TEMAT: Pomidorowy Targ 2020/2021

Pomidorowy Targ 2020/2021 21 Lip 2020 16:13 #721341

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Moi Drodzy!

Jakiś miesiąc temu poprosiłam w wątku ubiegłorocznego Targu, o kontakt osobę chętną do świstakowania w tym sezonie. Mimo upływu czasu odzewu brak. Stare wątki mają to do siebie, że rzadko kto do nich zagląda. Dlatego utworzyłam nowy wątek.

Nasiona czekają na nowego Świstaka, a ja proszę o kontakt na PW, umówimy szczegóły ich przekazania.


Edit

Marlenka nasza Świstaczka policzyła już nasiona, które zostały po poprzednim Targu. :drink1: :flower2:

Poniżej, znajduje się link do zestawienia ilości nasion. Odmiany są uporządkowane alfabetycznie i znajdują się w kolejnych zakładkach arkusza kalkulacyjnego, tak jak były pogrupowane w ubiegłorocznym formularzu.

Udanego buszowania. :)

Nasiona pomidorów, które pozostały z ubiegłorocznego Targu
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2023 20:39 przez Marlenka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Miragoral, Nimfa, anaka, Bea612


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidorowy Targ 2020/2021 27 Lip 2020 13:55 #722327

  • Biedronka
  • Biedronka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 1115
Gdyby ktoś był zainteresowany z moich stron (tej samej miejscowości znaczy się) mogłabym pomóc. Jestem zorganizowana i sumienna, ale mam jeszcze zbyt małą wiedzę nt. odmian. Oczywiście do zimy na pewno ją powiększę, ale to nie wystarczy, by pełnić tak odpowiedzialną funkcję. Mogę komuś pomóc, np. dostarczać na pocztę, porządkować, itp. bo wydaje mi się, że jednej osobie jest po prostu ciężko.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Iwona
"Sa dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna, to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein

Pomidorowy Targ 2020/2021 31 Lip 2020 22:25 #723041

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Mam dobrą wiadomość. :) Mamy pomidorowego Świstaka. Marlenka - Marzenka wyraziła chęć poprowadzenia tegorocznego Pomidorowego Targu. Dziękuję Marzenko. :hearts:

Specjalne, gorące podziękowania dla Biedronki - Iwonki, za chęć pomocy. :hearts:
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2020 22:26 przez Horti.

Pomidorowy Targ 2020/2021 01 Sie 2020 13:59 #723111

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Bardzo się cieszę, że Marlenka podjęła się tego zadania. Jednocześnie chciałabym podziękować Dorotce (Horti) za znakomite prowadzenie straganiku w ubiegłym sezonie. Twoja praca pozwoliła wielu forumowiczom cieszyć się nowymi odmianami i przyczyniła się do popularyzacji uprawy pomidorów i zachowania wielu starych odmian.
Marlenko! Jeśli będziesz potrzebowała pomocy to pisz do mnie śmiało na priva. Masz teraz czas by przemyśleć organizację Pomidorowego Targu (regulamin, terminy). Jeśli będziesz chciała wprowadzić jakieś zmiany, to warto to przedyskutować z forumowiczami, ale ostateczna decyzja dotycząca formy wymiany należy do Ciebie.
Pozdrawiam
Bea

Pomidorowy Targ 2020/2021 01 Sie 2020 14:46 #723118

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2667
  • Otrzymane dziękuję: 17566
Mam nadzieję, że podołam zadaniu. Pomocy będę potrzebowała na pewno, najbardziej od strony obsługi komputerowej.

Nie chciałabym sama wprowadzać zmian w regulaminie. Na pewno będę się konsultować.

Pomidorowy Targ 2020/2021

Horti wrote:
Marlenka nasza Świstaczka policzyła już nasiona, które zostały po poprzednim Targu. :drink1: :flower2:

Poniżej, znajduje się link do zestawienia ilości nasion. Odmiany są uporządkowane alfabetycznie i znajdują się w kolejnych zakładkach arkusza kalkulacyjnego, tak jak były pogrupowane w ubiegłorocznym formularzu.

Udanego buszowania. :)

Nasiona pomidorów, które pozostały z ubiegłorocznego Targu

Witam serdecznie w nowej edycji Pomidorowego Targu. W tym roku to ja będę miała przyjemność go poprowadzić.
Pamiątkowe nasiona od Zbyszka Dino_saura

Zasady Pomidorowego Targu 2020/2021


1. Co to jest Pomidorowy Targ?

Na Pomidorowym Targu, Członkowie Forum Ogrodniczego Oaza wymieniają się nadwyżkami nasion wyhodowanych przez siebie pomidorów.
Targ ma charakter hobbystyczny, a nasiona pochodzące z Pomidorowego Targu nie mogą być sprzedawane, ani wykorzystywane do prowadzenia działalności zarobkowej.
Nad sprawnym działaniem Pomidorowego Targu czuwa jeden z Forumowiczów, zwyczajowo zwany Świstakiem.
Pomidorowy Targ ma charakter nieodpłatny, a wszelkie koszty związane z pakowaniem i przesyłką nasion ponoszą jego uczestnicy.
Gdy wysiejecie nasiona z Pomidorowego Targu, dzielcie swoimi doświadczeniami z uprawy i piszcie o nich na Forum.

2. Przebieg Pomidorowego Targu

Do udziału w Targu zapraszam wszystkich Forumowiczów aktywnie uczestniczących w życiu Forum. W przypadku wątpliwości konsultować się będę z Moderatorami.
Tegoroczny Pomidorowy Targ, podobnie jak poprzedni, odbędzie się w 4 etapach. Etapy 1-3 dostępne są dla Forumowiczów zarejestrowanych przed 12 lipca 2020 r.
W etapie 4 mogą uczestniczyć Forumowicze zarejestrowani po tej dacie.

Pamiętajcie, aby złożyć swoje zamówienia do 31 stycznia 2021, potem Świstak zapada w sen wiosenno-letni do następnego Targu.

- 14 listopada - 22 listopada 2020 - Etap 1 - zamówienia składają Administrator, poprzednie i obecne Moderatorki, Moderatorzy oraz Świstaki.
Ilość zamawianych nasion: bez limitu.

- 24 listopada - 19 grudnia 2020 - Etap 2 - zamówienia składają Forumowicze, którzy do 10 listopada przysłali nasiona na Pomidorowy Targ + Etap 1.
Ilość zamawianych nasion : 40 odmian (opakowań).

- 21 grudnia 2020 - 13 stycznia 2021 - Etap 3 - zamówienia składają pozostali Forumowicze + Etap 1+ Etap 2.
Ilość zamawianych nasion : 40 odmian (opakowań).

- 15 - 31 stycznia 2021 - Etap 4 - zamówienia składają Forumowicze zarejestrowani po 12 lipca 2020 + Etap 1+ Etap 2 + Etap 3. Dla nowych pasjonatów pomidorowych upraw,
przygotuję Pakiet Startowy skomponowany z kilku odmian, aktualnie dostępnych na Pomidorowym Targu.

W formularzu zamówień, od 15 stycznia 2021 pojawi się opcja zamówienia Pakietu Startowego.

3. Wysyłamy nasiona na Pomidorowy Targ
Tu znajduje się lista odmian, których nie przysyłamy na Pomidorowy Targ .coboru.gov.pl/Polska/szukaj.aspx

Nasiona wysyłamy od 25 września 2020. Na nasiona czekam do 10 listopada 2020. Jeżeli chcecie zdążyć na czas, pamiętajcie o wcześniejszym wysłaniu nasion, albo wysłaniu ich priorytetem.
Nasiona możecie wysyłać listem zwykłym, albo poleconym.

Mam propozycję, aby w miarę możliwości, zastępować plastikowe “dilerki”, torebkami z papieru. Łatwo zrobić je samemu, z papierowych toreb, z gazety, kartki z kalendarza,
czy niewykorzystanych kartek z zeszytów. Sporo instrukcji znajduje się w internecie. Zmniejszmy choć trochę plastikową górę zasypującą świat.

Na Pomidorowym Targu nie wymieniamy się, a więc nie przesyłamy nasion odmian chronionych znajdujących się na liście COBORU, a także wydłubanych z pomidorów marketowych, czy kupionych na straganie.

Na Targ wysyłamy nasiona z wyhodowanych samodzielnie zdrowych krzaków, o owocach zgodnych z odmianą, bez zmian chorobowych i zniekształceń, z jak najmniejszym śladem po słupku.
Jak wygląda znak po słupku i suwak (zippering)

Przed wysłaniem nasiona powinny być dobrze wysuszone.
Przygotowane nasiona wyślijcie proszę w kopercie bąbelkowej, najlepiej listem poleconym. Zapakować możecie do niej kopertę zwrotną do siebie.

Wszystkie nasiona docierające na Targ, także nadwyżki nasion oryginalnych, powinny być spakowane i opisane.
W jednym opakowaniu zamieszczamy przynajmniej 6 nasion, w przypadku odmian rzadkich, “rarytasów” może być ich mniej.
Opakowania zamykamy szczelnie, aby uniknąć “niespodzianek”. Bardzo ułatwi mi pracę, jeżeli tak, jak w poprzedniej edycji Targu nasiona każdej odmiany zepniecie spinaczem, nitką, albo gumką. Z góry dziękuję.

Na opakowaniu lub w torebce z nasionami zamieszczamy czytelnie następujące informacje:

1. odmiany ustalone:
nazwa odmiany, rok zbioru, nick wysyłającego, ewentualnie krótka informacja o uprawie
Green Zebra, 2020, Forumka

2. odmiany nieustalone i hybrydy
nazwa odmiany, numer pokolenia - F, oznaczenie rozszczepienia (jeżeli występuje), rok zbioru, nick wysyłającego, ewentualnie krótka informacja o uprawie.
Jeżeli nie znacie numeru F-ki i nie macie pewności, że jest to odmiana ustalona, zamieśćcie proszę informację, że F-ka jest nieznana.

K/136 F6, 2020, Forumek - odmiana nieustalona
K/136 F6/4, 2020, Forumek - odmiana nieustalona z oznaczonym rozszczepieniem
K/136 F?, 2020, Forumek - odmiana nieustalona, nieznana F-ka
K/136 ustalona, 2020, Forumek - ustalona wersja krzyżówki


4. Zamawianie nasion i wysyłka zamówień

Nasiona zamawiamy w formularzu zamówień. Powyżej znajdziecie informację, kto i kiedy i w jakich ilościach może zamawiać nasiona.

Swoje zamówienie możecie złożyć jednorazowo, albo rozłożyć jego realizację w czasie. W formularzu znajdzie się dyspozycja dla Świstaczki. Ostateczny termin składania zamówień to 31 stycznia 2020.
Wasze zamówienia będą realizowane w kolejności napływania i pakowane do nadesłanych kopert. Ważne, aby pamiętać, żeby odpowiednio wcześnie wysłać na Pomidorowy Targ kopertę zwrotną do siebie,
najlepiej jakby dotarła do mnie też do 31 stycznia.

Koperty zwrotne, najlepiej bąbelkowe, zaadresujcie proszę do siebie, a na wewnętrznym skrzydełku koperty wpiszcie swój nick.
Na kopertę naklejcie znaczek o wartości odpowiedniej do rozmiaru koperty, wagi przesyłki (pamiętajcie, że będzie zapakowana) i trybu dostarczenia (zwykły, priorytet, polecony), tak aby nasiona dotarły do Was bez problemów.
Jeżeli wybierzecie list polecony, proszę dołączcie wypisany druczek.

5. Adres do wysyłki kopert i nasion

Aby otrzymać adres do wysyłki nasion i kopert proszę o kontakt na PW - nick: Marlenka - w dniach 25 września 2020 - 31 stycznia 2021.

6. Nasiona, które możemy zamówić Pomidorowym Targu

Nasiona w formularzu podzielone są na grupy. W grupach uporządkowane są alfabetycznie:

1. Pomidory duże i średnie
2. Pomidory cherry, koktailowe, sałatkowe
3. Odmiany Forumowiczów
4. Krzyżówki Kozuli
5. Krzyżówki Forumowiczów
6. Dwarfy
7. Pomidory z Banku Genów
Pozdrawiam,
Pozdrawiam Marzena
Ostatnio zmieniany: 10 Wrz 2020 21:39 przez Emalia112.

Pomidorowy Targ 2020/2021 01 Sie 2020 16:25 #723128

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Marlenko dziękuje, ze zgodziłaś się poprowadzić straganik. Ten rok jest trudny i dlatego musimy szybko zacząć, póki te owoce sa w miarę zdrowe.
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2020 16:52 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, Betula, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066

Pomidorowy Targ 2020/2021 01 Sie 2020 17:51 #723133

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Oczywiście chętnie pomogę ze sprawami technicznymi i udostępnię Marlence co mam, żeby jej ułatwić pracę. Sprawy są już w toku :) Każdy Świstak dokłada coś od siebie, Targ się rozwija.

W ubiegłym roku bezcenna była pomoc Kaskawela, który uporządkował nazewnictwo odmian rosyjskich i to zostawienie też przekażę Marlence.
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, Marlenka, patrycja, Betula, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidorowy Targ 2020/2021 01 Sie 2020 18:49 #723138

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Dziękuję "na forum", Dorotce za tegosezonowe prowadzenie Targu Pomidorowego :hearts: i Marzence za prowadzenie przyszłego Targu :hearts:
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Ostatnio zmieniany: 01 Sie 2020 18:53 przez Zygowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, Betula, bietkae, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidorowy Targ 2020/2021 01 Sie 2020 20:54 #723153

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2667
  • Otrzymane dziękuję: 17566
Dziękuję bardzo za wsparcie i chęć pomocy. Ze swojej strony dołożę wszelkich starań, żeby tegoroczny Targ Pomidorowy działał jak najlepiej. :)
Pozdrawiam Marzena

Pomidorowy Targ 2020/2021 03 Sie 2020 22:20 #723556

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Witam serdecznie nowego MODERATORA :) i opiekuna wątku z nasionami :hug: :hug:

Pomidorowy Targ 2020/2021 04 Sie 2020 11:14 #723626

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1456
  • Otrzymane dziękuję: 7806
Emalia112 wrote:
Marlenko dziękuje, ze zgodziłaś się poprowadzić straganik. Ten rok jest trudny i dlatego musimy szybko zacząć, póki te owoce sa w miarę zdrowe.

Myślę że warto ustalić i umieścić w tym wątku jakie nasionka zbieramy. Wiem że jest oddzielny wątek poświęcony zbieraniu nasion ale ten rok jest szczególny i nawet jeśli restrykcyjne zasady pozostaną to dobrze by było aby każdy planujący wysyłkę nasion na straganik wiedział na czym stoi bo przecierz może trafić się nowy darczyńca który mimo że działałby szczerze to jednak może przesłać zakażone nasionka.
Może warto by było w zamówieniu dodać opcję do wyboru"nasionka z ubiegłych lat" czy trochę panikuję? Jak uważacie ? Czy było by to zbytnie dołożenie pracy świstakowi.
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066

Pomidorowy Targ 2020/2021 04 Sie 2020 11:36 #723631

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Też czekam na taką informację :bravo:

W tym roku debiutuje w uprawie pomidorów i nie tylko. Z chęcią wyślę nasiona na straganik jeśli tylko będą odpowiednie pod względem ,,restrykcji,, :P Nie chciałabym bowiem narazić waszych przyszłych zbiorów na jakiekolwiek chorobska z mojej strony.

Ja ze swojej strony mogę zapewnić że nie będę zbierała nasion z krzaków dotkniętych ZZ nawet w stopniu lekkim z infekcją zaleczoną dla swojego i Waszego bezpieczeństwa :idea1: także krzaki dotknięte brunatną plamistością (tej nie mam w kolekcji ale nigdy nie wiadomo) wykluczam z banku dawców oraz wszystkie zawirusowane (także brak w kolekcji)bez oznak choroby :coffe:

W ,,ofercie,, będę miała głównie dwarfy które w większej ilości uprawiam, także żaden rarytas ale może ktoś chętny się znajdzie :laugh1:

Na resztę instrukcji dotyczącej z jakich owoców zbierać nasiona czekam cierpliwie :flower2:
Pozdrawiam Beata
Ostatnio zmieniany: 04 Sie 2020 12:06 przez czarna2066.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Marlenka, patrycja, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop

Pomidorowy Targ 2020/2021 04 Sie 2020 11:48 #723633

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1443
  • Otrzymane dziękuję: 9248
Ja miałam atak zz i szarej pleśni,żadnych nasionek nie wyślę.Dla siebie zbiorę tylko koktajlowego Truskawkowego,którego mam ze sklepowych owoców ,bo chcę go nadal uprawiać.Odkażę nasionka.Przykra sprawa,ale tak będzie lepiej :flower1:
Naturalne ,niebanalne,własne.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Marlenka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidorowy Targ 2020/2021 04 Sie 2020 11:55 #723636

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Moje balkonowce są, odpukać, zdrowe, ale to tylko 4 odmiany... W gruncie niektóre złapały ZZ; z części na pewno zbiorę nasiona mimo wszystko, ale wyłącznie na własny użytek i ryzyko.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Marlenka, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidorowy Targ 2020/2021 04 Sie 2020 12:03 #723637

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Też mam kilka na balkonie, w gruncie w dwóch ogrodach oddalonych od siebie o 30km oraz w folii ;) także mam nadzieję, że jednak trochę nasionek zbiorę.

Mam też trochę nasion ,,z poprzednich lat,, ale to niewielka ilość :jeez: którą mogę obdarować raptem 1-2 osoby. Mam kilkanaście odmian dwarfów :lev:
Pozdrawiam Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Marlenka, Betula, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop, Biedronka

Pomidorowy Targ 2020/2021 04 Sie 2020 19:22 #723709

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2667
  • Otrzymane dziękuję: 17566
Kochani, myślę że zasady zbierania nasion się nie zmieniają.
Najważniejsze żeby owoce z których wybieramy nasiona nie pochodziły ze staśmionych kwiatów, były bez suwaka i przede wszystkim zdrowe.
Może dopuśćmy zbieranie nasion z owoców z pierwszego grona, pod warunkiem, że będą ładnie wykształcone. To możemy wspólnie ustalić.

Dorotka już wysłała do mnie nasiona z poprzedniego Targu Pomidorowego. Jak dojdzie paczka, to postaram się jak najszybciej je przejrzeć i napiszę czego mamy dużo.

Nie przejmujcie się jeśli ktoś nie ma co zbierać. Lepiej nie wysłać nic, niż zakażone nasiona. Taki rok i trudno, może następny będzie lepszy.
Tym co będzie na straganiku podzielimy się wszyscy i myślę że dla każdego wystarczy nasion.
Pozdrawiam Marzena

Pomidorowy Targ 2020/2021 09 Sie 2020 15:28 #724447

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
Mam pytanie odnośnie pakowania nasion, po ile sztuk wkładać do jednego woreczka/ dilerki?
Aby ułatwić i umilić pracę Świstakowi chciałabym przesłać już ,,poporcjowane,, nasiona :oops:
Pozdrawiam Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Pomidorowy Targ 2020/2021 09 Sie 2020 15:44 #724450

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30056
Beatko ja wkładałam po 5-6 nasionek.
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.522 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum