TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 31 Lip 2019 07:07 #670004

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Zapraszam do uczestnictwa w kolejnej odsłonie wątku, poświęconej wszystkim zagadnieniom związanym z uprawą ogórka: począwszy od wyboru odmiany, wysiew, poprzez produkcję rozsady i uprawę w gruncie lub pod osłonami (a może w pojemnikach?) aż po zbiór plonów.
Tutaj będziemy także omawiać najczęściej spotykane problemy dotyczące chorób i pasożytów, profilaktyki uprawy oraz sposobów walki z niechcianymi gośćmi.


Poprzednia część wątku: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-czesc-ii?start=2052

Poradnik sygnalizatora ochrony ogórka pod osłonami Instytutu w Skierniewicach: www.inhort.pl/files/sor/poradniki_sygnal...rek_pod_oslonami.pdf

Link do publikacji holenderskiego "Instytutu Żyzności Gleby" opisującej niedobory pierwiastków w uprawach szklarniowych: edepot.wur.nl/369093

Ważne dla osób korzystających z ekologicznych ŚOR opracowanych przez Pomodoro
pomodoro wrote:
Rozpuszczalność siarczanu wapnia w wodzie wynosi 2,4 g/litr. Wzór chemiczny to CaSO4. Ciężar molowy wapnia Ca- to 40 g , reszty siarczanowej SO4- to 96 g . Łączny ciężar molowy- 136 g . Aby utworzyć 2,4 g siarczanu wapnia potrzeba więc wapnia w ilości 2,4 x 40 /136 = 0,7 g w litrze. Trzeba teraz obliczyć, w jakiej ilości propionianu wapnia znajduje się te 0,7 g wapnia ?.Ciężar molowy propionianu wapnia wynosi 186 g. W tej ilości znajduje się 40 g wapnia. Obliczymy teraz jakiej ilości propionianu wapnia odpowiada ta wyliczona wcześniej ilość wapnia 0,7 g wynikająca z rozpuszczalności siarczanu wapnia. Skoro w 186 g propionianu znajduje się 40 g wapnia, to 0,7 g wapnia znajduje się w: 0,7 x 186/40 = 3,25 g propionianu. Odpowiada to 20 ml naszego koncentratu PW.

Wniosek:
- chcąc stosować łączny oprysk PW z siarczanem magnezu nie wolno przekraczać stężenia 20 ml/litr naszego koncentratu propionianu wapnia

Uzupełnienie właściwej kolejności przyrządzania poniższego oprysku:
Cytat:

1. Przy dodawaniu do PW siarczanu magnezu istotna jest kolejność dozowania. Najpierw należy odmierzyć planowaną ilość wody , dodać do tego koncentrat PW, wymieszać i dopiero dozować siarczan magnezu .

2. Oraz przepis na oprysk skojarzony , moim zdaniem bardzo istotny i wiodący przy ochronie ogórków:

Dawki: 10 ml PW + 5 ml HT + 0,5% saletry potasowej

Dopisek Ani Adasiowej: chciałabym tylko przypomnieć, że HT dozujemy do tego oprysku w postaci uprzednio zemulgowanej w ciepłej ( 60 stopni ) wodzie z dodatkiem kilku kropli płynu do naczyń, a woda użyta do oprysku powinna mieć pH = 6.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 11 Cze 2020 19:36 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, bietkae, ewcia12, anaka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 31 Lip 2019 07:49 #670008

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Myślę, że warto zamieścić jeszcze dwie istotne informacje dotyczące stosowanych przez nas oprysków:

Uzupełnienie właściwej kolejności przyrządzania poniższego oprysku:

Cytat:

1. Przy dodawaniu do PW siarczanu magnezu istotna jest kolejność dozowania. Najpierw należy odmierzyć planowaną ilość wody , dodać do tego koncentrat PW, wymieszać i dopiero dozować siarczan magnezu .

2. Oraz przepis na oprysk skojarzony , moim zdaniem bardzo istotny i wiodący przy ochronie ogórków:

Dawki: 10 ml PW + 5 ml HT + 0,5% saletry potasowej

Chciałabym tylko przypomnieć, że HT dozujemy do tego oprysku w postaci uprzednio zemulgowanej w ciepłej ( 60 stopni ) wodzie z dodatkiem kilku kropli płynu do naczyń, a woda użyta do oprysku powinna mieć pH = 6.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, rychu44, bietkae, Jaedda, anaka, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 31 Lip 2019 08:11 #670011

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Dziękuję za uzupełnienie informacji. Jeśli pozwolisz to wrzucę je do pierwszego posta w wątku, żeby stanowiły całość i nie umknęły uwadze forumowiczów.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Jaedda, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 31 Lip 2019 08:38 #670014

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
Ale ogórków narosło
20190730_200627.jpg
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Sie 2019 19:56 #670169

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Ogórkowa Kurtyna nadal cała w kwiatach i buszujących w nich pszczołach - to bardzo cieszy, tym bardziej, że pojawia się coraz więcej ogóreczków SL. Generalnie odnoszę wrażenie, że u mnie dopiero teraz rozpoczyna się ogórkowy spektakl, ale faktem jest, że zbiory będą mniejsze niż w ubiegłym roku - jednak zimny maj i późniejsza susza oraz rekordowe upały zweryfikowały moje oczekiwania ;-)

SL - to jedynie fragment pędów, które zaczęły przewieszać się przez poprzeczkę; liście zdrowe, pędy grube i mocne.



Największe zerwałam, a reszta niech rośnie w spokoju:



Japanese Long - u mnie wiąże regularnie po jednym ogórku ...



..., a ostatnio zachciało mu się produkować ogórki w węzłach:



Ogórki meksykańskie nie przestają mnie zaskakiwać - chrupiące, słodko-kwaśne, mogą bardzo długo "leżakować" po zerwaniu ( nie więdną ):



Poniżej razem z SL i Alpha Beit

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2019 19:57 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Sie 2019 20:24 #670172

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
W końcu i u mnie są ogórki :dance:
20190801_1615202.jpg
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2019 20:29 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, rychu44, patrycja, Betula, aga, Zygowa, anaka, Barborka, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Sie 2019 21:46 #670189

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
U mnie tez urodzaj:



20190728_194500.jpg



Głównie ogórek kozacki ze straganiku.Jest smaczny i jak jest mały, i jak nawet bardzo urośnie.Te mniejsze idą do słoików,te większe chrupiemy na bieżąco.Dzięki jeszcze raz Kunegunda. :yummi:



20190801_212938.jpg


A to same długie...To był dobry pomysł,żeby posadzić też takie ogórki.Nie przejadamy!Jutro spróbuję zrobić zupę krem z zielonych ogórków z serkiem topionym (podobno pyszna).Tylko na liściach pojawiły się plamki.Muszę przeszukać wątek,jak sobie z tym poradzić... :think:
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2019 21:47 przez aga.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, rychu44, Adasiowa, patrycja, Betula, Zygowa, anaka, Barborka, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Sie 2019 21:59 #670191

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Nasiennik Japanese Long rodem ze Straganiku. Bardziej przypomina mojego SL, ale mnie to wcale nie przeszkadza. Może być nawet kwadratowy, byle nie sprawiał problemów w uprawie i był jadalny. :)


IMG_1693.jpg



A to właśnie jeden z nasienników SL


IMG_1694.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, rychu44, Adasiowa, patrycja, Betula, Agusiak, aga, Zygowa, anaka, Barborka, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Sie 2019 22:10 #670195

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Mamy nasiona Japanese Long z tego samego źródła, ba - z tej samej dilerki i u mnie te ogórki wyglądają jeszcze inaczej... :jeez: ; wszystkie dotychczas zebrane owoce są długie, smukłe, z licznymi brodawkami, które u młodych egzemplarzy są ostre.
Jeśli mi się uda, mogę zebrać nasionka.

Na razie nie sprawia żadnych problemów zdrowotnych ( mój wspina się po sznurku ).

Japanese - dwa ogórki na samej górze zdjecia:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rychu44, Betula, pszczolka, aga, Zygowa, anaka, Barborka, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 01 Sie 2019 23:44 #670207

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1442
  • Otrzymane dziękuję: 9237
Dzisiaj posadziłam rozsadę ogórków na drugą turę.Tym razem pod spód kompost z obornikiem końskim.Bardzo się cieszę z uprawy ogórków.Pojedliśmy jak nigdy,robię co chwilę mizerię albo małosolne.Jak pogoda dopisze,to prócz kiszonych na zimę będą konserwowe :dance: .
Naturalne ,niebanalne,własne.
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2019 00:11 przez anaka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rychu44, Adasiowa, Betula, aga, Barborka, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Sie 2019 06:53 #670209

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
Zlikwidowałem jeden rząd ogórków konserwowych pod rozsadę sałaty lodowej. Ponieważ nic nie może się zmarnować, malutkie niedorośnięte ogóreczki idą do słoików i będą konserwowane zalewą octową


IMG_1696.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Jan4, rychu44, Adasiowa, Betula, pszczolka, aga, anaka, Barborka, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Sie 2019 10:24 #670235

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1442
  • Otrzymane dziękuję: 9237
Żyją i mają się dobrze,pójdę póżniej ogarnąć i dosadzić resztę.Muszę zrobić też oprysk z PW i siarczanu magnezu.Może będą zdrowsze tym razem .Doszłam do wniosku ,że ziemia gliniasta za długo trzyma wilgoć i za często podlewałam,albo powinnam to robić rano.Co 2 dni to było za często,chyba że pójdą w uprawie pionowej,ale to na przyszły rok.
DSC_0548.jpg
Naturalne ,niebanalne,własne.
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2019 10:28 przez anaka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, rychu44, Adasiowa, Barborka, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Sie 2019 11:06 #670243

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Myślę, że dobrze byłoby zrobić taki mały ranking uprawianych przez nas odmian z konkretną i szczerą opinią na temat terminów plonowania plenności, sposobu prowadzenia ogórków, podatności na poszczególne choroby, smaku i przydatności kulinarnej - z pewnością takie informacje przydadzą się w przyszłym sezonie podczas wyboru odmian do uprawy.
Czyli w skrócie: co polecamy, a co odradzamy - oczywiście w stosownym czasie, jako że u wielu z nas sezon ogórkowy trwa nadal i trudno ocenić wady i zalety konkretnej odmiany.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2019 13:09 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Betula, owsianka, anaka, Barborka, Szczypiorek

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Sie 2019 12:27 #670253

  • Seba
  • Seba's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Dzień dobry. Witam wszystkich forumowiczów.Jest to mój pierwszy post, także z góry przepraszam jeśli piszę w nieodpowiednim dziale. Otóż potrzebuję waszej pomocy co do uprawy ogórków gruntowych. Ten rok jest pierwszy ,kiedy podjąłem próbę posadzenia ogóreczków. Do 29.07.2019r.rosły ładnie i pięły się po sznureczkach,aż nie przyszło gradobicie (okolice Skierniewic) i wszystkiego nie poszatkowało.Gdzieś na forum przeczytałem ,żeby po gradobiciu opryskać Topsinem m500sc i tak też zrobiłem. I teraz mam pytanie do Was. Po ilu dniach po oprysku mogę konsumować ogórki, bo widzę, że powoli minimalnie zaczyna im się polepszać,oraz czy potraktować ich jakimś nawozem na szybszą regenerację. Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2019 12:29 przez Seba.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Sie 2019 12:36 #670254

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50632
W jakiej dawce ten Topsin ?.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Sie 2019 12:53 #670258

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5506
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Ogórki po opryskach PW i IF zdrowe. Mamy ich nadmiar. Brak już słoików na kwaszone. :)

Seba okres karencji jak podają 3 dni.
Ostatnio zmieniany: 02 Sie 2019 13:03 przez Jan4.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Sie 2019 13:17 #670259

  • Seba
  • Seba's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
1.5ml/ 1L wody (zużyłem to na jakiś 10m2)
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część III 02 Sie 2019 13:32 #670260

  • Seba
  • Seba's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
Wiem ,że marudzę, ale czy okres karencji dla ogórków rosnących pod osłonami jest taki sam jak dla ogórków gruntowych rosnących w polu bez osłon.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.514 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum