TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 11:18 #770700

  • Sławek
  • Sławek's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 64
  • Otrzymane dziękuję: 285
Podpowiedzcie proszę co to może być , występuje tylko w środkowej części krzaku , mam to tylko na jedny krzaku w tunelu i nie bardzo mogę

spasować jakąś chorobę . Może to jakiś niedobór ( MAGNEZU ? ) ,a może czegoś innego. Doradzcie proszę... . Pomidory od połowy czerwca

fertygowane kristalonem czerwonym 1g/l. ,wg. zaleceń Miecia. Szkoda że nie zrobiłem zdjęcia całego krzaka ale i tak ten liść był

najgorszy.
20210718_195618.jpg

























20210718_195645.jpg
Pozdrawiam
Sławek.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 11:24 #770702

  • Marianna
  • Marianna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 151
  • Otrzymane dziękuję: 281
Do Monisia. To wygląda jak zmasowany atak przędziorka. (Na liściach powinny być widoczne takie tyci tyci pajęczaki, jak malutkie kuleczki). U mnie na balkonie często się pojawia, w gruncie jeszcze mi się nie zdarzyło. Na przędziorka u mnie bardzo sprawdza się Mieciowe HT. Ale trzeba opryskiwać bardzo dokładnie i powtarzać opryski co kilka dni.
Ostatnio zmieniany: 19 Lip 2021 11:26 przez Marianna.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Monisia012, Adamko72, Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 17:54 #770734

  • Malinówka
  • Malinówka's Avatar
Bardzo, bardzo dziękuję za podpowiedź Panie Mieciu.Jutro przyjdzie mi Infinito. Rzeczywiście ci nasi koledzy w paseczki zdecydowanie bardziej uwielbiają kwiatki melonów, ogórków,dyni u mnie na pomidorach ich raczej nie spotykam,jedynie u moich rodziców w tunelu z pomidorami przylatują na pewno do kwiatków bazylii. Ale wieczorem będą już spać.Mam jeszcze jedno pytanie czy gdybym prysnęła też Infinito u moich rodziców w tunelu na ZZ, to czy np. dzień, dwa dni wcześniej mogę je opryskać PW 15ml+ siarczan magnezu? Tata twierdzi, że to jakaś choroba,ale mi się zdaje że to niedobór magnezu- krótko po wysadzeniu zaczęła pojawiać się taka chloroza najstarszych liści, noce wtedy były bardzo zimne, wody rodzice nie żałują i azotu w postaci obornika granulowanego kurzo bydlęcego. No może jakąś plamę alternariozy też się gdzieniegdzie znajdzie. Jeszce raz dziękuję serdecznie.
Załączniki:
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 20:31 #770755

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53036
Tak, to niedobór magnezu. Podejrzewam, że nie z powodu braku go w glebie, a wskutek przenawożenia azotem amonowym i potasem. Wygląd krzaków wskazuje na przenawożenie.

Wcześniej już upominałem, że nie wolno mieszać PW z siarczanem magnezu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek, Malinówka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 20:52 #770760

  • Malniek998
  • Malniek998's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Otrzymane dziękuję: 1
Witam zauważyłem dziwne plamy na liściach pomidora, z samymi pomidorami nic sie nie dzieje i powoli co nie które się już ładnie czerwienią.
Co to może być ?? Istnieje jeszcze szansa na oprysk ?
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 20:58 #770763

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53036
Niedobór magnezu i brunatna plamistość liści w fazie początkowej.

poradyogrodnika.blogspot.com/2017/08/cho...atna-plamistosc.html
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Szczypiorek, Sławek, renons, Malniek998

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 21:04 #770767

  • Malniek998
  • Malniek998's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Otrzymane dziękuję: 1
pomodoro dziękuję bardzo za szybką odpowiedz, mogę opryskać go jeszcze Topsinem gdy owoce są już w takiej fazie ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 21:07 #770768

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53036
Zerwij dojrzałe owoce i zapalone, i pryskaj .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek, Malniek998

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 21:08 #770769

  • Malinówka
  • Malinówka's Avatar
UPS ,a ja mieszałam
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 21:12 #770770

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53036
Malniek998

Na przyszłość proponuję podlać wysadzaną rozsadę Topsinem w stężeniu 1 ml/l w ilości 1/2 l pod krzak.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 21:13 #770771

  • Malinówka
  • Malinówka's Avatar
(Coś mi wiadomość się ucieła). Zrozumiałam , że można mieszać PW poniżej 20 ml/l z siarczanem magnezu, więc pewnie nie doczytałam do końca. Czyli rozumiem,że można by je opryskać samym magnezem i już ich nie dokarmiać
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 21:21 #770773

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53036
Popatrz na tempo wchłaniania magnezu. Nie ma sensu mieszać PW z siarczanem magnezu skoro po 24 godzinach magnez ulega wchłonięciu. . W taki układzie można najpierw prysnąć siarczanem magnezu, a na następny dzień samym PW
Tempo pobierania składników mineralnych z nawozów stosowanych dolistnie

Azot (N) 80% po 5 godzinach
Magnez (Mg) 20% po 1 godzinie; 50% po 5 godzinach
Fosfor (P) 50%po 2,5-6dniach
Potas (K) 50%po 1-4 dniach
Wapń(Ca) 50% po 4-5 dniach
Bor (B) 50% po 2 dniach
Miedź (Cu) 50% po 1-2 dniach
Mangan (Mn) 50% po 1-2 dniach
Cynk (Zn) 50% po 1 dniu
Żelazo (Fe) 8% po 1 dniu
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jaedda, del, Szczypiorek, Malinówka

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 21:35 #770777

  • Malinówka
  • Malinówka's Avatar
Bardzo dziękuję za pomoc. Panie Mieciu za te cenne porady powinien pan chyba przyjmować przetwory pomidorowe i innych roślin. Za jeden sezon to by chyba miał Pan zapas na 100lat -i dobrze.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 21:50 #770779

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
del wrote:
Alternarioza?
Prysnąłem Revusem + mocznik

licie1.jpg


licie2.jpg


Alternarioza z pewnością. Ale wygląda to na chaos w ziemi. Niedobór potasu, sądząc po zaschniętych obrzeżach liści.

Pozdrawiam
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 22:10 #770784

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15755
  • Otrzymane dziękuję: 53036
Malinówka wrote:
Bardzo dziękuję za pomoc. Panie Mieciu za te cenne porady powinien pan chyba przyjmować przetwory pomidorowe i innych roślin. Za jeden sezon to by chyba miał Pan zapas na 100lat -i dobrze.

Wystarcza mi sam fakt, że jestem komuś w stanie pomóc.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, podjadek, Adasiowa, rozalia, Zygowa, del, M a r i u s z, Szczypiorek, Kapka, Leszek1, renons, Malinówka, KaśQu, Aurora Borealis

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 23:27 #770803

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
A może ktoś doradzi mi w temacie zaszchania kwiatów. Pierwsze grona były normalne, kwiatow jest masa, ale na wyższych gronach zaczyznają zaszchyć.
Temat został zablokowany.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 23:28 #770804

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64796
Masz na myśli zasychanie kwiatów Bożenko ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. II 19 Lip 2021 23:33 #770806

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
Tak, dokładnie. Najpierw tworzy się ich cała masa , po czym zasychają już otwarte ( w większości) kwiaty. Chociaż narazie pomidorow mam dużo.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.724 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum