TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 14 Lip 2020 21:25 #720204

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
KaLo wrote:
maaaccciek wrote:
A co powinienem zrobić dwa dni temu? Chciałbym wiedzieć na przyszłość , bo to mój pierwszy rok uprawy pomidorów.
2-3 dni temu pewnie pojawiły się pierwsze plamy i to był ostatni moment na oprysk przeciwko zarazie ziemniaczanej.

Jakie tam 2,3 dni - to już pobojowisko..Szklarnia fajna, na przyszły rok wypada zadbać o wentylację, analizę gleby zrobić i będzie dobrze.

Pozdrawiam
Darek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Betula, anaka, Szczypiorek, maaaccciek


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 14 Lip 2020 21:33 #720208

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Doświadczenie Maćka niech będzie przestrogą dla"ekologów" w dzisiejszych czasach. Tam zakrólowała królowa przez duże K . Współczuję i życzę powodzenia w przyszłym roku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, anaka, Szczypiorek, maaaccciek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 14 Lip 2020 21:38 #720209

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15561
  • Otrzymane dziękuję: 51923
Nie byłbym taki pewien czy to ZZ. Szkoda, że nasz Kolega nie pokazał porażonego owocu. Na zdjęciu nr 2 jest najwyraźniej szara pleśń.
Ostatnio zmieniany: 14 Lip 2020 21:40 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, Adasiowa, anaka, Szczypiorek, maaaccciek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 14 Lip 2020 22:57 #720233

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3498
  • Otrzymane dziękuję: 7512
Rolnik90 wrote:
No właśnie u ciebie Kalo na niższych , a u mnie nawet na liściach nad drugim gronem i to mnie martwi. Pierwszy raz posadziłem pomidory i w taki sezon trafiłem :jeez:
Co nie zabije to wzmocni :) . Jutro zlustruję swoje pomidory pod tym kątem. Takie nekrozy obserwuję u siebie zwykle na kilku krzakach ale jak się pojawiają tak znikają, tzn. pojawiają się na kilku kolejnych liściach a w pewnym momencie młode liście zaczynają rosnąć bez tych nekroz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 15 Lip 2020 06:03 #720245

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14472
pomodoro wrote:
Nie byłbym taki pewien czy to ZZ. Szkoda, że nasz Kolega nie pokazał porażonego owocu. Na zdjęciu nr 2 jest najwyraźniej szara pleśń.
Tak to prawda, ale Szara pleśń na takie pobojowisko wkracza błyskawicznie. Myślę, ze Szara pleśń jest tu chorobą wtórna. podstawową przyczyna tej masakry to jednak ZZ
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Corrado, anaka, Szczypiorek, maaaccciek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 15 Lip 2020 18:01 #720350

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5613
  • Otrzymane dziękuję: 12877
Przy pomidorze Florenzia F1 rosnącym w tunelu przy drzwiach mam na liściach u góry zmiany. i więdniecie młodych pędów. Jaka to może być przyczyna. Bardzo proszę o pomoc. :thanks:

DSCN4061-001.jpg
DSCN4062.jpg

DSCN4063.jpg
DSCN4064.jpg

DSCN4065.jpg
DSCN4066.jpg

DSCN4067.jpg

DSCN4071.jpg
Ostatnio zmieniany: 15 Lip 2020 18:25 przez Jan4.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 15 Lip 2020 20:47 #720387

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 889
  • Otrzymane dziękuję: 5297
Emalia112 wrote:
pomodoro wrote:
Nie byłbym taki pewien czy to ZZ. Szkoda, że nasz Kolega nie pokazał porażonego owocu. Na zdjęciu nr 2 jest najwyraźniej szara pleśń.
Tak to prawda, ale Szara pleśń na takie pobojowisko wkracza błyskawicznie. Myślę, ze Szara pleśń jest tu chorobą wtórna. podstawową przyczyna tej masakry to jednak ZZ

Mnie zastanawia jakim cudem ZZ mogła zrobić takie spustoszenie w uprawie pod osłoną. Przecież ona zdycha w temperaturze powyżej 27 stopni, a podejrzewam, że w tunelu z poliwęglanu na pewno były wyższe. Chyba, że liście były non stop czymś moczone.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, anaka, Szczypiorek, maaaccciek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 15 Lip 2020 21:02 #720392

  • VIRUS
  • VIRUS's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 169
  • Otrzymane dziękuję: 108
KaLo wrote:
Wyguglaj sobie "tabela mieszania środków ochrony roslin".
niestety nie znalazłem tam Infinito i łączenia Amistaru
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 15 Lip 2020 23:19 #720431

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Kaskawel wrote:
Emalia112 wrote:
pomodoro wrote:
Nie byłbym taki pewien czy to ZZ. Szkoda, że nasz Kolega nie pokazał porażonego owocu. Na zdjęciu nr 2 jest najwyraźniej szara pleśń.
Tak to prawda, ale Szara pleśń na takie pobojowisko wkracza błyskawicznie. Myślę, ze Szara pleśń jest tu chorobą wtórna. podstawową przyczyna tej masakry to jednak ZZ

Mnie zastanawia jakim cudem ZZ mogła zrobić takie spustoszenie w uprawie pod osłoną. Przecież ona zdycha w temperaturze powyżej 27 stopni, a podejrzewam, że w tunelu z poliwęglanu na pewno były wyższe. Chyba, że liście były non stop czymś moczone.


Uwaga - wszyscy którzy mają tunele " nie muszą" pryskać na zarazę , bo ją temperatura zabije. :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): galka68, anaka, Szczypiorek, maaaccciek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 15 Lip 2020 23:44 #720432

  • galka68
  • galka68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 238
  • Otrzymane dziękuję: 1565
Jutro pojade na swoje bloto , jak mnie wkurzy, to wszystko wypale pirosiarczanem :wink4:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 15 Lip 2020 23:58 #720434

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3498
  • Otrzymane dziękuję: 7512
Pirosiarczynem :) , w kwaśnym srodowisku rozkłada się z wydzieleniem dwutlenku siarki SO2. W połączeniu z wodą tworzy kwas siarkawy H2SO3 a wg. nowej nomenklatury kwas siarkowy (IV), działa grzybo i bakteriobójczo, niszczy też rosliny. Ma własciwości korozyjne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): galka68, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 04:50 #720441

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 889
  • Otrzymane dziękuję: 5297
Corrado wrote:
Kaskawel wrote:
Emalia112 wrote:
pomodoro wrote:
Nie byłbym taki pewien czy to ZZ. Szkoda, że nasz Kolega nie pokazał porażonego owocu. Na zdjęciu nr 2 jest najwyraźniej szara pleśń.
Tak to prawda, ale Szara pleśń na takie pobojowisko wkracza błyskawicznie. Myślę, ze Szara pleśń jest tu chorobą wtórna. podstawową przyczyna tej masakry to jednak ZZ

Mnie zastanawia jakim cudem ZZ mogła zrobić takie spustoszenie w uprawie pod osłoną. Przecież ona zdycha w temperaturze powyżej 27 stopni, a podejrzewam, że w tunelu z poliwęglanu na pewno były wyższe. Chyba, że liście były non stop czymś moczone.


Uwaga - wszyscy którzy mają tunele " nie muszą" pryskać na zarazę , bo ją temperatura zabije. :rotfl1:

No wyobraź sobie. Odkąd uprawiam pomidory w tunelu nie pryskałem ich pod kątem ZZ. Były ślady infekcji, najczęściej na skrajnych pomidorach, tuż przy wejściach, ale na nich się kończyło. Uważam, że podstawą zdrowia pomidorów są suche krzaczki i odpowiednie nawożenie. Dlatego nie biegam po foliaku z opryskiwaczem jak kot z pęcherzem, tylko pryskam je wtedy gdy to konieczne. Efekty są do wglądu na tym forum.
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2020 05:05 przez Kaskawel.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, anaka, Szczypiorek, maaaccciek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 05:53 #720444

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5613
  • Otrzymane dziękuję: 12877
Jan4 wrote:
Przy pomidorze Florenzia F1 rosnącym w tunelu przy drzwiach mam na liściach u góry zmiany. i więdniecie młodych pędów. Jaka to może być przyczyna. Bardzo proszę o pomoc. :thanks: ...
Trzy ostatnie zdjęcia to zwiędnięcie i "zanikanie" zielonego pędu (ciemne przebarwienia). Zerwany bezpośrednio przed zrobieniem fotografii. Nie jest to uszkodzenie "mechaniczne".
Podejrzewam, że to może być ZZ mimo, że robiłem 11 lipca oprysk PW (30ml/l).
Jaka jest Wasza diagnoza :idea2:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 06:24 #720446

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14472
To moze być ZZ, Szara pleśń, albo cos jeszcze innego np oparzenie, ale ponieważ zrobiłeś oprysk zatrzymało się na takim małym obszarze.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, anaka, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 07:07 #720448

  • majmaj
  • majmaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1027
Jan, takie ogołocenie krzaka z liści faktycznie przyspiesza dojrzewanie?
Analiza 2019:

Ph–7,64 ** g NaCl/l–0,15 ** N-NO3–23 ** P–319 ** K–226 ** Ca–2029 ** Mg–225 ** Cl–< 10 ** N-NH4–20,1
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 07:13 #720449

  • galka68
  • galka68's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 238
  • Otrzymane dziękuję: 1565
KaLo wrote:
Pirosiarczynem :) , w kwaśnym srodowisku rozkłada się z wydzieleniem dwutlenku siarki SO2. W połączeniu z wodą tworzy kwas siarkawy H2SO3 a wg. nowej nomenklatury kwas siarkowy (IV), działa grzybo i bakteriobójczo, niszczy też rosliny. Ma własciwości korozyjne.
No wlasnie , KaLo moze nawet klamki od bramki nie zostac )))
Pogoda sprzyja tylko slimakom i zarazom(((.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 08:29 #720465

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 537
  • Otrzymane dziękuję: 1366
majmaj wrote:
Jan, takie ogołocenie krzaka z liści faktycznie przyspiesza dojrzewanie?

Przyspiesza, ale. Zacytuję sam siebie:
Liście pod gronem, "karmią grono". Powinno się je oberwać dopiero wtedy, kiedy grono zacznie się zapalać. No chyba, że są to liście uszkodzone i mogą być bramą dla chorób.
Ogolenie łodygi na łyso przed zapaleniem się grona nie jest wielkim błędem, ale powoduje że pomidor wcześniej zaczyna dojrzewać kosztem tego że przestaje rosnąć. W zamian mamy lepszą wentylację.
Pozdrawiam, Krzysiek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, anaka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 16 Lip 2020 08:32 #720466

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5031
  • Otrzymane dziękuję: 13147
Wczoraj jeden krzak Dwarfa znalazłam w połowie chory na zz. Rano nic nie zauważyłam a wieczorem :jeez:
I znalazłam jeden owocek na odmianie wielkoowocowej.
Opryskałam infinito 5 ml/1l z mocznikiem. Podejrzewam że jak wrócę z miasta to wyrwę tego Dwarfa. :(
Wstawię też zdjęcia. Wczoraj miałam urwanie głowy i nie zrobiłam.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2020 09:14 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Agusiak, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.567 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum