TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 09 Mar 2021 22:34 #751840

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1701
  • Otrzymane dziękuję: 10248
Adam, i u mnie tak się stało w tym roku z ostrymi paprykami. Były to różne odmiany, i stare, i świeże nasiona. Kiełki bardzo ciemne, takie wsadziłam do ziemi i powoli rosną. Ze słodkimi nie miałam tego.
Tłumaczę to zbyt niską temperaturą, ale jak jest, to nie wiem.
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, koma, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala, czarna2066, Sławek


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Mar 2021 09:54 #751872

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53056
Wykombinowałem takie mini szklarenki do wysiewu rozsady sałaty lodowej .Po ukazaniu się siewek zostaną nakryte takimi kompatybilnymi , przeźroczystymi kubkami i powędrują na balkon.


IMG_27211.jpg



Pikowane też będą do takich samych kubków dressingowych i w razie potrzeby też nakryte tymi samymi kubkami. Podlewać można bez zdejmowania nakrycia.
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2021 09:56 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, koma, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066, ama, Sławek

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Mar 2021 10:05 #751875

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53056
Zygowa wrote:
Tłumaczę to zbyt niską temperaturą, ale jak jest, to nie wiem.

Jest i taka możliwość, że kiełki nasion zostają porażone chemicznie. Do produkcji papieru na ręczniki są używane dodatki wybielające zawierające chlor. Proponuję spróbować kiełkowania na wacikach do przemywania twarzy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop, Babcia Ala, czarna2066, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Mar 2021 11:40 #751885

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1523
  • Otrzymane dziękuję: 8130
Mietku ciężko będzie chyba znaleźć przyczynę w domowych warunkach. U mnie temperatura odpada, ręcznik też bo na tym samym kawałku ręcznika kiełkuje dziesięć odmian i reszta jest ok, nasionka różne, moje i ze straganika. Warunki dla wszystkich takie same :think: , kładłem też na innym ręczniku. Wczorajsze po wodzie utlenionej położyłem właśnie na waciki. Część zostawiłem w szklance z wodą. Jest to chyba kolejna zagadka amatora ogrodnika :bad-idea:.
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2021 11:42 przez zwykły chłop.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala, czarna2066, Sławek

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Mar 2021 17:05 #751916

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6810
  • Otrzymane dziękuję: 25071
Bazylia do pikowania juz chyba ;)


DSC01311.jpg
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Mar 2021 17:54 #751926

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2789
  • Otrzymane dziękuję: 18398
Sałata, cebula, pory i rzodkiewka cały czas stoją w tunelu. W dzień mają czasami trochę słońca, a wieczorem okrywam, bo co noc mróz.

IMG_20210310_105457.jpg

IMG_20210310_105533.jpg

IMG_20210310_105524.jpg

IMG_20210310_105518.jpg
Pozdrawiam Marzena
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Mar 2021 17:59 #751928

  • ama
  • ama's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 311
  • Otrzymane dziękuję: 2147
Noszszsz Boszszsze takie coś dzisiaj wypatrzyłam na mojej papryce ostrej :woohoo: Zielone paskudy :supr3:
Znalazłam na trzech roślinkach :jeez:
IMG_20210309_114528.jpg


IMG_20210310_174010.jpg


Ratujcie,jak się ich pozbyć???!!!!
Boję się że mogą szybko rozleźć się na inne rozsady.Obok stoją bakłażany i wschodzi papryka słodka.
Te które widziałam zebrałam ,ale nie wiem czy to pomoże i czy jutro nie znajdę następnych.Roślinki takie delikatne ,nie wytrzymają ich zmasowanej inwazji.
pozdrawiam ama
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2021 18:02 przez ama.
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Mar 2021 18:06 #751930

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 8208
  • Otrzymane dziękuję: 54089
Jak jest ich trochę, to możesz przenieść te roślinki do innego pomieszczenia i zwalczać ręcznie. Na szczęście nigdy nie miałam aż tylu mszyc na rozsadach, żebym musiała sięgać po opryski. Dwa palce wystarczały :oops:
Dzisiaj ma być ostatnia taka zimna noc, więc rozsady sałaty i kapusty dostaną jutro nakaz eksmisji do inspektów. Muszą zwolnić miejsce na bakłażany.
Towarzystwo jeszcze w komplecie :)

20210310_094613.jpg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Mar 2021 20:33 #751953

  • Agucha8801
  • Agucha8801's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 199
  • Otrzymane dziękuję: 862
Też w tym roku zauważyłam u swoich papryk czarnego kiełka. U mnie nie jest to na pewno za niska temperatura (ewentualnie odwrotnie) ani ręcznik papierowy bo, i na waciku tak było. Różne nasionka, różne odmiany. Jedyne co je łączy to to, że to te nasionka, które wykiełkowały ekspresowo miały taką przypadłość. Ekspresowo czyli w ciągu pierwszej doby. Co z nimi będzie nie wiem bo, dopiero poszły do podłoża.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, koma, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop, Babcia Ala, czarna2066, JaKasiula, ama

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Mar 2021 21:29 #751961

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53056
Po zmianie podłoża z trefnego torfu na włókno kokosowe Jolki ruszyły żwawo ze wzrostem


IMG_27241.jpg



Jedna sadzonka po zgniliźnie podstawy łodygi jest reanimowana w perlicie, po uprzednim ścięciu i ukorzenieniu.


IMG_27251.jpg
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 10 Mar 2021 22:39 #751974

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6161
  • Otrzymane dziękuję: 29057
ama wrote:
Noszszsz Boszszsze takie coś dzisiaj wypatrzyłam na mojej papryce ostrej :woohoo: Zielone paskudy :supr3:
Znalazłam na trzech roślinkach :jeez:
Ratujcie,jak się ich pozbyć???!!!!
Boję się że mogą szybko rozleźć się na inne rozsady.Obok stoją bakłażany i wschodzi papryka słodka.
Te które widziałam zebrałam ,ale nie wiem czy to pomoże i czy jutro nie znajdę następnych.Roślinki takie delikatne ,nie wytrzymają ich zmasowanej inwazji.

Od kilku lat mam co roku na czymś, już podejrzewam, ze jaja przeżywają w szczelinach w oczekiwaniu na nowe rozsady :laugh1: czy to możliwe nie wiem. Z doświadczenia:
1/. wersja nieszkodliwa dla nas i łagodna i dość skuteczna - woda z płynem do mycia naczyń, dosłownie 2-3 krople na litr wody
2/. wersja mocniejsza na 1 l H2O łyżka sody oczyszczonej i kilka kropli oleju dla zwiększenia przyczepności, po oprysku chronić rośliny przed słońcem, bo przypali listki (fitotoksyczność), przy tak delikatnych i młodych listkach papryki użyłabym na próbę połowę sody czyli 1/2 łyżki i sprawdziła po 24 h czy pasażerowie na gapę padli
3/. armata to Mospilan
Wszystkie opryski powtórzyć za 5 dni KONIECZNIE, bo po tym okresie wykluwają się paskudy z jaj.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 10 Mar 2021 22:42 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 11 Mar 2021 05:43 #751991

  • Biedronka
  • Biedronka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 1115
Ze względu na problemy pomidorowe w ubiegłym roku opryskałam tydzień temu foliak od środka takim płynem do dezynfekcji rąk i powierzchni płaskich. Smród był tak duży, że nie szło wytrzymać. Planuję w sobotę zebrać warstwę ziemi, powapnować i podlać. Potem odkazić wszystko tymiankiem, macierzanką i olejkiem jakimś, coś mam. Potem może jodyną? Zastanawiam się... Przykryć warstwą ziemi, folią, żeby chwasty mi nie rosły i zobaczymy co będzie. Jak sądzicie? Ktoś tak robił może? Ma szanse zadziałać, czy szkoda roboty i przerzucić się na uprawę rzodkiewki i innych warzyw w tunelu i poczekać?
A tak w ogóle to można jodynę i wapno "mieszać"? Bo tak na mój mały rozumek nie powinno nic się stać, ale później stosujemy nawozy przecież i to już za trudne dla mnie, szare komórki miały 40 lat przerwy chemicznej i nie działa to już tak, jakbym sobie życzyła. :club2:
Z serdecznymi pozdrowieniami
Iwona
"Sa dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna, to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein
Ostatnio zmieniany: 11 Mar 2021 05:50 przez Biedronka. Powód: Dopisek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, koma, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 11 Mar 2021 09:15 #752015

  • Precess
  • Precess's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 249
Mój rozsadnik od kilku dni patroluje taki oto strażnik. Tu przyłapany na wędrowaniu po buraku liściowym.

20210311_090830-a.jpg
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 11 Mar 2021 09:38 #752020

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1872
  • Otrzymane dziękuję: 8464
Poczytaj tutaj
pl.m.wikipedia.org/wiki/Biedronka_azjatycka
To twoje to raczej nie jest nasza rodzima biedronka. I słyszałam że one gryzą
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 11 Mar 2021 09:48 #752024

  • Precess
  • Precess's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 53
  • Otrzymane dziękuję: 249
Tak, wiem, że to element napływowy. Coraz mniej jest Biedronki Europejskiej. Ta przynajmniej jest czerwona, nie pomarańczowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 11 Mar 2021 19:47 #752125

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6161
  • Otrzymane dziękuję: 29057
Biedronka, ja aż tak bym nie mieszała, bo bałabym się, ze nic nie urośnie, jeden środek/sposób odkażający, to moim zdaniem dosyć.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Szczypiorek, Biedronka, tysia25

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 11 Mar 2021 20:57 #752157

  • Biedronka
  • Biedronka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 1115
Z tymi kiełkami czarnymi ja też miałam problem. Ale... coś jest niezupełnie tak. Z jednej papryki wybrałam nasiona, 5 sztuk wyłożyłam na ręcznik, wykiełkiwało białym tylko jedno, reszta poczarniała. Przy kolejnej próbie przyjrzałam się uważnie pod lupą nasionom. Niektóre z nich miały takie plamki ciemniejsze. Może to przypadek, ale tym z plamkami czarniały kiełki. Sprawdziłam to przy kolejnej próbie. Papryka, z której pobierałam nasiona na moje oko była zbyt dojrzała. Może zaczęła już się psuć? Nie wiem...
Z serdecznymi pozdrowieniami
Iwona
"Sa dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna, to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein
Temat został zablokowany.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami cz. V 12 Mar 2021 09:10 #752209

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15757
  • Otrzymane dziękuję: 53056
Nasiona słodkiej papryki z Potworowa po 3 dobach wypuściły kiełki i już są przeniesione do podłoża kokosowego.


IMG_27281.jpg



A nasiona sałaty Great Lakes po jednej dobie wypuściły kiełki i są przykryte perlitem



IMG_27291.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Marlenka, Miragoral, pszczolka, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala, ama, Eleni


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.883 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum