TEMAT: Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 28 Paź 2021 17:33 #780147

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 873
  • Otrzymane dziękuję: 5172
Witam
Dostałam od sąsiadki, sądząc po nasionach, dynię ozdobną. Czy ktoś z koleżeństwa miał taką dynię. Podobno nadaje się do jedzenia.

20211028_170529.jpg


20211028_170633.jpg


DSC_0044.jpg


pozdrawiam
Mirka
Pozdrawiam
Mirka
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Marlenka, Nimfa, aga, Prządka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 11 Lis 2021 22:01 #781641

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1193
  • Otrzymane dziękuję: 2301
Moje tegoroczne urodzaje.

20210925_1656371.jpg


20211009_1338111.jpg


Wszystkie dynie miały znaczniki, ale no cóż, rośliny "wędrują" po ogrodzie i jak teraz ustalić która jest która? :jeez:
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Jaedda, Nimfa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, jaknieja, JaKasiula, Fina, magdalkaj

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 15 Lis 2021 23:46 #782054

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1193
  • Otrzymane dziękuję: 2301
Jakby mi było mało, to kupiłam dziś w Biedronce taką dyńkę.

20211115_135635.jpg

Leżała na regale jako dynia piżmowa z innymi piżmowymi.
Kupiłam z ciekawości na nasiona, chyba coś tam będzie.
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Nimfa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 17 Lis 2021 15:20 #782203

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Małgosiu :hug:
Dobrej dyni nigdy nie za wiele :)
Jeśli mnie pamięć i oko nie mylą, to kupiłaś Trombę di Albenga. Bardzo fajna dyńka, o suchym, wytrawnym miąższu ( jak u wszystkich piżmowych ), świetnie sprawdza się jako materiał na racuchy, frytki, kluchy :)

Dzisiaj w ręce wpadły mi ( dosłownie !) trzy Hokkaido, których na próżno poszukiwałam w kilku sklepach, a dostałam w popularnym markecie ( przy okazji nabyłam karmnik z wsadem, dla ptaków ).
Dynie po upieczeniu powędrują na puree i do zamrażarki, a kilka surowych kawałeczków zostawię dla ślimaków i gryzoni :hearts:

Kg Hokkaido = 5 zł. Rozbój w biały dzień.

p.s. postaram się zidentyfikować kilka odmian, które są na Twoich zdjęciach, ale wiesz ... poproszę o ograniczone zaufanie do mojej diagnozy ;-)

W taczce dominują Piena Lunga di Napoli, a wózku widzę chyba Candy Roaster Georgia ( różowe, wrzecionowate dynie ), niebieska podobna jest do Nelsona, Jarrahdale lub Blue Prince. Być może jest wśród nich Butternut , mix Golden Hubbard, może mix Hokkaido ...
Gdyby bardzo duża dynia, w dolnym, lewym narożniku wózka była biała i lekko spłaszczona, mogłaby być White Boar ( Biały Dzik ).

Pozdrawiam cieplutko :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 17 Lis 2021 16:29 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marlenka, Nimfa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 17 Lis 2021 19:14 #782217

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1193
  • Otrzymane dziękuję: 2301
Ha, Aniu
według znaczników, które przyniosłam z pola, sadziłam takie dynie:
- Barettina Piacentina
- Jaune Gross de Paris
- Lunga di Napoli
- dynia bezłupinowa Apettit
- Rugosa Violina
- Galerux d'Eisines
- Blue Hubard
- Marina di Chogia
- Muscat de Provense
- True Green Hubbard
- dynię, którą kilka lat temu przywiozłam z Czarnogóry
- NN z moich starych nasion z opisem "mała pomarańczowa" :woohoo:

Nasiona miałam różne, coś było z oazowego straganiku, coś kupiłam na all w poprzednich latach, miałam też nasiona Franchi Sementi

Wygląda na to, że nasiona to loteria. Jutro zrobię zdjęcia tego, co jest w piwnicy. Mam tam 2 dynie, które wyglądają jak mocno wyrośnięta Papaw. :lol:
Co do Lunga di Napoli to się zgadzam, było kilka. Dobra, smaczna dynia, u mnie 8 -12 kg. Tylko słabo dojrzewały i dwie poszły w trybie przyspieszonym do przerobu. Jedna dzisiaj pojechała do Wrocławia. Została jeszcze jedna.

Też stawiam, że dynia ostatnio kupiona w Biedronce, to Tromba di Albenga. Ostatnio dużo oglądałam stron z dyniami, więc jak ją zobaczyłam to od razu włożyłam do wózka. Mój mąż się popukał w głowę. :happy3:

Pozdrawiam dyniomaniaków :hug:
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Fina

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 17 Lis 2021 19:26 #782218

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Oooo, super ściąga :)
J.G. de Paris to ta największa dynia na wózku, mniej więcej pośrodku.
Nie widzę natomiast ani Mariny di Choggia, ani muskata, ale może gdzieś się schowały. Jeśli chodzi o Galeaux ... to bardzo oryginalna odmiana, niemal w całości pokryta grubymi, krostowatymi wykwitami cukrowymi - kształtem przypomina tę z lewej strony u dołu wózka ( o której pisałam "white boar" ;-)), ale nie ma tych zgrubień na skórce. Czasami jednak, kiedy warunki pogodowe szwankują, Galeaux ich nie tworzy. Poza tym to jedna z wcześniejszych dyniek, gotowa do zbioru już we wrześniu.

Jakby jednak nie było, masz naprawdę świetną kolekcję "dzieci słońca" :hearts:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 17 Lis 2021 20:48 #782223

  • renons
  • renons's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1974
Można zauważyć, że dynie mają swój ulubiony środek transportu... taczkę... moje również ;)
Melonowe żółte... 17 i 22 kg.

IMG_20211004_173757.jpg
Życzę miłego dnia... Jędruś ;)
Ostatnio zmieniany: 17 Lis 2021 20:49 przez renons.
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar, Adasiowa, Marlenka, Jaedda, JaNina, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 28 Gru 2021 15:42 #786851

  • tobimc
  • tobimc's Avatar
Ja też miałem dynie.... Koło 9 października był przymrozek. Łęty padły. Przewiozłem dynie do teściowej, ona ma wielka piwnice. Niestety wszystkie dynie zgniły. A szkoda.

IMG_20211010_1159379902.jpg

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 24 Sty 2022 19:34 #790052

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16734
Zeszły rok był kiepski jeśli chodzi o dyniowate, ale rekord padł :happy4:
IMG_20211204_214101.jpg
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Zygowa, ewakatarzyna, Kapka

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 24 Sty 2022 20:11 #790068

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
Tobimc z tego co widzę Twoje dynie to Muscat de Provence. Na zdjęciu wygląda na to, że mają już ładnie uschnięte ogonki i są zdecydowanie lepiej wybarwione niż były moje w momencie zbioru (zbierałam w drugiej połowie września), więc powinny się spokojnie przechować. Moje Muskaty leżą w przeważnie chłodnym pomieszczeniu z dostępem światła słonecznego i dopiero dziś jeden z nich zaczął lekko więdnąc przy ogonku. Ciekawa jestem co takiego zdecydowało o tym, że Twoje zgniły.

Natomiast dynie Bambino przechowywane w piwniczce spleśniały. Co ciekawa razem z nimi leżały dynie Hokkaino oraz Rouge vif d'etampes- do tej pory są w stanie idealnym.
Edyta
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, ewakatarzyna

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 24 Sty 2022 20:35 #790078

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
Tromba Albenga, którą rozbroiłem kilka dni temu stała w piwnicy w bloku od początku października 2020 roku. Wygląda ładnie ale miąższ gorzki, wywaliłem na kompost.

20220121_152541-2.jpg

20220121_162119-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Marlenka, Miragoral, bietkae, Zygowa, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 19 Lut 2022 21:39 #793839

  • Ewelina83
  • Ewelina83's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 169
  • Otrzymane dziękuję: 452
W poprzednim roku miałam dynie na kompostowniku. Robiłam rozsady ale wszystko zjadły ślimaki. Musiałam dosiac, ale byłam madrzejsza i posypalam wokół niebieskimi granulkami na ślimaki. Posiadam różne odmiany ale najlepiej mi się udała ta dynia olbrzymia okrągła pomarańczowa.No i nie wierzyłam w to że tak długo wytrzyma, ale wytrzymała do lutego, a może i by wytrzymała dłużej, tylko nie chciałam ryzykować i ja rozkroilam i upiekłam w piekarniku. Upieczona dynie przełożyłam do pojemników i zamroziłam. W tym roku też będę uprawiać na kompostowniku, ale nie będę robiła rozsady tylko na początku maja włożę nasionka do ziemi i wokół posypie na ślimaki.
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2022 21:40 przez Ewelina83.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 19 Lut 2022 21:45 #793841

  • Ewelina83
  • Ewelina83's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 169
  • Otrzymane dziękuję: 452
Na potrzeby 4 osobowej rodziny wystarczy według mnie kilka tych dużych dyn. Z jednej dyni jest bardzo dużo miąższu po upieczeniu- wystarczy na zupę, placki dyniowe i ciasto i jeszcze zostanie do zamrożenia na 4-5 obiadów. I są nasionka do wysuszenia i jedzenia, super roślinka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 19 Lut 2022 22:26 #793850

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
U mnei zakupione nasiona dyniorwatych: \
Kabaczek Złoty Cepelin
Patison Custard White
Cukinia Rugosa Friulana
Cukinia Romanesco
Cukinia, mix odmian, Genovese, Nero di Milano, Striato D'Italia
Cukinia/dynia Tromba d'Albenga
Dynia Berrettina/Dulce de Horno
Dynia Butternut Rugosa
Dynia Lunga di Napoli
Dynia Marina di Chioggia
Kabaczek Lungo Bianco/Long White Bush

Ale czuję, że to nie koniec bo w marcu chyba jeszcze jedne zakupuy zrobię...

Duże dynie takie zwykłe jak dla mnie są nieciekawe - nie mają takiego smaku jak inne. Dwie duże stoją, stoja i nie mogę się zabrać do ich rozkrojenia...
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 27 Lut 2022 18:56 #795141

  • magdalkaj
  • magdalkaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 221
  • Otrzymane dziękuję: 837
Oryginalne nasiona dyni jakiś czas temu włożyłam do woreczka strunowego (wiele nasion dyni mam tak zapakowanych) i schowałam do reszty nasion. Dzisiaj przeglądając nasiona dostrzegłam w jednym opakowaniu maleńkie żyjątka. Przepatrzyłam wszystkie zasoby, ale tylko w tym jednym są intruzi. Spakowałam do kolejnego woreczka i wrzuciłam do zamrażarki. Czy mieliście takie robalki w nasionach ? Czy można je zasadzić ? Czy wszystko wyrzucić?
Pozdrawiam Magda
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 27 Lut 2022 22:55 #795176

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Jak wyglądały te żyjątka? Jeśli takie białe gąsieniczki/larwy z czarną głową, to mogły być to larwy mola spożywczego.
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 27 Lut 2022 23:43 #795180

  • magdalkaj
  • magdalkaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 221
  • Otrzymane dziękuję: 837
Szare jak jakiś paproszek, przecinek , maleńkie.
Pozdrawiam Magda
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 3 28 Lut 2022 00:31 #795183

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
magdalkaj wrote:
Czy mieliście takie robalki w nasionach ? Czy można je zasadzić ? Czy wszystko wyrzucić?
Prządka wrote:
Jak wyglądały te żyjątka? Jeśli takie białe gąsieniczki/larwy z czarną głową, to mogły być to larwy mola spożywczego.
magdalkaj wrote:
Szare jak jakiś paproszek, przecinek , maleńkie.
Takie maleńkie robaczki bardzo trudno posadzić. :devil1:
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2022 00:32 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, czarna2066


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.689 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum