TEMAT: Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 01 Mar 2024 11:30 #852024

  • Termaj
  • Termaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Termajteytt
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 1134
Pomidorki doniczkowe karłowe

231F6880-57D3-4B76-A82E-F5FB8B18D6B4.jpeg


Siane 5 lutego, nie były doświetlone ,stoją na parapecie
okiennym północnego okna.
Termaj
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 01 Mar 2024 15:21 #852030

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26895
Kaja wrote:
Przy likwidacji uprawy balkonowej zauważyłam,że prawie wszystkie pomidory miały słaby system korzeniowy. Chyba nie jest to właściwe. Co robić po posadzeniu, aby było dobrze? Cały czas były podlewane nawozem opracowanym przez pomodoro (żółty kristalon+saletra potasowa).

Jedna z możliwości, to zbyt często podlewane, więc korzenie leniwe, zamiast się rozrastać w poszukiwaniu wody.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, mymysteryy, Armasza, Marlenka, Nimfa, del, Prządka, ewakatarzyna, Mejra, lusinda

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 01 Mar 2024 15:40 #852031

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 687
  • Otrzymane dziękuję: 3788
... przy likwidacji uprawy - jeśli robiłaś to teraz, to te korzenie pewnie w większości już były rozłożone :dry: :blink:
Pozdrawiam
Emilia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, mymysteryy, Marlenka, Nimfa, del, Prządka, ewakatarzyna, Mejra

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 01 Mar 2024 16:19 #852036

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2144
  • Otrzymane dziękuję: 8837
Kaja wrote:
Przy likwidacji uprawy balkonowej zauważyłam,że prawie wszystkie pomidory miały słaby system korzeniowy. Chyba nie jest to właściwe. Co robić po posadzeniu, aby było dobrze? Cały czas były podlewane nawozem opracowanym przez pomodoro (żółty kristalon+saletra potasowa).

Moim zdaniem, tak jak napisała Ala, najistotniejszym czynnikiem mogło być ich przelewanie i podtopienie korzeni.
Drugi powód, jaki przychodzi mi do głowy, to zbyt ubita ziemia. Ja staram się, by nie ubijać podłoża. Widać to dobrze na przykładzie np. tej rozsady. Ziemia wsypana luźno, w niektórych miejscach zostają nawet pustki, ale nigdy się tym nie przejmuję, bo widzę, że im to odpowiada. System korzeniowy rozrasta się ekspresowo.

20240301_160230.jpg


Ja nawożę trochę czymś innym, ale np. podczas robienia rozsady podlewam je 2-3 razy samym żółtym kristalonem, który właśnie odpowiada za rozbudowę systemu korzeniowego.

I raczej nie wydaje mi się, żeby to była kwestia rozłożenia się korzeni na wiosnę, bo ja raczej też sprzątam skrzynki i donice dopiero wiosną i zawsze wyciągam bryłę gęstych korzeni. Poszłam i dla przykładu opróżniłam jedną donicę. W skrzyniach korzenie bywają zwykle jeszcze bardziej zbite.

20240301_160635.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Ostatnio zmieniany: 01 Mar 2024 16:22 przez mymysteryy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Armasza, Marlenka, bietkae, magnes, rybur58, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, Mejra, Emilia, lusinda

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 01 Mar 2024 22:07 #852073

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1849
  • Otrzymane dziękuję: 6170
Jesienią wszystkie pojemniki opróżniam, myję i wynoszę do piwnicy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, owsianka, rybur58, del, Prządka, ewakatarzyna, Bobka, Mejra, lusinda

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 02 Mar 2024 06:58 #852082

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6121
  • Otrzymane dziękuję: 22306
Moje spostrzeżenia(amatorki ogrodnictwa :devil1: ) z wysiewu na próbę kilku dwarfów 13 lutego
bez doświetlania, przy znikomej dawce słońca czynnika niezbędnego do wzrostu i
przeżycia .
Dzisiaj pikuję Jolki ,mają 3 mały listek .Okazuje się ,że słabo rosły ,przyczyny
upatruję w ,po 1- niepotrzebnie miały za dużo wilgoci.Przesuszona ziemia jest
lepszą niż za mokra .
Po drugie,
to rytm w przyrodzie dyktuje kiedy następuje wzrost, koniec lutego i pomidor rusza sam zgodnie z doskonałym zaprogramowaniem dla niego .
Jeśli przyspieszamy wspomagaczami w różnej formie ,to jest to sztuczna pomoc ,akceptowalna,ale nie jest naturalnym procesem zachodzącym w przyrodzie i pobudzającym
akurat tę roślinę do czynności źyciowych .
Wiadomo ,na siłę ciągniemy tego naszego pomidora , zmuszamy do wegetacji i tyle.
Następuje dzień ,pora i pomidor sam pokazuje tak naprawdę ,kiedy
wystartuje w swóją drogę życiową :garden1:
PS nie napisane naukowo ,ale obserwacja to obserwacja, pomidorowej fanki :flower1:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, rozalia, Marlenka, magnes, rybur58, del, Prządka, ewakatarzyna, Mejra, Grzebuła, Ewaewa

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 04 Mar 2024 14:18 #852244

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5156
Moje pomidry wysiane 31 stycznia już oczekują większych pojemników. Dziś pikowanie do 1 litrowych.

IMG_20240304_085709.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, Kajtkowa, Nimfa, rybur58, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, jack90, surk, Bety007

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 04 Mar 2024 15:45 #852252

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Mireczko jakie to masz odmiany? Bo ja wysiałam 4 lutego Koperkowego i Sheyenne to jeszcze długo pomieszkają w kubkach 0,25l :eek3:
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Bobka, surk

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 04 Mar 2024 18:07 #852269

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5156
Elu
Sama jestem zdumiona jak pięknie rosną. Są krępe i mają grube łodygi. Największe są Stakany Oranżewyje, Sybirsjij Kozyr i Chocklet Stripes. Koperkowego nie mam. O podobnych liściach jest Lucinda. Jest słabsza od ww. Problem mam z Carbonem. Na trzy nasiona, które puściły kiełki, wyrósł tylko jeden i dużo później niż pozostałe. Teraz jest w 200 ml pojemniku. Nieprędko go będę przesadzać. Początkowo się obawiałam, bo pomidorki zrobiły się fioletowe, chociaż rosły ładnie. Po przesadzeniu do pojemników 200 ml ten problem ustąpił. Do kupnego podłoża dodałam kompost i podlałam bioalgenem.

IMG_20240304_174224.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2024 18:11 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Armasza, Marlenka, Kajtkowa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, surk

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 07 Mar 2024 18:47 #852522

  • Pedro110
  • Pedro110's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 260
W tym roku chce swoje pomidory przepikowac do plastikowych kubków. Zauważyłem że w większości dajecie do 200ml . Czy taki miesięczny pomidor wytrzyma czy odrazu dać mu więcej miejsca i użyć 500 ml kubków ?

IMG_1006.jpeg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, ewakatarzyna, Bobka, surk

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 07 Mar 2024 20:19 #852529

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2144
  • Otrzymane dziękuję: 8837
Lepiej posadzić do mniejszego, a potem przesadzić do większego, bo jeśli Ci za bardzo wybiegnie, to będziesz miał możliwość skorygowania tego wybiegnięcia poprzez posadzenie go głębiej podczas przesadzenia do większego kubeczka. Pomidor lubi przesadzanie. :)
:bye:
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, Miragoral, rybur58, del, ewakatarzyna, jack90, renons, surk, Pedro110, lusinda

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 08 Mar 2024 11:04 #852563

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4656
  • Otrzymane dziękuję: 16979
Czas byłby już przesadzać do 1litrówek, tylko skąd nabrać miejsca?

20240308_070747-2.jpg


20240308_065047-2.jpg


20240308_070812-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2024 11:06 przez whitedame.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 08 Mar 2024 11:14 #852564

  • renons
  • renons's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1974
Nie miała baba kłopotu, wysiała w styczniu. :rotfl1: Ja wysiewam za tydzień.
Trwają ostatnie skreślenia odmian... to jest dopiero stres. :wink4:
Życzę miłego dnia... Jędruś ;)
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 08 Mar 2024 11:49 #852571

  • Bety007
  • Bety007's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 29
Witajcie, zaczęłam przygodę z pomidorami, siedzę i po nocach (jak dzieci śpią ) przekopuje przepastne forum i robię notatki. I zaczęłam się gubić od nadmiaru informacji. Znam zapotrzebowanie pomidorów, ale czy jest tutaj gdzieś rozpiska co kiedy i ile, bo zdaje sobie sprawę, że te zapotrzebowania się różnią w zależności od fazy rozwoju rośliny. Widziałam tutaj różne wpisy, że na początku rozsady zielony kristalon z saletrą potasową, za chwilę, że powinien być żółty. Ja mam rozsadę w ziemi do siewu z dodatkiem perlitu, podlewam aktualnie kranówką wodą z sieci, raz zasiliłam 1g żółtego kristalonu na litr wody, wysiewałam pod koniec stycznia, z doświetleniem. Nie chce przesadzić w żadną stronę, podpowiedzcie mi proszę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Miragoral, jagodka27, rybur58, ewakatarzyna, Babcia Ala, jack90, surk, Grzebuła, Chajtarma

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 08 Mar 2024 11:52 #852572

  • Pedro110
  • Pedro110's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 260
Moje miesięczne już też lada moment do szklarni :) i znowu będzie cza palić do kwietnia w kozie :) :funnyface:

IMG_0995.jpeg


IMG_1002.jpeg


IMG_0992.jpeg
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 08 Mar 2024 12:42 #852580

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 984
  • Otrzymane dziękuję: 9011
Nareszcie odrobina słońca. Pomidory szybko do tunelu żeby owoce nabierały smaku. :yummi:

20240308_115208.jpg
Pozdrawiam,
Jacek
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 08 Mar 2024 12:45 #852581

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1768
  • Otrzymane dziękuję: 12248
Zaczęło się, szczucie Jacka :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, mymysteryy, PaulaPola, bietkae, rybur58, ewakatarzyna, Bobka, jack90, surk, Grzebuła, Emilia

Uprawa pomidorów w pojemnikach, donicach i skrzynkach część II 08 Mar 2024 18:19 #852607

  • magdalkaj
  • magdalkaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 221
  • Otrzymane dziękuję: 837
Matko, początek marca a tu takie cuda :woohoo: :)
Pozdrawiam Magda
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, ewakatarzyna, Bobka, jack90, Emilia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.676 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum