TEMAT: Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 27 Mar 2019 15:04 #650378

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
Oglądając Wasze zdjęcia i czytając tak miłe wiadomości człowiek naprawdę może czuć się szczęśliwy - niech wszystko Wam pięknie i zdrowo rośnie.
Janinka-n przypominała mi o jeszcze jednej uprawie, na którą się zdecydowałam - po raz pierwszy. Wysiałam w perlit kwiaty jednoroczne cynii skabiozowej i są już siewki, a pomału przymierzam się do wysiewu aksamitek na rozsadę.
Nagietki i kosmosy pójdą bezpośrednio do gruntu, podobnie jak nasturcje.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, janinka-n, Miragoral, Betula, Agusiak, pszczolka


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 27 Mar 2019 15:12 #650379

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
pszczolka wrote:
To zasługa forumowych ludków, tak kusicie pięknymi rozsadami, że też postanowiłam spróbować :bye:

I bardzo dobrze. Nic tak ogrodnika nie cieszy jak plony zbierane z roślinek wyhodowanych od nasionka.

Adasiowa wrote:
Ostatnio w pojemniku z musztardowcami znalazłam ślady bytowania ptaków: wróbli lub sikorek ;-)

Czyżby uznały, że to będzie idealne miejsce na założenie gniazda? :)
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 27 Mar 2019 15:13 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pszczolka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 27 Mar 2019 15:28 #650381

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
Wiesz Beatko ... nie miałam bynajmniej na myśli elementów niezbędnych do budowy gniazdka, tylko o wiele bardziej prozaiczne dowody ptasiego życia :rotfl1:
Zresztą nie tylko w musztardowcach. W starszych rzodkiewkach także.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 27 Mar 2019 16:04 #650384

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
To przynajmniej masz ekologiczny nawóz za darmo :rotfl1:
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): janinka-n

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 27 Mar 2019 16:10 #650387

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
Wróbleniec albo sikorzeniec :rotfl1:
A wszystko w zgodzie z Naturą.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): janinka-n, Betula

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 28 Mar 2019 00:42 #650477

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Sorry że znowu drążę temat z kubkami :hammer:
Jeśli dam kubek 200 ml z dziurkami w dnie i drugi taki sam bez dziurek to jeśli dodam wody do perlitu to cały ten system będzie się zachowywał jakby był to jeden kubek bez dziur . Czy między kubkami dajecie dylatację czy może inny sposób. Dobrze by było dać większy kubek ale to zajmuje już więcej miejsca i trzeba kupić jeszcze jeden rodzaj kubka. Jeśli jest dylatacja to woda z kubka bez dziur nie wsiąknie do perlitu . Dobrym rozwiązaniem byłoby przelewanie perlitu codziennie tym co odcieka ale to już więcej zachodu. Jeśli mógłby ktoś udzielić precyzyjnie odpowiedzi to byłbym wdzięczny.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 28 Mar 2019 05:55 #650479

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Kubki są identycznego kształtu i identycznej wysokości


IMG_1307.jpg



Po złożeniu ich jeden w drugi wygląda to tak :


IMG_1308.jpg



W efekcie dno od dna dzieli odległość X

Tworzy się wolna przestrzeń o objętości 20 ml w przypadku tych kubków, co na zdjęciu .

W Vademecum jest zdjęcie z opisem takiego sposobu prowadzenia uprawy hydroponicznej. Nie sposób go nie zauważyć.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Emalia112, Betula, Agusiak

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 28 Mar 2019 07:56 #650487

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
Spieszę uspokoić Piotra, że Czekista wyłożony na waciki w niedzielę, dzisiaj obudził się i zaczyna kiełkować :dance:


podjadek wrote:
Czekista poszedł na waciki.


Dziękuję.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2019 08:02 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 28 Mar 2019 08:01 #650489

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
Corrado wrote:
Sorry że znowu drążę temat z kubkami :hammer:


Przypominam, że z tego wątku nadal można zaczerpnąć wiedzy na temat uprawy w perlicie: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...w-podlozu-perlitowym

Najbardziej aktualne przepisy zamieszczone są w tym: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...erlicie-aktualizacja
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 28 Mar 2019 09:59 #650498

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Poradźcie mi proszę, muszę ratować swój parapet :P Nasiałam sporo roślin, głównie warzyw i dopiero teraz gdy podrosły i część jest popikowana, widzę ile tego naprodukowałam. W weekend idę budować inspekt i planuję przenieść tam część rozsad:
- rukolę
- sałaty
- cebulę
- por
- kalafior
- seler
Czy mogę któreś z nich już przenieść do inspektu, a może jakichś nie powinnam?
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 28 Mar 2019 10:28 #650500

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Niestety u mnie mieści się tylko 5ml czyli praktycznie nic

WP_20190328_10_26_19_Pro.jpg


WP_20190328_10_25_02_Pro.jpg
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 28 Mar 2019 10:47 #650502

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Campanula wrote:
Poradźcie mi proszę, muszę ratować swój parapet :P Nasiałam sporo roślin, głównie warzyw i dopiero teraz gdy podrosły i część jest popikowana, widzę ile tego naprodukowałam. W weekend idę budować inspekt i planuję przenieść tam część rozsad:
- rukolę
- sałaty
- cebulę
- por
- kalafior
- seler
Czy mogę któreś z nich już przenieść do inspektu, a może jakichś nie powinnam?

Co rozumiesz przez przenieść? Wysadzić do gruntu, czy wystawiać na dzień a w razie chłodu wnosić do domu. Bo jeśli chodzi o to drugie to już, a ile temperatury w ciągu dnia pozwalają.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 28 Mar 2019 10:49 #650503

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Corrado

Żadna przeszkoda. Nie należy panikować, lecz zrozumieć sedno sprawy. Nasza uprawa w perlicie jest uprawą hydroponiczną nieco różniącą się od klasycznej uprawy hydroponicznej. Różnica polega na tym, że w naszej uprawie korzenie nie są zamoczone w wodzie [ pożywce ]. Dostarczamy tylko tyle wody, aby ziarna perlitu były nią nasycone . W klasycznej uprawie hydroponicznej woda musi być natleniona inaczej korzenie dusiłyby się z braku tlenu. U nas musi istnieć wolna przestrzeń między ziarnami perlitu, bo to gwarantuje dostęp korzeni do tlenu w całej masie. Kubek zewnętrzny jest po to, by woda czy pożywka nie wylewała się na zewnątrz i by perlit za szybko nie wysychał.
Podlewania w perlicie trzeba się nauczyć. Po obfitym przelaniu perlitu można i trzeba wyciągnąć wewnętrzny kubek i nadmiar wody zebrany w zewnętrznym kubku wylać. Pierwsze przelanie perlitu musi być porządne, by na dnie nie zalegał suchy perlit. Następne podlania mają tylko zapewnić utrzymanie wilgotności. Najlepiej kierować się wagą kubka. Przy napełnianiu kubka suchym perlitem możemy ocenić jego wagę dźwigając kubek w palcach. Po przelaniu perlitu też możemy ocenić jego wagę. W trakcie dalszej uprawy, jeśli chcemy się przekonać czy nadszedł czas na następne podlanie dźwigamy ponownie kubek w palcach i czujemy na podstawie jego ciężaru czy potrzebuje już podlania, czy jeszcze nie. Nie jest takie istotne jaki jest odstęp między dnami obu kubków. Ważne jest by poziom wody w zewnętrznym kubku nie był nadmiernie wysoki ponad dno wewnętrznego kubka. I to cała filozofia.
Ostatnio zmieniany: 28 Mar 2019 10:49 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Corrado

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 28 Mar 2019 10:56 #650506

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Campanula wrote:

Czy mogę któreś z nich już przenieść do inspektu, a może jakichś nie powinnam?

Unikać przechłodzenia pora i selera, bo łatwo ulegają jarowizacji czyli, z roślin dwuletnich stają się jednoroczne. Wystrzeliwują w nasiona zamiast tworzyć korzeń spichrzowy u selera , czy rozetę liści u pora.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, podjadek, rychu44, Zbyszko46, Jaedda

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 28 Mar 2019 11:03 #650507

  • Campanula
  • Campanula's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 153
  • Otrzymane dziękuję: 397
Betula, dziękuję za odpowiedź. Myślałam o posadzeniu i pozostawieniu roślin w inspekcie. Obecnie wynoszę je na dzień na balkon, wieczorem chowam. Trochę z tym roboty no i nie mam już gdzie pikować.

Pomodoro, bardzo cenna rada, dziękuję :).
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 28 Mar 2019 12:17 #650514

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ja swoją sałatę już wysadziłam w miniony weekend. Wytrzymała -3°C poprzedniej nocy. Okrywam podwójną warstwą włókniny. Rukolę wieloletnią możesz spokojnie wysadzić, ona u nas zimuje w gruncie. Nie wiem jak jednoroczna, bo nie uprawiałam. Natomiast z porem, kalafiorem i selerem musisz się wstrzymać. Pora można sadzić na przełomie maja i kwietnia, selera w maju , a kalafiora w drugiej połowie kwietnia.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Campanula

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 28 Mar 2019 12:48 #650517

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Pomodoro dziękuję za wyczerpującą odpowiedź . Jak sam kiedyś zauważyłeś najwięcej trudności sprawiają problemy techniczne

Zaczynamy



WP_20190328_12_42_48_Pro.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 28 Mar 2019 16:32 #650547

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Co sądzicie o danym projekcie
Mamy dwa kubki plus gąbka 2x2 cm

WP_20190328_16_17_19_Pro.jpg

Wkładamy gąbkę do kubka bez dziur

WP_20190328_16_17_31_Pro.jpg

Kubek z dziurami

WP_20190328_16_21_24_Pro.jpg


Razem z perlitem i roślinką wkładamy do kubka bez dziur

WP_20190328_16_19_24_Pro.jpg


Zalewamy roztworem lub wodą która przesiąka perlit
Każdego dnia wystarcz nacisnąć kubek górny aby perlit ponownie napił się a następnie odciekł


WP_20190328_16_20_18_Pro.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): eldo, rychu44, Armasza, patrycja, majmaj


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.697 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum