TEMAT: UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 05 Gru 2021 12:28 #784317

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
KaLo wrote:
Gruba skórka pomidorów przemysłowych jest atutem w transporcie bo muszą bidule wytrzymać podróż z Turcji, Andaluzji a nawet Maroka. ;)

Nie tylko w transporcie, ale i w handlu.Grubą skórkę mają też te uprawiane przez plantatora za polską miedzą, ale na tym forum to jest chyba dla wszystkich oczywiste :)
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, pouder, Marlenka, bietkae, jagodka27, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 05 Gru 2021 12:36 #784320

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1724
  • Otrzymane dziękuję: 7839
KaLo wrote:
Jagódko, to co napisałem o nasionkach Rosamundy to tylko teoretyzowanie. Pomidor jest z przeznaczeniem do uprawy przemysłowej w szklarniach i stąd te 10 gron regulowanych na 5 owoców. W ogródku przy paliku może być porażka i 4zł/nasionko może być drogo ale jeżeli da się zebrać ze 3 kg to będzie już o wiele lepiej. :)
KaLo zdaję sobie z tego sprawę o co Ci chodziło w tym wpisie ale pomarzyć można.
A może Przemek ma takie możliwości uprawy to jak najbardziej niech to zrobi. Marzenia trzeba spełniać a pomysły realizować :)
Ostatnio zmieniany: 05 Gru 2021 12:37 przez jagodka27.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, pouder, Marlenka, bietkae, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 05 Gru 2021 13:18 #784328

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6259
  • Otrzymane dziękuję: 22917
A ja idę z Jolką pod rękę póki co i z seniorem :wink2: :happy:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, pouder, Marlenka, bietkae, jagodka27, del, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 06 Gru 2021 11:03 #784450

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 3728
Temat ma 104 strony i dotąd nie zwracałam uwagi na uprawę pod osłonami. Ale stałam się szczęśliwą posiadaczką szklarni i bardzo was proszę o podpowiedź. Czy te odmiany, które uprawiałam pod niebem będą się nadawały do szklarni? Może macie jakieś typowe pod osłony? Jak poniosę klęskę to mi Mikołaj zabierze szklarnię po sezonie :D
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, del, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 06 Gru 2021 11:06 #784451

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5727
  • Otrzymane dziękuję: 27147
Gałązka, a jakie odmiany uprawiałaś, możesz napisać.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 06 Gru 2021 12:32 #784457

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 3728
Z tego co pamiętam: Zebra, Arctic Rose, Słodkaja Oblepicha, Black Beauty, Bawole Serce. Reszty nie pamiętam. A niestety, nie mam jak sięgnąć do notatek.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 09 Gru 2021 07:20 #784779

  • grazyna255
  • grazyna255's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 455
  • Otrzymane dziękuję: 643
A masz prawdziwą szklarnię czy namiot foliowy? Generalnie ja uprawiam wszystko co mi wpadnie w ręce w namiocie- oczywiście o pomidorach môwię. Tylko typowo gruntowe sobie odpuszczam ale to nie znaczy, ze nie dadzą rady. Po prostu szkoda mi miejsca. Z moich doświadczeń wynika, ze niektóre odmiany smaczniejsze są w gruncie. Nigdy Kalmana już nie posadzę pod osłony, w gruncie pyszny a w namiocie miałam kilka razy i bez smaku. Sadź co Ci smakuje i porównuj. Pamiętaj o porządnym wietrzeniu tej szklarni bo pomidory nie lubią wilgotnego powietrza. Ja osobiście pod osłony polecam Czudo Ziemli - ogromna malinówka, Red Pear, Brandywine Yellow, Brad’s Black Heart, Malachitowa Szkatułka- zielony, Złoty Ożarowski, To tak na dobry początek do wypróbowania. Sadź, sprawdzaj, porównuj. Zawsze do namiotu tez sadzę fajne koktajlówki, moja stała obsada to Cytrynek Groniasty, Pokusa, Black Cherry oraz Sungold- ten ostatni to mieszaniec heterozyjny i kolejne f - ki w różnym stopniu są zmienione ale są wczesne i smaczne. Życzę powodzenia w uprawie.
Ogród bez chemii




"ZACZNIJ TAM GDZIE JESTEŚ
UŻYJ TEGO, CO MASZ,
ZRÓB CO MOŻESZ" (A. Ashe)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, del, ewakatarzyna, Impessa

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 09 Gru 2021 09:14 #784808

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 508
  • Otrzymane dziękuję: 1261
przemek1136 wrote:
zaleca się utrzymywanie 30-50% większej populacji trzmieli, z uwagi na dużą liczbę kwiatów w gronach (Sorry ale trzmieli nie będzie! :oops: )

Trzmielić, trzmiele. Murarka ogrodowa załatwi temat.

A tu: moje prywatne murarki. Zaczynają latać w kwietniu i działają do połowy czerwca - zależy od pogody. Zapylają wszystko, pomidory i drzewka owocowe. Zauważyłem wyraźną różnicę na plus w stosunku do okresu kiedy nie miałem murarek.
I ładne są, takie sympatyczne z wyglądu. Nie "gryzą", można bezpiecznie włożyć rękę do "gniazda".
Pozdrawiam, Krzysiek
Ostatnio zmieniany: 09 Gru 2021 09:23 przez kuhara.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, leszek0921, bietkae, del, ewakatarzyna, renmanka, renons

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 09 Gru 2021 11:03 #784809

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 3728
Grażyno, mam szklarnię z poliwęglanu. 3x6 m, Mikołaj miał gest ;p Ma 4 okienka, w tym 2 będą miały siłowniki temperaturowe. W drzwiach też są okienka. Mam te odmiany o których piszesz. Chciałabym wszystko zrobić optymalnie, ale wiadomo, pod osłonami to dopiero będę się uczyła. Mam teraz dużo wolnego czasu to sobie poczytam i może coś urośnie :D
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, ewakatarzyna

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 09 Gru 2021 11:12 #784810

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1819
  • Otrzymane dziękuję: 12620
gałązka wrote:
Grażyno, mam szklarnię z poliwęglanu. 3x6 m, Mikołaj miał gest ;p Ma 4 okienka, w tym 2 będą miały siłowniki temperaturowe.
Mały off.
Gdzie masz zamontowane okienka - w górnej części czy bardziej bocznej? W styczniu będę miał montowany identyczny poliwęglan, ale z 1 okienkiem (+siłownik).
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 09 Gru 2021 11:25 #784811

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 3728
Mam z profimetu: szklarnia mocna. Chyba okienka będą w tej bardziej bocznej części. Sorry, jeszcze jej nie widziałam, bo leżę ze skręconą nogą. A całość leży w paczkach w piwnicy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 09 Gru 2021 11:34 #784812

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1819
  • Otrzymane dziękuję: 12620
Dzięki.
Przeglądnąłem stronkę i widzę, że robią "bardziej z boku". Ja wziąłem z innej firmy z montażem - bałem się podjąć tego samodzielnie.
Kuruj nogę, bo sezon tuż tuż ;)
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 09 Gru 2021 19:37 #784846

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 3728
Gips do 10 stycznia :D ale potem to już mnie nic nie zatrzyma, taki mam plan ;p Sama się zastanawiam jak my to z mężem złożymy?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 09 Gru 2021 20:22 #784854

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6926
  • Otrzymane dziękuję: 42127
Ja ustawiałem w trójkę z rodziną.Mam 3x8 z firmy od uchodźców.Sprawdzałem inne i sa wszystkie jednakowe po za różnicą w części rusztowania z grubszych elementów Mój jest 20x20,a są też 20x40 mm.Poliwęglan 4mm choć jak w każdej reklamie można grubość sobie dobierać.Już tu kiedyś pisałem,że dobrze by było podwyższyć do wys.2,5m czego ja niestety nie zrobiłem.Mój stoi na gruncie bez podstawy.Rusztowanie można składać samemu a do poliwęglanu co najmniej musi być druga osoba. :bye: :bye: :bravo: :bravo: :) :)
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, del, renmanka, karolinja, renons

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 09 Gru 2021 21:25 #784862

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 3728
Kreciku, ja mam ten 20x40, jakoś tak mi się wydawało, że może za cienkie będą? A poli mam 4 mm. Bez podstawy, na gruncie. Brałam od nich wcześniej grządki ocynkowane. Mają darmową dowózkę co zaważyło na decyzji. Teraz mają dodatkowe okienko gratis a ja mam w gratisie jeszcze jedno, bo przy grządkach pan mi obiecał rabat a potem nie dał. Tzn, mam nadzieję, że dołożył, bo jak pisałam, skarbu jeszcze nie oglądałam. Pocieszasz mnie, że da się to zrobić samemu z lekką pomocą.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Miragoral, del, Babcia Ala, karolinja

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 12 Gru 2021 18:30 #785237

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6926
  • Otrzymane dziękuję: 42127
Dziś zakupiłem w uldil pomidorki pod nazwą -pomidor rzymski-.Opis w samych superlatywach.Za 0,5 kg. zapłaciłem 3,99.W pojemnikach było 5-6 pomidorków,a zatem waga pomidorków pojedynczych waha się w granicach 100g.Okazało się,że reklama tym razem raczej bez zarzutu.Pomidorek jest jak dla mnie bardzo smaczny,twardy koloru czerwonego.Nasionka zebrałem. :bye: :bye: :bravo: :bravo: :) :)

004-246.jpg

002-470.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 12 Gru 2021 19:21 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Miragoral, Kajtkowa, bietkae, Pestka, bastis, jack90

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 12 Gru 2021 19:20 #785248

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15450
  • Otrzymane dziękuję: 51341
Pomidor rzymski jest kultywarem.

pl.wikipedia.org/wiki/Kultywar

Powodzenia w uprawie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, Pestka, jack90

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 13 Gru 2021 04:36 #785284

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 991
  • Otrzymane dziękuję: 9126
Ja w tym roku miałem pomidory z nasion uzyskanych z Rzymskiego kupionego w Kauf... Te w wiaderkach ok 0,7l. Twardość,słodkość powtórzyły. Ostatnio kupiłem je w sklepie i mają smak nie do przyjęcia. Trzeba jednak trafić na odpowiednie. Może później będą lepsze. Dobrze, że zebrałem ze swoich nasiona i spróbuję w przyszłym sezonie.


20210702_144653.jpg
Pozdrawiam,
Jacek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Horti, pouder, Marlenka, Miragoral, bietkae, Pestka, owsianka, del, Babcia Ala


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.535 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum