TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 13 Lut 2021 21:24 #748223

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Aluszka, pod paletę wielodoniczek najpierw podkładam płachtę grubej folii ( np. z rozciętego worka 120l ), a później przystępuję do napełniania poszczególnych komórek - zazwyczaj podłoże jest już wilgotne, więc podlewam dopiero po posadzeniu rozsad. Kiedy skończę prace ziemne, przenoszę paletę w docelowe miejsce, składam folię z "zawartością", wynoszę i to wszystko.
Acha, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy z podłożem zamykam się na cztery spusty - kociska uwielbiają mi pomagać, ale niekoniecznie akurat wtedy :jeez:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Kajtkowa, bietkae, Mamma, Nimfa, del, Prządka, Biedronka, Babcia Ala, Kapka, czarna2066, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 13 Lut 2021 21:36 #748227

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15758
  • Otrzymane dziękuję: 53058
Babcia Ala wrote:
Macie wypracowaną technikę napełniania podłożem wielodoniczek? One są praktyczne, ale ja dostaję szewskiej pasji przy napełnianiu, nie wiem czy ugniatać czy tylko wypełnić po brzegi i podlać? Po podlaniu oczywiście są różnice w wypełnieniu, wszędzie pełno podłoża, podłoga mokra, no istny cyrk, wolę pojedyncze doniczki napełniać. Będę wdzięczna za jakąkolwiek podpowiedź.

Toteż najlepiej jest traktować paletę jako lokum dla pojedynczych kubków. Łatwiej jest napełniać pojedyncze kubki niż całą paletę.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kajtkowa, bietkae, Mamma, Nimfa, Prządka, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 13 Lut 2021 21:51 #748231

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3658
  • Otrzymane dziękuję: 16786
A ja sypie podłożem po całości jak popadnie :wink4: potem ugniatam ręką po kolei i znów sypie po wsiech zagarniając, gdzie ubytki. Podlewam małą konewką lub wynalazkiem z rurką i dosypuję po całości, rozgarniając gdzie ubytki. Wszystko co pod zabezpieczam rozciętym workiem na śmieci.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2021 21:53 przez Mamma.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kajtkowa, bietkae, Anielka, Nimfa, del, Prządka, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 13 Lut 2021 23:28 #748239

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6168
  • Otrzymane dziękuję: 29079
Nie wiem dlaczego tak mnie to wkurza, nie bałagan, bo ja mam zbyt dużo zajęć, to ja jestem w stanie permanentnego bajzlu, trudno - już się z tym pogodziłam, ale to: dosyp, podlej, dosyp, ugnieć, itd. :jeez: . Możliwość opisana przez Mietka jednak bardziej mi odpowiada, bo wypełnianie pojedynczych doniczek, mnie tak nie frustruje.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kajtkowa, bietkae, Nimfa, del, Prządka, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 14 Lut 2021 03:38 #748243

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15758
  • Otrzymane dziękuję: 53058
Podłoże mam w 3 l wiadereczku rozrobione z perlitem lub sam perlit , trzymam go między nogami siedząc przy biurku i nad wiadereczkiem napełniam kubeczki , a paleta stoi tymczasem na biurku. Puszczam sobie przy tym na kompie jakąś muzyczkę lub film . Praca bardzo przyjemna, czysta i nie stresująca.
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2021 05:19 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Christin, Adasiowa, Kajtkowa, bietkae, Anielka, Nimfa, del, Prządka, Babcia Ala, Kapka, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 14 Lut 2021 08:11 #748246

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 2951
Również traktuję paletę jako pojemnik na kubki.Chyba południowa Polska tak ma :happy3:
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, del, Prządka, renmanka, Babcia Ala, Kapka, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 14 Lut 2021 08:29 #748247

  • Anielka
  • Anielka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 446
To nic .Ja tnę worki w prostokątne paski .Zależy jakie rośliny mam siać lub sadzić.Wszystko robię sobie wieczorem jak już wszyscy w domku idą spać.Kładę tę folję na dłoń potem drugą ręką nakładam ziemię ,zawijam w rulonik ,kładę do jakiegoś pudełka np.po lodach na baczność, dokładam odpowiednio ziemi i jedna niby doniczka gotowa. Wcale się nie denerwuję ,a wręcz z radością podziwiam ilość.W takich rulonikach świetnie rośnie cokolwiek. Na domiar wszystkiego oszczędzam czas i pieniądze.No i nie walają mi się w komórce plastikowe wielodoniczki.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kajtkowa, Maryla54, Nimfa, del, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 14 Lut 2021 09:55 #748261

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Kajtkowa wrote:
Również traktuję paletę jako pojemnik na kubki.Chyba południowa Polska tak ma :happy3:

Nie tylko, Elżuniu, nie tylko ;-)
Jest też taka malutka ostoja w Wielkopolsce :happy: , gdzie palety są wykorzystywane jako miejscówka dla kubeczków z rozsadami. Usztywnione, z podkładką w postaci tacki są bardzo poręczne i bezpieczne dla roślin. Poza tym nadmiar wody spływając przez otwory odpływowe trafia na taką tackę, więc nie ma niebezpieczeństwa mokrych "nóżek".
Całość takiej palety można też łatwo pochylić ku szybie, zapewniając rozsadom więcej światła.

:hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Kajtkowa, bietkae, Nimfa, del, Prządka, Babcia Ala, Kapka, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 14 Lut 2021 10:24 #748264

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3779
  • Otrzymane dziękuję: 31891
Zrobiłam porządek z ostrymi paprykami.Kubeczki powędrowały na paletki w/g wielkości roślinki.Wcześniej większe zabierały światło maluszkom.


20210214_084104.jpg


20210214_084113.jpg


20210214_084118.jpg


20210214_084140.jpg
Maria
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 14 Lut 2021 10:31 #748266

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6168
  • Otrzymane dziękuję: 29079
Marysiu - Koma :thanks: :jeez: ilość oszałamiająca i mogącą przyprawić o zawrót głowy, o jakości nie wspomnę, bo musiałabym pod stół wejść ze wstydu :oops:
Mówiąc kolokwialnie, dałaś po oczach :flower1:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 14 Lut 2021 10:43 #748268

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3808
  • Otrzymane dziękuję: 20306
Babcia Ala wrote:
Marysiu - Koma :thanks: :jeez: ilość oszałamiająca i mogącą przyprawić o zawrót głowy, o jakości nie wspomnę, bo musiałabym pod stół wejść ze wstydu :oops:
Mówiąc kolokwialnie, dałaś po oczach :flower1:
Zgadzam się całkowicie z Babunią :thanks:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, koma, Nimfa, Prządka, Babcia Ala, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 14 Lut 2021 11:08 #748277

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3779
  • Otrzymane dziękuję: 31891
Większość pokazanych papryczek będzie ozdobą skrzynek tarasowych.Trochę tego potrzebuję-taras ma 37m kw.No i nie wszystkie zostaną u mnie.W kolejce na nie czeka synuś,siostra i koleżanka.Wysianych mam 26 odmian,które zajmują 80 kubeczków.Najgorsze jest to,że nikt nie chce odebrać ich teraz,tylko czekają do maja."Bo u nas się zmarnują"słyszę.
Maria
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 14 Lut 2021 14:16 #748303

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2864
  • Otrzymane dziękuję: 11847
Moje przemyślenia w sprawie multiplatów/wielodoniczek
1. To nie są produkty przeznaczone do użytku domowego! :club2:
a) można oczywiście zastosować podstawki a przy napełnianiu korzystać dodatkowo z kasterki i plandeki/foli ale choćbyśmy nie wiem jak posprzątali to i tak żony nie da się oszukać. :mad2:
b) przy podlewaniu z reguły oszczędzamy na wodzie by nie przelać i nie nachlapać więc łatwo doprowadzić do przesuszenia podłoża (już później podłoże bardzo trudno będzie chłonąć wodę)
c) w mini doniczkach bardzo szybko dochodzi do wykorzystania składników pokarmowych więc konieczne jest umiejętne nawożenie
d) należy dobrać wielkość mini doniczek do gatunku i czasu produkcji rozsady
e) nie każde podłoże nadaje się do napełniania multiplatów-musi być drobno zmielone
2. Ja jednak od kilku lat jestem miłośnikiem multiplatów VEFI VEFI 160 i VEFI 96 a od tego roku i VEFI 77
głównie ze względu na świetnie uformowany system korzeniowy i bardzo szybkie sadzenie rozsady. Zdecydowałem się na jeden rozmiar 40x60 cm bo później w tunelu łatwiej mi je rozstawiać. 4 paletki zajmują 1 m2 powierzchni. Napełniam albo na balkonie (ale z reguły jest zbyt zimno), albo na klatce schodowej (łatwo posprzątać) albo w piwnicy lub w tunelu ale wtedy muszę nosić napełnione palety a tego nie lubię.
a) Napełnianie zaczynam od przygotowania położa (wsypuję je do kasterki i nawilżam za pomocą opryskiwacza)
b) pod multiplat kładę płytkę z plexi 40x60 cm i pod kątem wstawiam do kasterki
c) małą łopatką lub szufelką nakładam podłoże z lekką górką do minidoniczek i przesuwam/ przeciągam po wierzchu łopatkę (czasami konieczne jest dosypanie podłoża)
d) przy pomocy ołówka/kredki robię dołki pod nasionka a następnie za pomocą pęsety przenoszę do dołków nasionka. (przesypuję perlitem)
e) całość podlewam przy pomocy opryskiwacza
001-239.jpg


002-222.jpg


011-116.jpg


012-113.jpg
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2021 14:22 przez przemek1136.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Christin, koma, Maryla54, Nimfa, Prządka, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 14 Lut 2021 15:36 #748311

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
przemek1136 wrote:
Moje przemyślenia w sprawie multiplatów/wielodoniczek
1. To nie są produkty przeznaczone do użytku domowego! :club2:
a) można oczywiście zastosować podstawki a przy napełnianiu korzystać dodatkowo z kasterki i plandeki/foli ale choćbyśmy nie wiem jak posprzątali to i tak żony nie da się oszukać. :mad2:

Jako żona chcę stanowczo zaprotestować :happy: - sama sieję, rozsadzam, śmiecę, bałaganię i sprzątam :happy:

Jeśli chodzi natomiast o wielodoniczki, a właściwie o ich kształt, to osobiście wybieram kwadratowe; z takich stożkowych bardzo ciężko wyjmowało mi się rozsadę - jednak dłonie nie są już tak sprawne...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Christin, pomodoro, Nimfa, ewcia12, del, Prządka, Babcia Ala, Kapka, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 14 Lut 2021 16:10 #748317

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2864
  • Otrzymane dziękuję: 11847
Sekret sukcesu multiplatów VEFI tkwi w ich kształcie. Jeżeli mini doniczka jest dobrze dobrana do gatunku a system korzeniowy jest dobrze rozwinięty to po podlaniu rozsady, ciągnąc za roślinki wyjmujemy rozsadę bez problemu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Prządka, renmanka, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 14 Lut 2021 16:13 #748319

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 315
Anielko.
jeżeli chodzi o pocięte paski z folii to spróbuj je potraktować prostym spinaczem lub zszywaczem do papieru, takie doniczuszki maleństwa nigdy się nie "rozejdą" w przyszłości w uprawie czegokolwiek. Robię tak od wielu lat. :wink2:
Pozdrawiam
Mieszkaniec Warmii
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2021 16:16 przez Pysiu. Powód: dodanie kwintesecncji
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 14 Lut 2021 18:02 #748331

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1528
  • Otrzymane dziękuję: 8136
czarna2066 wrote:
Bogusiu wszystkie podłoża kupuję w sklepie ogrodniczym. Z marketów mam tylko Brico, a tam podłoża są kiepskiej jakości i są trzymane na paletach na zewnątrz :sick:


Nie tylko markety trzymają podłoże pod chmurką, byłem w sobotę w sklepie ogrodniczym... Ale przynajmniej świeże jest :devil1:

DSC_0679.jpg


DSC_0680.jpg


DSC_0686.jpg
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 14 Lut 2021 18:05 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Maryla54, Nimfa, ewcia12, Prządka, Babcia Ala, Bobka, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 14 Lut 2021 18:57 #748341

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6168
  • Otrzymane dziękuję: 29079
Przewija się tutaj problem przechowywania podłoży na zewnątrz i świeżości. Czy ktoś może mi naukowo wytłumaczyć co się dzieje w tym podłożu z powodów powyższych, że staje się nieprzydatne?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Nimfa, Prządka, renmanka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.933 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum