TEMAT: CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 13 Cze 2021 18:56 #765709

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1345
  • Otrzymane dziękuję: 1930
Pędy kwiatowe czosnku są doskonałym dodatkiem do kanapek po ukiszeniu, świetnie się nadają jako zakąska pod kieliszeczek ;)
W Rosji normalnie sprzedają je na targu, pycha.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, zwykły chłop


Zielone okna z estimeble.pl

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 13 Cze 2021 19:26 #765716

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 1042
brodus wrote:
A u mnie czosnek choruje. Część jest dziwnie poskręcana i przestała rosnąć. Robić coś z nim czy spisać na straty?

IMG_20210612_190400.jpg
W tej chwili za pózno na opryski gąsienice śmietki przepoczwarczają się w brązowych kokonach jak wyrwiesz czosnek to zobaczysz brązowe kokony tak jak pisze Ania trzeba było pryskać dwa tygodnie temu lub wcześniej.
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): zwykły chłop

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 13 Cze 2021 20:15 #765727

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 1042
Mój czosnek zdjęcie zrobione dzisiaj, pożółkłe końcówki miał od zawsze może to efekt póżnego zasilenia na razie nie choruje zobaczymy co będzie dalej . W wiosennym nie zaprawianym kilka roślin chorych wyrzuciłem .Nie pryskałem jeszcze ze względu na brak czasu i pewnie tak zostanie ,może sorbinianem przy okazji, śmietki nie widać i za póżno.
Zaczął wypuszczać kwiatostany- widoczne usunąłem.
002-8.jpg


001-7.jpg


003-8.jpg
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, ewakatarzyna, zwykły chłop

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 13 Cze 2021 20:31 #765730

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1479
  • Otrzymane dziękuję: 7913
:devil1: :devil1: Różni ludzie, różne porady :happy3:
JaNina wrote:
Aniu, możesz dodać np. do zupy (...)
newrom wrote:
(...) po ukiszeniu, świetnie się nadają jako zakąska pod kieliszeczek ;)(...)
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 13 Cze 2021 20:33 przez zwykły chłop.

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 16 Cze 2021 09:56 #766007

  • Evien
  • Evien's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 588
  • Otrzymane dziękuję: 2603
Łukasz

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 16 Cze 2021 12:12 #766038

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2131
  • Otrzymane dziękuję: 7128
Na grupie plantatorów czosnku, by to wyśmiali. ;)

Myśle, że tylko pojedyncze osoby się tak bawią.

Ja osobiście, tylko kasuje pędy.
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Evien, Leszek1

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 18 Cze 2021 09:31 #766278

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2131
  • Otrzymane dziękuję: 7128
Końcówki liści coś szybko w tym roku zżółkły albo mi się wydaje, bo zdjęć nie mam z tamtego roku o podobnej porze.

Dwa czosnki z dwóch skrajnych poletek podebrałem i wyglądają ok. Brakuje mu obecnie z 30l wody na metr kwadratowy. :)


IMG_20210617_213954.jpg




IMG_20210617_214130.jpg
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2021 09:33 przez Bobej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, del, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 18 Cze 2021 09:45 #766281

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15571
  • Otrzymane dziękuję: 51964
Już sobie wyobrażam , jak jakiś rolnik wiąże czosnek- dajmy na to- na hektarze :rotfl1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, del

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 18 Cze 2021 11:33 #766296

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
W tych pędach rosną małe cebulki u nas to się wykorzystywało np do kiszenia ogórków a można też je siać i urosną takie małe czosnki.
Martyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 18 Cze 2021 12:25 #766300

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20242
  • Otrzymane dziękuję: 64632
Martynko, właśnie z takich strzałek pobiera się cebulki powietrzne, które mogą posłużyć do produkcji własnego materiału nasadzeniowego. I właśnie poniższe zdjęcie przedstawia czosnek powstały z cebulki posadzonej jesienią ubiegłego roku - tak wygląda na chwilę obecną:
Adasiowa wrote:




A tak wyglądały cebulki powietrzne:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2021 12:32 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Bobej, JaNina, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 18 Cze 2021 12:46 #766301

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Aniu! Jesteś pewna, że to co masz w dłoniach to cebulki powietrzne? Wydaje mi się, że to uzyskane z cebulek powietrznych po roku uprawy, ponieważ mają korzonki i są bardzo duże.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 18 Cze 2021 13:06 #766302

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20242
  • Otrzymane dziękuję: 64632
Iwonko, brawo za czujność :bravo:
Są to cebulki powietrzne, ukorzenione w sezonie poprzedzającym ich sadzenie - bardzo Ci dziękuję za zwrócenie uwagi ( moja wina: zapomniałam poczynić ów dopisek :oops: )

Jeśli znajdę zdjęcie takich świeżych cebulek, tzn. bez korzonków, to oczywiście je pokażę.

edit: natknęłam się na wspomniane cebulki w poprzedniej odsłonie wątku ( post datowany na 25 czerwca 2020 forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ie?start=1962#717011 )

"Takie były w październiku, tuż przed wysianiem:



A poniżej wykopana parę dni temu:

"
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2021 19:54 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Bobej, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 19 Cze 2021 05:11 #766370

  • bez
  • bez's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4097
  • Otrzymane dziękuję: 4226
Czosnek niedźwiedzi:

bez
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 19 Cze 2021 07:46 #766376

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2131
  • Otrzymane dziękuję: 7128
pomodoro wrote:
Już sobie wyobrażam , jak jakiś rolnik wiąże czosnek- dajmy na to- na hektarze :rotfl1:

Nikt nie wiąże czosnków z plantatorów. :) Co więcej, wiele osób patrzy byle szybciej obrobić pole, wyliczają ile sekund na czosnek musi byc, by optymalnir obrobić poletko, kombinują czym ścinać, jedni sekatorem, inni kijkami z ostrzami od noży do tapet, byle tylko szybko pole obrobić. :D


U mnie coś czosnek z powietrznych klapnął. Wydaje mi się, że rok temu było podobnie i wtedy kończył rosnąć. Może to przez upały ostatnie.

Dziś jeszcze zrobie obchód czosnków by oberwać niedobitki pędów.

Czosnek wiosenny zarósł mi koper, który też wcale wysoki nie jest. Nie wiem jak to jeszcze zrobie ale czosnek musze w weekend podlać. Pytanie czy wyrobie się dziś, czy będzie opalanie jutro.

Później to już czekanie na zbiór i planowanie co będzie po czosnku rosło.
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 19 Cze 2021 07:48 #766377

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8049
  • Otrzymane dziękuję: 53191
U mnie po czosnku zawsze rośnie kapusta pekińska :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 20 Cze 2021 12:33 #766609

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20242
  • Otrzymane dziękuję: 64632
Poletko czosnkowe pozostawia sporo do życzenia ze względu na usychające końcówki liści ( niektóre, najstarsze liście pożółkły całkowicie ); nie pamiętam dokładnie terminu wykopywania główek, ale w ubiegłych latach prawdopodobnie robiłam to na przełomie czerwca i lipca.
Faktem jest, że dopiero dzisiaj został podlany po dość długiej przerwie.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Jan4, rozalia, ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 22 Cze 2021 07:27 #766867

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2131
  • Otrzymane dziękuję: 7128
Twój czosnek to jeszcze ok wygląda. :) Mój już bardzo mocno zżółkł na działce i już powoli myśle o zbiorze. W tamtym roku zbierałem 5lipca. W tym roku zapewne tydzień wcześniej. Załatwiły sprawę upały i susza. Wody nie będe tracić na czosnek, skoro cierpią ogórki, bób i inne.

Już nawet chwastów nie wyrywam, bo i one przez te susze tak sobie wyglądają. ;)

Dziś jak podjade na działke, to mu cykne fotke.

Wczoraj wybrałem czosnki Harnasia z powietrznych, a na dniach będe wybierać Ornaka z powietrznych. Już zwiędły całkowicie. A w skrzynki po nich coś tam wsadzę. ;)


Słoniowy też pożółkł mocno, musze jednego do testu wyrwać.
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

CZOSNEK - uprawa, wymagania, odmiany, warunki przechowywania część II 22 Cze 2021 12:51 #766895

  • Wiktoria
  • Wiktoria's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Bez - to taki teraz masz czosnek niedźwiedzi? Czy był w maju? Kiedy można sadzić czosnek niedźwiedzi i gdzie można kupić sadzonki? Czy w szkółkach są?
bez wrote:
Czosnek niedźwiedzi:



Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.554 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum