TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 09:23 #720476

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
galka68 wrote:
No wlasnie , KaLo moze nawet klamki od bramki nie zostac )))
Nie aż tak :lol: , ten kwas H2SO3 jest słabym kwasem, niemniej jednak może wpływać na szybsze korodowanie konstrukcji tunelu jeżeli jest metalowa. Jeżeli drewniana to nawet ją zabezpieczy, trochę wybieli i będzie ładniejsza. :happy: . "Kwaśne deszcze" to nic innego jak dwutlenek siarki rozpuszczony w wodzie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): galka68


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 09:26 #720477

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
VIUS254 wrote:
KaLo wrote:
Wyguglaj sobie "tabela mieszania środków ochrony roslin".
niestety nie znalazłem tam Infinito i łączenia Amistaru
To na wszelki wypadek bym nie mieszał .
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 09:30 #720479

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3554
  • Otrzymane dziękuję: 7703
kuhara wrote:
Ogolenie łodygi na łyso przed zapaleniem się grona nie jest wielkim błędem, ale powoduje że pomidor wcześniej zaczyna dojrzewać kosztem tego że przestaje rosnąć. W zamian mamy lepszą wentylację.
Może nie tyle dojrzewać co zmieniać kolor. Taki "dojrzały" pomidor z pewnością nie smakuje tak samo jak ten normalnie odżywiony i dojrzewający w prawidłowym czasie i warunkach.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 12:47 #720501

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Kaskawel wrote:
Corrado wrote:
Kaskawel wrote:
Emalia112 wrote:
pomodoro wrote:
Nie byłbym taki pewien czy to ZZ. Szkoda, że nasz Kolega nie pokazał porażonego owocu. Na zdjęciu nr 2 jest najwyraźniej szara pleśń.
Tak to prawda, ale Szara pleśń na takie pobojowisko wkracza błyskawicznie. Myślę, ze Szara pleśń jest tu chorobą wtórna. podstawową przyczyna tej masakry to jednak ZZ

Mnie zastanawia jakim cudem ZZ mogła zrobić takie spustoszenie w uprawie pod osłoną. Przecież ona zdycha w temperaturze powyżej 27 stopni, a podejrzewam, że w tunelu z poliwęglanu na pewno były wyższe. Chyba, że liście były non stop czymś moczone.


Uwaga - wszyscy którzy mają tunele " nie muszą" pryskać na zarazę , bo ją temperatura zabije. :rotfl1:

No wyobraź sobie. Odkąd uprawiam pomidory w tunelu nie pryskałem ich pod kątem ZZ. Były ślady infekcji, najczęściej na skrajnych pomidorach, tuż przy wejściach, ale na nich się kończyło. Uważam, że podstawą zdrowia pomidorów są suche krzaczki i odpowiednie nawożenie. Dlatego nie biegam po foliaku z opryskiwaczem jak kot z pęcherzem, tylko pryskam je wtedy gdy to konieczne. Efekty są do wglądu na tym forum.
.

Jeżeli miałeś ślady infekcji zarazy ziemniaczanej i nie pryskałeś środkami ŚOR to już dawno miałbyś posprzątany tunel. Współczuję tym którym uśpiłeś czujność swoim wpisem . Uważam dyskusja za zakończoną .
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 13:01 #720504

  • efta18
  • efta18's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 159
  • Otrzymane dziękuję: 792
U mnie na krzakach było kilka liści z porażeniem zz i kilka pomidorów wyrzuciłam, też tych od wejścia. Po oberwaniu tych porazonyh liści i pomidorów przez około tydzień nie pojawiły się już nowe objawy. Krzaki dały radę. Oprysk zrobiłam później dopiero profilaktycznie gdy przyszło ochłodzenie.
U mojego wujka za to skosiło pół tunelu ,nawet po oprysku zaraza szalała. Przyszedł upał i po sprawie,krzaczki rosną sobie jak gdyby nigdy nic.
Nie jestem pewna czy u niego zadziałał oprysk czy temperatura ale jestem pewna że u mnie temperatura. No ale przyszło ochłodzenie i trzeba było zadziałać
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, Betula

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 13:12 #720506

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2274
  • Otrzymane dziękuję: 9967
Corrado wrote:
Jeżeli miałeś ślady infekcji zarazy ziemniaczanej i nie pryskałeś środkami ŚOR to już dawno miałbyś posprzątany tunel. Współczuję tym którym uśpiłeś czujność swoim wpisem . Uważam dyskusja za zakończoną .
Niekoniecznie. Zarodniki zarazy giną w temperaturze powyżej 25*C i suchym powietrzu. Miewałam już w poprzednich sezonach takie sytuacje, że przy pojedynczych zmianach ZZ na liściach (oczywiście obrywałam je), kiedy zaczęły się upały rezygnowałam z oprysku i było wszystko Ok.
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 13:53 #720509

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 897
  • Otrzymane dziękuję: 5376
Niech tam. Nie mam zamiaru wdawać się tutaj w jałowe dyskusje.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 14:22 #720513

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 95
Powiedzcie mi proszę gdyz pojawila sie u mnie zz. Do oprysku uzylam Scorpion325a nastepnie po tygodniu amistar, no i niestety ale liscie nadal zajmowane są przez zaraze. Co na to zaradzić ? Czy to juz koniec i pogodzic sie ??
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 15:28 #720515

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Anka, a gdzie zdjęcie. Użyłaś dwu środków w odstępie tygodnia, czyli to już trwa. Przy zarazie w ciągu 10 dni było by już pozamiatane. Pokaż te pomidory, bo albo to nie jest ZZ, albo jest w odwrocie.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 15:46 #720516

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 95
Oczywiscie juz wstawiam. Czesc lisci poobcinalam kilka dni temu te są nowe, mozna powiedziec z nocy
20200716_153429-2.jpg
20200716_153438-2.jpg




20200716_153443-2.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2020 16:04 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 16:41 #720519

  • Matkud
  • Matkud's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 277
U mnie na zarazę ziemniaczaną sprawdził się Infinito 5ml/l + mocznik 5g/l :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 16:57 #720520

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5694
  • Otrzymane dziękuję: 13002
A u mnie jak pisałem: "W ubiegłym roku miałem objawy ZZ na liściach pomidorów w tunelu. Pojedyncze opryski PW nie pomagały. W dniu 5.09.2018 wykonałem oprysk DMSO w stężeniu 3,5ml/l + polopiryna, a 7.09.2018 r. oprysk PW 20 ml/l + saletra potasowa i ZZ "zniknęła". ..."
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 16:59 #720521

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5031
  • Otrzymane dziękuję: 13147
Mój Dwarf z zz opryskany wczoraj infinito
20200716_125238.jpg


20200716_125248.jpg


A dziś znalazłam 3 owoce na K/168 z szw :jeez:
Deszcz leje od rana, nie mam jak pw opryskać. :(
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2020 17:03 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 17:03 #720524

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Lucysia, a nie jest to Szara pleśń.? A czym pryskałaś? Pewnie masz i ZZ i szarą pleśń.
AnkaNie wim co powiedzieć, bo faktycznie wygląda to na zarazę. I wygląda , ze oprysk jednak pomógł. zaraza zatrzymała sie na pewnym etapie i młode przyrosty są bez zmian.
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2020 17:09 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka, Anka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 17:06 #720525

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5031
  • Otrzymane dziękuję: 13147
Suchą zgniliznę mam na Kozulce. Tu na dwarfie zz opryskana infinito.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2020 17:07 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 17:13 #720529

  • Anka
  • Anka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 50
  • Otrzymane dziękuję: 95
Emalia112 wrote:
Lucysia, a nie jest to Szara pleśń.? A czym pryskałaś? Pewnie masz i ZZ i szarą pleśń.
AnkaNie wim co powiedzieć, bo faktycznie wygląda to na zarazę. I wygląda , ze oprysk jednak pomógł. zaraza zatrzymała sie na pewnym etapie i młode przyrosty są bez zmian.


Bardzo dziekuje za odpowiedz. Prosze jeszcze o inormacje czy normalne jest to, ze z nocy na noc suchych lisci przybywa ??
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 17:27 #720534

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1444
  • Otrzymane dziękuję: 9263
U mnie na razie w gruncie ZZ wystopowała.Zutylizowałam 5 krzaków,mam jeszcze 2 na oku,ale obserwuję.Zrobiłam najpierw oprysk Infinito.Poprawiłam po kilku dniach Cabrio Duo.Po pierwszym oprysku znalazłam kilka liści z plamami,które się kruszyły i 2 grona koktajlówek z jednym porażonym owocem.Oberwałam i zrobiłam 2 oprysk.Na jednym krzaku posmarowałam plamę na łodydze i obserwuję.W nocy spadł deszcz,jakąś godzinę temu też. :jeez:
Szczerze mówiąc,a raczej pisząc,żegnałam się już w myślach ze swoimi pomidorami.Wiem,że to nie koniec ,ale dzięki temu,że opisujecie na forum wszystkie te choroby ,kupiłam wcześniej środki ochrony i w porę mogłam zareagować .Bardzo dziękuję :bye:
redpear15.07-2.jpg
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Betula

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 17:34 #720539

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Qrcze co Ty piszesz jakie zegnanie. Twoje pomidory są dwa razy ładniejsze od moich, a ja mam zamiar zrobić 300 słoików przetworów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.674 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum