TEMAT: Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 03 Mar 2019 20:45 #646279

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Wątek przeznaczony jest na pytania dotyczące warzywnictwa, które nie pasują tematem do już istniejących wątków merytorycznych. Zamiast zakładać nowy wątek na jedno pytanie, który zakończy się kilkoma odpowiedziami i z biegam czasu zniknie w czeluściach forum, umieszczajcie proszę swoje pytania tutaj.
I niech Was nie zmyli słowo hydepark w tytule wątku :). To także jest wątek merytoryczny i wszelkie dyskusje nie związane z szeroko pojętym ogrodnictwem będą usuwane.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Armasza, Marlenka, Zielona, Pizza, JaNina


Zielone okna z estimeble.pl

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 09 Mar 2019 17:56 #647391

  • tobimc
  • tobimc's Avatar
Witam Wszystkich. jesienią kupiłem z zona działkę. Jest malutka ma nie całe 300m. Na działce jest kilka drzew owocowych. a od południa zaniedbana trawa. Która spryskałem za namowa znajomych czymś ala rundap. Od na Początku był plan -sama trawa + drzewka. Teraz chcemy warzywniak. Z racji tego oprysku, będzie przywieziona czarna ziemia a warzywniak będzie w na podwyższeniu obramowane deskami

I teraz moje pytania:
1 mierzyłem w glebie ph. ok. 5- Kwaśna zamówiłem ok 40kg dolomitu. Starczy? na wapno juz chyba za późno. bo mi wypali nowa trawe.....

2 chce kupić na balkon taka mini szklarnie allegro.pl/oferta/szklarnia-2-polki-tune...omVariant=7276704416
czy warto? I od jakiej temperatury mogę tam trzymać zasiane np. pomidory i inne w dzień ? (w nocy będą w domu) bo juz bym siał i jak przyjdzie po niedzieli to wystawie ją. Nie mogę trzymać w domu na parapecie, bo słonce nie dochodzi

3 co tam Jeszce wysiać (mowa o warzywkach), żeby urosło wcześnie, a potem przepikować na działce. kupiłem seler , por,mieta z 5 odmian pomidorow,... marchew, pietruszka, kalarepa , cebule, i inne ale to chyba do gruntu

4 pytanie głupie, ale czy wszystkie warzywka się tolerują? Czy jest jakaś zasada, żeby sąsiedzi się nie pogryźli? :club2:

Proszę Się NIE SMIAC, ALE WOLE Się Pytać Niż cos Pokićkać :ouch:

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 09 Mar 2019 18:14 #647396

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
:bye:
Na początek - cześć i witaj w ogrodniczym światku. Widzę, że już zaczęło Cię wciągać. Też jestem (bardzo) początkującą działkowiczką, więc doradzać za bardzo nie mogę, coby nie wprowadzić w błąd. Na pewno zaraz ktoś doświadczony się odezwie.

Ja od siebie mogę taki artykulik podrzucić co do Twojego ostatniego pytania, ładnie wyszczególnione tam jest, które warzywka się lubią, a które nie.

www.sadowniczy.pl/Uprawa-warzyw-dobre-sa...n-cinfo-pol-346.html

No i znane polskie przysłowie - nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi :) Powodzenia!

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 09 Mar 2019 18:47 #647406

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3212
  • Otrzymane dziękuję: 7903
Bezpośrednio słońce nie musi świecić na rośliny. Okna np północne też będą odpowiednie.

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 09 Mar 2019 19:28 #647422

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2837
  • Otrzymane dziękuję: 11664
Rzadko się zdarza by ziemia w ogródkach działkowych miała aż tak niskie pH ale oczywiście dolomit można zastosować.Nie wiem w jaki sposób sprawdzałeś pH ale według mnie mógł wystąpić błąd pomiaru. Na pewno nie polecam wapnowania jednocześnie całej działki. Musisz wiedzieć, że np. pomidory czy truskawki (trawa również) wolą lekko kwaśne podłoże ale inne warzywa np. burak czy seler wolą wyższe pH. Gdybyś planował uprawę borówki amerykańskiej to pH 5 jest nawet lekko za wysokie ale i tak trudno tak niskie pH podłoża uzyskać trwale przez zakwaszanie więc można powiedzieć, o ile pomiar był prawidłowy postaw na borówki! :teach: Prawdopodobnie masz działkę w ROD (PZD). Na takich działkach powinien być wyznaczony instruktor ogrodowy i do niego warto się zwrócić o pomoc. Zarządy Okręgu PZD organizują też bezpłatne szkolenia. Warto poszukać na ich stronie internetowej. :drink1:
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2019 19:29 przez przemek1136.

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 09 Mar 2019 20:06 #647433

  • tobimc
  • tobimc's Avatar
Pizza :bye: dzieki za linka

Adrian89 mam tak zabudowany balkon (dach) ze w pochmurny dzien w domu jest słabo

przemek1136 badałem tym... Zestaw do badania pH gleby - BIOPON i w jednym miejscu nawet ok 4,5 ph
instruktor ogrodowy .... hmmmm. mam matke ogrodniczke. ktora ma działke z 400m obok mej. Ale uwierzcie mi mamy juz dosyc. O nic juz sie jej nie
pytamy. Bo na drugi dzień nam już to zasieje /zasadzi (jakieś pierd. kwiaty itp.) nawet kopała mi działkę czego stanowczo jej zabroniłem + chciała mi
ostatnio wyciąć jabłonke, bo zła...
Wiec wole wasze forum
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2019 20:06 przez tobimc.

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 09 Mar 2019 20:23 #647437

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Tobimc nie ma co się wkurzać na mamę. Doskonale Cię rozumiem . Ona zapewne chce dobrze , tylko nie zdaje sobie sprawy , że postępowanie jej może być dla Ciebie irytujące. Za kilka lat się przyzwyczaisz :silly:

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 10 Mar 2019 08:20 #647474

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Witaj nowy użytkowniku. Odpowiadając na Twoje pytania:
Ad.1 Do tego co napisał Przemek dodam, że nie należy w tym samym czasie wapnować i nawozić. Odstęp między tymi zabiegami powinien wynosić min miesiąc. Więc jeśli zdecydujesz się zwapnować jakiś fragment warzywnika, to tylko ten pod warzywa ciepłolubne, które będą sadzone w maju i zrób to teraz. Resztę zwapnuj jesienią.
Ad.2. Mam taką szklarenkę od półtora tygodnia, tylko z trzema półkami. Kupiłam w Netto i kosztowała chyba 59 zł. Jeśli masz taki sklep niedaleko warto zajrzeć, może jeszcze są.
Ze swojej jestem bardzo zadowolona. Jak w nocy zapowiadają przymrozki wstawiam całą szklarenkę do domu, nie muszę biegać z każdą tacką oddzielnie. Już teraz stoją tam całą dobę sałaty, rzodkiewki i szpinak. Na dzień wstawiam pora i selera. Optymalna temperatura do rozwoju pomidorów to min 12°C, dla młodych siewek 15°C. Myślę, że w słoneczne dni można, by wystawić rośliny już przy 8°C na zewnątrz, sprawdzając uprzednio, czy w szklarni jest już te 15°C
Ad.3. Nie wiem czy warto jeszcze wysiewać pora na rozsadę. Niby poradniki podają, że wysiewa się w marcu i kwietniu na zbiór późny i zimowy. Ale on strasznie wolno rośnie. Pierwszy raz robię rozsadę pora i mój wysiany w styczniu jest dopiero grubości nici kordonku. Gotowa rozsada kosztuje grosze. Z drugiej strony, jak masz już nasiona możesz trochę wysiać, przynajmniej poćwiczysz produkcję rozsady. Na pewno warto wysiać selera i kalarepkę i różne zioła. Zwłaszcza, że do kalarepki i ziół wystarczy nieduży plastikowy pojemnik po mięsie lub pieczarkach.
Później w kwietniu dyniowate: ogórki, dynie, arbuzy, melony, tykwę dla ozdoby.
Ad.4. Link do allelopatii podała już Pizza. Ja dodam tylko, że nie należy demonizować tego zjawiska, ten wpływ nie jest na tyle duży, że rośliny będą padać jak muchy. Czasami jest on wręcz niezauważalny. U mnie w tunelu rosną koło siebie, bo muszą ogórki i pomidory i nie widzę negatywnego wpływu na plonowanie.
Jak się uda wszystko posadzić zgodnie z regułami allelopati to dobrze, jak nie, niech Ci to nie spędza snu z powiek.
Życzę sukcesów w uprawie własnego kawałka ziemi. I pytaj śmiało. Jak napisała Pizza nie ma głupich pytań, początkujący ma prawo być laikiem, a tu zawsze ktoś życzliwy w miarę możliwości pomoże.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2019 08:25 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, UllaM

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 10 Mar 2019 09:46 #647486

  • tobimc
  • tobimc's Avatar
Betula Wielkie Dzieki :garden1: U nas w miasteczku nie mam netto, Ale zamowie przez internet,
Zasiałem wieczorem pomidorki red pear. i 3 rodzaje takich mini: malinowy kapturek , garden perle , maskotka- dla dzieci
zagapiłem sie i kupiłem 2x seler naciowy nuget i jemny. wiec musze dokupic korzeniowy.
Bylem w biedronce po nie całe 5zł kupiłem porzeczki czerwoną , czarną i jezyne

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 10 Mar 2019 10:18 #647499

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Kup też albo lepiej zamów za darmo na naszym straganiku (jeszcze zdążysz, dobry termin na wysiew to drug połowa marca, a i na na początku kwietnia się uda) odmiany wielkoowocowe o różnych kolorach, wzorach (zebry,bicolory), kształtach i przeznaczeniu. Jak wrócę do domu to Ci napiszę kilka proponowanych ciekawych, smacznych i łatwych w uprawie odmian
Jak masz dzieci to kalarepkę i groszek uprawiaj koniecznie. Obie te rośliny uprawia się z reguły z siewu do gruntu. Rozsadę robi się dla przyśpieszenia terminu zbioru i lepszego kiełkowania.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2019 10:21 przez Betula.

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 10 Mar 2019 13:13 #647540

  • Termaj
  • Termaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Termajteytt
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 1134
Tobimc
Ja radziłabym abyś zrobił analizę gleby.Ja jesienią przekopałam dolomit,wiosna zrobiłam analizę i okazało się ,ze danie dolomitu jesienią to był duży błąd,bo mam tyle tego wapna jak nikt na forum.Takze zastanów się bo możesz glebie zrobić krzywdę.

Pozdrawiam Teresa
Termaj
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, podjadek, Betula, UllaM

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 10 Mar 2019 13:42 #647543

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Z dotychczasowych analiz wyłania się obraz taki, że sporadycznie tylko wyniki są takie, że nie wymaga gleba interwencji. Znajomość składu gleby daje spory luksus w uprawie. i jest bardzo pomocna w diagnozowaniu zaburzeń fizjologicznych uprawianych roślin. Niewłaściwe nawożenie, to marnotrawstwo własnej pracy.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Betula, UllaM, tobimc

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 10 Mar 2019 16:39 #647585

  • tobimc
  • tobimc's Avatar


Już Wam opisuje.nie wiem, czy dam rade finansowo z badaniem gleby, bo sam pracuje. Zonie po urodzeniu 2 dziecka nie przedłużyli umowy i tak została w domu....
Od początku jako ze działka jest przy ruchliwej drodze wewnątrz działek. Chcemy się odgrodzic, bo ciekawskich jest pełno. Dajemy tuje +trawa pampasowa (nie wiem, czy ona urosnie, ale posiałem w donice w domu)
tam, gdzie jest 1 będzie wysiana trawa jako pierwsza dzis. wysypałem 10kg dolomitu/ ok40m. zamowiłem 25kg na reszte. Od razu mowie gleba może mieć ph 5, bo na całej działce jest bardzo dużo mchu. Jak znajdę czas to przekopie.

Potem zacznę łatwic deski na warzywniaki 2 może 3 zobaczymy ile ziemi mi przywiozą? Umownie 2tony za 150zł czarnej ziemi

A i w środku działki tez chce jakaś trawe pampasowa lub cos szybkorasnacego. zeby grlila zjesc poopalac sie...

Wymiary działki ok 25x11m

Dodam ze mam teścia na wsi. będę miał dostęp do obornika kurzego , krowiego i swinskiego

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 10 Mar 2019 17:07 #647591

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Trawa pampasowa urośnie ... przez jeden sezon, a potem wymarznie, chyba że ją przechowasz w domu lub garażu w odpowiednich warunkach. Jak chcesz koniecznie trawę, to lepszy będzie miskant olbrzymi. Dorasta do ponad dwóch metrów. Ale musisz pamiętać, że wiosną zanim trawa urośnie po zimie osłony nie będzie. Może lepiej wybrać coś innego.
I przy okazji sprostowanie mojego poprzedniego postu. Niestety nasz pomidorowy straganik jest już zamknięty. Zapraszam jesienią. Przepraszam, że wprowadziłam Cię w błąd.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2019 17:09 przez Betula.

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 10 Mar 2019 17:17 #647592

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Gwoli informacji odnośnie Pomidorowego Targu - dostałam niezbyt miłą informację, którą sprawdziłam, że jedno z nas, użytkowników Forum, prowadzi sprzedaż nasion pomidorów z naszego straganiku na portalach społecznościowych. Cóż, można i tak.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Zielona, UllaM, tobimc

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 10 Mar 2019 17:17 #647593

  • iwcia55
  • iwcia55's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 367
  • Otrzymane dziękuję: 702
tobimc wrote:
gleba może mieć ph 5, bo na całej działce jest bardzo dużo mchu.

Mech nie jest żadnym wyznacznikiem ph. U mnie ph ok 7,5, a mech szaleje i nie mam już siły do walki z nim
pozdrawiam, Iwona
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, Betula

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 10 Mar 2019 18:26 #647603

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
Adasiowa wrote:
Gwoli informacji odnośnie Pomidorowego Targu - dostałam niezbyt miłą informację, którą sprawdziłam, że jedno z nas, użytkowników Forum, prowadzi sprzedaż nasion pomidorów z naszego straganiku na portalach społecznościowych. Cóż, można i tak.

Aniu, chyba żartujesz... :ohmy:
Jak tak można, nie mieści mi się w głowie... :sad2: :think:
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Hydepark, czyli różne pytania dot. uprawy warzyw 10 Mar 2019 18:55 #647612

  • tobimc
  • tobimc's Avatar
Betula drobiazg pomidory kupie wysyłkowo. musze tylko poczytac o dobrych odmianach. co do miskanta , fajna trawa. Ale moze znacie jakies krzewy zeby juz rosły i rosły. były piekne i w zime zostały w glebie?

kurcze sam juz nie wiem z tym ph. paski lakmusowe by kłamały? fakt ze badałem tez ziemie z biedronki i było ph 5,5 max.

ile kosztuje badanie ziemi? jestem z pod Inowrocławia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.449 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum