TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 16 Lut 2021 21:53 #748646

  • Modraszka
  • Modraszka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Kasia
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 31
Czy taki koncentrat nadaje się do nawożenia rozsad wszystkich warzyw? Jak często go stosować - przy każdym podlewaniu? Zakładając, że rośliny rosną w torfie odkwaszonym lub przejadły już nawóz startowy z podłoża do wysiewu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Lunka, del, Prządka, Biedronka, czarna2066


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 16 Lut 2021 22:48 #748660

  • Anielka
  • Anielka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 446
Przez tę pogodę wstrzymałam się z zakupem wymarzonej szklarni z poliwęglanu.Z czasem doszłam do wniosku ,że co będę sobie żałować i postanowiłam kupić na bogato 12m długości na 3m z dodatkowymi oknami, automatycznymi otwieraczami.W tej chwili jestem w szoku bo wyczytałam ,że muszę zgłosić to do urzędu.Nawet jesli bym odpuściła do powierzchni 30 m kwadratowych.Czy coś wiecie na ten temat ? czy muszę to zrobić?Jutro chciałam dokonać zakupu a tu takie coś.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka, Bobka, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 16 Lut 2021 23:23 #748666

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 4765
Do 35m2 wystarczy zgłoszenie do Urzędu.
Czy musisz to zrobić? Lepiej tak. Wszystko zależy od sąsiadów ;)
Piotr :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Azbi, Anielka, Prządka, Babcia Ala, Kapka, Bobka, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Lut 2021 07:15 #748672

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7064
  • Otrzymane dziękuję: 43291
Koniecznie należałoby uzyskać informacje w Urzędzie,gdyż namioty ogrodnicze z reguły nie są budowlami.
www.rp.pl/Nieruchomosci/311229973-Kiedy-...any---wyrok-NSA.html
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Prządka, Biedronka, Babcia Ala, Kapka, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Lut 2021 08:09 #748675

  • tysia25
  • tysia25's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 240
  • Otrzymane dziękuję: 866
Tunel jeśli nie jest trwałe połączony z gruntem, nie ma żadnych instalacji i służy do uprawiania roślin bezpośrednio w nim nie potrzebuje zgłoszenia bo nie jest obiektem budowlanym.
Martyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Anielka, Prządka, Biedronka, Babcia Ala, Bobka, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Lut 2021 08:15 #748677

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6812
  • Otrzymane dziękuję: 25081
Radziła bym Tobie zgłosić ten tunel do właściwego starostwa lub w gminie (zapytaj) i odczekać 30 dni ,jesli decyzja nie przyjdzie możesz stawiać .Brak zgłoszenia może spowodować ze sąsiad zacznie mącić i będzie problem ,tym bardziej jak urzędnik do ktorego trafi sprawa będzie nadgorliwy ,chociaż przepisy pozwalają .

.Starostwo nie musi wysyłać pisma ze zgodą ,30 dni mija stawiasz ,bo brak stanowiska w ciągu 30 dni oznacza zgodę.

sklep.arlenteam.pl/szklarnia-pozwolenie-czy-zgloszenie

Chociaz tak stanowią przepisy iż nie jest to obiekt budowlany ,wiele zależy od urzędników w danym rejonie ,znam wiele przypadków veta urzędniczego nawet wtedy ,gdy przepis jest jasny i trwa to 8 lat.Urzędnicy gminni czy starostw i wszyscy inni ,nie ponoszą w Polsce odpowiedzialności pieniężnej ,za złe interpretacje przepisów niestety.
A jeśli szklarenka będzie ładniejsza niż u sąsiada na bank będziesz mieć donos anonimowy ,to jest tzw moralność nie powiem już kogo . :happy:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2021 08:45 przez Bobka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Azbi, Anielka, Prządka, Biedronka, Babcia Ala, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Lut 2021 08:25 #748680

  • Anielka
  • Anielka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 446
Dziękuję Wam.W mojej wsi to nie ma zmiłuj .Obawiam się tych zgłoszeń bo nigdy nie wiadomo kiedy czasem nie zamienią w jakiś podatek czy jeszcze coś innego.Diś jednak podjadę do miasta i wypytam. Najwyżej przejdę na inspekty.Jak na razie nic o podatkach i zgłaszaniu nie znalazam."Człowiek planuje Pan Bóg kreśli".
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Biedronka, Bobka, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Lut 2021 08:28 #748681

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6812
  • Otrzymane dziękuję: 25081
Nie musisz pytać w gminie ,starostwo któremu podlega Twoja gmina jest właściwym urzędem ,i tam będzie mimo wszystko szybciej .Do starostwa weż fotkę tunelu i od razu pokaż jak wygląda ,i tak bedziesz musiała go narysować w róznych pozach potem występując ewentualnie o zgodę .
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Anielka, Prządka, Babcia Ala, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Lut 2021 12:35 #748730

  • Anielka
  • Anielka's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 446
Już wróciłam z miasta . Niczego nie muszę zgłaszać jeśli dopilnuję aby "szklarnia" na koniec sezonu zmieniła miejsce.Nie może mieć powyżej 35m kwadratowych, bez nawadniania ,i ma stać na ziemi.Jestem pierwszą osobą ,która się pytała.Dziwne tu jest zagłebie paprykowe.. Dziękuję za Wasze rady jeszcze raz .Lepiej wiedzieć.Tyle emocji,że czuję się taka zmęczona jak mało kiedy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Azbi, del, Prządka, Babcia Ala, Bobka, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Lut 2021 12:47 #748734

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6812
  • Otrzymane dziękuję: 25081
Hm przestawiać co roku ?
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Lut 2021 13:21 #748736

  • Precess
  • Precess's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 249
Zadziałała zasada "pytaj, pytaj, to się dopytasz". Urzędnik prawie zawsze podejdzie asekuracyjnie i wymyśli różne takie wymagania, aby być krytym nawet wtedy, gdy to niepotrzebne.

U mnie tunel poliwęglanowy 8x3m stoi od kilku lat. W między czasie wybudowałem za pozwoleniem na budowę budynek na działce w odległości 5m od tunelu. Geodeta nie umieścił tunelu na mapie w inwentaryzacji ani przed budową, ani po budowie. Bo tunel to nie budynek, zwłaszcza gdy nie jest związany trwale z gruntem.

Ja zamiaru zainstalowania (trudno nazwać poskręcanie stelażu śrubkami budową) swojego tunelu nie zgłaszałem.

Dodam, że tunel ma system nawadniania kropelkowego.
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2021 13:22 przez Precess.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Anielka, Prządka, Biedronka, Babcia Ala, Bobka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Lut 2021 16:53 #748774

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2790
  • Otrzymane dziękuję: 18403
13 lutego wyłożyłam nasiona cebul do kiełkowania, a dzisiaj kiełki poszły do ziemi.

Cebula - Polanowska, Cymes, Globus, Gibraltar, Exhibition i por Golem.

IMG_20210217_120350.jpg

IMG_20210217_120356.jpg

IMG_20210217_124538.jpg


Rzodkiewka i rzodkiew po dwóch dniach od wyłożenia kiełków wychodzi z ziemi.

IMG_20210217_120426.jpg
Pozdrawiam Marzena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, pouder, Azbi, Nimfa, del, Prządka, Biedronka, czarna2066, JaKasiula, Eleni

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Lut 2021 17:35 #748791

  • Kapka
  • Kapka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 293
  • Otrzymane dziękuję: 2259
Pomidory trochę
20210217_162443.jpg

powyciągane, miejmy nadzieję że pogoda będzie łaskawsza dla naszych roślinek
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Lut 2021 22:18 #748840

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Modraszka wrote:
Czy taki koncentrat nadaje się do nawożenia rozsad wszystkich warzyw? Jak często go stosować - przy każdym podlewaniu? Zakładając, że rośliny rosną w torfie odkwaszonym lub przejadły już nawóz startowy z podłoża do wysiewu.


Przyłączam się do pytania o częstotliwość podlewania rozsady pomidorów rosnącej w torfie odkwaszonym. Nie mam doświadczenia z torfem, a w tym roku nie zamówiłam perlitu, kupiłam więc torf odkwaszony i wysiałam do niego nasiona, dopiero po wykiełkowaniu uświadomiłam sobie że nie mam pojęcia jak często podlewać te młodziutkie rozsady wodą i koncentratem z kristalonu czerwonego i saletry potasowej? Ze zdjęć widzę że sporo osób prowadzi swoje rozsady w torfie, macie więc doświadczenie w tym temacie i dlatego proszę o podpowiedź i z góry za nią dziękuję. Pozdrawiam :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Maryla54, del, Prządka, Babcia Ala, Modraszka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 17 Lut 2021 23:48 #748848

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1277
  • Otrzymane dziękuję: 4765
Azbi
koma stosuje kristalon żółty + saletra potasowa, czerwony ma inny skład 12-12-36, a żółty 13-40-13.
Jak dla mnie to fosforu jest w czerwonym za mało, na ten czas produkcji rozsady.
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2021 23:54 przez podjadek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Azbi, Nimfa, del, Prządka, Modraszka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 06:38 #748853

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3779
  • Otrzymane dziękuję: 31891
U mnie co 3-4 podlewanie jest z kristalonem.
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Azbi, Lunka, Nimfa, Modraszka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 08:57 #748864

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Bardzo dziękuję za podpowiedź, mam również i żółty, zaraz zrobię z niego koncentrat :) . Wielkie :thanks:
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 18 Lut 2021 09:02 #748866

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15758
  • Otrzymane dziękuję: 53057
Modraszka wrote:
Czy taki koncentrat nadaje się do nawożenia rozsad wszystkich warzyw?

Ten koncentrat żółtego Kristalonu z saletrą potasową ma skład procentowy liczony w czystych składnikach NPK 26-17-50. Jeden mililitr zawiera więc odpowiednio 26 mg azotu; 17 mg czystego fosforu ; 50 mg czystego potasu. Chcąc określić czy nadaje się do nawożenia określonego warzywa należy ten skład porównać z wymaganiami nawozowymi danego warzywa widocznymi w tej tabeli :


IMG_2408-2.jpg


Praktycznie wygląda to tak :
- spoglądamy w tabelę na zapotrzebowanie np pomidora. Jako punkt odniesienia bierzemy potas, bo jest go w naszym koncentracie najwięcej . Zapotrzebowanie wynosi od 200 do 250 mg/l/. Odpowiada to ilości naszego koncentratu 4-5 ml/l. Teraz sprawdzamy pozostałe składniki. Przy dawce 4 ml/l azotu mamy 4 x 26= 104 mg/l wobec wymaganego minimum 100 mg/l, a fosforu mamy 4 x 17= 68 mg/l wobec wymaganego minimum 60 mg/l. Dawkę więc 4 ml/l stosujemy do roślin o wolnym wzroście, a 5 ml/l - o szybkim wzroście lub niedoborze światła. .

Jeżeli z porównania składu koncentratu z wymaganiami wyniknie niedobór któregoś składnika, to do koncentratu musimy dołożyć odpowiednią ilość innego nawozu zawierającego brakujący składnik. Taka sytuacja może wystąpić np przy stosowaniu do podlewania deszczówki. Wystąpi wtedy niedobór magnezu. Należy wtedy albo dołożyć do koncentratu Kristalonu odpowiednią ilość siarczanu magnezu , albo sporządzić osobny koncentrat siarczanu magnezu i dodawać odpowiednią jego ilość do roztworu nawozowego . Takie przypadki zastosowania deszczówki do fertygacji proszę zgłaszać , a ja wyliczę potrzebną ilość siarczanu magnezu. Przy stosowaniu wody z sieci lub ujęć działkowych nie ma takiej potrzeby.
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2021 09:10 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.883 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum