TEMAT: UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Sty 2020 20:23 #686461

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7806
proszę podpowiedzcie mi w temacie poprawy jakości gleby w ogrodzie
sytuacja przedstawia się tak:
jesienią postanowiłem użyźnić ziemię mączką skalną(bazaltową) ponieważ nigdzie w okolicy nie mogłem jej dostać od znajomego kamieniarza wziąłem pył po cięciu kamienia niby ma gorszy skład ale daje radę, potem gdzieś doczytałem że w takim kamieniu nie ma potrzebnej ilości wapnia i zakwasza lekko glebę, z uwagi na to że ostatnie wapnowanie w moim ogrodzie pewnie było ze 20 lat temu albo i dalej kupiłem dolomit tylko trochę po fakcie ale w ostateczności można go sypać na śnieg byle nie za późna a tu zonk.. u mnie śniegu w tym roku nie było jeszcze i chyba prędko nie będzie. czy wysypać na mokrą ziemię czy już w tym roku sobie odpuścić żeby nie pogorszyć i zrobić to jesienią? Gdzieś na forum mignęła mi informacja że pomidory mają nijaki smak jak mają zbyt mało wapnia

Adam
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 08 Sty 2020 20:25 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 08 Sty 2020 23:37 #686504

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 923
  • Otrzymane dziękuję: 2285
Siatek cieniujących jest ogromny wybór zarówno pod względem długości i szerokości jak i % zacienienia. W minionym sezonie miałam 60%, dobrze się sprawdziła na zagonie pomidorowym i paprykowym.
Ostatnio zmieniany: 08 Sty 2020 23:39 przez badzia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Ada, anaka, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 08:06 #686510

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Adam jak nie masz analizy gleby to nikt Ci nie pomoże. Sypać w ciemno to już nie te czasy. Ja też niczym nie sypałem a ph miałem powyżej 7 bo taka podbudowa skalna występuje u mnie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Betula, anaka, ewakatarzyna, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 08:35 #686512

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Kup wapno w postaci kredy (to ważne! Ma się szybko rozpuścić w wodzie). Do tego dolomit który zadziała za kilka miesięcy do kilku lat, ale wprowadzi również magnez. Jeśli nie znajdziesz kredy w swojej okolicy (ja kupuję w ekowap) to możesz rozsypać wapno budowlane (tlenkowe) i zmieszać je z ziemią (jeśli nie masz ziemi lekkiej).
O ile kredy można sypnąć sporo, to z wapnem tlenkowym trzeba uważać i nie dawać na raz za dużo.
Śnieg nie jest konieczny, potrzebna jest wilgoć. Im więcej wapna, tym więcej wilgoci potrzeba.

Edit: Wcześniej pobierz próbki gleby i wyślij do badań, zapisz sobie ile rozsypałeś wapna i na jesień uzupełnisz.
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2020 08:36 przez newrom.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 08:39 #686513

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Adam czy sprawdziłeś pH gleby?
Sprawdź płynem Heliga.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2020 08:45 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Ada, anaka, ewakatarzyna, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 08:43 #686514

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 950
  • Otrzymane dziękuję: 4443
Miało być mniej pomidorów w tym sezonie , ale po otrzymaniu koperty z nasionami :thanks: i policzeniu odmian
wyszło 68 razem z tymi które posiadam :jeez: siedzę i myślę , siedzę i myślę , .... .... .... :coffe: :drink1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, bela, Adasiowa, Betula, Przylepa, Ada, anaka, ewakatarzyna, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 08:45 #686515

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
newrom wrote:
Kup wapno w postaci kredy (to ważne! Ma się szybko rozpuścić w wodzie).

Kreda, to węglan wapnia. Rozpuszczalność jego w wodzie , to :
9. Właściwości fizyczne i chemiczne
9.1 Informacje na temat podstawowych właściwości fizycznych i chemicznych
Wygląd:
Stan fizyczny: Ciało stałe
Kolor: kremowo-szary
Zapach: bezzapachowy
pH: ~9 [Stęż. (%w/w): 10%]
Temperatura topnienia/krzepnięcia: > 4500C
Temperatura wrzenia: nie dotyczy
Temperatura zapłonu: nie dotyczy
Szybkość parowania: nie dotyczy
Palność: niepalny
Granice wybuchowości: niewybuchowy
Prężność par: nie dotyczy
Gęstość względna: 2,711 g/cm3 w 200C
Rozpuszczalność w wodzie: 16,6 mg/dm3 w 200C


www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&s...DZONgN6-8c3i9Ham7ULP
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Adasiowa, ewakatarzyna, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 09:25 #686522

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
leszek0921 wrote:
Miało być mniej pomidorów w tym sezonie , ale po otrzymaniu koperty z nasionami :thanks: i policzeniu odmian
wyszło 68 razem z tymi które posiadam :jeez: siedzę i myślę , siedzę i myślę , .... .... .... :coffe: :drink1:
a ja będę miał tylko dwa bo nie ma co z tymi owocami robić
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 10:08 #686528

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Pomodoro, właściwość fizyczna dotyczy zrobienia roztworu. Mnie chodziło o rozpuszczenie do postaci zawiesiny, by drobiny rozeszły się po glebie i zareagowały kwasami. Fakt, to było nieprecyzyjne.
Tak pisze producent od którego biorę
"Produkt zawiera węglany wapnia, które zagęszczono bez substancji pomocniczych do ziaren wielkości 2-6 mm. To oczyszczona, pozbawiona wilgoci substancja do wapnowania, w której materiałem podstawowym jest drobno zmielony (min. 60% 0-0,063 mm) węglan wapnia. Cechuje się ogromną powierzchnią reaktywną, która zaczyna działać natychmiast po zastosowaniu. W ten sposób stanowi szybkie źródło substancji odżywczych dla roślin i jednocześnie jest neutralizatorem kwasów. Zaleca się stosowanie w górnej 0-10 cm-owej warstwie gleby, niemniej z uwagi na szybkie uwalnianie i bardzo duże rozdrobnienie, substancja jest w stanie przenikać do strefy korzeniowej także z powierzchni gleby. ...
Zawartość: CaO 52 - 55% , liczba zobojętniania 53 , wilgotność max. 0,2% , reaktywność 100%.Nawóz WE-Środek Wapnujacy "

I to się zgadza z moimi obserwacjami.

Wapno magnezowe które siałem kilka lat temu (z tej samej firmy), było widoczne w postaci bryłek jeszcze rok po wapnowaniu. Po tej kredzie i nawet lekkich opadach białego nie widać.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, whitedame, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 15:35 #686559

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Ale co Ty mu polecasz sypać jak on nie wie jakie ma nawet ph :hammer:. Było tu o tym wspominane na forum dziesiątki razy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Przylepa, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 15:39 #686560

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7806
Czyli teraz zmierzenie ph, jak potrzeba to kreda jeszcze przed wiosną można, ewentualnie na jesieni poprawka dolomitem. Czy dobrze zrozumiałem ?
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 15:43 #686561

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4655
  • Otrzymane dziękuję: 16965
Najlepiej byłoby zrobić analizę gleby. Wtedy byś wiedział co masz a czego nie.
Czym sypać i co uzupełniać.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, pomodoro, mymysteryy, Betula, Przylepa, ewakatarzyna, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 17:38 #686566

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30056
Adriаn wrote:
leszek0921 wrote:
Miało być mniej pomidorów w tym sezonie , ale po otrzymaniu koperty z nasionami :thanks: i policzeniu odmian
wyszło 68 razem z tymi które posiadam :jeez: siedzę i myślę , siedzę i myślę , .... .... .... :coffe: :drink1:
a ja będę miał tylko dwa bo nie ma co z tymi owocami robić

Adrian dziwię się ,że nie wiesz co zrobić z pomidorami i posadzisz tylko dwa.Ja uprawiałam w ubiegłym roku około 100 i nie uważam ,że to bardzo dużo.Soki pijemy z mężem 3 razy w tygodniu,po szklaneczce.Sporo różnego rodzaju mix-ow w słoikach/bakłażan,papryka,cukinia,pomidor,zioła itd.Wykorzystywane do wszystkiego-omlet,mięso,zapiekanka i sporo innych.Chciała bym,żeby wystarczyło mi moich skarbów pomidorowych do wiosny.Może te zdjęcia zachęcą Cię do większej uprawy.


20200109_155656.jpg


20200109_155509.jpg


20200109_155520.jpg


20200109_155554.jpg


20200109_155606.jpg
Maria
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 19:38 #686577

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7806
whitedame wrote:
Najlepiej byłoby zrobić analizę gleby. Wtedy byś wiedział co masz a czego nie.
Czym sypać i co uzupełniać.

i chyba to będzie najlepsza droga, przy analizie tematu okazuje się że to co wydawało mi się oczywistą oczywistością " bo przecież tak się robi" i "producent na opakowaniu podaje" nie jet takie oczywiste, dziękuję za wszystkie sugestie i podpowiedzi

Adam
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Armasza, whitedame, pszczelarz5, bietkae

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 20:57 #686599

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Adrian89 wrote:
Ale co Ty mu polecasz sypać jak on nie wie jakie ma nawet ph :hammer:. Było tu o tym wspominane na forum dziesiątki razy.

Skoro było wapnowanie "20 lat temu", to raczej nie ma gleby zasadowej. Można dać choć wartości minimum dla danej gleby, a akurat jest szczyt sezonu badania gleby. Jak teraz wyśle próbki, to ma dużą szansę że wyniki odbierze wiosną. A sypanie wapna wiosną jest słabe ze względu na przesuszanie gleby.
BTW odczyt PH płynem Helliga pokazał u mnie wartość PH różną o ok 1,5 od wyniku z SChr.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 21:11 #686603

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Na wyniki badania gleby czekamy zazwyczaj około 3-8 dni, a najlepiej wysyłać próbki lekko podeschnięte i koniecznie z odmarzniętej gleby. Robię tak od trzech lat, co roku i nigdy nie żałowałam. W Poznaniu czekam średnio tydzień, a wyniki otrzymuję emailem i listem poleconym.
Dla świadomych amatorów ogrodnictwa to bardzo wygodna metoda - należy tylko zaznaczyć opcję ogrodową, a nie polową.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 09 Sty 2020 21:13 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bela, Armasza, pszczelarz5, Betula, bietkae, ewakatarzyna, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 21:19 #686606

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50950
Jak można kogoś namawiać na wapnowanie gleby na przysłowiową " pałę "?. Konsekwencje dla uprawy mogą być daleko idące , od unieruchomienia fosforu do blokady większości mikroelementów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Betula, bietkae, jurek49, JaNina, Zygowa, ewakatarzyna, zwykły chłop

UPRAWA POMIDORÓW W ODKRYTYM GRUNCIE I POD OSŁONAMI 2020 09 Sty 2020 22:05 #686616

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Adasiowa,koledzy z forum winogronowego czekają teraz tygodniami. Wiosną z zaleceniami w Krakowie czekałem coś około miesiąca. Bez zaleceń tydzień czy dwa.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.590 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum