralna. My stosujemy do zakwaszania kwas octowy z kilku względów :
- jest tani
- jest ogólnie dostępny
- w stężeniu 10 % jest względnie bezpieczny
- wszystkie octy spożywcze są produkowane metodą fermentacyjną, są więc chemicznie czyste
- z wapniem zawartym w wodzie kwas octowy tworzy octan wapnia, który ma właściwości p. grzybicze
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2019 20:02 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Zbyszko46, Miragoral, bietkae, Zwyczajny, ewakatarzyna, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 26 Sty 2019 20:16 #638982

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51089
pouder wrote:
Dziękuję, nasiona na wacikach (bakłażany), perlit 120 l kupiony, reszta jest, już się stęskniłam za bieganiem przy sadzonkach.

A jaki nawóz stosujesz do sporządzania pożywki ?

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 26 Sty 2019 20:26 #638985

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Na razie mam Plantę ale mogę kupić MS 36 i czekam na nawóz z Bie.. jeszcze go nie ma.
pozdrawiam Karina
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 26 Sty 2019 20:53 #638997

  • Zwyczajny
  • Zwyczajny's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 34
  • Otrzymane dziękuję: 48
Kokosowe włókno i wermikulit też spełniają warunki sterylnego i obojętnego podłoża dla zainteresowanych. Z buforem tez chyba podobnie,choć nie jestem pewien. Szukam aktualnie alternatywy dla drogich "licencjonowanych" suplementów do fertygacji dlatego "OAZA" mnie intryguje.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 27 Sty 2019 15:17 #639112

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Siewki testowych pomidorów karłowych Venus i Vilma wysiane 8 stycznia i trzymane cały czas na parapecie bez doświetlania i dogrzewania; mają więc do dyspozycji jedynie światło naturalne ( cały styczeń pochmurny ) oraz temperaturę 18-19 stopni. Wczoraj rozpoczęłam fertygację 1/3 dawki nawozów ( woda z kranu zakwaszona octem 10% z MS36 i saletrą amonową ).

Venus



Vilma

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Armasza, Horti, Zbyszko46, Marlenka, Miragoral, Kajtkowa, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 27 Sty 2019 16:30 #639134

  • Joneska
  • Joneska's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 19
W ubiegłym sezonie uprawa perlitowa mi za dobrze nie wyszła.Prawdopodobnie miały za mokro i za chłodno.Być może popełniłam i inne błędy .Jeszcze się nie poddaje i proszę o skorygowanie moich zaplanowanych poczynań na ten sezon.

Do kiełkowania wkładam nasiona w perlit nasączony tylko demineralizowaną wodą,W międzyczasie utrzymuje wilgotność przez opryski też tylko demineralizowaną wodą lub kranówką z dodatkiem 1 ml na litr roztworu kwasku cytrynowego.
Kiedy ukażą się siewki wystawiam na parapet pod kątem w kierunku światła Nadal mam utrzymywać wilgotność tylko destylowaną wodą aż do wykształcenia liści właściwych.
Jak się wykształcą liście właściwe pikuje do kubeczków z perlitem nasączonym pożywką-w moim przypadku- na wodzie kranowej.I teraz mam problem ze składem ilościowym.10 ml MS 36,saletry amonowej(gdzieś mi uciekło),kwasku cytrynowego 2ml bo woda twarda 260mg/l?Będzie dobrze?
W międzyczasie doczytałam,że przy fertygacji zmieniło się stężenie pożywki o jedną trzecią .Czyli już nie 10 ml MS 36 a 3,3ml MS/l a ile saletry amonowej? Oj ciężko mi to idzie. Nie nam nadążam za zmianami.Naprowadźcie mnie na właściwe tory

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 27 Sty 2019 16:42 #639136

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Jonesko, pozwoliłam sobie - zamiast "przemowy" ;-) zacytować posty Mietka z tego wątku

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...w-podlozu-perlitowym

Adasiowa wrote:
pomodoro wrote:
Perlit chłonie wodę wraz z nawozem jaki się w nim znajduje. Na dnie kubka może zalegać nadmiar pożywki, ale nie to jest istotne. Perlit nasączony przez dłuższy czas nie wymaga podlewania ale wody z ziaren ubywa, a nawóz zostaje. Jeśli nasączymy perlit 100 % pożywką, to stężenie nawozu wewnątrz granulek perlitu natychmiast zaczyna wzrastać w miarę parowania wody z podłoża i tym samym już na starcie podłoże staje się zasolone. Dlatego zmieniłem sposób nawożenia z zastosowaniem pożywki o 1/3 pełnego stężenia. Do kiełkowania absolutnie nie jest potrzebny nawóz, bo nasiona mają zapas składników pokarmowych w sobie, dlatego radzę perlit do kiełkowania nasączać początkowo tylko samą wodą. Demineralizowaną oczywiście.

pomodoro wrote:
Jeżeli komuś pozostały koncentraty nawozów z uprawy perlitowej może je wykorzystać albo do fertygacji pmidorów i papryki w pojemnikach albo do zasilania upraw w gruncie. I tak;
- w przypadku koncentratu MS do fertygacji dajemy go 7 ml/l + 2 ml/l saletry amonowej. Bez saletry wapniowej chyba, że fertygację prowadzimy na deszczówce. W takim przypadku saletry wapniowej dodajemy 6 ml/l bez dodatku saletry amonowej


Dodatkowo, stosując do podlewania i fertygacji wodę z kranu, dozujemy do niej jeszcze ocet 10% w ilości uzależnionej od twardości ( zawartości CaCO3 ) kranówki.
Co jeszcze mogę podpowiedzieć .... młode rozsady otrzymują mniejszą ilość nawozów ( także w zależności od rodzaju warzywa ), natomiast dorosłe, w fazie kwitnienia i owocowania są fertygowane pełną dawką. Z mojego doświadczenia wynika, że począwszy od czerwca bakłażany, papryki i niektóre pomidory dobrze reagowały na 10 ml MS36, ale i tak należy pilnie obserwować rośliny.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2019 16:50 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Szczypiorek

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 27 Sty 2019 18:00 #639154

  • Joneska
  • Joneska's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 19
Droga Aniu.Dziękuje za odpowiedź.Właśnie na podstawie Vademekum pisałam mojego posta.W perlicie chce uprawiać tylko pomidory w szklarni nieogrzewanej i w ogrodzie.Widocznie mam trudności z czytaniem z zrozumieniem.Mi chodziło po prostu o potwierdzenie lub sprostowanie mojego rozumowania.Potrzebuje krótkiej odpowiedzi od jakiego etapu mam nasączać pożywką perlit,o jakim składzie dla kranówki,i skład do fertygacji dla kranówki na dzień dzisiejszy.Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 27 Sty 2019 18:25 #639158

  • Joneska
  • Joneska's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 19
Jeszcze dodam słowa,,zmieniłem sposób nawożenia z zastosowaniem pożywki o 1/3 pełnego stężenia dopiero teraz zrozumiałam.Jakoś mi sie zakodowało ,że będziemy stosować 1/3 dawnego składu i nie pasowało mi to 7ml.Zong
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 27 Sty 2019 19:49 #639183

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Jonesko, proszę tak nie pisać o sobie :) Każdy z nas ma czasami problem ze zrozumieniem tekstu i nie ma w tym NIC złego czy nagannego, zwłaszcza, gdy robi się coś po raz pierwszy.

Najpierw kiełkuję nasionka, np. pomidorka. Kiedy obudzą się, przygotowuję kuwetkę lub mały kubeczek z perlitem - perlit zwilżam wyłącznie wodą z kranu. Umieszczam w nim skiełkowane nasionka i wkładam w ciepłe miejsce czekając na wschody. Siewki do momentu pojawienia się liści właściwych podlewam zakwaszoną kranówką ( spryskuję powierzchnię podłoża ). W takim stadium pikuję je do osobnych kubeczków i rozpoczynam ostrożną fertygację ( od 1/3 pełnej dawki ) uzależniając ją od kondycji siewki oraz od warunków "klimatycznych": ilości światła i ciepła. Kiedy zdecydowanie ruszą ze wzrostem, stopniowo zwiększam dawkę nawozu i obserwuję.

Wysiej sobie już teraz parę nasion i eksperymentuj - tylko tak nauczysz się "obsługi" roślinek w perlicie - w razie wątpliwości pisz śmiało !
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Azbi, magnes, Szczypiorek, Zajel

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 28 Sty 2019 09:59 #639264

  • Joneska
  • Joneska's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 19
Dziękuje Aniu.Tak zrobię.Miłego dnia :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 28 Sty 2019 14:57 #639326

  • Jenny
  • Jenny's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 119
  • Otrzymane dziękuję: 200
pomodoro wrote:
Jedyny mankament tej wody, to dużą zawartość siarczanów. Ten fakt wymaga uwzględnienia przy wyborze nawozu do sporządzania pożywki. Do odkwaszenia tej wody powinno wystarczać 1,5 ml/l octu 10 %.

PS. Jeśli się zdecydujesz, to wymyślimy jakiś nawóz na bazie saletry potasowej i fosforanu potasowego.

Pomodoro powyżej oceniłeś moją wodę z sieci: zukgorno.naszbip.pl/upload/files/741540883633-1.pdf
Proszę o pomoc w skomponowaniu nawozu.

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Sty 2019 14:29 #639543

  • Jarek_St
  • Jarek_St's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 34
  • Otrzymane dziękuję: 41
Witam wszystkich.
Wprawdzie w zeszłym roku próbowałem uprawy w perliciecie, ale z róznym efektem.
Teraz w końcu przebrnąłem przez cały temat i po początkowej fazie całkowitego mętliku w głowie coś mi się rozjaśnia.
Worek perlitu 1-3mm właśnie przyszedł. Magiczną siłę 36 mam, pozostałe nawozy też i mam nadzieję, że ten rok będzie lepszy.
Zostało mi trochę starych nasion z wymiany z 2017. Zobaczymymy co z tego wykiełkuje, bo na tą edycję się nie łapię.
Pozdrawiam
Jarek
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Sty 2019 16:07 #639554

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51089
Jenny wrote:
Proszę o pomoc w skomponowaniu nawozu.

Musisz trochę poczekać. Jestem ostatnio trochę zabiegany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jenny

Uprawa roślin w podłożach inertnych część II 29 Sty 2019 17:19 #639557

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Jarek_St wrote:
Witam wszystkich.
Wprawdzie w zeszłym roku próbowałem uprawy w perliciecie, ale z róznym efektem.
Teraz w końcu przebrnąłem przez cały temat i po początkowej fazie całkowitego mętliku w głowie coś mi się rozjaśnia.
Worek perlitu 1-3mm właśnie przyszedł. Magiczną siłę 36 mam, pozostałe nawozy też i mam nadzieję, że ten rok będzie lepszy.
Zostało mi trochę starych nasion z wymiany z 2017. Zobaczymymy co z tego wykiełkuje, bo na tą edycję się nie łapię.
Pozdrawiam
Jarek

Jarku, pamiętam Twoje zaangażowanie z ubiegłych lat i zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie miałbyś załapać się na tegoroczną Akcję Wymiany Nasion ? Nie widzę najmniejszego problemu, abyś skorzystał z Formularza i zamówił upatrzone odmiany.
Pozdrawiam serdecznie, Ania

p.s. zapomniałam o najważniejszym - witamy w perlitowej załodze :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.646 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum