TEMAT: Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 14:02 #694922

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
<iframe width="1109" height="624" src="www.youtube.com/embed/SNouQ9HevLE" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, bietkae, ewakatarzyna, Karina25


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 14:11 #694924

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2055
  • Otrzymane dziękuję: 11153
Pamiętam,że Pomodoro sugerował pikować po same liścienie
Tutaj np też pisze o pikowaniu -
www.partthyme.pl/papryka-i-pomidory-jak-...mu-etap-2-pikowanie/
www.ho.haslo.pl/article.php?id=2665
praktyczne porady -
chilihead.pl/viewtopic.php?f=19&t=4317
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2020 14:42 przez Mirek19.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 14:20 #694927

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6904
  • Otrzymane dziękuję: 41887
Przepraszam ale mam odrębne zdanie.W wyniku takiej samej dyskusji tu na forum kilka lat wstecz posadziłem paprykę słodką głębiej niż rosła w doniczce.Wysadzając z doniczki do gruntu ,dałem głębiej o ok.2-3 cm.Po upływie ok.3 tygodni,lekko odkopałem i okazało się,że papryki mają korzenie identycznie jak pomidory tj.prawie przy samej szyjce.Również nie zauważyłem,żadnej różnicy we wzroście papryki flancowanej kilka dni po "porodzie"w fazie liścieni,a papryką posadzoną już z liśćmi właściwymi.Zresztą zaobserwujcie flancowaną paprykę do doniczek,którą wsadzamy znacznie głębiej niż rosła dla zlikwidowania wybiegniętych flanc.Wysadzając do gruntu korzonki są tuż pod powierzchnią podłoża,czyli urosły na gołej łodydze w podłożu.
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 14:32 #694932

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Najlepiej samemu sprawdzić. Można również przygotować rozsadę bez pikowania siejąc podkiełkowane nasiona do doniczek po jednej sztuce .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, rychu44, Betula, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 14:49 #694934

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Pomijając kwestie praktyczne, papryka pikowana po same liścienie wygląda po prostu ładniej i "masywniej", jest wizualnie bardziej krępa i nawet jeśli wybiegła w pierwszym okresie, wszystko się ładnie niweluje.
Skoro więc nie ma to szkody dla rośliny, to choćby nie miało też pozytywnego wpływu na korzenie - ja wolę pikować głęboko. Chociażby tylko dla swoich oczu :wink4:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, rychu44, Miragoral, Betula, bietkae, Jaedda, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 16:00 #694944

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Widzę że są różne szkoły ;)

Podpowiedźcie mi czy lepiej rozsadę papryki zostawić w temperaturze ponad 30°C, czy przenieśc w temperaturę ok 18°C ale z sztucznym doświetlaniem?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 17:16 #694958

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51978
Byłam sprawdzić jak się mają rozsady w inspekcie.
Kapusta stożkowa czerwona daje radę

20200224_165146.jpg

Sałaty różnych odmian i o różnych terminach wysiewu.

20200224_165121.jpg

Za tydzień wysieję nową porcję sałat. Chcę mieć sałaty do zbioru przez dłuższy czas, dlatego będę wysiewała w różnych terminach :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, rychu44, Betula, bietkae, Pestka, Nimfa, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 18:13 #694979

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7737
Podpowiedzcie, proszę, jak głęboko sadzić pikowaną kalarepę? Na tę samą głębokość, na której rosła, czy głębiej? Jaki to ma wpływ na przyszłe zgrubienie?

Pawle, u mnie papryki stoją w dwóch "wersjach" - na chłodniejszym parapecie w świetle naturalnym oraz na cieplejszym regale z doświetlaniem (to w wyższej temperaturze wymagają więcej światła). Te spod lampy są ładniejsze...
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2020 19:57 przez Mandorla.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, bietkae, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek, brodus

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 19:17 #694998

  • Mirek19
  • Mirek19's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2055
  • Otrzymane dziękuję: 11153
brodus wrote:
Widzę że są różne szkoły ;)

Podpowiedźcie mi czy lepiej rozsadę papryki zostawić w temperaturze ponad 30°C, czy przenieśc w temperaturę ok 18°C ale z sztucznym doświetlaniem?

Pawle, warto zapamiętać, dot. m.in. papryki :idea2:

temperatura_papryka.png
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2020 19:19 przez Mirek19.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Szczypiorek, brodus

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 19:25 #695001

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7391
18 stopni będzie w fazie ciemnej. Pod włączonymi lampami będzie kilka stopni więcej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): brodus

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 19:44 #695004

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Widzę że lepiej paprykę przenieść z kotłowni bo tam jest za ciepło.

Ile godzin dziennie doświetlać rozsadę?
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 20:06 #695010

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7737
U mnie jest to ok. 10 godzin. To odpowiedź z punktu widzenia amatora, który papryki nie darzy jakąś szczególna estymą; ja mam sporo różności w małych ilościach i generalnie stosuję podział: ciepło - chłodniej - balkon, przy czym wyłącznie opcja "ciepło" łączy się z doświetlaniem. Nie mam możliwości zapewniania idealnych parametrów wszystkiemu. Spece od papryki na pewno udzielą Ci dokładniejszych instrukcji (a ja też chętnie przeczytam, a co ;) . Użył-nie użył, wiedzieć warto! :garden1: ).
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, bietkae, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, brodus

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 20:57 #695020

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Ja się dopiero uczę :ouch:

Pierwszy raz robię rozsady. Pierwszy raz będe miał warzywnik.
Ostatnio zmieniany: 24 Lut 2020 20:58 przez brodus.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla, anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 20:59 #695022

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Mam pytanie. Czy uprawiał ktoś rzodkiew letnią AGATA z rozsady ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 21:08 #695025

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Mandorla wrote:
Podpowiedzcie, proszę, jak głęboko sadzić pikowaną kalarepę? Na tę samą głębokość, na której rosła, czy głębiej? Jaki to ma wpływ na przyszłe zgrubienie?

Pikować po samo serce jak się wyciągnęła. Nie widziałem negatywnych skutków.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, bietkae, Mandorla, anaka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 21:08 #695026

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6904
  • Otrzymane dziękuję: 41887
Mieciu uprawiałem tylko z bezpośredniego siewu jako poplon. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, anaka, ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 21:18 #695029

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7737
Dzięki, Błażeju! No, trochę się wyciągnęła właśnie... :oops:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 24 Lut 2020 22:58 #695041

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
A to już czas na kalarepke? Nie pamiętam kiedy siałem w tamtym roku. :)
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.708 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum