TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Sty 2021 15:13 #744029

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Obserwuję to zjawisko od czterech lat, odkąd wysiałam pierwsze pomidory właśnie w perlit - po wielu kłopotach ze wschodami i uprawą rozsad związanymi z kiepską jakością gotowych podłoży, teraz oddycham z ulgą.
A te zdjęcia zamieszczam na zachętę dla wszystkich naszych Ludków :flower1:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Sty 2021 16:06 #744040

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
pomodoro wrote:
Widzisz, jak pięknie wschodzą rośliny w perlicie ?. Mniej pracy przy rozsadach.
Mam pytanie (pewnie znowu głupie): czy korzonki siewek wysianych gęsto, jak u Ani nie plączą się w miarę wzrostu roślinek? Kiedy należy je rozdzielić do osobnych pojemników?
Ja sieję rzadko, a przesadzam przy zaczątku drugiej pary liści właściwych, ale jeśli perlitowe wysiewy są prostsze w obsłudze, to może warto się przestawić? W zeszłym roku straciłam całą paletkę papryki Poupille, bo przeoczyłam czas rozsadzania i wszystko się zrosło...
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Sty 2021 16:19 #744050

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
łatwiej jest rozdzielić korzenie roślin z perlitu niż z ziemi, ponieważ perlit , to luźne podłoże.
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2021 16:19 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Sty 2021 17:00 #744059

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Paulinko, zapewniam Cię, że zdarza mi się wysiać rośliny jeszcze gęściej, a na dodatek drobniutkich i o korzonkach mocno splątanych - np. majeranek, pietruszka naciowa, seler ...
Zazwyczaj zabieram się za pikowanie, gdy malutkie rozsady zaczynają się zacieniać i powstaje roślinny tłok. Perlit jest rzeczywiście lekki, sypki i bardzo czysty, a więc wyjmowanie z niego nawet chudych siewek w niczym im nie szkodzi - oczywiście wyciągamy maluchy ostrożnie i delikatnie, najlepiej "wyłowić" parę sztuk łyżeczką lub "wysypać" zawartość kubeczka np. na gazetę lub folię aluminiową.
Jeśli masz obawy przed tą operacją, to spróbuj może z większymi nasionami o grubszych korzeniach - może fasolka szparagowa będzie dobrym doświadczalnym wyborem ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, ewcia12, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Sty 2021 17:49 #744073

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Aniu a ja mam pytanie o Twoje uprawy perlitowe chyba z 2019 roku - siałaś seler i majeranek. Czy te drobne nasionka obydwu gatunków przykrywałaś perlitem czy tylko wysiałaś je na powierzchnię perlitu?
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2021 17:50 przez Marzenka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Mamma, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Sty 2021 18:02 #744078

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Nasion selera nigdy niczym nie przykrywam - muszą kiełkować na świetle, więc najpierw wykładam je na wilgotny ręcznik papierowy, wkładam do woreczka foliowego, a kiedy pojawią się kiełki, przekładam pojedynczo na zwilżony perlit i dopiero wtedy nakrywam cienką warstwą perlitu.
Majeranek - podobnie jak pozostałe warzywa, ale perlit dodatkowo zraszam Polopiryną ( zapobiega zgorzeli siewek, która bardzo lubi siewki majeranku ).
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, Mamma, Zygowa, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, czarna2066, JaKasiula, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Sty 2021 19:07 #744098

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3640
  • Otrzymane dziękuję: 16687
Tak sobie myślę, że można by było wysiać na kilku warstwach papieru toaletowego w miarę równomiernie rozłożone nasionka. Jak wykiełkują, przełożyć razem z jedną warstwą papieru na perlit i lekko przysypać. Papier nie powinien przeszkadzać i tak się rozpadnie a unikamy mozolnego przekładania pojedynczych nasionek.

A może od razu kiełkować na jednej warstwie papieru ułożonej na perlicie i tylko przykrytej np. folią. :think:

Co o tym myślicie?
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, ewcia12, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Bobka, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Sty 2021 19:21 #744101

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
I u mnie też się dzieje
Liścienie rozwinęła papryczka JALARO i OMNICOLOR :dance:

IMG_20210120_191203.jpg


Reszta na obecna chwilę pokazała kolanka :wink2:
pozdrawiam ama
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2021 19:53 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, nutella, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Sty 2021 19:28 #744108

  • Eleni
  • Eleni's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 2298
Moje dziś eksperymentalnie trafiły na wieczór do solarium :) użyłam wreszcie żarówkę wygraną w konkursie nie wiem czy im to jakoś pomoże :)
IMAG3035.jpg
pozdrawiam ciepło Elena
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2021 19:33 przez Eleni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, nutella, bietkae, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Bobka, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Sty 2021 19:51 #744113

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Mamma wrote:
Tak sobie myślę, że można by było wysiać na kilku warstwach papieru toaletowego w miarę równomiernie rozłożone nasionka. Jak wykiełkują, przełożyć razem z jedną warstwą papieru na perlit i lekko przysypać. Papier nie powinien przeszkadzać i tak się rozpadnie a unikamy mozolnego przekładania pojedynczych nasionek.

A może od razu kiełkować na jednej warstwie papieru ułożonej na perlicie i tylko przykrytej np. folią. :think:

Co o tym myślicie?

Mamma, wiesz - dla detalisty takiego jak ja wysiew i pikowanie ca 20 sztuk selerków nie jest kłopotem, a wręcz przeciwnie: uwielbiam tę dłubaninę. Jednak przy większych ilościach można dostać oczopląsu lub zdrętwienia kończyny i wtedy Twój pomysł warto rozważyć - tyle tylko, że nie jestem do końca pewna, czy bardzo delikatne i cieniutkie korzonki selerów będą w stanie przebić się przez warstwę papieru ? Nie wiem też, czy nawożenie siewek z papierem włącznie nie wpłynęłoby na kondycję rozsady ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, Mamma, del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 21 Sty 2021 18:40 #744262

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Pomodoro, Adasiowa dziękuję za wyjaśnienie kwestii.
W sumie pomysł z papierem też wydaje się ciekawy. Może warto by rozwastwić listek? Teraz to już nie te pancerne magiczne zwoje, co z lat 90tych ;)
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 21 Sty 2021 20:20 #744276

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1991
  • Otrzymane dziękuję: 11354
Ja żadnych drobniutkich nasion nie kiełkuję tylko sypię na perlit i tyle. Jak jest za gęsto to łatwo przerwać czyli po prostu wyciągnąć. Wczoraj udało mi się kupić nasionka koleusa rococo a ten to ma dopiero drobne nasiona. Wysieję je w lutym ale raczej pod koniec miesiąca bo wcześniejszy wysiew już ćwiczyłam i to niewiele daje. Do kiełkowania na waciki będę dawała nasiona większe np. papryki i pomidory a później następne typu ogórki, cukinie.
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 21 Sty 2021 20:54 #744279

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
A jak tam Elu zakup wody mineralnej poszedł ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, del, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 21 Sty 2021 21:02 #744281

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1991
  • Otrzymane dziękuję: 11354
Niestety w moim Dino nie ma w ogóle a w B. jest o innym składzie. Jutro jedziemy po tygodniowe zakupy do sąsiedniej miejscowości ( to już woj.opolskie ) to może się uda kupić. Jak będzie to kupię nawet 10 butli bo kawa z wody źródlanej też jest lepsza w smaku od naszej kranówki nawet po przefiltrowaniu :)
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 22 Sty 2021 07:56 #744308

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
Byłabyś uprzejma podać mi skład tej wody z Twojej Biedr.. ?

Ja po analizie swojej kranówki i wody z mojej B. doszedłem do wniosku, że mogę mieszać w odpowiednie proporcji wodę z kranu z wodą z B. Tym sposobem koszty wody w uprawie zmniejszą mi się o połowę.
Ostatnio zmieniany: 22 Sty 2021 08:22 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 22 Sty 2021 09:16 #744319

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Mietku ja do zraszania wysiewów używam wody przefiltrowanej(Dafi). W sumie zalecenia nawozowe już dostałam, ale czy mogę używać do fertygacji nawozu z B.?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 22 Sty 2021 10:50 #744333

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50937
O jakich zaleceniach Ty mówisz i co chcesz fertygować/ chodzi o podłoże /. ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 22 Sty 2021 10:59 #744334

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1991
  • Otrzymane dziękuję: 11354
Mieciu sprawdzę jeszcze raz i napisze skład bo ostatnio porównałam skład na butelkach z moją ściągą, nie zgadzało się więc poszłam dalej :rotfl1: Może dzisiejszy dzień będzie udanym polowaniem, zaraz wyruszamy na zakupy :)
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.491 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum