TEMAT: UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 11 Sty 2020 21:30 #686807

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7810
Adrian89, newrom, pomodoro...

oraz inni którzy zainteresowali się moim pytaniem o wapnowanie, dziękuję za wszystkie podpowiedzi i proszę nie piszcie uszczypliwości do siebie nawzajem, zdaję sobie sprawę że gdzieś na forum są tego typu wątki czasami poruszane i niektóre z waszych odpowiedzi są trochę kontynuacją tychże, ja na forum jestem bardzo krótko i nie mam tak wielu wiadomości jak wy, a znaleźć wszystkie potrzebne informacje w tak wielu wątkach jest mi trudno, myślę jednak że wiem już dostatecznie wiele i wiem co i jak mam teraz robić, można by rzec, że w waszych odpowiedziach jest wszystko"za" i wszystko "przeciw" ja decyzję o badaniu gleby podjąłem, a każdy inny mający podobny do mojego dylemat po przeczytaniu dwu stron wątku podejmie sam decyzję bo przecież to jego ogródek i jego plony. Myślę że dalsze ciągnięcie wątku mojego wapnowania można zakończyć.

jeszcze raz dziękuję Wszystkim za sugestie, Pozdrawiam, Adam
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, bietkae, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 12 Sty 2020 17:58 #686899

  • VIRUS
  • VIRUS's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 168
  • Otrzymane dziękuję: 108
czy możecie polecić późne odmiany pomidorów do gruntu ?
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2020 18:07 przez VIRUS.
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 21 Sty 2020 21:40 #688457

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1993
  • Otrzymane dziękuję: 11363
Znalazłam wg mnie ciekawe rozwiązanie dla odmian ze słabymi korzeniami. Eksperyment zrobię na pysznym zdechlaku :think: Teton De Venus.
Liczę na wzmocnienie krzaka bez szczepienia tylko nie zrozumiałam czym posmarować po ścięciu
Pozdrawiam Ela
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2020 21:42 przez bietkae. Powód: dodano tekst
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tacca, Krecik stary, bela, zielonajagoda, Adasiowa, Armasza, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 22 Sty 2020 17:21 #688625

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
VIUS254 wrote:
czy możecie polecić późne odmiany pomidorów do gruntu ?
Witam,

odmiany Zakopane i Nepal sieję ok 15.05, rozsadę sadzę koniec 06 początek 07 jako poplon po innych zebranych warzywach - np sałata, groszek. Te pomidory są dobre również do dłuższego przechowywania, zebrane zielone hurtem przed jesiennymi przymrozkami. Spokojnie dojrzewają w skrzynce.
Ryszard
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Armasza, bietkae, Ada, aga, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Sty 2020 01:24 #689113

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5674
  • Otrzymane dziękuję: 26863
bietkae wrote:
Liczę na wzmocnienie krzaka bez szczepienia tylko nie zrozumiałam czym posmarować po ścięciu
Nadtlenek wodoru=woda utleniona. Jeśli umiesz czytać po rosyjsku, włącz sobie napisy, działają w tym filmie (prawy dolny róg, pierwsza ikona z lewej)
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, whitedame, bietkae, ewakatarzyna, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Sty 2020 11:06 #689146

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Robię wstępną listę pomidorów. Ze straganika dostałam między innymi pomidory fatima i tulipan.

Nie mogę się zdecydować czy dać je do szklarni, czy do gruntu. Może wypowie się ktoś, kto uprawiał te odmiany.

Z góry dziękuję :flower2:
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Sty 2020 11:08 #689147

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1993
  • Otrzymane dziękuję: 11363
Alicjo dziękuję. Umiem czytać cyrylicę a jak czegoś nie wiem to tłumacz :happy:
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Sty 2020 11:34 #689150

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1993
  • Otrzymane dziękuję: 11363
Agnieszko Tulipana uprawiałam w 2018r. pod folią. To wysoki ale wąski krzak.
Tulipan-2.jpg
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Terri, bela, Adasiowa, Betula, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Sty 2020 11:39 #689151

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1993
  • Otrzymane dziękuję: 11363
Fatima to pomidor niski, wczesny więc raczej do gruntu tomatland.ru/catalog/2096
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Sty 2020 11:58 #689154

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Elu

serdeczne dzięki, od razu włożę do odpowiednich torebek.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Sty 2020 12:17 #689159

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
bietkae wrote:
Fatima to pomidor niski, wczesny więc raczej do gruntu

Miałem dwa lata temu Fatimę z nasion naszego Straganiku i był to wysoki pomidor. Owoce identyczne z tymi na zdjęciu

mojepomidory.pl/pomidory/683-pomidor-fatima.html

Zrezygnowałem z uprawy, ponieważ odmiana wrażliwa na werticiliozę, a identyczne owoce ma Cuor di Bue.
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2020 12:28 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Sty 2020 13:04 #689165

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1993
  • Otrzymane dziękuję: 11363
pomodoro przejrzałam wschodnie strony i Fatima wszędzie jest niska. Może Oazowa Fatima nie jest właściwa :think: bo to nie jest aż taki ewenement, że opis nasion to jedno a wyrasta coś zupełnie innego.
Ja też w grudniu poprosiłam o tę odmianę z myślą o wysadzeniu w grunt ale skoro to wysoki pomidor to przemyślę jeszcze czy w ogóle wysiewać bo do gruntu mam sprawdzone już odmiany samokończące lub niskie.
Wysokie będą pod folią i już mam aż nadto odmian do wysiania ( w tym po ubiegłorocznej przerwie będzie m.innymi Tulipan ).
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kaskawel, ewakatarzyna, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Sty 2020 13:30 #689169

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Jeśli dobrze pamiętam, nasiona były oryginalne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Sty 2020 13:35 #689170

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
Mietek ma rację Elżuniu :)

Nasiona Fatimy, które miałam przyjemność rozprowadzać wśród ludków, dostałam kilka lat temu ( niech darczyńca mi wybaczy, ale nie pamiętam, od kogo je otrzymałam ) i będąc ciekawa. co to za odmiana, zaczęłam poszukiwania informacji. Rzeczywiście, Fatima z upraw zza wschodniej granicy ( bodajże z Ukrainy ) jest pomidorem niskim.
Ta, o której piszę jest odmianą wysoką i wiotkołodygową, wymagającą podpór i podwiązywania gron ze względu na duże i ciężkie owoce ( 5-6 w gronie ). O ile u Mietka była wrażliwa na werti, to u mnie chętnie łapała szarą pleśń, ale akurat ta choroba jest u mnie "normą" i lekko ucierpiała z niedoboru potasu.
"Moja" Fatima okazała się być odmianą wyhodowaną tutaj, w Polsce, przez krajowych ogrodników w ramach jakiegoś programu hodowlanego ( nawet miałam kiedyś link do ich strony ). Zostało mi jedno nasiono, które postaram się obudzić ( ma około 6 lat ), bo moim skromnym zdaniem jest warta polecenia i uprawy - bardzo smaczny, słodki, umiarkowanie soczysty - świetny na soki i przeciery.


Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2020 13:40 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Sty 2020 13:55 #689173

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1993
  • Otrzymane dziękuję: 11363
No i wyjaśniło się: wschodnia Fatima jest pomidorem niskim o owocach sercowatych a Polska to pomidor wysoki, owoce okrągłe. Muszę sprawdzić czy na dilerce jest Darczyńca i opis odmiany. :)
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Sty 2020 14:08 #689177

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Moja Fatima wysiewana z oryginalnych , ukraińskich nasion jest pomidorem niskim. Jeśli ktoś będzie miał nasiona z moim nikiem, to będzie ona właśnie taka. Uprawiałem pod folią.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Szczypiorek, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Sty 2020 15:00 #689187

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1993
  • Otrzymane dziękuję: 11363
Kaskawel sprawdziłam, mam Twoje nasionka Fatimy :drink1: Dziękuję, że się odezwałeś :)
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaskawel, Szczypiorek

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 26 Sty 2020 15:15 #689195

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Ja mam nasiona Fatimy od lucysi

Lucysiu jak możesz i jeśli pamiętasz oczywiście napisz, która to wersja Fatimy wysoka czy niska.

Z góry dziękuję
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.703 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum