TEMAT: Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Paź 2019 14:28 #677748

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 26378
Rozsada marchewki czuje wiosnę :rotfl1: i wypuściła listki właściwe już w 16 dni po wyłożeniu nasion do kiełkowania. W normalnym siewie bezpośrednim ,

to by nawet nie wzeszła.

IMG_1928-2.jpg

Pietruszka też nie gorsza i nie ustępuje marchewce wypuszczając listek właściwy. Widać jednak, że jakość nasion pietruszki jest pod psem. Nierówno wschodzi, choć nasiona też były podkiełkowane.

IMG_1931.jpg
Ostatnio zmieniany: 07 Paź 2019 14:41 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Kaja, Miragoral, Betula, Mamma, pszczolka, Nimfa, anaka, Barborka

Uporządkuj swój parapet z naszymi doniczkami.
Dowiedz się więcej na estimeble.pl

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 10 Paź 2019 12:39 #678075

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
Marchewka zwariowała i pędzi jak szalona :)

W poniedziałek była jeszcze taka :

IMG_1928.jpg

A po trzech dniach już taka :

IMG_1952.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Pestka, Mamma, pszczolka, anaka, Barborka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 18:02 #682028

• Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 3360
Mietku a jak tam sieweczki marchewki i pietruszki?
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, Jaedda

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 18:36 #682036

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
A, niczego sobie. Przyznam, że te rośliny wpływają pozytywnie też na psychikę. Towarzyszą mi cały czas i mam wrażenie jakbym codziennie był na działce i ciągle trwało lato. :rotfl1:

IMG_2032.jpg

IMG_2034.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, bela, Jan4, Adasiowa, Armasza, rozalia, bietkae, Pestka, Mamma, pszczolka, Jaedda, anaka, Barborka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 18:43 #682039

• Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Wszystko jest możliwe, wystarczy chcieć.
  • Otrzymane dziękuję: 5290
Mietku,piękne. Czym i jak często je nawozisz?
Wszystko jest możliwe, wystarczy chcieć.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 18:47 #682040

• Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Platinum Boarder
Ponieważ w tym roku z pietruszką poniosłam klęskę z powodu zbyt słabych wschodów (nasiona kupne), to zastanawiam się nad przygotowaniem rozsady - nasionka zebrane z pietruszki korzeniowej z ubiegłego sezonu. Lubię pikowanie więc te 1000 siewek szybko pójdzie
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, bela, Adasiowa, bietkae, Pestka, Mamma, anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 19:02 #682043

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
Rzecz w tym Marzenko, że należy szukać sposobu, by uniknąć pikowania. Najmniejsze uszkodzenie korzenia palowego skutkuje deformacją korzenia spichrzowego. Uprawa tych roślinek na zdjęciach służy właśnie szukaniu sposobu , jak skrócić okres początkowego wolnego wzrostu wiosną tych warzyw.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Jan4, Adasiowa, patrycja, bietkae, Pestka, Mamma, anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 19:04 #682044

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
Mamma wrote:
Mietku,piękne. Czym i jak często je nawozisz?

Na razie niczym nie nawożę. Rosną w podłożu kokosowym do wysiewu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Mamma

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 19:17 #682047

• Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Wszystko jest możliwe, wystarczy chcieć.
  • Otrzymane dziękuję: 5290
Też mam problem z pietruszką. Najdziwniejsze, że w roku posadzenia nie chce rosnąć a zostawiona na rugi rok, rozrasta się, ale tylko nać.
Też myślę o rozsadach pietruszki i marchewki, bo chcę ją mieć wcześniej a jak wysiewam za wcześnie do gruntu, to jednak słabo rośnie, nawet przykrywana.
Mi nie przeszkadzają deformacje, ale nie lubię pikowania.
Wymyśliłam, że zrobię rozsady w jakiś korytkach (jeszcze nie wiem z czego) i potem tylko wsunę zawartość do dołka :)
Mietku a czy doświetlasz te rozsady?
Wszystko jest możliwe, wystarczy chcieć.
Ostatnio zmieniany: 25 Lis 2019 19:36 przez Mamma.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, bietkae, Pestka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 19:39 #682048

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
Nie doświetlam
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 21:57 #682059

• Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Platinum Boarder
Pedantką nie jestem ale bardzo nie lubię, kiedy wschody pietruszki czy marchwi są nie równomierne. Po pikowaniu miałabym równe rzędy i oczy mniej by bolały. :funnyface:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, bietkae, Pestka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 01 Gru 2019 13:37 #682527

• Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Otrzymane dziękuję: 4196
pomodoro Przymierzam się do wysiewu marchewki, podobnie jak Ty w domowych warunkach. Mam obecnie problem pewny z ziemią, gdyż jej nie mam. Tzn mam odłożone wiadra w których w tym roku uprawiałem papryki, pomidory itd i te ziemię chciałbym wykorzystać.

Zapewne ta ziemia będzie wyjałowiona z racji braku nawożenia w ostatniej fazie wzrostu poprzednich warzyw. Ziemie planuje przesiac w celu usunięcia korzeni i tu nasuwa się pytanie, czy te ziemie przed siewem jakoś nawozic? Czy przygotować pożywke do stosowania w pozniejszym etapie wzrostu.

Za bardzo też nie mam jako tako nawozów, choć jakieś są.

Drugie pytanie, to jaką temperature im utrzymujesz, że nie wybiegają?
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 01 Gru 2019 14:02 #682532

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
Co do temperatury :

- wysiew był z podkiełkowanych na wacikach nasion do kubków 200 ml do napojów. Potem były przesadzone bez pikowania, wraz z całym podłożem, do wiaderek po serkach 1 litr. Do momentu przesadzenia stały na parapecie wewnętrznym w temperaturze 20 * C. Po przesadzeniu do wiaderek wystawione były na zewnątrz okna. Kiedy temperatura na zewnątrz zaczęła oscylować w okolicach 5 * C zauważyłem kędzierzawienie się liści marchwi, więc przeniosłem je ponownie do wewnątrz i stoją w temperaturze 20 * C. Jak na razie nie widzę, by specjalnie wybiegały. Kiedy wykształcą się korzenie spichrzowe planuję wyciągnąć je wraz z bryłą ziemi i dogrzebać się do tych korzeni. Interesuje mnie czy korzenie spichrzowe ulegną deformacji, a jeśli tak, to na jakiej wysokości. Jeśli na wysokości pierwotnych kubków 200 ml to znaczy, że należy rozsadę wysadzać wcześniej. Jeśli deformacja będzie na poziomie dna wiaderek, znaczy się, że z powodzeniem można będzie te warzywa uprawiać tym sposobem wysadzając je do gruntu w takiej samej fazie, jak ja to zrobiłem przesadzając do wiaderek.

Co do podłoża :

- do wysiewu nie potrzeba za bogatej gleby. Kiedy rośliny wypuszczą liście właściwe trzeba będzie nawieź podłoże roztworem nawozu. Musi to być nawóz zrównoważony w składzie NPK
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2019 14:10 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Bobej, Jan4, Adasiowa, patrycja, Miragoral, Betula

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 01 Gru 2019 14:15 #682533

• pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Platinum Boarder
U mnie, w przyszłym sezonie, będą warzywa tylko z rozsady. Od rzodkiewki po fasolę.

Jedynie część marchwi i pietruszki będzie z siewu bezpośredniego podkiełkowanych nasion. Wkrótce będzie próba kiełkowania nasion na warstwie piasku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, Bobej, Jan4, Adasiowa, Miragoral, Pestka, najemnik

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 01 Gru 2019 17:45 #682546

• Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Otrzymane dziękuję: 4196
Dziękuje za odpowiedź.

W takim razie zbytnio nie kombinuje. A nasionka też podkiełkowywuje na wacikach. Wysieje podkiełkowane do kubków 500ml.
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 23 Gru 2019 12:01 #684732

• Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 650
U mnie przedbiegi , parę papryk wysiane na wcześniejsze zbiory , może się uda . Nasiona odkażane płynem lugola , na 100 ml wody dwie krople płynu lugola 5% .
Życzę Wszystkim zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia

WP_20191223_11_49_37_Pro.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, patrycja, bietkae, Termaj, anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Gru 2019 15:35 #684885

• aga
  • aga's Avatar
  • Platinum Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 2585
U mnie na razie przygotowania do produkcji rozsad.Ale może komuś spodoba się taki patent "łopatki" do ziemi?

20191225_152647.jpg

Miłej zabawy. :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, leszek0921, Bobej, Adasiowa, Armasza, patrycja, Corrado, anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Gru 2019 14:20 #684928

• Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Gold Boarder
  • Otrzymane dziękuję: 650
Każdego przestrzegam , kto chce siać w przyszłym roku swoje pociechy do ziemi niech wypróbuje najpierw te ziemie . Ja otrzymałem dość pouczającą lekcje. Nasiona skiełkowane i wysiane do ziemi końcem listopada. Rośliny wypuściły liścienie i było wszystko ok, do czasu gdy zaczęły pojawiać się liście właściwe , a roślince brakło pokarmu z nasionka i zaczęła korzystać z podłoża . Liście na czubkach zaczęły schnąć i obumierać .

WP_20191226_13_24_00_Pro.jpg

WP_20191226_13_25_01_Pro.jpg

Jedne z roślin przesadziłem do perlitu , zobaczymy co będzie dalej, choć mogą być uszkodzone korzenie nieodwracalnie .

WP_20191226_13_25_33_Pro.jpg

Jeszcze została do przetestowania druga ziemia , ale w przyszłym roku będzie znaczna część rosad w perlicie .
WP_20191226_14_00_47_Pro.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, patrycja, anaka

Uporządkuj swój parapet z naszymi doniczkami.
Dowiedz się więcej na estimeble.pl

Moderatorzy: Adasiowa, Betula, Kasionek, Horti
Wygenerowano w 0.720 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum