TEMAT: Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 11 Cze 2023 17:32 #834896

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 985
  • Otrzymane dziękuję: 3882
Czekam i czekam :blink: , miesiąc czasu już wiszą i nie mogą dojrzeć, Jeden z nich ma już odcień żółtego w głębi pod liśćmi, więc chyba mam żółtą odmianę. Przechorowaly trochę rozdzielenie bryły na dwie części bo wsadzone były po dwie sadzonki w jedną 5 l doniczkę . Dostałem je od znajomego.
Wczoraj wykonałem oprysk sorbinianem potasu może przyspieszy to dojrzewanie . Wiem, że niektórzy opryskują saletrą potasową, ale akurat to miałem pod ręką.

IMG_20230611_172435.jpg
Pozdrawiam Grześ
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, Jaedda, ewakatarzyna, gregon, Mejra


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 11 Cze 2023 20:46 #834908

  • Kgolebiowski
  • Kgolebiowski's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 307
  • Otrzymane dziękuję: 123
Została mi pożywka z pomarańczowego kristalonu i saletra wapniowa. Do czego mógłbym używać mikstur?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 15 Cze 2023 19:42 #835257

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15520
  • Otrzymane dziękuję: 51674
Grzebuła wrote:
A może nawóz dolistny kristalonem żółtym w ilości 4g/l, który wykonanałem dwa tygodnie temu lub wcześniej, nie zapisałem sobie spowodował zablokowanie wchłanialności żelaza, bo był jego nadmiar koniec końców.

Nadmiar fosforu może blokować pobieranie żelaza, ale w glebie !.

Albo pH podłoża jest za wysokie, albo podłoże jest przelane.
Ostatnio zmieniany: 15 Cze 2023 19:45 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Jaedda, Bobka, Grzebuła

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 15 Cze 2023 19:55 #835259

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15520
  • Otrzymane dziękuję: 51674
pomodoro wrote:
Zostało mi 10 sztuk rozsady JOLEK i żal był wyrzucać. Wpadłem więc na pomysł , zrobiłem z butli PET wiszące doniczki i wsadziłem do nich te nadplanowe Jolki. Powiesiłem je na ścianie altany. Będzie trochę pożytku i zarazem dekoracja :).


IMG_3804.jpg

Zaskoczyły mnie te JOLKI. Mineło raptem 7 dni od wysadzenia, a już podrosły jakieś 10 cm. I to na północnej ścianie. Domniemywam, że to bliskość ściany tak działa. Jest mniejsza różnica temperatury między dniem a nocą.


IMG_3827.jpg
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 16 Cze 2023 16:06 #835349

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 985
  • Otrzymane dziękuję: 3882
pomodoro wrote:
Grzebuła wrote:
A może nawóz dolistny kristalonem żółtym w ilości 4g/l, który wykonanałem dwa tygodnie temu lub wcześniej, nie zapisałem sobie spowodował zablokowanie wchłanialności żelaza, bo był jego nadmiar koniec końców.

Nadmiar fosforu może blokować pobieranie żelaza, ale w glebie !.

Albo pH podłoża jest za wysokie, albo podłoże jest przelane.

Podłoże mam raczej o odpowiednim pH , bardziej w stronę kwaśną. Nie wykluczam przelania.

IMG_20230616_153250.jpg




Zauważyłem, że oprócz chlorozy występują zabarwione na fiolet łodygi. Jeden ogrodnik z YouTube'a określił że chloroza wraz z fioletową łodyga to skutek różnic temperatur w ciągu dnia i nocy .

IMG20230616155143.jpg

.
Przy pierwszych moich dwóch lub trzech podlaniach nawozem kolejny raz źle zakwaszałem wodę z sieci. Dodawałem zaledwie 1.5 ml octu na 5 litrów wody, dopiero niedawno doszło do mnie że podlewalem z nieodpowiednim pH wodą. Obecnie tak czy inaczej stosuje już deszczówkę z dodatkiem siarczanu magnezu.

Planuje dzisiaj wykonać siarczan magnezu na sadzonkach bo widzę że na starszych liściach brakuje trochę magnezu, odczekać parę dni i opryskuje siarczanem żelaza z SUminu , środek nazywa się Help Plant Fe. (9,700% Żelaza (Fe) rozp. w wodzie, 0,200% Żelaza (Fe) schelatowanego przez EDTA, 9,500% Żelaza (Fe) skompleksowanego przez cytrynian)
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 16 Cze 2023 16:15 przez Grzebuła.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagodka27, Jaedda, del, ewakatarzyna, Bobka, Mejra

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 16 Cze 2023 19:23 #835363

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6386
  • Otrzymane dziękuję: 23546
Nasze mają się dobrze ,wyjeżdżając niedawno na tydzień zostały same .
Teraz tylko niech przestanie lać deszcz,bo oprysk jest potrzebny na Cito ,
jodyna też .
Dostały nawóz przed wyjazdem .

Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, rozalia, Marlenka, jagodka27, Jaedda, Nimfa, del, ewakatarzyna, Mejra, caser

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 16 Cze 2023 22:03 #835373

  • Marku
  • Marku's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 102
  • Otrzymane dziękuję: 398
W końcu i ja doczekałem się napełnienia zbiorników deszczówką.
Ponieważ od wysadzenia minął prawie miesiąc trzeba było to wykorzystać i w końcu je podlać. Przy sadzeniu dostały troszeczkę wody i z 2 tygodnie temu parę kropli bo wyjeżdżałem na parę dni to tak bardziej na wszelki wypadek.
Tak naprawdę to mimo tej suszy z tym podlaniem to mogły jeszcze spokojnie poczekać ale ponieważ już zaczynają pojawiać się kwiaty nie chciałem ich więcej forsować. Teraz już niech zajmą się tworzeniem kwiatów bo system korzeniowy myślę że już sobie rozbudowały.
Tydzień wcześniej je podwiązałem i to też bardziej z ostrożności przed zapowiadanymi burzami niż konieczności, bo o dziwo mimo wyciągniętej rozsady zebrały się w sobie i bardzo ładnie trzymały pion.
Odpukać ale żadnego chorubska na razie nie widzę.
Podsumowując to właściwie muszę powiedzieć że nie jest źle a nawet dobrze jest.
IMG_20230615_1225161.jpg

Przepraszam że wpis zamiast w gruntowych znalazł się w dziale w pojemnikach.
Ostatnio zmieniany: 16 Cze 2023 22:33 przez Marku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, Jaedda, del, ewakatarzyna, Mejra, caser, Grzebuła, Emilia

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 17 Cze 2023 07:49 #835391

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15520
  • Otrzymane dziękuję: 51674
Cały batalion 12 sztuk pomidorów doniczkowych ANDRUS musiałem ewakuować z podręcznej szklarenki. Za szybko rosły. Jest to pomidor samokończący. Może ewentualnie wrócić do szklarenki po zakończeniu wzrostu i zawiązaniu owoców, dla szybszego ich dojrzenia . Teraz muszą zmężnieć i mieć ruch dla lepszego zapylenia.

Można by powiedzieć- dwunastu apostołów :teach:


IMG_3826.jpg
Ostatnio zmieniany: 17 Cze 2023 08:04 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, pszczolka, jagodka27, Jaedda, bastis, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, caser, EwG, Grzebuła

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 20 Cze 2023 06:17 #835636

  • magdalkaj
  • magdalkaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 227
  • Otrzymane dziękuję: 849
Moje skarby
20230619_193451.jpg


20230619_193242.jpg


20230619_192715.jpg

:happy:
Pozdrawiam Magda
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, bastis, del, ewakatarzyna, Grzebuła, Emilia

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Cze 2023 12:29 #836176

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 985
  • Otrzymane dziękuję: 3882
IMG_20230625_120447.jpg


IMG_20230625_120320.jpg


IMG_20230625_115959.jpg



Chciałbym was doradzić się odnośnie podlewania pomidorów w donicy. :garden1: Nie wiem czy to robię to prawidłowo. Zdjęcia są z dzisiejszego poranka, liście wierzchołkowe są lekko skręcone u wszystkich , najlepiej wydaje mi się że wygląda ten pomidor pierwszy z lewej w białej donicy na zdjęciach. Najgorzej wygląda karlowy malinowy bosman, który rośnie w donicy 10 l, podkręcane liście na maksa nawet przy wierzchołkach :devil1: , u niego zwiększyłem regularnosć podlewania. Może mała donica też ma na to wpływ, szybsze przesychanie podłoża .
Reszta pomidorów jak widać na zdjęciach mają trochę zwinięte dolne liście w rulon, a wierzchołkowe liście trochę się skręcają od azotu . Prawie wszystkie wykazują niedobór magnezu :supr: , jakbym za bardzo przelewał podłoże, co jest dziwne bo dolne liście jakoś zwijają się w rulon, wołając o wodę . Wykonywałem od sadzenia dwa razy oprysk magnezem, innych oprysków nie wykonywalem, ani zabezpieczenia przed zarazą.
Gdy widzę że liście się skręcają zbytnio na wierzchołku to wtedy zamiast nawożenia daje tylko samą deszczówkę z siarczanem magnezu. Tak zrobiłem też dzisiaj .
Generalnie od początku podlewałem przeważnie raz na dwa dni z naszą pożywką ma kristalonie żółtym. Gdy zauważyłem skręcające liście, fertygowałem codziennie dawką 5 ml /l później obniżyłem do 4 ml/l , jak zauważyłem skręcające liście . Niektóre odmiany jak malinowe retro z ziemniaczanymi liśćmi bardziej reagowal na przenawożenie azotem, duże liście , powykręcane w różne strony i burchle na wierzchu .
Może mieć też negatywny wpływ na sadzonki to, że słońce pojawia się w tym miejscu dopiero gdzieś po 10-11, bo wcześniej osłania je balkon, co może mieć wpływ na dłuższą niską temperaturę w ciągu dnia i później nagły skok temperaturowy.

Czy moje rozumowanie odnośnie podlewania jest prawidłowe do tej pory ? :coffe: Jeśli zdjęcia są niewystarczające do mogę zrobić poszczególnych krzaków z bliska
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 25 Cze 2023 12:34 przez Grzebuła.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, ewakatarzyna

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Cze 2023 12:55 #836177

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 985
  • Otrzymane dziękuję: 3882
Zrobiłem dodatkowe zdjęcie malinowego bosmana , on woła o żarcie czy tylko wodę ? Ma pojedyncze wierzchołkowe liście zwinięte w rulon a reszta ma skręcone jakby od azotu . Dzisiaj podlany wodą.
IMG20230625125059.jpg


IMG20230625135527.jpg
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 25 Cze 2023 17:57 przez Grzebuła.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kajtkowa, ewakatarzyna

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Cze 2023 18:28 #836199

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 709
  • Otrzymane dziękuję: 2920
A jak już pojawi się słońce to jak długo na nie świeci?
Jak sprawdzasz czy ziemia jest wystarczająco wilgotna?
Do jakiego podłoża je wysadziłeś?
Ela
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Cze 2023 18:44 #836200

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 985
  • Otrzymane dziękuję: 3882
Słońce świeci do końca dnia
ziemie sprawdzam na głebokość 3 cm, jak brudzi i czuje wilgoć to nie podlewam. Raz mi się zdarzylo że ziemia była oddzielona od doniczki około 3 tygodnie temu, tak to nie doprowadzalem do takiej sytuacji .
Podłoże to torf odkwaszony z dodatkiem 20 % perlitu. Doniczki duże 20 l dla wysokich i mniejsze 10l dla karłowych odmian, dwie donice 15.
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 25 Cze 2023 18:55 przez Grzebuła.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Cze 2023 19:31 #836208

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 709
  • Otrzymane dziękuję: 2920
Powinieneś je cieniować albo przestawić w mniej nasłonecznione miejsce.Poza słońcem grzeje je dodatkowo nagrzana ściana.No i nie wszystkie mają osłonięte donice.Czarne na dodatek.Liście się zwijają i odwracają broniąc się przed nadmierną transpiracją.Przyswajanie składników pokarmowych też jest zaburzone i stąd te niedobory Mg.
Myślę, że jeśli zapewnisz im mniej "plażowe" warunki to przy właściwej fertygacji wszystko wróci do normy.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka, Grzebuła

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Cze 2023 20:14 #836214

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 985
  • Otrzymane dziękuję: 3882
Czarne donice mam podwójne , więc raczej mają barierę od przegrzania podłoża .miejsca im nie zmienię bo zależało mi nad dachem nad nimi.
A nie jest tak że krótszy czas nasłonecznienia nie wpływa na gorsze dojrzewania pomidorów ? Biała ściana nie jest atutem w nocy?
Może w nieodpowiedni sposób podlewam? Około jednego litra przypada każdego razu na duże doniczki może trochę więcej .
Pozdrawiam Grześ
Ostatnio zmieniany: 25 Cze 2023 20:16 przez Grzebuła.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Cze 2023 21:03 #836219

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 709
  • Otrzymane dziękuję: 2920
Mam pomidory w jasnych donicach w cieniowanym tunelu z poliwęglanu. Temperatura ziemi to nadal 30*C. Wyobraź sobie jaka może być u Ciebie po dniu w pełnym słońcu nawet w tych osłoniętych donicach.
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka, Grzebuła

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Cze 2023 22:27 #836234

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1871
  • Otrzymane dziękuję: 6309
Dojrzewa pierwszy owoc,
a właściwie drugi bo pierwszy dostał SZW. Jest to Ijuńskij czerwony. Nie mogę się doczekać, kiedy można będzie go zerwać bo wtedy maluchy zaczną rosnąć i dojrzewać.
IMG_20230625_183118.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, del, ewakatarzyna, Bobka, Grzebuła, Emilia

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 25 Cze 2023 23:40 #836244

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 739
  • Otrzymane dziękuję: 4072
Grzebuła, moze jeszcze agrowłokniną białą przykryć te donice? Kazda odmiana trochę ma inne wymagania. Mozesz tez na dwa, trzy dni przestawić tego pomidora w cień i sprawdzić czy o to mu chodziło.
Pozdrawiam
Emilia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka, Grzebuła


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.970 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum