TEMAT: Doświetlanie roślin. Źródła światła.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 22 Lut 2021 20:03 #749705

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 918
Jaka jest różnica między 865 a 965 wyczytałem że w jakości odwzorowania barw dla oka ludzkiego i że 865 to trójpasmowa a 965 to pięcio pasmowa jak to wpływa na rośliny. Myślę że kupię 865 bo 965 są drogie a jak będzie doświetlenie to tak jak piszesz będzie lepiej jak bez niego a wtedy się przekonam czy jest różnica.Do tej pory było bez to teraz będzie lepiej.
Staszek
Ostatnio zmieniany: 22 Lut 2021 20:40 przez papryczka.


Zielone okna z estimeble.pl

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 23 Lut 2021 16:53 #749831

  • Precess
  • Precess's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 249
KaLo wrote:
Dodatek bliskiej podczerwieni pow. 750 nm) powoduje lepszy rozwój korzeni i to z niego wynika zwiększenie masy zielonej.
Pewnie ma to związek z nagrzewaniem podłoża przez podczerwień. Ja bym jednak żarówki tradycyjnej nie dokładał. Poniżej wyjaśniam dlaczego.

Wg dr Bugbee zieleń i daleka czerwień (ale nie podczerwień) przy ograniczeniu pozostałych składowych widma informują roślinę, że znajduje się w dolnym piętrze, czyli pod innymi roślinami. Zatem poprzez proporcję nadmiar czerwieni 700+ powoduje taki sam efekt. Przy czym kluczowa jest tu daleka czerwień powyżej 700nm, zieleń nie jest przy tym zjawisku tak bardzo istotna. Są dwie strategie wyjścia z tego niekorzystnego położenia:
  • Unikanie cienia, czyli wzrost wzwyż, aby "przebić się" przez rośliny powyżej; w takim przypadku wydłuża się łodyga kosztem przyrostu liści.
  • Tolerowanie cienia, czyli rozrost powierzchni liści, aby zwiększyć ilość absorbowanego światła

Ten pierwszy przypadek jest niekorzystny dla jakości rozsady wielu gatunków i nie wystarczy oberwanie kilku liści - trzeba by było ją raczej ogłowić. Pomidory i ogórki unikają cienia, więc pobudzone daleką czerwienią wyciągają się, mają długie łodygi i zwiększone odległości międzywęzłowe. Kwiaty wyrastają wysoko nad ziemią. A nam zależy na sadzonkach krępych, z wieloma węzłami liściowymi i pędami kwiatowymi możliwie nisko.

Przy produkcji "dorosłych roślin" sałaty, kapustowatych itp. owszem, większe liście są pożądane. Ale dla amatorskiego oświetlania sadzonek "suma plusów dodatnich i plusów ujemnych" przemawia za niedokładaniem żarówki tradycyjnej.

Na własne potrzeby zdecydowałem dodać do panelu LED parę świetlówek 865, bo takie akurat mam pod ręką. W poprzednich latach, gdy stosowałem tylko panel LED, rozsada wyciągała się, a ja nie rozumiałem dlaczego. Dzięki KaLo dotarłem do wiedzy, która wreszcie rzuciła światło na problem. ;)

Ale o swojej "sadzonkarni" opowiem innym razem.
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2021 17:20 przez Precess.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 23 Lut 2021 21:57 #749900

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Niech każdy zrobi jak uważa i potem opisze efekty w wątku a najlepiej niech zrobi kontrolną uprawę z identycznym oświetleniem i z dodatkową żaróweczką tradycyjną, załączaną na godzinę rano i na godzinę wieczorem.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, papryczka

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 25 Lut 2021 19:12 #750167

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 918
Dziś przyszły oprawy + świetlówki 865 nówki jak by ktoś potrzebował to polecam

allegro.pl/oferta/oprawa-rastrowa-swietl...x18w-18w-10411442890

001-2.jpg


002-2.jpg


003-3.jpg


Oczywiście świetlówki za dopłatą po 2,5
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Babcia Ala, Bobka

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 25 Lut 2021 20:10 #750179

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Bardzo dobry strzał. :bravo: Nie dość, że tanio to jeszcze stateczniki tradycyjne, magnetyczne więc nie za bardzo ma się co popsuć. Rury łączone są szeregowo więc jeżeli padnie jedna to nie świecą 2. Dobrze mieć jedną w zapasie, zapłonnik na wszelki wypadek też ale uwaga, musi być do pracy szeregowej 4-22W. Te 4-60W i 4-80W nie nadają się.
Pod świetlówkami możesz nakleić folię aluminiową to zyskasz jeszcze kilka % światła.
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2021 20:16 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Babcia Ala

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 25 Lut 2021 20:26 #750182

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26895
Janusz, biały kolor też dobrze odbija.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 25 Lut 2021 21:01 #750188

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1768
  • Otrzymane dziękuję: 12248
Zamówiłem na ali naświetlacze ledowe 50W z obudową - światło białe 6500K - niecałe 14 PLN za sztukę
pl.aliexpress.com/item/4001176277701.htm....2cb23c000U8e02&mp=1


nawietlacz.jpg
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 25 Lut 2021 23:24 #750202

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Wentylator w środku mają?
Babcia Ala wrote:
Janusz, biały kolor też dobrze odbija.
Też prawda.
del wrote:
Dzisiaj na testy wziąłem
pl.aliexpress.com/item/1005001361042437....1.0.0.aa575c0fPyS9Jw
tylko kabel z wtyczką przylutować.
No i jak się spisują? Dziwi mnie tylko podana moc bo są złożone z SMD 2835– dioda o mocy pobierania 0,2 W i generowanym strumieniu światła 20-26 lumenów, czyli taki jeden pakiecik to max 10W, w sumie 20 a nie 50 jak podają.
Te zamówione na Ali pewnie też mają połowę mniej mocy bo na dziś, najsilniejsze diody SMD to półwatowe 5630 i na takich najpewniej są zrobione te naświetlacze.
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2021 23:49 przez KaLo.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 26 Lut 2021 07:38 #750211

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1768
  • Otrzymane dziękuję: 12248
KaLo wrote:
Wentylator w środku mają?
del wrote:
Dzisiaj na testy wziąłem
pl.aliexpress.com/item/1005001361042437....1.0.0.aa575c0fPyS9Jw
tylko kabel z wtyczką przylutować.
No i jak się spisują? Dziwi mnie tylko podana moc bo są złożone z SMD 2835– dioda o mocy pobierania 0,2 W i generowanym strumieniu światła 20-26 lumenów, czyli taki jeden pakiecik to max 10W, w sumie 20 a nie 50 jak podają.
Te zamówione na Ali pewnie też mają połowę mniej mocy bo na dziś, najsilniejsze diody SMD to półwatowe 5630 i na takich najpewniej są zrobione te naświetlacze.
Te full spectrum tylko podłączyłem na chwilę, zobaczyć jak świecą - i dają nieźle. Powinno wystarczyć to na doświetlenie jednej wielodoniczki.
Co do mocy 2835 to są też 1W - oczywiście nie upieram się, że skośnoocy bracia takie zamontowali. Choć oznaczenie na płytce zawiera "9V", co sugerowałoby diodę pracującą z takim napięciem i mocą 1W.
www.bridgelux.com/products/smd-products

Te białe 6500K to dopiero płyną - ale są fajnie obudowane i mają uchwyt, więc łatwiej je będzie zamontować.
Wentyla żadnego nie mają. Dam znać jak grzeją się te full spectrum bez żadnego dodatkowego chłodzenia - płytka na której są zamontowane ma gabaryty 165 x 62, więc szału nie ma (wiem, że przyjmuje się ok. 35cm2/W potrzebnych do rozproszenia ciepła przy diodach powerled, co w tym przypadku starczyłoby na 3 takie diody :)
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 26 Lut 2021 08:49 #750221

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
del wrote:
Co do mocy 2835 to są też 1W - oczywiście nie upieram się, że skośnoocy bracia takie zamontowali. Choć oznaczenie na płytce zawiera "9V", co sugerowałoby diodę pracującą z takim napięciem i mocą 1W.
www.bridgelux.com/products/smd-products
Jeżeli tak jest to w jednym chipie są 3 diody łączone szeregowo i każda z nich oddaje 1/3 mocy czyli 300mW. Najciekawsze jest to jak odprowadzili tyle ciepła z tak małej struktury. Dla pojedynczej 2835 to 0,5 W i to w wykonaniu CREE.

Mam naświetlacze 50 W (?), gdzie na płytce 100x50 jest 82 szt 5730 o mocy 0,5 W każda, radiator 140x100x20 a i tak co jakiś czas wymieniam pojedyncze sztuki bo nie wytrzymują termicznie jeżeli naświetlacz nie jest w pozycji pionowej. Do pracy w poziomie muszę dawać dodatkowy nawiew.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 01 Mar 2021 19:08 #750712

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Wpływ szkodliwy światła elektrycznego na rośliny.

W Pałacu Zimowym w Petersburgu, gdzie oświetlenie elektryczne w dnie galowe przedstawia wspaniały widok, zauważono zły?wpłjw tegoż światła na rośliny. Dostarczane z ogrodów cesarskich?kwiaty nietylko cieplarniowe, ale i oranżeryjne, traciły liście i trzeba?było następnie kilku lat, zanim doszły do stanu w jakim przedtem były.?Okazy 4 do 7-metrowe: kamelii, akacyi, kaliny, Yillarezia, Wellingto-?nia gigantea, Bambusa, Aletris, Rhododendron, Eugenia, Laurus Rein-?wardti, L. nobilis; palmy—ozdoba prawdziwa ogrodów taurydzkich,?ucierpiały tak dalece, że przedstawiały się fatalnie. Zamia i Cycas?revoluta wyglądały gorzej jeszcze od palm, bo liście z nich opadły zu‐pełnie.?Dśherain i Moisson robili doświadczenia przed kilku laty i do‐wiedli, że światło elektryczne z przyczyny swych fioletowych promieni?działa szkodliwie na rośliny, sprowadzając zastój w ich wzroście. Je‐dna noc przy silnem świetle elektrycznem robi tyle zniszczenia, że?trzeba lat paru, dla wynagrodzenia szkody przez nią zrobionej >).?{M. D. G. Zeitung). B.

Za dlibra.umcs.lublin.pl/dlibra/docmetadata...7EB89DD67E0456AEB-16
Za tę wiadomość podziękował(a): del

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Mar 2021 08:41 #750900

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1768
  • Otrzymane dziękuję: 12248
KaLo wrote:
del wrote:
Co do mocy 2835 to są też 1W - oczywiście nie upieram się, że skośnoocy bracia takie zamontowali. Choć oznaczenie na płytce zawiera "9V", co sugerowałoby diodę pracującą z takim napięciem i mocą 1W.
www.bridgelux.com/products/smd-products
Jeżeli tak jest to w jednym chipie są 3 diody łączone szeregowo i każda z nich oddaje 1/3 mocy czyli 300mW. Najciekawsze jest to jak odprowadzili tyle ciepła z tak małej struktury. Dla pojedynczej 2835 to 0,5 W i to w wykonaniu CREE.

Mam naświetlacze 50 W (?), gdzie na płytce 100x50 jest 82 szt 5730 o mocy 0,5 W każda, radiator 140x100x20 a i tak co jakiś czas wymieniam pojedyncze sztuki bo nie wytrzymują termicznie jeżeli naświetlacz nie jest w pozycji pionowej. Do pracy w poziomie muszę dawać dodatkowy nawiew.
Podłączyłem ten moduł full spectrum "50W" pod miernik i ciągnie całe 27W - czy diody 0,5W :)
Także naświetlacz 50W 6500K pobiera, aż 23W energii :)
Zrobiłem mały eksperyment i zawiesiłem obok białego naświetlacza ten full spectrum - rozsada selera obróciła się do full spectrum.
pozdrawiam,
Tomek

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Mar 2021 09:48 #750911

  • Precess
  • Precess's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 249
Czy pisząc "full spectrum" masz na myśli te fioletowo-świecące? A jeśli tak, to czy ledy świecą fioletem, czy też kolorami składowymi?

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Mar 2021 10:30 #750917

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1768
  • Otrzymane dziękuję: 12248
tak, fioletowo-świecące. Świecą na fioletowo, nie widać składowych.
pozdrawiam,
Tomek

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Mar 2021 12:05 #750932

  • Precess
  • Precess's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 249
Czyli to jakiś luminofor, coś jak w świetlówkach typu flora. Sprawność pewnie podobna.

Korci mnie ostatnio poeksperymentowanie z lampkami typu RGB, gdy wszystkie diody są tak samo wysterowane.

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Mar 2021 13:47 #750948

  • Madax
  • Madax's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 45
Witam

Ja doświetlam swoje sadzonki całą noc( a właściwie samą ziemie bo jeszcze nic nie wzeszło) lampami z fioletowym światłem kupionymi na allegro . Doświetlałam tak cytrusy i bardzo dobrze im to zrobiło.
Ciężko mi stwierdzić czy sadzonki będą się lepiej rozwijać. Jak wykiełkują to zobaczę. :)

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Mar 2021 20:15 #750972

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Większość roślin którymi się interesował nie lubi całodobowego światła. Potrzebują też okresu spoczynku (czy raczej braku światła). Przy akwariowych wyszło mi że całodobowe świecenie najlepiej robiło glonom, rośliny wyższe miewały kłopoty.
Za tę wiadomość podziękował(a): del

Doświetlanie roślin. Źródła światła. 03 Mar 2021 20:45 #750980

  • Precess
  • Precess's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 249
del wrote:
Podłączyłem ten moduł full spectrum "50W" pod miernik i ciągnie całe 27W - czy diody 0,5W :)
Także naświetlacz 50W 6500K pobiera, aż 23W energii :)

Doczytałem na stronie sprzedawcy, że 50W to ma mieć zestaw 2 takich modułów. Jeśli ich tyle właśnie otrzymałeś, to sprzedawca za bardzo nie naściemniał.

Nb. kiedyś zakupiłem "naświetlacze" do warsztatu i tam diody 2835 pracowały na 9.3V z mocą prawie 1.2W - było ich 84 szt. Zmierzyłem, że było ok. 100W pobierane. Żebra radiatora się oczywiście grzały, choć nie parzyły. Były tam podobne "drajwery" jak na tych kupionych przez Ciebie, które niestety są wrażliwe na poziom napięcia. U mnie na wsi potrafi mocno spadać, co powodowało efekt stroboskopowy. Wymieniłem na stałoprądowe zasilanie, przy okazji ująłem kilka watów, co ochłodziło obudowę i oczywiście wyeliminowało wrażliwość na jakość sieci.
Za tę wiadomość podziękował(a): del


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.272 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum