TEMAT: Paprykowy Straganik 2021/2022

Paprykowy Straganik 2021/2022 29 Paź 2021 20:16 #780257

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5719
  • Otrzymane dziękuję: 27122
Dłubię nasiona z pięknych i ostrych, ale to są takie pieronice, że musiałam założyć maseczkę pandemiczną, bo kasłam i duszę się nad niektórymi po kilku minutach. Przygotowuję:

Black Pearl
Numex Twilight
Tricolor Variegata
Birds Eye
Explosive Ember
Buena Mulata
Biquinho Red
Biquinho Yellow
Trinidad Parfume
Criolla de Cocina
Aji Lemon Drop
Cayenne Yellow
Joe`s Long
Trakijska Shipka
Jalapeno Billy Biker
Anaheim Chili (podłużne owoce)
Chili Cherry (węgierska papryka ostra)
Cyklon
mam też Biquinho White, owoce nie są białe lecz śmietankowe, wydłubać?
Bishop`s Crown jest późniejsza niż Ubatuba Cambuci, to dłubać?
Miałam Czereśniową z Targu, ale mam dwie różne, a nawet nie wiem, która właściwa, bo mam ją pierwszy raz, to nie dłubię.
Gabi i Kinizsi bardzo odchorowały zimny maj i Gabi dopiero teraz obsypana owocami stoi na werandzie i dojrzewa, a na Kinizsi mam kilka owoców w żółtej fazie, też na werandzie, ale z mszycami sobie nie radzę, makabra, więc nie wiem czy coś z nich będzie.
De Cayenne czerwoną mam swoją po zeszłym roku, ale w zeszłym roku była wysoka i smukła, a w tym ma niski rozłożysty pokrój, pewnie się pokrzyżowała, więc nie wiem czy zebrać z niej nasiona.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, JaNina, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, renons


Zielone okna z estimeble.pl

Paprykowy Straganik 2021/2022 29 Paź 2021 20:44 #780262

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7907
  • Otrzymane dziękuję: 52369
Ja się nie wypowiem, bo nie uprawiałam zbyt dużo ostrych papryczek :oops:
Może ktoś kto je uprawiał, coś doradzi :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

Paprykowy Straganik 2021/2022 31 Paź 2021 08:36 #780399

  • madlen88
  • madlen88's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 977
Z moich skromnych zbiorów przybędą na straganik nasionka Sigaretta di Bergamo i Oranzevyi Byk. Obie papryczki słodkie, Byk to niewielkie żółte a Sigarettta wąska podłużna, kształtem przypomina Cayenne ale oczywiście jest słodka.
Pozdrawiam, Magda
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, ewakatarzyna, Szczypiorek

Paprykowy Straganik 2021/2022 31 Paź 2021 09:35 #780413

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Aluszka, nie wiem, jaki jest straganikowy stan liczebny nasion wymienionych przez Ciebie odmian, aczkolwiek według mojej skromnej wiedzy i doświadczenia, to Bishop Crown, przynajmniej w naszym klimacie, rzadko kiedy zdąży dojrzeć, uprawiany w gruncie. Zauważyłam, że dojrzałość zbiorcza przypada na listopad - u mnie, w Wielkopolsce.
Z kolei podobna na niej, ale znacznie wcześniejsza i równie atrakcyjna, jest Ubatuba Cambuci, więc może ją warto byłoby zareklamować :)?

Nie jestem pewna, czy w poprzednich latach - na Straganiku - pojawiała się Criolla de Cocina - gdybyś mogła opisać tę papryczkę, byłoby super. Poza tym nieśmiało myślę, że osoby, które skuszą się na uprawę Buena Mulato, będą zadowolone z wyboru odmiany :)
Biquinho White ( jeżeli nie przypomina Habanero Yucatan White ), też będzie bardzo ciekawą nowością, tym bardziej, że obie odmiany ( Red, Yellow ) są naprawdę godne polecenia.

Habanero Yucatan White -


Przyznam szczerze, że spoglądam łakomym okiem na Chilli Cherry :oops:

Przepraszam Janeczko, że "wcinam" się w Twój wątek :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 31 Paź 2021 10:14 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): apal100, Jonatanka, Marlenka, obeata, JaNina, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Paprykowy Straganik 2021/2022 31 Paź 2021 09:39 #780414

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7907
  • Otrzymane dziękuję: 52369
Aniu, jak możesz :oops: Toż to nie mój wątek, tylko Nasz Straganik.
Wiedziałam, że kto jak kto, ale Ty coś doradzisz :kiss3:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, obeata, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek

Paprykowy Straganik 2021/2022 08 Lis 2021 22:49 #781350

  • jaknieja
  • jaknieja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 1832
W końcu udało mi się posegregować wszystkie nasiona papryk do wysyłki. Janinko podeślij mi, proszę, adres w PW, postaram się puścić kopertę w tym tygodniu.

Wysyłam:
1. Anaheim Chilli (miałam 2 krzaczki tej odmiany i podobnie jak u wielu innych osób, jeden miał owoce w typie "chilli", a drugi w typie papryki "kapia". Wydaje mi się, że to ten pierwszy typ jest prawidłowy dla tej odmiany więc właśnie z tych owoców pobrałam nasiona)
2. Kurtowska Kapia
3. Mini Bell Chocolate
4. Python
5. Ratund
6. Węgierska Kapia
7. NN Adrian
8. Ontara
9. Tyrkiet
10. Bocskai
Edyta
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, ewakatarzyna, Szczypiorek

Paprykowy Straganik 2021/2022 09 Lis 2021 01:27 #781352

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5719
  • Otrzymane dziękuję: 27122
Adasiowa wrote:
Aluszka, nie wiem, jaki jest straganikowy stan liczebny nasion wymienionych przez Ciebie odmian, aczkolwiek według mojej skromnej wiedzy i doświadczenia, to Bishop Crown, przynajmniej w naszym klimacie, rzadko kiedy zdąży dojrzeć, uprawiany w gruncie. Zauważyłam, że dojrzałość zbiorcza przypada na listopad - u mnie, w Wielkopolsce.
Z kolei podobna na niej, ale znacznie wcześniejsza i równie atrakcyjna, jest Ubatuba Cambuci, więc może ją warto byłoby zareklamować :)?

Nie wiedziałam o istnieniu Ubatuba Cambuci zanim nie natrafiłam na forum. Z powodzeniem uprawiam od kilku lat Bishop`s Crown i z siewu i z przezimowania, z siewu dojrzewa we wrześniu, z przezimowania wcześniej. W tym roku z przezimowania też dojrzała we wrześniu, ale wiadomo jaki był tegoroczny maj i sierpień. Ta papryka b. dobrze zimuje, bo to Capsicum baccatum, a ta jest jak pomidor, który jest jak chwast, trudno ją zabić.

Tu papryka wysiana w 2020 i przezimowana jako mniej niż średni krzaczek. Już prezentowałam to zdjęcie, ale niestety wpisy uciekają, mnie też, a staram się często przeglądać, Twój zobaczyłam dopiero dzisiaj.

20211004_2232172-2.jpg


Najlepiej byłoby mieć jedną i drugą obok siebie i porównać. Zauważyłam, że Legutko ma w swojej ofercie kolekcję nasion papryk ostrych i tam się pojawiła papryka Okrasny Zvonek. Taki sam kształt i c.baccatum, korci mnie by ją kupić i porównać, czyli byłaby trzecia czerwona o takim kształcie.
Adasiowa wrote:
Nie jestem pewna, czy w poprzednich latach - na Straganiku - pojawiała się Criolla de Cocina - gdybyś mogła opisać tę papryczkę, byłoby super.

Papryka Criolla de Cocina, mam tylko zdjęcie owoców. Bardzo żywotna, długo męczyłam je w doniczce P9, prawie nic sobie nie robiła z tej ciasnoty. W końcu wysadziłam ją na zagon, nie zrzuciła kwiatów i owocowała, dość wczesna, c. annum. Taki znalazłam opis na angielsko języcznych stronach: "Legendarna papryka rodem z Nikaragui, niezbędna do charakterystycznej słodko-kwaśnej salsy criolla campesina, ale ta wszechstronna i apetyczna papryka może być równie dobrze w domu w każdym kontekście słodkiej papryki. Ta mała papryka została zebrana w 1988 roku od rolnika z Nikaragui. Wytwarza małe, 4-calowe papryczki, które są pachnące i bogate w smak; mają mocny pieprzowy smak, dzięki czemu idealnie nadają się do różnych potraw. Owoce są bardzo pomarszczone i mają niepowtarzalny wygląd"
Tu opisała ją whitedame: forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ach?start=162#680740. Jest jeden problem, ja zakupiłam nasiona, miała być słodka, u mnie była OSTRA! Habanady Red i Orange też miały być słodkie, ugryzłam raz pomarańczowej i poleciały w eter przekleństwa, aż było słychać za ścianą ;)

20210917_1034332.jpg


Adasiowa wrote:
Poza tym nieśmiało myślę, że osoby, które skuszą się na uprawę Buena Mulato, będą zadowolone z wyboru odmiany :)

Aniu, Buena Mulata, "a" na końcu, nie "o". Jest dla mnie zjawiskową rośliną i ktoś kto uprawia papryczki zamiast kwiatów lub wśród nich, myślę że będzie zadowolony, trudno jej odmówić urody, a owoce są oczywiście jadalne, ale b.ostre od 100.000 do 350.000 SHU.

Adasiowa wrote:
Biquinho White ( jeżeli nie przypomina Habanero Yucatan White ), też będzie bardzo ciekawą nowością, tym bardziej, że obie odmiany ( Red, Yellow ) są naprawdę godne polecenia.

Habanero Yucatan White -

Pokrój Biquinho White podobny jak na zdjęciu, wielkość podobna do Biquinho Yellow, bo ze zdjęcia nie umiem ocenić jak duża jest roślina. Kształt owoców jak Biquinho, czyli ostro zakończona dzióbkiem, wielkość owocu pomiędzy czerwonym a żółtym Biquinho. Jeśli są jeszcze na niej jakieś owoce - stoi w szklarni - to postaram się zrobić zdjęcie owoców, bo krzaczek nie nadaje się już do prezentacji publicznej, sponiewierało ją wiatrzysko.

Adasiowa wrote:
Przyznam szczerze, że spoglądam łakomym okiem na Chilli Cherry :oops:

Bardzo lubię tą paprykę, jest "umiarkowanie" ostra, ma dość grube ścianki i do suszenia ją rozkrawam i dryluję, za to po otwarciu słoika z ususzonymi jej papryczkami jest bardzo wyczuwalny zapach czereśni/wiśni. Znalazłam jeszcze taki opis Cherry Chilli
Na zdjęciu po lewej to ona. Niestety mam tylko zdjęcie, gdy owoce były jeszcze zielone.

ch.chib.cr-2.jpg
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2021 01:31 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): whitedame, Marlenka, bietkae, JaNina, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop, JaKasiula, renons

Paprykowy Straganik 2021/2022 09 Lis 2021 17:09 #781406

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2684
  • Otrzymane dziękuję: 17740
Janinko, po niedzieli wyślę nasiona na straganik. :)

Słodkie - Jabłocznyj Spas
Obrij
Złoty Deszcz
Ostre - Etna
Jalaro

Nasiona z tego roku, próby kiełkowania wyszły barzo dobrze.
Pozdrawiam Marzena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, del, ewakatarzyna, Szczypiorek

Paprykowy Straganik 2021/2022 09 Lis 2021 22:11 #781434

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Można jeszcze zbierać nasiona na Straganik?
Dopiero dziś wróciłam do domu i okazało się, że przez te kilka miesięcy coś przeżyło i nawet plon wydało :)
A wrażenia z poszukiwania przy świetle latarki w zabluszczonym ogródku zrzuconych z tarasu donic - bezcenne :happy4:

Gabi
IMG_20211109_215611.jpg


Gabi z drugiego krzaka oraz Trakijska Shipka
IMG_20211109_193453.jpg

Pragnę nadmienić, że Trakijskiej miałam tylko jeden krzak. To moje paprykowe objawienie.

Rokita oraz Habanero Orange i jeszcze niezidentyfikowana
IMG_20211109_193321.jpg
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): y_y, JaNina, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop, Babcia Ala, JaKasiula

Paprykowy Straganik 2021/2022 09 Lis 2021 22:16 #781435

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7907
  • Otrzymane dziękuję: 52369
Prządka wrote:
Można jeszcze zbierać nasiona na Straganik?
Oczywiście że można. Jeżeli tylko papryczki są zdrowe to i nasionka będą wartościowe :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, Prządka, ewakatarzyna, Szczypiorek, Babcia Ala

Paprykowy Straganik 2021/2022 09 Lis 2021 22:26 #781436

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2440
Poza jedną Gabi z drugiego krzaka, wszystko bez zarzutu. W takim razie dziś myję i suszę, a jutro wielkie nasionkodłubanie :dance: dziekuję :hearts:
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, Szczypiorek, zwykły chłop, Babcia Ala

Paprykowy Straganik 2021/2022 09 Lis 2021 22:35 #781440

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7907
  • Otrzymane dziękuję: 52369
:kiss3:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, Szczypiorek

Paprykowy Straganik 2021/2022 10 Lis 2021 10:16 #781468

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7907
  • Otrzymane dziękuję: 52369
Spieszę donieść, że dotarła koperta od Kasi - JaKasiula. Kasieńko :kiss3:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, JaKasiula

Paprykowy Straganik 2021/2022 10 Lis 2021 11:16 #781471

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3694
  • Otrzymane dziękuję: 19696
Kamień z serca :hug:, bo już się trochę niepokoiłam.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, del, ewakatarzyna

Paprykowy Straganik 2021/2022 10 Lis 2021 22:28 #781527

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5719
  • Otrzymane dziękuję: 27122
W tym roku pierwszy raz miałam paprykę Birds Eye, nasiona od pestka 2019. Nie będę wysyłać nasion na straganik, bo coś jest z tą papryką nie tak, a mianowicie owoce absolutnie nie są skierowane w górę.

20211110_0142062.jpg
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, Prządka, ewakatarzyna

Paprykowy Straganik 2021/2022 11 Lis 2021 10:31 #781550

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Alu to raczej nie jest Bird's Eye. Od razu pomyślałam o Trifetti.
Przepraszam za pomieszanie nazw :thanks: i za to ,że przez moje roztargnienie nie mogłaś cieszyć się piękną papryczką jaką jest Brid's Eye
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Paprykowy Straganik 2021/2022 11 Lis 2021 10:40 #781551

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5719
  • Otrzymane dziękuję: 27122
Super, że mamy wyjaśnioną zagadkę. A co Ty opowiadasz, że nie mogłam się cieszyć, cieszyłam się z każdej, ta czy tamta, co to za różnica. Przyjdzie być może i czas na Bird`s Eye.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 11 Lis 2021 10:41 przez Babcia Ala.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, del, Prządka, ewakatarzyna

Paprykowy Straganik 2021/2022 11 Lis 2021 21:03 #781629

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Zastanawiałam się, czy powinnam coś wysłać z moich papryk, zwłaszcza, że nie mam nic ciekawego do zaoferowania.
Stare odmiany i pewnie jest ich przesyt na straganiku tj.
Kinizsi
Gabi
Koral
Lesya
Oraz moje nowości ( u mnie, bo Wy pewnie je doskonale znacie) tj
Poblano
Pelso
Jeśli coś pakować, poproszę o adres do wysyłki, lub info, że wszystkiego jest. :)
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.347 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum