TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 16:38 #751764

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Mam kolejną zagwozdkę z moimi sadzonkami, o których pisałam jakiś czas temu.
Reanimowane i przesadzone do perlitu wyraźnie ożyły, podlane nawozem nawet najsłabsze zaczęły wykazywać chęć życia. Powoli sobie rosną. Tylko że bardzo powoli...
Na dodatek u Azteka zauważyłam żółknięcie liścieni, ale dostał niedawno dwie dawki pożywki, więc wydaje mi się, że nie powinno mu jeszcze brakować azotu.

Aztek:
IMG_0880_1.jpg


Z kolei na papryce Poupilla widzę, że najmłodsze liście są wyraźnie jaśniejsze, głodna? Ona też dostała dwie dawki pożywki.
Czytałam wątki perlitowe i niby wiem, że kolejne podlanie pożywką powinnam wykonać "gdy rośliny wyraźnie ruszą ze wzrostem",
ale albo tego nie widzę, albo to jednak inny problem.

Poupilla:
IMG_0845_1.jpg


I powiedzcie mi, proszę, czy u Was liścienie mizuny też są takie wściekle różowe jak na fotce (po prawej stronie dla porównania musztardowiec Ruby Streaks)? Czy to znowu jakiś problem w uprawie?

Mizuna:
IMG_0852_1.jpg
Pozdrawiam,
Nika
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2021 18:30 przez _Nika_.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Biedronka, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 18:00 #751777

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53056
Co Ty chcesz od tej papryki ?. Ilu procentową masz pożywkę ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 18:24 #751788

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53056
Minęły 4 doby od podlania. Waga tej kontrolnej sadzonki przed podlaniem wynosiła 74,3 grama. Kolej więc na ponowne podlanie.


IMG_27201.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Kapka, czarna2066, _Nika_, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 18:26 #751789

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Chcę tylko żeby zdrowo rosła :)
Pytam, bo wydaje mi się, że nowe liście są bledsze, ale wiesz, nie mam zbytniego doświadczenia, więc całkiem możliwe, że przesadzam i dlatego tu pytam. Pożywka ma 0,04% Magicznej Siły 36 i 0,01% saletry amonowej (4 ml 10% koncentratu MS + 1 ml 10% koncentratu saletry i dopełnione do 1 l) chociaż pierwsze podlanie było bez saletry, zaraz po przesadzeniu do perlitu. Może dlatego Aztekowi żółkną liścienie?
Pozdrawiam,
Nika
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2021 18:27 przez _Nika_.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 18:32 #751791

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53056
Siałaś może melisę ?. :rotfl1:

A na poważnie. Po przesadzeniu roślina musiała mieć kłopot z pobieraniem składników przez korzenie, więc podkradła papu z liścieni. Właśnie najprędzej mógł to być niedobór azotu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, czarna2066, _Nika_, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 18:38 #751792

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6163
  • Otrzymane dziękuję: 29062
_Nika_ Młode liście najczęściej są jaśniejsze, bo cieńsze, delikatniejsze, a niektóre papryki w ogóle tak mają. Poupila (miałam) b.wolno rosła, ona jest raczej karzełkiem, więc trudno oczekiwać dużych przyrostów w krótkim czasie.

Biedronka o rozsadzie selerów dużo mogę napisać, bo co roku się z tym tropię. Potwierdzam, pikujemy po liścienie, to jest prawidłowe postępowanie podczas pikowania. Jak się jeszcze obawiasz, zrób zdjęcie mniejszego fragmentu, ale w zbliżeniu, bo teraz nie widać za dobrze jak one tam rosną.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Biedronka, czarna2066, _Nika_, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 18:39 #751793

  • _Nika_
  • _Nika_'s Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 192
  • Otrzymane dziękuję: 958
Melisy jeszcze nie siałam, ale mam jeszcze ususzoną. Mówisz, że warto chlapnąć? ;)

Kłopot miała na pewno, bo korzenie były nędzne, tyle tylko, że oglądam te moje reanimowane bidy dosłownie codziennie i wydaje mi się, że było lepiej parę dni temu. Zresztą zobacz to zdjęcie z 02 marca:


IMG_0829_02.03.2021_1.jpg


To chyba nie jest tylko kwestia balansu bieli na fotce, liścienie są bardziej zielone, co sugeruje, że problem jest nowy. Czy się mylę?

Alu czyli jednak przesadzam :) Dla porównania mam inne odmiany i na przykład Little Elf wszystkie listki ma jednakowo jasne i stąd moje wątpliwości. Wiem, że Poupilla to karzełek, dlatego tak bardzo ją chciałam, ma być ozdobą parapetu zamiast kwiatków :)
Pozdrawiam,
Nika
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2021 18:46 przez _Nika_.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Biedronka, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 18:47 #751795

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6163
  • Otrzymane dziękuję: 29062
Upłynął tydzień, widzę, że Aztek zmężniał :wink2: On docelowo nie jest jakimś wielkim krzaczorem
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2021 18:48 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Biedronka, czarna2066, _Nika_, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 18:47 #751796

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1523
  • Otrzymane dziękuję: 8130
Mam problem z jedną z papryk, próby kiełkowania kończą się czernieniem kiełków. Nasionka moje, kiełkują po jednym dniu i lipa. Inne odmiany są ok.
Czy to zgorzel przedwschodowa ? Nie znalazłem podobnego zdjęcia do moch nasion

IMG_20210309_181713.jpg
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Biedronka, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 19:14 #751800

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53056
_Nika_

Jeśli liścienie lub dolne liście tracą chlorofil , to zaburzone jest pobieranie składników z podłoża. Przyczyny generalnie mogą być trzy: uszkodzone podczas przesadzania korzenie, zasolone nowe podłoże albo choroba podstawy łodygi.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Biedronka, czarna2066, _Nika_, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 19:35 #751808

  • Biedronka
  • Biedronka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 1115
Babciu Alu, Alicjo :kiss3: nie pikowałam po liścienie, ale czytając posty nt.uprawy selerów (bo pierwszy raz samodzielnie robię rozsadę) dopatrzyłam się informacji, że nie sadzimy głębiej niż rosły sobie wcześniej. Nigdy nie udało mi się zobaczyć bulw u moich kupnych, więc stwierdziłam, że spróbuję sama, nic nie tracę. I tak bardzo chcę udowodnić sobie, że jednak umiem, że mogę, że się uda tym razem. I jak wywróciłam pojemnik z selerkami, spanikowałam i zaczęłam przesadzać w pośpiechu, bo do pracy miałam rano. :club2: Potem po pracy zaczęłam myśleć... :fly:
Z serdecznymi pozdrowieniami
Iwona
"Sa dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna, to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2021 19:35 przez Biedronka. Powód: Błąd
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 20:35 #751817

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3808
  • Otrzymane dziękuję: 20306
No to już nie wiem jak te selery pikować :jeez: Jedni mówią po liścienie , drudzy tak jak rosły wcześniej.
Robię pierwszy raz rozsady selera, więc jeszcze nie mam na ten temat zdania.
Część mam popikowane po liścienie (prawie ;) reszta została w pojemnikach(niestety trochę wyciągnięte są).
Zostawić te popikowane(po liścienie) , czy popikować(tak głęboko jak rosły) te z pojemnika?
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2021 20:40 przez JaKasiula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Biedronka, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 20:53 #751818

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6163
  • Otrzymane dziękuję: 29062
Selery pikujemy po liścienie, wysadzamy do gruntu nie głębiej niż rosły w doniczce/pojemniku (powierzchnia doniczki równo z powierzchnią gruntu). Jeśli z jakiś przyczyn selery nie były pikowane po liścienie, bo ktoś, np. nie ma cierpliwości do pikowania selerów i podkiełkowane nasiona po jednym przenosi do wielodoniczki, to do gruntu też wysadzamy nie głębiej niż rosły, bo jak głębiej zasadzimy może nie wytwarzać zgrubienia (podobnie rzecz ma się przy wysadzaniu sałaty, zbyt głęboko zasadzona rozsada nie będzie tworzyć główek tylko kwiatostany czyli wyrastać od razu). Podczas wzrostu w gruncie, obrywamy od czasu do czasu dolne liście, które się pokładają na ziemi, wpływa to na lepsze zgrubienie, ale bez przesady, bo roślina do wytworzenia zgrubienia potrzebuje liści. Mam nadzieję, że to zrozumiale napisałam.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2021 21:28 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Biedronka, czarna2066, JaKasiula, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 21:02 #751819

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6163
  • Otrzymane dziękuję: 29062
zwykły_chłop wrote:
Mam problem z jedną z papryk, próby kiełkowania kończą się czernieniem kiełków. Nasionka moje, kiełkują po jednym dniu i lipa. Inne odmiany są ok.
Czy to zgorzel przedwschodowa ? Nie znalazłem podobnego zdjęcia do moch nasion

IMG_20210309_181713.jpg

Adamie raz miałam podobnie z jakimś pomidorem, ale nie potrafię zdiagnozować co to było, zresztą mniejsza z tym kto zacz. Spróbuj odkazić nasiona w roztworze KMnO4, może to coś niedobrego jest tylko na powierzchni łupinki, jak nie pomoże, zasiej inną paprykę.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, zwykły chłop, czarna2066, JaKasiula

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 21:11 #751821

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3808
  • Otrzymane dziękuję: 20306
Alu, dziękuję :flower2: wyłożyłaś jak "krowie na rowie" ;).
To ja chyba za głęboko do tej pory wsadzałam selery do gruntu(kupne) :oops:, nic dziwnego , że mizerne były.
Myślę, że w tym roku w końcu moje selery będą większe od piłeczki do ping-ponga :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2021 21:15 przez JaKasiula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Biedronka, Babcia Ala, czarna2066, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 21:31 #751826

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1040
  • Otrzymane dziękuję: 3799
W zeszłym roku wsadziłam selery od razu do gruntu, takie małe, bez pikowania. Urosły duże, wcale nie odbiegały od kupnej rozsady. Szczęście nowicjusza :D
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Biedronka, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 21:33 #751828

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6163
  • Otrzymane dziękuję: 29062
Gałązka na to bym nie wpadła :laugh1:, że ich trawsko nie zarosło :garden:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Biedronka, czarna2066

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 22:13 #751835

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1523
  • Otrzymane dziękuję: 8130
Babcia Ala wrote:

Adamie raz miałam podobnie z jakimś pomidorem, ale nie potrafię zdiagnozować co to było, zresztą mniejsza z tym kto zacz. Spróbuj odkazić nasiona w roztworze KMnO4, może to coś niedobrego jest tylko na powierzchni łupinki, jak nie pomoże, zasiej inną paprykę.

dziś pływały w wodzie utlenionej, jutro zrobię następnym kilku kolorowy basen, nasionka zbierałem z kilku krzaków, sięgnę na dno torebki, może tam są zdrowsze.
potestuję różne metody, jak coś zadziała będę wiedział jak się zdarzy przy deficytowej ilości nasion.
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, czarna2066, Sławek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.949 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum