TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 26 Lut 2021 21:10 #750301

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6812
  • Otrzymane dziękuję: 25077
A powiedzcie proszę czy tak posiane rozsady w dużych doniczkach tez trzeba pikowac ?a jeśli to dlaczego ? :paper:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 26 Lut 2021 21:10 #750302

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2058
  • Otrzymane dziękuję: 11751
Aniu dobrze przeczytałaś :). To dopiero do przemyślenia. Za to myślenie mnie zawiodło wcześniej :rotfl1: bo myślałam, że perlitu mam wystarczająco na ten rok a tu niespodzianka, zostało niewiele. Już zamówiłam i dostawa będzie w poniedziałek. W przyszłym tygodniu będę wysiewała w perlit cebulę cukrową, seler, por, heliotrop, koleus rokoko. I jeszcze zrobię sadzonki oleandrów też w perlicie bo stare okazy są za duże, trzeba je zimować w piwnicy czyli wnosić i wynosić ciężary. Reszta czyli pomidory i papryki ok. 15 marca :)
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Bobka, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 26 Lut 2021 21:43 #750306

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Bogusiu, zazwyczaj produkcję rozsad prowadzi się poczynając od małych pojemników, dostosowanych wielkością do rozmiaru roślinki - myślę, że trudniej zapanować nad podlewaniem i nawożeniem, gdy doniczka jest duża z dużą ilością podłoża. Wiele zależy też od ziemi - dla siewek spora dawka nawozu startowego może okazać się zbyt silna, a pomijam kwestię "marnotrawstwa" tegoż podłoża.
Pozostaje jeszcze kwestia wybiegania - o tej porze roku, jeśli nie doświetlasz, a za oknem dzień jeszcze krótki, to siewki mogą wybiegać, a przez to stają się słabsze i należy je szybko przepikować.

Eluś - tak sobie popatrzyłam na prognozy pogody i prawdopodobnie będę musiała zweryfikować wcześniej zaplanowane wysiewy. Jeśli nadal będzie ciemno i chłodno, to nie ma sensu męczyć roślin i siebie, więc większość wysiewów przełożę na III tydzień marca.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, Jaedda, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, Bobka, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 26 Lut 2021 22:34 #750312

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6812
  • Otrzymane dziękuję: 25077
Aniu ok te argumenty do mnie dotarły jak najbardziej ,uczę się :wink2: :kiss3: hm pomidory i reszta pójdzie do mniejszych kubków .Bo na nich mi najbardziej zależy ,a eksperymenty z kwiatkami to tak trochę w hierarchii ważności :happy: Lilie ,dalie i inne to juź inna bajka :hearts:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 26 Lut 2021 23:03 #750317

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 315
Na potwierdzenie słów Czarnej 2066 przesyłam zdjęcia z "zimnych ogrodników" 2020 na naszej Warmii.forumogrodniczeoaza.pl/components/com_ku...ons/thinking-020.gif

DSC02076.jpg


DSC02071.jpg
Mieszkaniec Warmii
Ostatnio zmieniany: 27 Lut 2021 07:41 przez JaNina. Powód: Wstawiłam zdjęcia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, Jaedda, Nimfa, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 27 Lut 2021 14:57 #750347

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2864
  • Otrzymane dziękuję: 11847
052-7.jpg


Cebula Exhibition, rzodkiewka Rondar F1, nasiona bobu zasypane torfem czekają do wykiełkowania.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Nimfa, Agucha8801, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula, Kryskol

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 28 Lut 2021 11:27 #750475

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5031
  • Otrzymane dziękuję: 13147
Podpowiecie jaką doniczkę szykować na Malabar? Głęboką czy raczej płaską a szeroką?
Powoli wychodzi z perlitu i namyślam się w co przesadzić.
Papryki też wychodzą :dance:

A jak i kiedy wysiać pochrzyn? Ktoś podpowie?
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2021 12:50 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 28 Lut 2021 11:36 #750478

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64798
Z życia parapetowych rozsad...
Jak przystało na koniec lutego oraz ilościowe i jakościowe zapełnienie parapetów, to reprezentacja zieleninki wygląda ... jak poniżej ;-)
Odstawiłam doświetlanie i od kilkunastu dni rośliny są zdane wyłącznie na światło naturalne i dawkowane nawozy ( w zależności od temperatury w mieszkaniu i ilości słońca oraz siły wzrostu ). Jak zazwyczaj tak i teraz zacznę od najmniejszych:

- po tygodniu od wysiania doczekałam się wschodów koperku ( zaczęła wschodzić też pietruszka naciowa ):



- selery korzeniowe poczynają sobie coraz śmielej i co silniejsze zaczęły produkcję trzeciego listka właściwego:





- wczesne pory, jak zawsze u mnie, delikatnie mówiąc, są chudziutkie:



- kolekcja pomidorków: najmłodsze pokolenie odmian z Ukrainy:



- i trochę starsze, wysiane 21 stycznia, Jolisie:



- sałaty koniecznie muszą otrzymać w nadchodzącym tygodniu osobne kubeczki:



- natomiast rozsadom kwiatowym przyda się swobodniejsze rozstawienie pojemniczków, jako że zaczynają wzajemnie się zacieniać:

Pelargonie:



Szklarenka powoli przestaje wystarczać na bieżące potrzeby, więc pomyślałam, że silniejsze rozsady pelargonii powędrują na osobne stanowisko, a wewnątrz zostaną te mniej zaawansowane w rozwoju: petunie i diaskia, a jeśli skiełkuje lobelia, to również do nich dołączy:



Jutro 1 marca - niedługo będziemy świętować I Dzień Wiosny :hearts:
Pozdrawiam cieplutko z lodowatego Poznania.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2021 11:38 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 28 Lut 2021 15:41 #750527

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3779
  • Otrzymane dziękuję: 31891
Lucysiu jeżeli chodzi Tobie o siewki,to ja pikowałam do kubeczków 150-200ml.Docelowo miałam w skrzynce balkonowej ,sadzone ok.10 cm od siebie.Przy skrzyneczce miałam drabinkę po której się pięły.Możesz 3-4 roślinki posadzić w donicy 3l i dodać podpory.

Od rana pięknie świeciło słońce,ale niestety bardzo krótko.Rozsada nie zdążyła się nim nacieszyć.Selery i pory powolutku wychodzą z ziemi.Siane były 18.02.

Bakłażan,czosnek,sałata


20210228_134617.jpg



Lobelia,kobea,petunia


20210228_134218.jpg



Lewkonia,asarina


20210228_134412.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Adasiowa, rozalia, lucysia, bietkae, Szczypiorek, renmanka, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 28 Lut 2021 15:49 #750528

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3808
  • Otrzymane dziękuję: 20306
No właśnie, malabar. Mam z nim problem. Nie umiem go wykiełkować(jakkolwiek to brzmi, wiadomo o co chodzi ;)). Dwa razy wykladałam na waciki.Pojawiała się pleśń(nasiona moczyłam wczesniej w nadmanganianie) . Za trzecim razem nasionka włożyłam do mieszanki ziemi i perlitu. Minął ponad tydzień i zastanawiam się czy cokolwiek i tym razem wykiełkuje.
Doradźcie jak mam z nim postąpić, żeby doczekać się w końcu malabarków.
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2021 15:50 przez JaKasiula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Szczypiorek, Babcia Ala, Kapka

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 28 Lut 2021 16:01 #750529

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3779
  • Otrzymane dziękuję: 31891
Kasiu nasionka zostaw w wodzie na noc.Potem przełóż na waciki.Częste wietrzenie i ciepło.Może się uda.
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Szczypiorek, Babcia Ala, Kapka, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 28 Lut 2021 16:28 #750531

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3808
  • Otrzymane dziękuję: 20306
:thanks:
Marysiu, zrobię jak mówisz (piszesz raczej ;)).
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Szczypiorek, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 28 Lut 2021 16:40 #750533

  • Kapka
  • Kapka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 293
  • Otrzymane dziękuję: 2259
Przesadziłam cześć maluszków
Selery , bazylia

20210228_074645.jpg


20210228_074710.jpg

Jolisie też dostały większe kubeczki


20210228_102450_04.jpg


20210228_102450_04.jpg




Reszta porów i seler Albin jeszcze czekają.
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2021 16:42 przez Kapka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, lucysia, bietkae, Corrado, Zygowa, Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 28 Lut 2021 16:42 #750534

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5031
  • Otrzymane dziękuję: 13147
Koma dzięki. Jak już podrosną to do skrzyneczki i może bambusiki im wstawię.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 28 Lut 2021 17:09 #750541

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
Marzą mi się takie Jolki. Szkoda, że nie zamówiłam nasionek z oazy. Na przyszły rok muszę je mieć bo ten rok jest już poza moim zasięgiem.
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 28 Lut 2021 17:13 #750542

  • bozenak
  • bozenak's Avatar
Pomidorek Bajaja uprawiałam chyba trzy lata temu. Tylko raz. Owoców była cała masa, ale w smaku nic specjalnego. Nikt z przechodzących obok niego nie skubał, tak jak z innych krzaków. Moim zdaniem to raczej pomidor dla oka niż dla podniebienia.
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 28 Lut 2021 17:28 #750545

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53056
Jeśli chcesz nasion tych Jolek, to nic prostszego, jak przysłać kopertę zwrotną. Adres podam Ci na pw.
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2021 17:28 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, Szczypiorek, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 28 Lut 2021 18:24 #750554

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1701
  • Otrzymane dziękuję: 10248
Z malabarem wstrzymuję się do drugiej połowy marca. Po nocnym moczeniu pójdzie do ziemi, bo w ubiegłym sezonie (był to pierwszy mój raz) nie chciał wykiełkować na waciku. W ziemi poszło mu sprawnie.
W tym roku posieję nasionka oskubane z "powłoki" i nasiona nieoskubane (te dla próby, czy warto skubać, bo to ciężka robota, cięższa niż przekopanie warzywnika) ;)
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek, Babcia Ala, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.822 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum