TEMAT: Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 23 Mar 2024 19:07 #853883

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 346
  • Otrzymane dziękuję: 1206
Mimochodem naszło mnie po tym jak odpowiedziałem tutaj:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...vi?start=1566#852624
że za część problemów ze słabymi wschodami jeżeli podkiełkowujemy nasiona może odpowiadać fotoblastia ujemna.

Może zamiast/razem z kąpielami pobudzającymi warto spróbować zapewnić podkiełkowywanym nasionom też całkowitą ciemność ?

Zbyt wiele nie szukałem, ale popularny pomidor z tego co w linku w poście jak wyżej ma mieć zdecydowanie fotoblastię ujemną...
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, ewakatarzyna, Babcia Ala, Impessa, Ewaewa


Zielone okna z estimeble.pl

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 25 Mar 2024 22:38 #854075

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15411
  • Otrzymane dziękuję: 51102
Oto paleta rozsady gniazdowej rzodkiewki . Dwie odmiany : KRAKOWIANKA i RIESEN von ASPERN. Wszystkiemu winna pogoda. Miałem zamiar wysiać obie rzodkiewki z podkiełkowanych nasion. Wyłożyłem nasiona do kiełkowania ale pogoda nie pozwoliła mi ich wysiać. Aby skiełkowane nasiona nie przerosły, musiałem z nich zrobić rozsadę.


IMG_40981.jpg

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 26 Mar 2024 21:32 #854176

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7858
  • Otrzymane dziękuję: 52082
Inspekt powoli się zapełnia :)
IMG_7493.jpg


Sałaty
IMG_7489-2.jpg


Kalarepy
IMG_7491-2.jpg


Pietruszka naciowa
IMG_7492.jpg


Brokuł gałązkowy
IMG_7490.jpg

Tu są dwie sadzonki w doniczce, ale zostaną tylko jedne.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, PaulaPola, Marlenka, jagodka27, anaka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, EwG, Grzebuła, Ewaewa

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 30 Mar 2024 10:03 #854359

  • Grzebuła
  • Grzebuła's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • nowy sezon - nowe możliwości
  • Posty: 816
  • Otrzymane dziękuję: 3121
Pierwsze kapusty wczesne hornet oraz sałaty głowiaste Asia i Blonde De Paris. Teraz już dostaną lokum na balkonie,.niestety południowym , pod agro, wcześniej trzymałem je na strychu przy okienku temperatura w okolicy 10 stopni może więcej
IMG20240328155814-2.jpg
Pozdrawiam Grześ
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, PaulaPola, Marlenka, jagodka27, anaka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, lusinda

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 31 Mar 2024 18:41 #854406

  • Tx5wa9
  • Tx5wa9's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 127
Witam wszystkich. Mam pytanie co to za grzybki u mnie wyrosły w tunelu foliowym między rzodkiewka? Wyrwać czy zostwić
20240330_142541.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 01 Kwi 2024 04:52 #854417

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15411
  • Otrzymane dziękuję: 51102
Po samym kapeluszu raczej trudno rozeznać.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, Mejra

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 01 Kwi 2024 11:23 #854429

  • Chiarodiluna
  • Chiarodiluna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 378
  • Otrzymane dziękuję: 2132
Wiosna kolejna nastała z rozmachem hojnym, tak więc i zaczynam śmielej – kapusty i sałaty wszelkie, cebule cukrowe, pory rzutu zapasowego, rukola, rzodkiewka, etc. Sześć tygodni mają teraz , a na obrzeżach i w tych wyjmowanych donicach trochę więcej, bo potem już pomidory pójdą w owe 16 przygotowanych oczek.


20240330_160246.jpg
Paweł

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...od-w-dolinie-wieprza

Google Maps
51°34'03.9"N 22°04'53.1"E
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Marlenka, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Mejra

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 01 Kwi 2024 18:55 #854444

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
Parapetowa mikrouprawa "mikrolistków";
Pomidorki domagały się przepikowania, więc każdy dostał osobne lokum. Na podobny zabieg czekają cierpliwie ostre i ozdobne papryki.
Poprzedni wysiew sałaty zakończył się wielką klapą, jako że wykorzystałam podłoże do siewek kupione naprędce w centrum ogrodniczym: nasiona bardzo wolno skiełkowały, wzeszły i ... padły. Nie poddałam się i w Wielki Piątek wysiałam kolejną partię tych samych ( co prawda starych ) nasion w innym - już się zielenią i wyciągają łebki do światła.


Kwiecie1.jpg




Kwiecie2.jpg




Kwiecei3.jpg


Pozdrawiam cieplutko :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 01 Kwi 2024 18:59 przez Adasiowa.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 01 Kwi 2024 22:17 #854454

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7858
  • Otrzymane dziękuję: 52082
Pogoda jaka jest, każdy widzi, więc moja rozsada kalarep, kapusty, groszku i sałaty w tym tygodniu zostanie posadzona na grządkach

IMG_7516.jpg

W tym tygodniu nareszcie wysiewam pomidory :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, rozalia, PaulaPola, Marlenka, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Mejra, Grzebuła

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 07 Kwi 2024 18:03 #854875

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
U mnie nadal przedszkole lub - jak kto woli - powijaki ...

Przepikowane pomidorki ( o dziwo, rosną i mężnieją ), ostre papryczki tłamszą się w zbiorowych kubeczkach ( ale i na nie przyjdzie pora ), wschodząca sałatowa armia ( mix rozmaitości z nasion 2021 ), która ostatnie piękne dni spędza już pod chmurką.
Tak bardzo uszczęśliwiły mnie te zielone maluchy, że wyłożyłam jeszcze do skiełkowania parę nasion pomidora Cameleon (!) i pietruszkę naciową - do kolekcji ziół rosnących na zewnątrz: mięty, melisy i rozmarynu.


Kwiecierozsady1.jpg



Kwieciepapryczki.jpg



Kwieciesaata.jpg



Kwieciezioa.jpg


Pozdrawiam cieplutko i wszystkim Wam życzę bardzo udanego sezonu warzywnego :hug:


Kwiecie4.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2024 18:07 przez Adasiowa.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 08 Kwi 2024 20:46 #855006

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Aniu a majeranek już siałaś?
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, jagodka27

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 08 Kwi 2024 21:05 #855017

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
Nie ... :oops: :oops: :oops:

Marzenko, nikt nie wie, co oddałabym w zamian za "gumowe" parapety i uprawę ulubionych warzyw, ale cóż ... koty rządzą - najdłuższy parapet zewnętrzny przekształcił się w koci wybieg ( zabezpieczony siatką oczywiście ). Dlatego bardziej skupiam się na roślinach doniczkowych ( rozsadzam, reanimuję, rozmnażam, czyli roślinny SOR ).
Póki co czekam na wschody pietruszki naciowej i kolejnego pomidora ( :jeez: ), no i po głowie chodzi mi wysiew kilkunastu ( !) nasion koperku - żeby ładnie pachniało.

Z działki przytaszczyłam pierwsze nowalijki, uparcie rosnące na ugorze, bo na nic innego nie mogą liczyć - roszponka i szczypiorek


Kwiecieroszponka.jpg



Pozdrawiam cieplutko :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2024 21:07 przez Adasiowa.

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 10 Kwi 2024 14:39 #855157

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7815
Moje chudzielce wystawiłem żeby trochę światła łapnęły. Słońce takie trochę przymulone, ale jest wiatr. Myślę że postoją jakieś 20 minut i schowam żeby nie zaszkodzić maluchom.

20240410_143243.jpg
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, najemnik, jagodka27, JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala, Ewaewa

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 14 Kwi 2024 19:55 #855466

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7815
Moje rozsady dziś podlał deszcz :hammer: , na szczęście siedziałem przy oknie ale zanim wyszedłem i zgarnołem kartoniki to troszkę deszczówki dostały. Sałatę, cebulę i pora odpuściłem, przeszły pełne nawodnienie :devil1:
Trzymanie rozsady w kartoniku/skrzynce to bardzo dobre rozwiązanie gdy potrzebna jest szybka interwencja, niektórym sprawdza się też wózek :drink1:
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Ostatnio zmieniany: 14 Kwi 2024 20:00 przez zwykły chłop.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kaja, Marlenka, najemnik, jagodka27, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Grzebuła, lusinda

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 20 Kwi 2024 20:28 #855992

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
Nadal żyjemy i rośniemy :) Chociaż ostatnio w pogodzie dzieją się dziwne rzeczy, w mieszkaniu jakby ciemniej i zimniej, to młode roślinki znoszą to z godnością i wbrew wszystkiemu ( oraz ku mojej uciesze ) nie rezygnują z żywota.
Pomidorki, papryczki i sałaty:


Dom6.jpg



Dom7.jpg



I swoista niespodzianka :hearts:


Dom2.jpg



Pozdrawiam cieplutko :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 20 Kwi 2024 20:30 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Armasza, Marlenka, jagodka27, JaNina, ewakatarzyna, zwykły chłop, lusinda

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 20 Kwi 2024 20:54 #855995

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7815
Aniu, czy ta ostatnia fotka to jakiś cytrus?
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, jagodka27, ewakatarzyna

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 20 Kwi 2024 21:02 #855997

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
Adaś bingo :)
Próbowałam kilka razy, ale ponosiłam porażkę. Dopiero Marzenka :kiss3: podpowiedziała, aby pestki obrać ( dosłownie ) z twardej osłonki i dopiero wtedy wsadzić do podłoża. Po trzech tygodniach wyjrzały na świat - mandarynki :hearts:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, jagodka27, ewakatarzyna, zwykły chłop

Rozsady warzyw - uprawa w gruncie i pod osłonami - część VI 20 Kwi 2024 21:07 #855999

  • zwykły chłop
  • zwykły chłop's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1457
  • Otrzymane dziękuję: 7815
;) tak mi się jakoś skojarzyło z cytrynami, jak byłem małym chłopcem :P to wtykałem w doniczki z kwiatami nasionka i czasem coś tan wylazło, właśnie takie ciemnozielone błyszczące.
pozdrawiam Adam

SZACUNEK - to tylko odrobina wyrozumiałości i pamięci o drugiej osobie. To tak niewiele a tak wiele zmienia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka, jagodka27, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.715 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum