TEMAT: UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 30 Gru 2021 20:47 #787093

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5689
  • Otrzymane dziękuję: 26979
Jest różnica w kącie padania promieni słonecznych. Ja tą cieniówkę codziennie ściągam i zakładam :crazy:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, del, papryczka


Zielone okna z estimeble.pl

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 03 Sty 2022 16:32 #787479

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15418
  • Otrzymane dziękuję: 51157
Czy ktoś uprawiał pomidora Andrus ?
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 04 Sty 2022 13:58 #787610

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 987
  • Otrzymane dziękuję: 9057
Krecik stary wrote:
W sumie to nie chodzi o fundament jako taki,ale o podwyższenie namiotu choćby nawet o 20 cm.A czy to będzie podstawa drewniana,murowana czy tez z innym materiałów budowlanych nie ma znaczenia.Ja tego nie zrobiłem i uważam to za duży błąd. :drink1: :drink1: :bye: :bye: ;) ;)

Ja sobie zrobiłem formy do betonu, w których wylałem sobie narożniki i obrzeża 1m.

0BFB13A3-A185-45E8-BE3A-20B108770D74.jpeg



Dzięki temu mogę w każdej chwili rozebrać cały fundament i przenieść w inne miejsce gdyby zapanowało jakieś poważne choróbsko.

2D69DDE0-53E6-4276-A42D-E06DEC78E386.jpeg


Jednocześnie podniosłem całą konstrukcję z 2,02 do 2,29cm, to dużo..

89EE2AF2-6907-4867-9F7A-5CCCB1B9AE80.jpeg
Pozdrawiam,
Jacek
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2022 14:19 przez JaNina.
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 04 Sty 2022 14:20 #787621

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7867
  • Otrzymane dziękuję: 52141
Czy dobrze poprawiłam?
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): jack90

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 04 Sty 2022 14:25 #787622

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1777
  • Otrzymane dziękuję: 12317
jack90 wrote:
....

89EE2AF2-6907-4867-9F7A-5CCCB1B9AE80.jpeg

Możesz cyknąć jak przykręcałeś stelaż do fundamentu?
Ja wziąłem metrowe krawężniki z Casto - czekam teraz na montaż


fundament_2.01.2022.jpg
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, badzia, Jan4, mymysteryy, Marlenka, bietkae, renons, Aurora Borealis

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 04 Sty 2022 15:13 #787627

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 987
  • Otrzymane dziękuję: 9057
Narożniki są umocowane z konstrukcją przy pomocy kotew okiennych, natomiast profile pośrednie kątownikami przykręcone do obrzeży. Tunel ma 6m i jest zamocowany w 8-śmiu punktach

20220104_150330.jpg


20220104_150306.jpg
Pozdrawiam,
Jacek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, bietkae, del, renons

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 04 Sty 2022 15:19 #787629

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 987
  • Otrzymane dziękuję: 9057
Starałem się ustawić konstrukcję tak, żeby woda deszczowa ściekająca z poliwęglanu spływała poza fundament. Zapobiegnie to nasączaniu betonu. Dodatkowo zaimpregnowałem preparatem do kostki betonowej żeby zminimalizować możliwość podsiąkania kapilarnego. Nie ma co igrać z mrozem :)
Pozdrawiam,
Jacek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, del, Aurora Borealis

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 04 Sty 2022 16:42 #787641

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2155
  • Otrzymane dziękuję: 8973
gałązka wrote:
Mymysteryy, to mnie pocieszyłaś. Twoja szklarnia ma te boczne panele podnoszone? Ale czad :P Mąż się skłania do takiego posadowienia jak opisałaś choć moja niby żadnego fundamentu nie wymaga.
Przepraszam, że dopiero odpisuję, ale nie zaglądałam ostatnio do tego wątku. :oops: Tak, boki są podnoszone. Wszystkie elementy są ruchome, więc można swobodnie manewrować, czy otwarty ma być bok, czy też może dach. :) To taki sam tunel, jak u Jacka.

20210621_074929.jpg


20210607_134726.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2022 16:45 przez mymysteryy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Marlenka, Miragoral, bietkae, del, jack90, renons, Aurora Borealis

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 04 Sty 2022 16:47 #787642

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 3725
Super sprawa. Ja mam działkę ROD wiec wzięłam najtańszy model, choć nawet nie wiedziałam, że taka może być. Już nie mogę się doczekać postawienia i rozpoczęcia sezonu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, mymysteryy, bietkae, del, jack90, renons

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 05 Sty 2022 14:00 #787753

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 987
  • Otrzymane dziękuję: 9057
Jeszcze chciałbym nadmienić, że przed położeniem fundamentu wkopałem siatkę ocynkowaną o oczkach 1,1cm, na głębokość 0,5m. Namawiam wszystkich którzy mają w ogrodzie dużo Kretów, Nornic itp. Przed tym zabiegiem ciągle miałem z nimi problem. Najbardziej humanitarnie jest po prostu nie wpuścić ich do tunelu.
Przy okazji można zauważyć jaką mam "cudną glebę". Można sypać prosto do betoniarki :happy4:
20211217_121246.jpg
Pozdrawiam,
Jacek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mymysteryy, Marlenka, Miragoral, bietkae, del, Babcia Ala, renons, Aurora Borealis

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 05 Sty 2022 16:39 #787758

  • Kasionek
  • Kasionek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 3179
  • Otrzymane dziękuję: 5453
Kasiu a gdzie kupowałaś ten namiot. Możesz podać linka ?
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 05 Sty 2022 18:32 #787767

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2155
  • Otrzymane dziękuję: 8973
Tak, oczywiście, że mogę. botanic.com.pl/product/8,szklarnia-botanic-tulipan-antystorm
Sporo podrożały od zeszłego roku, kiedy ja kupowałam, ale ja jestem z niego bardzo zadowolona. Szczególnie z tego, że podczas największych upałów można było otworzyć dach i rośliny się nie gotowały w środku.
Ja też mam wkopaną taką siatkę j.w.. Trochę zawaliłam, bo podczas zasypywania w kilku miejscach siatka się lekko obniżyła i gryzonie niestety tamtędy weszły mi do środka. :jeez: Trochę się namęczyłam, żeby je przepędzić. Ale jestem w trakcie uszczelniania tych miejsc. Dzisiaj skończyłam też kłaść nową ścieżkę .....byle do wiosny, bo już nie mogę się doczekać, żeby zacząć siać i sadzić. :garden1: :flower2: :wink2:

tunel.jpg
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 05 Sty 2022 22:58 #787853

  • Aurora Borealis
  • Aurora Borealis's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 604
Zastanawiałam się nad tym modelem - korciła mnie ta opcja wietrzenia, ale ostatecznie kupiłam model o prostych ścianach, też w Botanic. Na wiosnę czeka mnie montaż - rozważam fundament z gotowych krawężników, ale żeby zlicować poliwęglan z krawężnikiem na zewnątrz i tak będzie trzeba będzie te krawężniki przyciąć na dwóch bokach... Jeszcze nie wiem, jak to zrobię - czy są jakieś narzędzia do tego? Opcja gotowego krawężnika jako fundamentu jest dla mnie najprostsza i najtańsza, ale cięcie takiej płyty betonowej o grubości 8 cm trochę mnie przerasta...
Anula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem jest moje miejsce na ziemi.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 06 Sty 2022 02:09 #787864

  • jack90
  • jack90's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 987
  • Otrzymane dziękuję: 9057
Cięcie betonu w chwili obecnej nie jest żadnym problemem. Proszę tylko poprosić kogoś kto ma szlifierkę kątową (nawet tą małą) i tarczę do betonu, kamienia ,płytek ceramicznych itp. Ma to prawie każdy kto lubi sobie majsterkować. Trochę zakurzy i po kłopocie.
Pozdrawiam,
Jacek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, Babcia Ala, Aurora Borealis

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 06 Sty 2022 10:23 #787889

  • czarna2066
  • czarna2066's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1015
  • Otrzymane dziękuję: 7321
czarna2066 wrote:
Są wreszcie nasiona z drugiej przesyłki :hearts:

IMG_20210208_172430.jpg


IMG_20210208_172515.jpg


IMG_20210208_172715.jpg


Na pierwszą czekam już cierpliwie :whistle:

Skrobnę słów kilka na temat pomidorków z Ukrainy. Niestety, u siebie nie doczekałam się owoców, ale mój "wysłannik" dostał ode mnie rozsadę kilku pomidorków :fly:

Spostrzeżenia nie moje tylko A. I niestety nie będą poparte "dowodami" w postaci zdjęć. Mogę tylko dodać, że jego podniebienie jest iście królewskie i bardzo ciężko mu dogodzić w kwestii pomidorów :happy4:
Teraz, po czasie żałuję, że dostał same "ruski" a nic z forumowych nasion :cry3: bo doczekał się chłop niezłych plonów.

Pomidory uprawiał w szklarni ze starych okien i tylko jednego pomidorka w gruncie, tj. Geranium Kiss z nasionek, które otrzymałam od Eli :thanks:
A. jest bardzo zadowolony z tej odmiany, bo pyszna i bardzo efektowna :)

Ispanskij Gigant (także dzięki uprzejmości Eli) ten pomidor powalił nas na kolana plennością i wielkością owoców. Niestety A. tak się nim zajadał, że nie zebrał nasion, a owoc który od niego dostałam do degustacji, nie nadawał się do pobrania "materiału siewnego".
To jedyne zdjęcie jakie mam:
IMG_20210902_093342.jpg

Był pyszny :yummi: Niestety, nie mam już nasion tego cuda. Ocena 5/5.

Kawa z mlekiem- pomidorek ciemny, okrągły i spłaszczony. Waga 200-300g, plenny z tendencją do pękania. Nie miałam okazji go skosztować, ale A. chce go w tym sezonie :wink2:

De Barao Gigant- owoce czerwone wielkości "połowy kobiecej dłoni". Bardzo plenny 9-11 szt w gronie. Zostaje w tym roku u A.

Czarne serce Ameryki- ten wywołał chyba największe zaskoczenie. Olbrzymie dymne serca po kilka sztuk w gronie. Był najplenniejszy ze wszystkich uprawianych przez A. Waga od 350-550g.

Zolocionyj Beljasz- pomarańczowy pomidorek, lekko kwaśny. Ale smakował i zostaje. Owoce duże- największy miał 730g. Okrągłe lekko spłaszczone. Plenność zadowalająca od 2-4 pomidorków w gronie.

Batianya- krzak wątły. Duże malinowe serca. Dodatkowy potas nie zaszkodzi, ponieważ pomidorek nie do końca się wybarwial przy piętce... Tj. na żółto. Bardzo plenny i smaczny.

Mazarini- tu napiszę tylko, że A. bardzo go chwalił za smak i plenność.

K/37 ustalony- miałam okazję go skosztować. W smaku poezja :yummi: Ale coś podziało się z krzakiem. Od początku rósł na dwa bliźniacze pędy. Jeden zakończył wzrost po pierwszym gronie, a drugi zawiązał łącznie trzy. Pierwsze grono było obsypane owocami (7-8) kolejne tylko po 2-3. Nasion brak z uwagi na ten krzak.

Mam jeszcze kilka nasionek i spróbuję wysiać dla A. te same ukraińskie odmiany. Poproszę go o zdjęcia i zbieranie godnych owoców na nasionka w tym sezonie.
Zostanie przeszkolony w tym temacie :P

Edit. Była też koktajlówka K/14/3 i także przypadła A. Do gustu ale miałam tylko dwa nasionka i w tym sezonie raczej go nie powtórzymy. Może w następnym :whistle:
Pozdrawiam Beata
Ostatnio zmieniany: 06 Sty 2022 10:27 przez czarna2066.
Temat został zablokowany.

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 06 Sty 2022 10:24 #787890

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3649
  • Otrzymane dziękuję: 16735
Uff...nadrobiłam wczoraj pomidorowe zaległości. Przeczytał wątek i podziwiałam Wasze plony .:bravo:

Zaczęłam swój wybór odmian na ten sezon.
Mam trochę tego dobra w domu i jest z czego wybrać.
A ponieważ zeszłego sezonu u mnie praktycznie nie było, mam bardzo duże braki w spiżarni.
Więc ten rok musi być na bogato :happy4:

Co powiecie o pomidorkach Japoński krab? Znalazłam nasionka od Dinozaura i chciała bym je wysiać dla pamięci.
Ponadto co sądzicie o K152 i K185? Mam nasiona a jeszcze nie uprawiałam.

Mam wstępna liste "pewniaków": Cze-ka, K37(niezastąpiony), Gulietta, Malachitowa ,Walenty, Bawaria, Aliceste, Bieliy Naliv (do wiader). Koktajlówki: K/14/3, K/14.
Muszę coś jeszcze dobrać.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Horti, Marlenka, bietkae, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, renons

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 06 Sty 2022 11:07 #787900

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6915
  • Otrzymane dziękuję: 42017
K-152 miałem pierwszy raz w poprzednim sezonie.Krzewy duże,grona po 5-6 pomidorków z noskiem i bez po ok.200-250 g.smaczne typowo pomidorowe,twarde.W tym sezonie też będą.Natomiast K-185 w smaku dobry ale u mnie szybko robił się miękki tzw.zerwany lekko dojrzewający i zjedzony,nie postoi dłużej.Obie odmiany rosły w namiocie. :bravo: :bravo: :bye: :coffe: :coffe:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Horti, Marlenka, bietkae, Mamma, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, renons

UPRAWA POMIDORÓW W GRUNCIE I POD OSŁONAMI sezon 2021 06 Sty 2022 11:23 #787901

  • del
  • del's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1777
  • Otrzymane dziękuję: 12317
Aurora Borealis wrote:
Zastanawiałam się nad tym modelem - korciła mnie ta opcja wietrzenia, ale ostatecznie kupiłam model o prostych ścianach, też w Botanic. Na wiosnę czeka mnie montaż - rozważam fundament z gotowych krawężników, ale żeby zlicować poliwęglan z krawężnikiem na zewnątrz i tak będzie trzeba będzie te krawężniki przyciąć na dwóch bokach... Jeszcze nie wiem, jak to zrobię - czy są jakieś narzędzia do tego? Opcja gotowego krawężnika jako fundamentu jest dla mnie najprostsza i najtańsza, ale cięcie takiej płyty betonowej o grubości 8 cm trochę mnie przerasta...
Nie wiem jakiej długości masz krawężniki - ja brałem z Casto 1-metrowe i pod szklarnię 3x6m wystarczyło przyciąć tylko 2 sztuki z nich (te na dłuższych bokach).
Jak pisał Jack90 wystarczy mała szlifierka kątowa i tarcze do betonu - mi poszły 3szt, kupowane w Casto.
pozdrawiam,
Tomek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Miragoral, Szczypiorek, Babcia Ala, jack90


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.593 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum