TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Sty 2021 14:15 #743575

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Od znajomego z Anglii dostałem między innymi nasiona cebuli czerwonej . Po czterech dniach już są kiełki . Zważywszy że nasiona cebuli wolno kiełkują bardzo mnie to zdziwiło.
Wynika z tego że należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie nasion jaki producent oraz data przydatności, aby później nie narzekać na rosady . W tym roku planuję zrobić 500 rosad cebuli . Z takich rosad cebula długo się przechowuje.
W planach jest zrobienie rosadnika , tak jak w ubiegłym roku tylko dwa razy większy . Wszystkie rosady które wytrzymują chłód odciążą parapety .
Taki rosadnik na polu to coś wspaniałego , nie doceniałem tego zanim nie spróbowałem , rośliny nie wybiegają , są krępe , zdrowe , ziemia tak szybko nie wysycha tym samym nie trzeba tak często podlewać.


WP_20210116_10_18_34_Pro.jpg


WP_20210116_10_17_35_Pro.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Adasiowa, Marlenka, bietkae, Nimfa, ewcia12, anaka, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Bobka


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Sty 2021 14:22 #743579

  • Corrado
  • Corrado's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 760
  • Otrzymane dziękuję: 3435
Zapomniałem dodać że nasiona kiełkowałem na mielonym perlicie , namoczonym w roztworze wody i płynu lugola , ustawionym na ruterze.

WP_20210117_12_13_50_Pro.jpg
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2021 15:39 przez Corrado.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Nimfa, ewcia12, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Bobka, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Sty 2021 16:05 #743598

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Możecie mi polecić sklep w którym mógłbym kupić siatkę przeciw owadom.

Chciałbym nią zabezpieczyć z dwie grządki.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Sty 2021 16:19 #743601

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50939
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, anaka, brodus

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Sty 2021 18:39 #743615

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Mietku a jak oceniasz przydatność takiej siatki w ochronie przed szkodnikami bobu, grochu czy kapustnych?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Sty 2021 19:15 #743618

  • Zofix
  • Zofix's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 536
To raczej chyba chodzi o gęstą siatkę- moskitierę. Może coś takiego
www.castorama.pl/siatka-przeciw-owadom-1...25-m-id-1014964.html
Pozdrawiam - Zosia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): brodus

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Sty 2021 20:27 #743628

  • pawel_botanik
  • pawel_botanik's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 466
Mam chyba bliźniaczy produkt do tego, który poleca Mietek, tylko z serwisu z Chin.
pl.aliexpress.com/item/32871559955.html?...ALw_wcB&gclsrc=aw.ds
Mam superdrobną 100 i chyba 60. Różnica jest taka, że 100 nie przepuszcza mączlika, a przez 60 już się prześlizgnął. Trzeba uważać na liście stykające się z siatką (zwłaszcza tą grubszą)i je kontrolować na obecność jaj gąsienic.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marlenka, bietkae, anaka, brodus

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Sty 2021 21:21 #743637

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
W tamtym roku zacząłem przygodę z ogrodem. Niestety rzodkiewek prawie nie pojadłem bo prawie cała była robaczywa, marchew późna podobnie.
Nie chcąc pryskać chemią doczytałem że można zabezpieczyć warzywnik drobną siatką.

Mam grządki 1,2mx6m więc szukam czegoś odpowiedniego. U sprzedawcy podawanego przez Mietka mają akurat fajny rozmiar 2x6m.


pawel_botanik
Jak jest z jakością siatek z Chin?

Na yutube jest pokazane jak łatwo zrobić konstrukcje z rurek pex które stosuje się do instalacji wodnych.

Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2021 21:26 przez brodus.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marlenka, anaka, ewakatarzyna

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Sty 2021 21:53 #743639

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Po 7 dniach od wysiewu moje pomidorki testowe dziś zostały rozpikowane. To są odmiany Vlima, Tiny Tim, Bajaja i Malinowy kapturek:


139390145_770723047191865_7012546483543812978_n.jpg
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2021 21:54 przez Marzenka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, Zielona, Nimfa, anaka, ewakatarzyna, brodus, Eleni

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Sty 2021 22:20 #743645

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50939
Brodus

Jeśli chodzi o robaczywienie rzodkiewki, to uprawa z rozsady w znacznym stopniu ogranicza uszkodzenia przez śmietkę brukwiankę.


IMG_24661-2.jpg

IMG_24571-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2021 22:46 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, nutella, Marlenka, bietkae, Nimfa, anaka, Prządka, ewakatarzyna, brodus, pawel_botanik

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Sty 2021 22:35 #743646

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Rozsady bardzo mi się spodobały, robiłem min z bobem, burakami, cebulą i sałatą. Niestety w domu nie mam warunków a na działce tylko zimny inspekt wchodziłby w rachubę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, anaka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Sty 2021 23:11 #743648

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Paweł, a gładka firanka byłaby ok? Oczka są gęste. Może też być taka tiulowa zasłona, można trafić niedrogo w marketach budowlanych, w części z artykułami dla domu.
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, anaka, brodus

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Sty 2021 08:57 #743676

  • pawel_botanik
  • pawel_botanik's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 466
Minusem siatek z chin jest to, że jeśli się przetrą to zaczynają się wyciągać cienkie włókienka - ale wystarczy wytropić miejsce przetarcia i zgrzać zapalniczką. Siatka jest cięższa niż agrowłóknina i żeby spełniała swoją funkcję nie powinna "leżeć" na roślinach, więc rozpięcie jej na pałąkach jest konieczne - wtedy trzeba wziąć poprawkę na szerokość siatki. Nadmiar siatki (na szerokość) dobrze zawinąć wokół heblowanej deski, bambusa wtedy mamy większą pewność, że nam nic nie wpełźnie pod siatkę.
Doroto, mam dokupioną siatkę w domu, więc zmierzę wielkość oczka. Na motyle firanka będzie wystarczająca, gorzej może być z mączlikiem.
Rzodkiewki, rzepy, rzodkwie chronię włókniną, nawet jak ma dziury to przy uprawie z rozsady nie mam żadnych uszkodzeń, a są dodatkowe korzyści - wiosną i jesienią cieplej, latem cieniuje i rośliny nie tak chętnie kwitną.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewcia12, anaka, Prządka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Sty 2021 08:59 #743677

  • pawel_botanik
  • pawel_botanik's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 466
Brodus, produkcja rozsady rzodkiewki, rzodkwi i rzepy jest bardzo łatwa. W domu trzymam tylko do momentu jak widzę, że powierzchnia ziemi zaczyna pękać - później lądują na zewnętrznym parapecie, nie zajmują miejsca ciepłolubnym sadzonkom w domu, nie wybiegają i są od razu zahartowane.
Oczywiście na początku okrywam rozsadę na parapecie miniszklarenką albo wkładam do dużego lunchboxa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Prządka, ewakatarzyna

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Sty 2021 09:45 #743690

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Przemek chyba pokazywał siatkę przeciwmrozową i przeciw owadom tzw multiklima, ale cena trochę wysoka, zresztą wszelkie włókniny itp jak na moje amatorskie uprawy trochę zaporowe.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 19 Sty 2021 09:34 #743838

  • pawel_botanik
  • pawel_botanik's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 466
Moja chińska siatka ma oczka (po rozciągnięciu) 1x2 mm, nie przepuszczała u mnie mączlika - ale trzeba przyznać, że zeszły sezon z nie był zbyt mączlikowy u mnie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Sty 2021 13:35 #744024

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Na parapetowym "rozsadniku" pojawili się nowi goście :), ale po kolei ...

Testowy pomidorek Bajaja rozpoczął produkcję pierwszej pary liści właściwych, a warzywne towarzystwo powiększyło się o siewki ostrych papryczek, wysianych z nasion wydłubanych z marketowych Habanero Red i Habanero Yellow:



Chciałabym też nieśmiało zaanonsować pierwsze w moim życiu wysiane pelargonie rabatowe; w czwartym dniu od wyłożenia w perlit pojawiły się wschody maluchów:



W kiełkowniku na swoją kolejkę do wschodów w kubeczkach czekają skiełkowane nasiona pozostałych ostrych papryk ( z mixu owoców kupionych na rynku ), a wczoraj wyłożyłam na wilgotny ręcznik papierowy nasiona sprawdzonych odmian papryczek o mniejszej ostrości: Kinizsi, Jalaro, Tricolor i Hungarian Yellow Wax.

Bądźmy dobrej myśli, pozdrawiam cieplutko :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, apal100, nutella, bietkae, del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula, Eleni

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 20 Sty 2021 14:08 #744025

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50939
Widzisz, jak pięknie wschodzą rośliny w perlicie ?. Mniej pracy przy rozsadach.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): apal100, Adasiowa, bietkae, del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.531 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum