TEMAT: UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 10:58 #692118

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Kurcze a ja się cykam z tymi pomidorami. Jakoś się boję(mimo wcześniejszych deklaracji) siać tak wcześnie.
Pewnie jak skończę papryki i bakłażany to zacznę pomidory kiełkować.
W sumie to już za chwilę połowa lutego.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, bietkae, Zielona, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop


Zielone okna z estimeble.pl

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 12:48 #692142

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Ja wysieję pomidory nie wcześniej niż 25 marzec. Zimy nie ma, ale zwykle u mnie kwiecień i początek maja jest lodowaty. Oby tylko kwiecień nie przywitał nas śniegiem. :coffe:
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rys20, Betula, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 13:13 #692148

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5658
  • Otrzymane dziękuję: 26795
lucysia wrote:
Kurcze a ja się cykam z tymi pomidorami. Jakoś się boję(mimo wcześniejszych deklaracji) siać tak wcześnie.
Pewnie jak skończę papryki i bakłażany to zacznę pomidory kiełkować.
W sumie to już za chwilę połowa lutego.
Zrób sobie siew w kilku rzutach, jak wiosna będzie niełaskawa, a nie masz ogrzewanej szklarni, to nie urobisz się jak dziki łosieł (osioł). Pomidory szybko rosną, od lat sieję koło dnia kobiet, a i tak w zeszłym roku to było zbyt wcześnie, bo maj u nas był zimny i mokry jak nigdy i sadziłam je w czerwcu. Jak będziesz mieć w kilku terminach, to przy sprzyjającej wiośnie będziesz mieć kilka na wczesne bieżące spożycie, a plon główny zostaw na później. Jak pomidory przerosną doniczki, a nie ma warunków żeby je wysadzić, to często trzeba je podlewać i biegać z nimi w te i nazad, bo je często w dzień wystawiamy na dwór. Jak wysadzisz kilka sztuk wcześnie i szlag je trafi, nieszczęścia nie będzie, będą rosły następne.
Pomimo łagodnych ostatnich zim, nadal mieszkamy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach, szerokość geograficzna się nie zmieniła i tego nie zmienimy, na południu o tej porze roku słońce "stoi" wyżej i dzień jest dłuższy.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2020 13:20 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, rozalia, rys20, lucysia, bietkae, Azbi, Barborka, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 13:26 #692149

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5658
  • Otrzymane dziękuję: 26795
Rzepka wrote:
Owszem, bazylia bardzo się lubi z pomidorami, ale ja jej nie sadzę w pobliżu pomidorów ze względu na opryski.
Nie wiadomo, jaki będzie sezon, staram się uprawiać ekologicznie, ale gdy zajdzie konieczność, nie mam oporów z zastosowaniem chemii, wolę sama dopilnować karencji, niż kupować nie wiadomo kiedy i czym pryskane pomidory sklepowe.
Okres karencji po oprysku dla bazylii wynosi miesiąc, pewnie, można przykryć itd, ale chyba już by mi nie smakowała.
Z tego samego powodu, nie sadzę w pobliżu pomidorów selera.
Można bazylię przed opryskiem ściąć do suszenia czy przetworzenia, a jak będzie na brzegu, to nakryć starym prześcieradłem lub obrusem na czas oprysków, tu akurat ja nie widzę problemu, jeśli to jest na grządce, w doniczkach, więcej byłoby gimnastyki :)
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, bietkae

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 13:51 #692156

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41834
Ja nie użyłbym takiego materiału do okrycia warzyw przed opryskiem środkiem chemicznym,który przepuszcza wodę,deszcz,wilgoć.Wg.mnie jeśli już to niestety tylko folia,cerata itp.Jednak do takiego okrycia potrzebna by była jakakolwiek konstrukcja oddzielająca od chronionej rośliny.Prawdopodobnie ściąłbym bazylię,bo to najprościej. ;) ;) :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, bietkae, bastis, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 14:06 #692157

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5658
  • Otrzymane dziękuję: 26795
Krecik stary wrote:
Ja nie użyłbym takiego materiału do okrycia warzyw przed opryskiem środkiem chemicznym,który przepuszcza wodę,deszcz,wilgoć.Wg.mnie jeśli już to niestety tylko folia,cerata itp.Jednak do takiego okrycia potrzebna by była jakakolwiek konstrukcja oddzielająca od chronionej rośliny.Prawdopodobnie ściąłbym bazylię,bo to najprościej. ;) ;) :bye: :bye:
Przecież to oprysk drobnokroplisty, a nie prysznic, to ta bawełna nie będzie nawet mokra, co najwyżej wilgotna, można te szmaty z góry nakryć folią, a najlepiej jednak tą bazylię ściąć, nowe listki będą wolne od chemii. Nie wiem też ile razy pryskacie te pomidory, jak często, to tej bazylii lepiej nie sadzić przy tych pomidorach, bo to będzie straszny kłopot.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 14:32 #692161

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41834
Babciu Alu na pewno to nie jest prysznic.Ale z drugiej strony przecież też nie pryskam po oczach,a zalecają okulary,rękawice a przecież nie opryskuję rąk itp.itp.Moim zdaniem lepiej jest dmuchać na zimne jak mówi przysłowie.Ja od 2013r.nie użyłem żadnej chemii poza środkami kolegi Miecia tak na pomidorach,ogórkach jak i papryce. :bravo: :bravo: :bye: :bye: :coffe: :coffe:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Jan4, Armasza, edek86, bietkae, Przylepa, bastis, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 16:20 #692179

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Kiedyś sadziłam bazylię z pomidorami, teraz co najwyżej aksamitki. Staram się nie używać oprysków chemicznych ale czasami nie ma wyjścia i trzeba zrobić oprysk.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 16:41 #692183

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Uprawiał ktoś pomidora Budenovka? Wysiałem próbnie dwie szt i teraz szkoda wyrzucić.
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 16:41 #692184

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
Moje pomidory takie
20200209_134808.jpg
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 16:47 #692185

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5658
  • Otrzymane dziękuję: 26795
Krecik stary wrote:
Babciu Alu na pewno to nie jest prysznic.Ale z drugiej strony przecież też nie pryskam po oczach,a zalecają okulary,rękawice a przecież nie opryskuję rąk itp.itp.Moim zdaniem lepiej jest dmuchać na zimne jak mówi przysłowie.Ja od 2013r.nie użyłem żadnej chemii poza środkami kolegi Miecia tak na pomidorach,ogórkach jak i papryce. :bravo: :bravo: :bye: :bye: :coffe: :coffe:
W takim przypadku jak Twój (bez chemii :thanks: ), ja bym się o tą bazylię nie obawiała.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 16:54 #692190

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Edek86 osobiście nie miałam Budienovki ale widziałam jak rosł u koleżanki, krzak ok 120cm, bardzo plenny, owoce smaczne. Mam w go tegorocznych planach. Skoro już rośnie to go zostaw.
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, edek86, Betula, bietkae, Pestka, Azbi, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Lut 2020 19:38 #692220

  • Rzepka
  • Rzepka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 494
  • Otrzymane dziękuję: 1560
Ja uprawiałam Budionovkę, krzak generatywny, owoce średnie i duże, mięsiste,smak łagodny z nutą kwasku, smaczne.
Wysiałam go jako wcześnie owocującego, ale nie był zbyt wczesny, owocował w środku sezonu.

Pozdrawiam Irena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): edek86, Betula, bietkae, Pestka, Azbi, Jaedda, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 21 Lut 2020 20:49 #694355

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
Babcia Ala wrote:
Bazylia podobno lubi się z pomidorami (nie tylko w potrawach), to może bazylię spróbuj zasiać z brzegu od bardziej słonecznej strony.
Nie tylko przy pomidorkach, przy ogórkach również... :drink1:
Ja tak robię od lat, i nie mogę przerobić swoich ogórków... :dance:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, bietkae, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 21 Lut 2020 20:55 #694361

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4655
  • Otrzymane dziękuję: 16962
Pod warunkiem, że nie stosujesz tzw ŚORów. Każdy oprysk bazylia chłonie jak gąbka.
Dlatego, że nie wiem czy nie będę używać ciężkiej chemii, nie sadzę bazylii w pomidorach.
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 27 Lut 2020 14:39 #695513

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
W tym roku nie bardzo będę miał czas żeby chodzić przy pomidorach (nowy członek rodziny się pojawił i nim się trzeba zająć :-) ), więc chcę wysiać kilka krzaków, a resztę kupić już gotowych sadzonek na targu. Przez dwa lata bawiłem się w perlit i wiem że jest tam sporo przeliczeń, ustaleń jaka woda w jakich proporcjach itp itd. Dodatkowo nie za bardzo mi się udały te pomidory. Były cienkie, wybiegnięte itp. Możecie mi doradzić w jakim podłożu najlepiej posiać pomidory i czym później podlewać, żeby było łatwo, szybko i bezproblemowo? Przez to, że bawiłem się w perlit, to mam tysiąc różnych naowozów :) więc z tym nie będzie problemu.
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Terri, rychu44, rozalia, Miragoral, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 27 Lut 2020 20:37 #695570

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Rozpocząłem przesadzanie moich Czekistów . Podejrzewam, że jeszcze w marcu pójdą sadzonki do ukorzenienia.


czekistypoprzesadzeniu.jpg
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 28 Lut 2020 08:18 #695612

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
tgrzebien wrote:
Możecie mi doradzić w jakim podłożu najlepiej posiać pomidory i czym później podlewać, żeby było łatwo, szybko i bezproblemowo? Przez to, że bawiłem się w perlit, to mam tysiąc różnych naowozów :) więc z tym nie będzie problemu.

Skoro masz dużo nawozów, to może najprościej w torfie odkwaszonym. Pomysł uprawy w perlicie wziął się stąd, że jakieś 3 lata temu dużo podłoży od różnych producentów było fatalnej jakości. Prawdopodobnie przez złe przechowywanie na mrozie zimą. Dużo forumowiczów potraciło swoje rozsady. Trudno więc polecać konkretnego producenta.
Ja drugi rok używam TS1 Klasmanna. Ale to jest duże opakowanie dla ogrodników - 200l. Nie warto go kupować dla paru pomidorów.
Wybiegnięcie rozsady pomidorów nie musiało być spowodowane złym nawożeniem. Bardziej prawdopodobne są tu warunki w jakich trzymałeś rozsadę. Mało światła i zbyt wysoka temperatura. Ja i moja mama wysiewamy pomidory w podobnym terminie. Obie trzymamy je na południowych parapetach. U mnie w domu jest 20°C, u mamy 25-28°C. Jej rozsada jest prawie 2 razy wyższa od mojej.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, halgla, bietkae, pszczolka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.877 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum