TEMAT: Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lip 2019 19:10 #667889

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Józiu, Twoja metoda jest z pewnością bardziej przewidywalna, jeśli chodzi o ostateczny, docelowy kształt zebranej marchewki. Podejrzewam, że identycznie można by pokusić się o wysiew pietruszki korzeniowej - przesadzamy wówczas roślinę o wykształconym już korzeniu.
Tymczasem nasze doświadczenie miało na celu dowieść, że można uprawiać korzeniowe nie tyle z przesadzania przerwanych warzyw, a pikując mikroskopijne siewki - a to faktycznie wymagało cierpliwości, precyzji i dokładności. Dodatkowym atutem jest/był wczesny termin zbioru i tym samym uniknięcie inwazji szkodników.
Osobiście jestem bardzo zadowolona z efektu eksperymentu nie tylko dlatego, że zastosowałam tę metodę, ale że jest to moja pierwsza w życiu zebrana marchewka. Zobaczymy, co przyniesie nowe doświadczenie. U mnie nasiona innej odmiany już siedzą w kuwetce.

Ech, niech Ci będzie ... :drink1:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2019 19:54 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, sierika, rychu44, Marlenka


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lip 2019 19:59 #667901

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Krecik stary wrote:
Kilka lat wstecz uprawiałem marchew na redlinie-kopcu usypanego z kompostu ... Trzeba pamiętać,aby jakikolwiek korzonek nie był zagięty.

Może to ostatnie zdanie to klucz do sukcesu w uprawie marchewki z rozsady.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2019 20:02 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lip 2019 21:48 #667928

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Jeśli uda się ten eksperyment wysiewu podkiełkowanych nasion w perlicie, to w przyszłym sezonie można się pokusić o wysiew wczesnej marchwi jak tylko gleba będzie się wiosną nadawać do uprawy.
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lip 2019 22:07 #667933

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Krecik stary wrote:
Kilka lat wstecz uprawiałem marchew na redlinie-kopcu usypanego z kompostu.Pamiętam,że przerywałem rządki i część małych marchewek przesadzałem.Kopałem szeroki dołek i głębszy niż marchewka.Podsypywałem kompostem i delikatnie rozsadę podciągałem do góry.Lekko uklepywałem i mocniej podlałem tak aby podłoże mocno przylgnęło do sadzonki.Marchewka urosłą bez żadnych skrzywień,czy innych braków.Z przerywki miałem drugi rządek o dług.4 mb. i żadna marchewka nie odbiegała swoją urodą od orginału.Dla mnie jednak jest to za ciężka praca,ze względu na kręgosłup.Trzeba pamiętać,aby jakikolwiek korzonek nie był zagięty. :drink1: :drink1: :coffe: :bye: :bye:
.

Otóż to. Jak wspomniałem wcześniej mój śp Teść, już pół wieku temu pikował marchew tuż po rozłożeniu liścieni, ale bezpośrednio na grządce. Marchew rosła bez problemu i bez deformacji.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lip 2019 22:08 #667934

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30065
Rozsada ogórka Krak F1 i fasolki szparagowej karłowej już w gruncie.Posadzone w kubeczkach/turkucie/.


20190716_060640.jpg


20190716_080349.jpg


20190716_080820.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lip 2019 22:18 #667937

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
W przyszłym sezonie nie robię rozsady. Bardzo pozytywnie wyszła próba siewu podkiełkowanych nasion w pierścienie z obciętych kubków wetknięte bezpośrednio w glebę .Z tych prób pozostała mi znaczna ilość dolnych części kubków, które wykorzystuje w miejsce kubków dressingowych do innych rozsad.


IMG_1632.jpg
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2019 22:25 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koma

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 16 Lip 2019 22:30 #667939

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
przemek1136 wrote:
dalszą dyskusję z Tobą na temat uprawy marchwi z rozsady uważam za bezcelową.

Bądź z łaski swojej konsekwentny !
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Lip 2019 11:41 #668322

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Muszę wieczorem wysadzić,bo nic z nich nie będzie.Dopiero dzisiaj zauważyłam,ze takie duże.Ogórki troszkę poczekają.
DSC_0386.jpg


DSC_0381.jpg


DSC_0380.jpg

Muszę im przygotować apartament :ouch:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Maggie

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Lip 2019 12:12 #668325

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Rośnie zainteresowanie wśród moich znajomych sałatą poplonową Great Lakes. Dziś znów rozpikowałem 10 doniczek na zamówienie :)


IMG_1646.jpg
Ostatnio zmieniany: 19 Lip 2019 12:13 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, rozalia, Betula, pszczolka, anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Lip 2019 13:19 #668332

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Też nią jestem zainteresowana :happy: . Rozsada kapusty pekińskiej powoli rośnie.
27AC49EF-67AF-4E39-8BCF-BCD2050DBC8B.jpeg

Sałaty jak widać też już wzeszły.
Kwatera dla kapusty przygotowana. Patyczkami zaznaczone miejsca, gdzie zakopałam, cenne złoto ogrodnika :happy4:

C9698EE9-4EA0-41F6-B218-AB55ED68651D.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, pszczolka, Jaedda, anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Lip 2019 20:56 #668380

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Janeczko, mam zrobioną rozsadę sałaty Great Lakes ( 12 sztuk ), bardzo chętnie wyślę Ci kilka maluchów. Są przepikowane do osobnych doniczek. Będziesz mogła spróbować jej jeszcze w tym sezonie.
Poza tym mam nadzieję, że nasionka tej sałaty pojawią się na Straganiku.
Rozsadę kapusty pekińskiej robiłam dwa lata temu. Byłam bardzo szczęśliwa, gdy wzeszła i przeżyła przeprowadzkę do kubeczków. Radość trwała krótko, ponieważ jakiś amator kapuścianych liści postanowił uporządkować rozsadę :) Dwukrotnie próbowałam także wysiewu kapusty Pak Choi i za każdym razem kończyło się to klęską, ale z mojej winy.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 19 Lip 2019 22:21 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, JaNina, Termaj

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Lip 2019 21:24 #668390

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7838
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Aniu, ogrodnictwo uczy pokory i cierpliwości. Poczekam na nasionka ze Straganiku i wysieję w przyszłym roku. Szkoda narażać takie maluchy na podróż w upały, które zapowiadają :) Co do Pak Choi, to też próbowałam, ale sukcesem tego nazwać nie można :happy: W tym roku ograniczyłam kapustowate do minimum, z powodu szkodników, czyli po prostu dziur w liściach. Nie potrafiłam zapanować nad wszystkim. W tym roku ograniczyłam się tylko do pekińskiej i brukselki. W inspekcie są jeszcze Laki. Buraczki o dziwo w tym roku bez dziur :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 19 Lip 2019 21:35 #668391

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
O.K. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, postaram się zebrać nasiona z kwitnących innych sałat ( szczegóły w wątku sałatowym ) i przeznaczyć je na Straganik.

Buraczki - wysiałam rządek Opolskiego, a kiedy dwa dni temu zrobiłam przerywkę, ze zgrozą zobaczyłam mnóstwo mrówek buszujących w korzonkach. Liście na szczęście są zdrowe ( dwa razy oprysk PW i HT naprzemiennie ).
Ten sezon obfituje u mnie w plagi owadzie ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 19 Lip 2019 21:46 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Marlenka, JaNina, anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Lip 2019 07:10 #668424

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Odmianę Great Leaks ma chyba każda firma nasiennicza obecna na naszym rynku. Chyba w każdym ogrodniczym w mojej okolicy ją widziałam. Janinko, przy okazji wizyty w ogrodniczym sprawdź czy jest, bo bardzo prawdopodobne, że nie będziesz musiała wykazywać się cierpliwością.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, JaNina, anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Lip 2019 19:45 #668509

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Zapraszam zatem do zabawy - zgadywanki.

Jakie nasionka zostały wysiane we wzniesionej skrzyni na miejscu po cebuli z siewu gniazdowego, a w towarzystwie pietruszki korzeniowej ?
Po wysiewie grządka jest skrupulatnie podlewana, aby podkiełkowane nasiona miały jak najlepszy start.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Lip 2019 20:13 #668511

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Aniu, posiałaś szpinak?
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Lip 2019 20:20 #668512

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Nie, to nie szpinak :) Zgadujemy dalej - nie jest to warzywo liściowe.
Ale powiem, że nad szpinakiem mocno się zastanawiam. W tym roku znalazłam na grządce zapomniane kilka sztuk wysianego przed zimą - były wspaniałe, słodkie. Niewykluczone więc, że wykorzystam Twój pomysł Edytko, o ile znajdę kawałek wolnego miejsca.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 20 Lip 2019 20:22 #668514

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Rzodkiewka?
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.519 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum