TEMAT: Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 07 Paź 2019 14:28 #677748

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50947
Rozsada marchewki czuje wiosnę :rotfl1: i wypuściła listki właściwe już w 16 dni po wyłożeniu nasion do kiełkowania. W normalnym siewie bezpośrednim ,

to by nawet nie wzeszła.



IMG_1928-2.jpg






Pietruszka też nie gorsza i nie ustępuje marchewce wypuszczając listek właściwy. Widać jednak, że jakość nasion pietruszki jest pod psem. Nierówno wschodzi, choć nasiona też były podkiełkowane.


IMG_1931.jpg
Ostatnio zmieniany: 07 Paź 2019 14:41 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Kaja, Miragoral, Betula, Mamma, pszczolka, Nimfa, anaka, Barborka


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 10 Paź 2019 12:39 #678075

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50947
Marchewka zwariowała i pędzi jak szalona :)

W poniedziałek była jeszcze taka :


IMG_1928.jpg



A po trzech dniach już taka :


IMG_1952.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Pestka, Mamma, pszczolka, anaka, Barborka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 18:02 #682028

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Mietku a jak tam sieweczki marchewki i pietruszki?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Mamma, Jaedda

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 18:36 #682036

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50947
A, niczego sobie. Przyznam, że te rośliny wpływają pozytywnie też na psychikę. Towarzyszą mi cały czas i mam wrażenie jakbym codziennie był na działce i ciągle trwało lato. :rotfl1:


IMG_2032.jpg

IMG_2034.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, bela, Jan4, Adasiowa, Armasza, rozalia, bietkae, Pestka, Mamma, pszczolka, Jaedda, anaka, Barborka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 18:43 #682039

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Mietku,piękne. Czym i jak często je nawozisz?
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 18:47 #682040

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Ponieważ w tym roku z pietruszką poniosłam klęskę z powodu zbyt słabych wschodów (nasiona kupne), to zastanawiam się nad przygotowaniem rozsady - nasionka zebrane z pietruszki korzeniowej z ubiegłego sezonu. Lubię pikowanie więc te 1000 siewek szybko pójdzie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, bela, Adasiowa, bietkae, Pestka, Mamma, anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 19:02 #682043

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50947
Rzecz w tym Marzenko, że należy szukać sposobu, by uniknąć pikowania. Najmniejsze uszkodzenie korzenia palowego skutkuje deformacją korzenia spichrzowego. Uprawa tych roślinek na zdjęciach służy właśnie szukaniu sposobu , jak skrócić okres początkowego wolnego wzrostu wiosną tych warzyw.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Jan4, Adasiowa, patrycja, bietkae, Pestka, Mamma, anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 19:04 #682044

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50947
Mamma wrote:
Mietku,piękne. Czym i jak często je nawozisz?

Na razie niczym nie nawożę. Rosną w podłożu kokosowym do wysiewu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Mamma

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 19:17 #682047

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Też mam problem z pietruszką. Najdziwniejsze, że w roku posadzenia nie chce rosnąć a zostawiona na rugi rok, rozrasta się, ale tylko nać.
Też myślę o rozsadach pietruszki i marchewki, bo chcę ją mieć wcześniej a jak wysiewam za wcześnie do gruntu, to jednak słabo rośnie, nawet przykrywana.
Mi nie przeszkadzają deformacje, ale nie lubię pikowania.
Wymyśliłam, że zrobię rozsady w jakiś korytkach (jeszcze nie wiem z czego) i potem tylko wsunę zawartość do dołka :)
Mietku a czy doświetlasz te rozsady?
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 25 Lis 2019 19:36 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, bietkae, Pestka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 19:39 #682048

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50947
Nie doświetlam
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Lis 2019 21:57 #682059

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Pedantką nie jestem ale bardzo nie lubię, kiedy wschody pietruszki czy marchwi są nie równomierne. Po pikowaniu miałabym równe rzędy i oczy mniej by bolały. :funnyface:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, bietkae, Pestka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 01 Gru 2019 13:37 #682527

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
pomodoro Przymierzam się do wysiewu marchewki, podobnie jak Ty w domowych warunkach. Mam obecnie problem pewny z ziemią, gdyż jej nie mam. Tzn mam odłożone wiadra w których w tym roku uprawiałem papryki, pomidory itd i te ziemię chciałbym wykorzystać.

Zapewne ta ziemia będzie wyjałowiona z racji braku nawożenia w ostatniej fazie wzrostu poprzednich warzyw. Ziemie planuje przesiac w celu usunięcia korzeni i tu nasuwa się pytanie, czy te ziemie przed siewem jakoś nawozic? Czy przygotować pożywke do stosowania w pozniejszym etapie wzrostu.

Za bardzo też nie mam jako tako nawozów, choć jakieś są.

Drugie pytanie, to jaką temperature im utrzymujesz, że nie wybiegają?
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 01 Gru 2019 14:02 #682532

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50947
Co do temperatury :

- wysiew był z podkiełkowanych na wacikach nasion do kubków 200 ml do napojów. Potem były przesadzone bez pikowania, wraz z całym podłożem, do wiaderek po serkach 1 litr. Do momentu przesadzenia stały na parapecie wewnętrznym w temperaturze 20 * C. Po przesadzeniu do wiaderek wystawione były na zewnątrz okna. Kiedy temperatura na zewnątrz zaczęła oscylować w okolicach 5 * C zauważyłem kędzierzawienie się liści marchwi, więc przeniosłem je ponownie do wewnątrz i stoją w temperaturze 20 * C. Jak na razie nie widzę, by specjalnie wybiegały. Kiedy wykształcą się korzenie spichrzowe planuję wyciągnąć je wraz z bryłą ziemi i dogrzebać się do tych korzeni. Interesuje mnie czy korzenie spichrzowe ulegną deformacji, a jeśli tak, to na jakiej wysokości. Jeśli na wysokości pierwotnych kubków 200 ml to znaczy, że należy rozsadę wysadzać wcześniej. Jeśli deformacja będzie na poziomie dna wiaderek, znaczy się, że z powodzeniem można będzie te warzywa uprawiać tym sposobem wysadzając je do gruntu w takiej samej fazie, jak ja to zrobiłem przesadzając do wiaderek.

Co do podłoża :

- do wysiewu nie potrzeba za bogatej gleby. Kiedy rośliny wypuszczą liście właściwe trzeba będzie nawieź podłoże roztworem nawozu. Musi to być nawóz zrównoważony w składzie NPK
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2019 14:10 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Bobej, Jan4, Adasiowa, patrycja, Miragoral, Betula

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 01 Gru 2019 14:15 #682533

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50947
U mnie, w przyszłym sezonie, będą warzywa tylko z rozsady. Od rzodkiewki po fasolę.

Jedynie część marchwi i pietruszki będzie z siewu bezpośredniego podkiełkowanych nasion. Wkrótce będzie próba kiełkowania nasion na warstwie piasku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, Bobej, Jan4, Adasiowa, Miragoral, Pestka, najemnik

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 01 Gru 2019 17:45 #682546

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Dziękuje za odpowiedź.

W takim razie zbytnio nie kombinuje. A nasionka też podkiełkowywuje na wacikach. Wysieje podkiełkowane do kubków 500ml.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 23 Gru 2019 12:01 #684732

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
U mnie przedbiegi , parę papryk wysiane na wcześniejsze zbiory , może się uda . Nasiona odkażane płynem lugola , na 100 ml wody dwie krople płynu lugola 5% .
Życzę Wszystkim zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia

WP_20191223_11_49_37_Pro.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, patrycja, bietkae, Termaj, anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 25 Gru 2019 15:35 #684885

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
U mnie na razie przygotowania do produkcji rozsad.Ale może komuś spodoba się taki patent "łopatki" do ziemi?



20191225_152647.jpg















Miłej zabawy. :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, leszek0921, Bobej, Adasiowa, Armasza, patrycja, Corrado, anaka

Rozsada warzyw - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz.4 26 Gru 2019 14:20 #684928

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Każdego przestrzegam , kto chce siać w przyszłym roku swoje pociechy do ziemi niech wypróbuje najpierw te ziemie . Ja otrzymałem dość pouczającą lekcje. Nasiona skiełkowane i wysiane do ziemi końcem listopada. Rośliny wypuściły liścienie i było wszystko ok, do czasu gdy zaczęły pojawiać się liście właściwe , a roślince brakło pokarmu z nasionka i zaczęła korzystać z podłoża . Liście na czubkach zaczęły schnąć i obumierać .

WP_20191226_13_24_00_Pro.jpg


WP_20191226_13_25_01_Pro.jpg


Jedne z roślin przesadziłem do perlitu , zobaczymy co będzie dalej, choć mogą być uszkodzone korzenie nieodwracalnie .


WP_20191226_13_25_33_Pro.jpg


Jeszcze została do przetestowania druga ziemia , ale w przyszłym roku będzie znaczna część rosad w perlicie .
WP_20191226_14_00_47_Pro.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, patrycja, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.852 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum