TEMAT: UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Lut 2020 09:26 #691889

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Mam pytanie.
Jeżeli zrobiłbym podwyższone grządki na 2 deski to co najlepiej do nich wsypać?
Torf odkwaszony czy substrat?
Tak sobie kombinuję co lepiej i nie wiem. Może ktoś podpowie.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Lut 2020 09:56 #691894

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Zależy do czego Ci te grządki potrzebne?
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Lut 2020 10:01 #691895

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Moje podwyższone grządki są trochę wyższe. Na dno daję nie w pełni rozłożony kompost. A na to zwykłą ziemię z ogrodu. Pod korzeń sadzonych roślin daję obornik granulowany. Grządki mam duże i substrat lub torf wyszły by mi za drogo. Po za tym staram się uprawiać eko, bez nawozów mineralnych. W tych grządkach mam najbardziej ciepłolubne warzywa, czyli bakłażany, melony i papryki. Na pomidory miejsca w nich nie starcza, a dobrze radzą sobie w gruncie bez podwyższonych grządek.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, rychu44, Armasza, Marlenka, lucysia, bietkae, anaka, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Lut 2020 10:28 #691899

  • Pol
  • Pol's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 140
  • Otrzymane dziękuję: 201
Betula wrote:
Stupice to faktycznie najwcześniejszy pomidor, ale mały i niezbyt smaczny.
Kilka lat temu kupiłem nasiona odmiany Stupice.
Na stronie gdzie można je zamówić jest tekst: Owoce małe oraz średnie 3-5cm,okrągłe o wyjątkowo pysznym słodko-pikantnym miąższu.
Mnie bardzo smakują. Kwestia smaku jest subiektywna.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, Betula, bietkae, aga, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Lut 2020 13:30 #691926

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 931
  • Otrzymane dziękuję: 3340
Ja w tym roku mam problem. Na warzywniak mogę przeznaczyć pół działki. Mam sprawdzone odmiany ulubionych pomidorów, a jeszcze nowości zakupiłam...
Działka nowa, więc analiza gleby bedzie potrzebna :) w tym roku posadzę chyba więcej koktajlowych.
IMG_20191023_162050.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Marlenka, bietkae, anaka, Barborka, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Lut 2020 13:34 #691929

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Paula :)
To jaką powierzchnię przeznaczysz pod uprawę warzyw ? Patrząc na zdjęcie trudno ocenić wielkość działki. Mam nadzieję, że oszczędzisz to piękne, stare drzewo :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): PaulaPola, bietkae, anaka, renmanka

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Lut 2020 13:40 #691931

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 931
  • Otrzymane dziękuję: 3340
Adasiowa cała działka ma 300 m. Zdjęcie robiłam stojąc na początku działki, małe tuje, wyznaczają jej koniec.
Lewa strona będzie warzywniakiem. Co do tego drzewa, poprzedni właściciel mówił, że to chyba grusza, ale drzewo jest już prawie martwe :( więc jego los nie jest pewny.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, anaka

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Lut 2020 13:45 #691932

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
W sumie torf odkwaszony wychodzi ze 6 zł za 50 l.
Dużo i niedużo,ale może i tylko do najbardziej wymagających dać coś lepszego a do reszty ukopię z ogrodu i kompost wrzucę.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Lut 2020 13:46 #691933

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
O, to super - 150 m2 warzywnika to piękna sprawa i marzenie każdego, kto ma ROD.
Domyślam się, że problem dotyczy zbyt małej powierzchni przeznaczonej pod uprawy >
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Lut 2020 14:02 #691937

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 931
  • Otrzymane dziękuję: 3340
Aniu, bardzo bym była zadowolona, gdybym te połowę miała tylko na pomidory ;) a jęcz że mam jobla na punkcie salat i bazylii :happy4: po cichu liczę, że uda mi się też przejąć działkę za mną, i połączyć. Wtedy będzie miejsca dość :lol:
Zastanawiałam się początkowo czy na pomidory nie kupić szklarni, ale po przemyśleniach jednak będą rosły w gruncie :hearts:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, anaka

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Lut 2020 14:16 #691940

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Wiesz Paulinka, zazwyczaj tak to już jest, że nasze marzenia i plany rozrastają się z biegiem czasu, jednak myślę, że na początek przygody z nową działką ( a zwłaszcza z nową, nieznaną glebą ) te 150 m2 pozwoli Ci na dokładne jej poznanie.
Trzymam bardzo mocno kciuki za ten sezon i mam nadzieję na podziwianie Twoich oryginalnych sałatowych skarbów - wszystkiego najlepszego :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, PaulaPola, Marlenka, bietkae, Zielona, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Lut 2020 18:58 #691996

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5674
  • Otrzymane dziękuję: 26864
Bazylia podobno lubi się z pomidorami (nie tylko w potrawach), to może bazylię spróbuj zasiać z brzegu od bardziej słonecznej strony.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, bietkae, anaka, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Lut 2020 20:01 #692009

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 931
  • Otrzymane dziękuję: 3340
Alu dzięki, że mi o tym sąsiedztwie przypomniałaś :) faktycznie mogę ją wcisnąć tak, by pomidory jej nie zasłaniały. Zawsze to więcej się zmieści :kiss3:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Lut 2020 20:55 #692023

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 2285
Sałaty też można wszędzie wcisnąć. Wszystko ją lubi, a i ona sama na żadne warzywo nie warczy.

Paula, śliczna działeczka. Grusza wygląda jak martwa, bo one tak mają, ale jeśli to dawna odmiana to jest drzewem żywotnym. Zachowaj ją na razie, sprawdż ją. No i daje kawałek cienia, którego chyba nie masz póki co.
Ostatnio zmieniany: 08 Lut 2020 22:25 przez badzia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, Jaedda, anaka, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 00:21 #692065

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5674
  • Otrzymane dziękuję: 26864
lucysia wrote:
W sumie torf odkwaszony wychodzi ze 6 zł za 50 l.
Dużo i niedużo,ale może i tylko do najbardziej wymagających dać coś lepszego a do reszty ukopię z ogrodu i kompost wrzucę.
Do podwyższonych grządek, nie dawałabym samego torfu, będzie szybko wysychać podłoże, a jeszcze do tego jest podwyższone, więc łatwiej się nagrzewa, a przez drewno też ucieka szybciej wilgoć. Jeśli masz w ogrodzie ziemię gliniastą, dodaj oprócz kompostu własnej ziemi, dobre są kretowiska. Poniżej o torfie od bardzo mądrej Pani Śp. Zojilitwin, co prawda pisała o nim przy okazji azalii, ale to nie ma znaczenia:
"Serdecznie odradzam torf. Ma on jedną wielką wadę z punktu widzenia rośliny uprawianej w gruncie. Zarówno wodę jak i składniki wiąże tak silnie, że rośliny nie mają z tego pożytku, a w czasie suszy będzie dodatkową bibułą wyciągającą z ziemi każdą kropelkę wody. Te same wiązania w kompoście są na tyle mocne by utrzymać wodę i składniki w zasięgu korzenia, lecz na tyle słabe, by korzenie poprzez swoje wydzieliny łatwo sobie poradziły z tymi wiązaniami. Czasem warto włożyć więcej wysiłku niż ten na zakup torfu."
źródło:https://zojalitwin.wordpress.com/2015/05/01/azalia-tepolistna/
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2020 00:22 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, lucysia, bietkae, Barborka, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 08:37 #692087

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Kretów ci u mnie dostatek.
Dzięki za info. Bardzo cenne.
Jak stare przysłowie mówi:lepsze jest wrogiem dobrego.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 09:38 #692102

  • Rzepka
  • Rzepka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 494
  • Otrzymane dziękuję: 1560
Owszem, bazylia bardzo się lubi z pomidorami, ale ja jej nie sadzę w pobliżu pomidorów ze względu na opryski.
Nie wiadomo, jaki będzie sezon, staram się uprawiać ekologicznie, ale gdy zajdzie konieczność, nie mam oporów z zastosowaniem chemii, wolę sama dopilnować karencji, niż kupować nie wiadomo kiedy i czym pryskane pomidory sklepowe.
Okres karencji po oprysku dla bazylii wynosi miesiąc, pewnie, można przykryć itd, ale chyba już by mi nie smakowała.
Z tego samego powodu, nie sadzę w pobliżu pomidorów selera.

Dosadzam parę sadzonek bazylii do donic pomidorów balkonowych, ale one nigdy nie są pryskane.

Pozdrawiam Irena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, mymysteryy, Miragoral, bietkae, anaka, Barborka, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 09:54 #692105

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5155
Wczoraj wyłożyłam do ruloników nasionka dwarfów z PT. Mało jest tych nasionek a obiecałam rodzinie, więc na razie wysiałam po jednym lub 2 nasionkach i będę ukorzeniać sadzonki. W ub.r. zrobiłam tak z Malinowym smaczkiem, który się złamał, i pięknie owocował na obydwu krzakach.
Do kiełkowania poszło też kilka nasion wczesnych odmian pomidorów, które w tym roku dostałam z PT. Może podobnie jak w zeszłym roku będę mieć wcześnie własne pomidory.

pozdrawiam

Mirka
Pozdrawiam
Mirka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia, bietkae, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.828 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum