TEMAT: Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 06 Kwi 2020 13:17 #702823

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7831
  • Otrzymane dziękuję: 51904
Moja rozsada groszku cukrowego Bajka, powędrowała dzisiaj do gruntu. Wysiewałam 15.03.
20200406_114624.jpg


Korzonki całkiem ładne :)

20200406_121937.jpg

Została mi jeszcze rozsada groszku zielonego Telefon.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Betula, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop, Rzepka


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 06 Kwi 2020 21:55 #702900

  • Rzepka
  • Rzepka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 494
  • Otrzymane dziękuję: 1560
Ja też robiłam "siała baba mak" nic z tego nie wychodziło, nie wiem dlaczego?
Działkowa sąsiadka jak się zamachnie nasionami kopru na wiosnę, to trzy rodziny obdzieli i jeszcze do zamrożenia jest.

Pozdrawiam Irena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Nimfa, JaNina, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Kwi 2020 10:57 #702960

  • pszczolka
  • pszczolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 171
  • Otrzymane dziękuję: 697
Też mam ostatnimi laty problem z koprem wiosennym. W zeszłym roku wyrósł piękny z siewu sierpniowego. Mam go do tej pory w zamrażarce.
Pozdrawiam Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Armasza, Nimfa, rybur58, JaNina, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Kwi 2020 16:01 #702997

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Zapraszam na wiosenny spacer po zakamarkach parapetów z rozsadami :)
Zaczniemy od najmniejszych...

Seler korzeniowy Goliat, podejście trzecie i ostatnie - wysiałam eksperymentalnie, bez większych nadziei, około 25 sztuk:



Por późny - wzeszło mniej więcej 20-30 roślinek:



Rzodkiew Mino Early - część nasionek okazała się chorowita, ale te, które wydają mi się zdrowe wyglądają całkiem sympatycznie ;-):



Koperek - wschody trwały dość długo ( w porównaniu np. z pomidorami ), ale obudziły się wszystkie nasionka :



Papryki ostre i pomidorki z wysiewu styczniowego - większość z nich ma zawiązane pączki kwiatowe, a u papryk pojawił się zaczątek rozwidlenia; ostatnie ciepłe dni spędzają na zewnątrz:

W rzeczywistości sadzonki są zielone, a kolor liści na zdjęciu jest zmieniony przez zachodzące słońce.





Papryki słodkie:



Wschodzące pomidorki wysiane 30 marca, z przeznaczeniem na uprawę w gruncie:
Z wyłożonych do kiełkowania 18 odmian obudziły się wszystkie, choć pojedyncze nasiona w obrębie niektórych odmian nie skiełkowały.
W tym sezonie wybrałam do uprawy sprawdzone odmiany, kilka nowości i eksperymentów, parę odmian rosyjskich podarowanych przez Galkę68, Winogronka z 2015r, oraz m.in. Garden Leader od Iwonki zielonejjagody celem pozyskania nasionek ( z trzech wzeszły dwa :) ).

Na zdjęciu te najbardziej zaawansowane w rozwoju:



Sałaty pokazałam w wątku tematycznym :)

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...yka?start=756#702987

Sałaty ( z wyjątkiem siewek ), koperek oraz rzodkiew przebywają całodobowo na parapetach zewnętrznych.

Wszystkim Warzywnym Ludkom życzę przede wszystkim zdrowia i spokoju, oraz pięknej, sprzyjającej pogody w każdym dniu :hug:

Niezależnie od rozwoju sytuacji - dbajcie o siebie i Najbliższych, nie poddawajcie się i pamiętajcie: BĘDZIE DOBRZE.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2020 17:43 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Kwi 2020 16:10 #702999

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
To część mojego kopru. :oops:
07.04koper.jpg

Może coś będzie...
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Kwi 2020 16:25 #703001

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Będe pierwszy raz uprawiał arbuzy i melony.

W jakiej rozstawie je sadzić?

Czy jeśli wykopie dołki 60x60cm o głębokości ok 30cm i w nie wrzucę obornik koński (2 wiadra 20l) a następnie przykryję wykopaną ziemią to zda to egzamin?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Kwi 2020 17:33 #703011

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Jeżeli można uznać za punkt odniesienia inne warzywo dyniowate - cukinię - to najczęściej przygotowuję dla jej rozsady spory dołek ( około 20l "pojemności" ) wypełniony dobrej jakości, żyzną ziemią. Nie jestem pewna, czy możesz zastosować świeży obornik ze względu na ryzyko uszkodzenia delikatnych korzonków sadzonki - myślę, że najlepszy będzie już przekompostowany lub w postaci tzw. nalewki ( przefermentowany ) używanej jako nawozu podczas wegetacji.
Taką nalewką można też zaprawić dołek przed wysadzeniem rozsady.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Nimfa, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Kwi 2020 18:23 #703014

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30055
Aniu piękne rozsady.Bardzo żałuję,że nie wysiałam w tym roku selerów i porów.Mam nadzieję,że będzie możliwość kupna na jakimś ryneczku.
Maria
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2020 18:23 przez koma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Nimfa, JaNina, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Kwi 2020 18:45 #703017

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Adasiowa
Obornik koński leży na pryzmie od początku lutego i dlatego chciałem go już teraz wrzucić do dołków aby jeszcze w ziemi poleżał ok 1,5 miesiąca.

Czy ten mój obornik nada się do fermentacji czy musi być koniecznie świeży?
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2020 18:56 przez Adasiowa. Powód: literówka
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Kwi 2020 18:55 #703018

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Marysiu, jesteś bardzo wyrozumiała, zwłaszcza dla rozsady selera :jeez:; postanowiłam jednak ( do trzech razy sztuka ) zobaczyć, jaką wielkość osiągnie na przełomie maja/czerwca.
Generalnie jako RODowiczka nie wiem, czy i kiedy zostaną zamknięte ogródki w mojej gminie, a co za tym idzie nie mam pojęcia, czy będę mogła cokolwiek wysadzić. Na razie mogę tam jeździć bez problemów; dzisiaj podlałam posadzone w weekend sałaty, wschodzącą rzodkiewkę i czosnki, bo susza panuje okrutna.

Pomidory z wysiewu styczniowego są najmniej zagrożone, ponieważ po Świętach trafią do docelowych donic na parapetach w mieście, podobnie jak papryki ostre. Pozostaje mi mieć nadzieję, że do końca maja sytuacja epidemiologiczna ulegnie zmianie na lepsze.
Pomidorki wysiane 30 marca będę pikować w fazie rozłożonych liścieni, nie czekając, aż pojawi się pierwsza para liści właściwych, jak zazwyczaj bywało.
Mimo wszystko mam zaplanowaną produkcję rozsady ogórków, fasolki i cukinii, o ile oczywiście dopisze zdrowie i kondycja.

p.s. też liczę na działalność ryneczków z rozsadami, ale kto wie, czy sprzedaż bazarowa nie będzie zakazana ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, koma, Zielona, Jaedda, Nimfa, rybur58, JaNina, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Kwi 2020 19:01 #703019

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
brodus wrote:
Adasiowa
Obornik koński leży na pryzmie od początku lutego i dlatego chciałem go już teraz wrzucić do dołków aby jeszcze w ziemi poleżał ok 1,5 miesiąca.

Czy ten mój obornik nada się do fermentacji czy musi być koniecznie świeży?

Osobiście nastawiam nalewkę ( czyli zalewam wodą taki obornik ) około 2-3 tygodnie przed zastosowaniem. Wykorzystuję nawóz, jaki mam pod ręką - w ubiegłym roku stosowałam granulowany kurzeniec, a w tym: świeży koński, zabrany z wybiegu dla kucyków miesiąc temu.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koma, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek, brodus

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Kwi 2020 19:09 #703020

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
A w jakich proporcjach rozcieńczasz?
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2020 19:14 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Kwi 2020 19:14 #703021

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Robię tak: świeże końskie pączki zalewam wodą w proporcji 1:1, czekam dwa tygodnie ( regularnie mieszając), aż nawóz nabierze mocy i później stosuję w rozcieńczeniu 1:5.
Więcej informacji odnośnie proporcji dla różnych nawozów znajdziesz w wątku o uprawie gleby, np. tutaj: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...yw?start=2358#701230.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2020 19:16 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, pszczolka, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Kwi 2020 20:15 #703028

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1253
  • Otrzymane dziękuję: 8129
Brodus

Obornik najlepiej aby był przekompostowany, czyli taki trochę starszy. Można zrobić tak jak napisała Ania czyli nalewkę. Drugim sposobem o którym wspominał Pomodoro jest roztrząśnięcie obornika w rowkach, po wrzuceniu w rowek obornika jeszcze go podlać i przysypać ziemią.

Osobiście robię wersję z nalewką z kurzaka. Troszkę z lenistwa- wystarczy nastawić ok. 10l kubeł, po połowie kurzaka i wody. Później nalewkę rozrabia się 1 do 10 z wodą, co wystarcza na zaprawienie ok. 50 dołków pod pomidory i papryki (stosuję ok. 2l/dołek).
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, anaka, Barborka, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Kwi 2020 20:21 #703030

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dokładnie tak :)
Tę drugą metodę ( rowkową ) stosuję dla ogórków i selerów.

Przyznam się bez bicia, że po doświadczeniach "węchowych" z kurzeńcem ;) , powróciłam do obornika końskiego.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rychu44, anaka, Barborka, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Kwi 2020 20:23 #703031

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Czytałem porady pomodoro i pod pomidory i ogórki zrobiłem jak radził.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, anaka, Szczypiorek

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 08 Kwi 2020 13:54 #703121

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Moje pomidorki wierzchołkowe

WP_20200408_11_54_39_Pro.jpg
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rychu44, Sylwiaaa, Nimfa, Zygowa, anaka, ewakatarzyna, zwykły chłop

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 08 Kwi 2020 16:00 #703128

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50929
Adasiowa wrote:
Generalnie jako RODowiczka nie wiem, czy i kiedy zostaną zamknięte ogródki w mojej gminie, a co za tym idzie nie mam pojęcia, czy będę mogła cokolwiek wysadzić. Na razie mogę tam jeździć bez problemów;

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej sprzecznymi informacjami nt prawa działkowca do przebywania na działce w ROD, informujemy, że na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw dla formułowania wniosku, aby obowiązywał zakaz przebywania na działkach ROD.

W szczególności wskazać należy na fakt, że działkowiec posiada tytuł prawny do indywidualnej działki. Co więcej, działkowcowi przysługuje prawo własności do naniesień i nasadzeń zlokalizowanych na tej działce. Zakaz przebywania na działce byłby zatem równoznaczny z wprowadzeniem wobec działkowca ograniczenia w korzystaniu z chronionych ustawą praw majątkowych, a nawet prawa własności. W obecnych warunkach żaden przepis prawa powszechnego nie statuuje takich ograniczeń. Warto podkreślić, że specyficzne rozwiązania prawne obowiązujące w ROD, gdzie poszczególne obszary (działki) mają indywidualnych, „prywatnych” dzierżawców, wykluczają też możliwość zakwalifikowania działek jako terenów zielni pełniących funkcje publiczne.

Krajowy Zarząd PZD pragnie podkreślić, że mając świadomość powagi sytuacji wywołanej epidemią, w ramach posiadanych uprawnień, PZD podjął decyzję o zamknięciu terenów ROD dla osób trzecich. W funkcjonowaniu ROD wprowadzono również szereg obostrzeń dotykających działkowców, m.in. wyłączono z użytkowania przestrzenie wspólne w ogrodach, jak place zabaw, świetlice itp. Do działkowców kierowane są komunikaty o ograniczenie do minimum aktywności na terenie ROD, zachowanie szczególnej ostrożności, powstrzymanie się od bezpośrednich kontaktów z osobami spoza najbliższej rodziny.

Jednocześnie, mając na uwadze sygnały o próbach nakładania na działowców mandatów w związku z pobytem na działce, jak również z powodu przemieszczania się w celu dotarcia na działkę w ROD, KZ PZD wskazuje, że powyższe działania budzą poważne wątpliwości w kontekście obowiązujących przepisów. Stoją też w sprzeczności z publicznymi wypowiedziami przedstawicieli władz, w tym Ministerstwa Zdrowia. Niewątpliwie w określonych stanach faktycznych wyjazd na działkę w ROD może być zaliczany do kategorii przemieszczania się w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Wskazując na powyższe, KZ PZD apeluje do działkowców, aby pomimo przysługujących im praw, maksymalnie ograniczyli wizyty na działkach. Jakkolwiek teoretycznie, przy należytej ostrożności, pobyt na działce nie powinien rodzić ryzyka, to jednak nie zawsze wszystko możemy kontrolować. Pamiętajmy, w obecnych warunkach, każda zbędna aktywność poza miejscem zamieszkania, to zwiększenie ryzyka. Ograniczmy wizyty w ROD i dopilnujmy, aby zarówno w ogrodzie, jak i w drodze do niego, zachować maksimum ostrożności. Co więcej, widząc przypadki naruszenia prawa, nie wahajmy się zawiadomić o nich organów porządkowych. Ścisłe respektowanie ograniczeń, nawet jeżeli są uciążliwe, jest konieczne, zarówno dla dobra nas samych, jaki i ogółu społeczeństwa.

Krajowy Zarząd PZD

3 kwietnia 2020 r.
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2020 16:00 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, podjadek, Jan4, Adasiowa, Armasza, Zielona, Zygowa, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.641 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum