TEMAT: Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 27 Sty 2022 11:41 #790409

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
Wielkimi krokami zbliża się termin wysiewu nasion bakłażana, więc pora na nową odsłonę wątku o jego uprawie.
Poprzednia część znajduje się

TUTAJ


Serdecznie zapraszam do aktywnego udziału w nowym wątku.
Życzę również samej radości z uprawy tych pięknych i smacznych warzyw.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marlenka, Miragoral, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 27 Sty 2022 12:06 #790413

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
Wysiew nasion planuję dopiero 28.02. Nie uprawiam bakłażanów zbyt długo, ale to wystarczyło żeby zauważyć, że nie ma się co spieszyć. Zaznaczam, że uprawiam bakłażany tylko w gruncie. Wolę posadzić bakłażany nieco później do ciepłego już gruntu.
W zeszłym roku wysiewałam 18.02., a sadziłam 4.06. Rośliny były już duże i niezbyt dobrze to zniosły. Ja też źle zniosłam opiekę nad taką wyrośniętą rozsadą :happy: Nie mogłam jednak narzekać na plony. Były bardziej niż zadowalające :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Aurora Borealis

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 27 Sty 2022 12:16 #790414

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Janinko a jakie masz odmiany?
Ponieważ moje nasionka są 2,3,4 letnie to pójdą leżakować na waciki już 1 lutego. W razie porażki z kiełkowaniem(tak jak z ostrymi papryczkami) będę miała czas na dosiewkę.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, Prządka, ewakatarzyna, JaKasiula

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 27 Sty 2022 12:30 #790418

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
U mnie w tym roku same nowości Anatolia F1, Cheryl F1, Brigitte F1 i Destan F1.

IMG_4857.jpg

Obok nich będzie jeszcze straganikowa Prosperosa.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marlenka, Pestka, y_y, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Aurora Borealis

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 31 Sty 2022 09:04 #791025

  • madlen88
  • madlen88's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 977
Planuję posiać bakłażany Black Beauty, Tsakoniki i Puczkowoje Siemiejstwo. Wszystkie w gruncie bo w tunelu coś mi nie wyszły. Który z nich powinien być najwcześniejszy?
Pozdrawiam, Magda
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Prządka, ewakatarzyna

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 31 Sty 2022 13:15 #791060

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
Nie wiem który jest najwcześniejszy, ale te zdjęcia zrobiłam 17.06
Puczkowoje Siemiejstwo

IMG_3992-2.jpg

Tsakoniki

IMG_3993-2.jpg

Jak na bakłażany, to wcześnie :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 04 Lut 2022 13:46 #791651

  • madlen88
  • madlen88's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 301
  • Otrzymane dziękuję: 977
O to dobrze wiedzieć. Myślałam, że Puczkowoje jest jaśniejszy, jka dojrzał też miał taki intensywny fiolet?
Pozdrawiam, Magda

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 04 Lut 2022 15:28 #791661

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
JaNina wrote:
Zerwałam dzisiaj swoje pierwsze w życiu bakłażany :dance:

F64027C1-B1DF-46E9-A9C4-8990F7CE6438.jpeg

Od lewej: Solomon, Japonskij Karlik, Puczkowoje Siemiejstwo, Carska Ikra i Apple Green.
Mam stanowczo za gęsto posadzone krzaczki, ale na drugi rok się poprawię :oops:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 04 Lut 2022 18:54 #791695

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Janinko a w jakich odległościach sadziłaś?
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, pouder, Prządka, ewakatarzyna

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 04 Lut 2022 19:11 #791698

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
To był pierwszy rok uprawy, więc już nie pamiętam, jak zresztą z zeszłego roku rozstawy też nie pamiętam. W tym roku sadzę jeszcze luźniej, ale musiałabym zmierzyć. Mam już zaprawione dołki i powbijane w ich miejscach znaczniki. Mogę jutro zmierzyć :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Armasza, pouder, Marlenka, del, Prządka, ewakatarzyna

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 04 Lut 2022 19:44 #791705

  • sierika
  • sierika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Natury nie oszukasz,czyli moje dojrzewanie do eko
  • Posty: 4102
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Janinko, nie musisz, zapytałam bo dotąd w gruncie nie miałam a teraz kto wie :) w donicach sadziłam do tej pory więc rozstawiać mozna bez końca.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Armasza, pouder, Marlenka, JaNina, del, Prządka, ewakatarzyna

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 11 Lut 2022 20:49 #792739

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Ja wyłożyłam już nasionka. W ubiegłym roku nie chciały mi kiełkować. Dokładałam 2 razy. A i tak, co wzeszło, wymłóciła kotka- miałam ostatecznie ze 3 krzaczki. Nie zebrałam też świeżych nasion :( - czyli te. co mam, są o rok starsze.
Więc leżą już nasionka w ciepełku. - na razie obudziły się tylko Snieżok i Zieloniutki. Reszta udaje (mam nadzieję, że udaje :pinch: ), że ich nie ma.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Pestka, JaNina, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, Aurora Borealis

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 11 Lut 2022 21:44 #792748

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
Ja jeszcze dwa tygodnie czekam :lev: Mam jednak świeże nasiona, więc jestem pełna nadziei, że szybko wykiełkują :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, Pestka, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 11 Lut 2022 21:48 #792750

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19568
Kusi mnie, żeby już wyłożyć choć kilka nasion do kiełkowania (przynajmniej tych ubiegłorocznych).
W ubiegłym roku bakłażany nie chciały ze mną współpracować. Nasiona nie wschodziły, młode rośliny padały. Miałam raptem cztery krzaczki, a to stanowczo za mało.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, Pestka, JaNina, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 11 Lut 2022 22:30 #792762

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1013
  • Otrzymane dziękuję: 3718
Kasia, ja swoje bidy najpierw usmażyłam nieomal na ostrym słońcu, potem zmiana pogody i omal nie zmarzły. Miały za małe doniczki a owoce były tak na 10 cm długie. Ale były. Tylko w środku nasiona były niewykształcone. W tym roku nie odpuszczam, mam nadzieję, że jestem mądrzejsza.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, Pestka, JaNina, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 13 Lut 2022 10:06 #792894

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19568
No i stało się :happy:
Dzisiaj wyłożyłam nasiona do kiełkowania
IMG_20220213_094503.jpg

Straganikowe :
Baron
Iceberg
Globus
Zamorskij Polosatik
Mramornyj
Tsakoniki
ubiegłoroczny nn od Mammy(w ubiegłym roku nie chciał współpracować, dostał kolejną szansę)
sklepowa Violetta Lunga
i dwie odmiany z moich bakłażanów (oczywiście przy sadzeniu wszystko pomieszałam a chcę sprawdzić, czy dobrze zebrałam nasiona).
Pojemniczek postawiłam w najcieplejszym miejscu (w kibelku :devil1:), na półeczce przy kominie. Wcześniej kiełkowałam na dekoderze, ale chyba za mało tv oglądaliśmy ;)

W ubiegłym roku też zaczynałam 13 lutego. Niestety, musiałam kilka razy dosiewać, a i tak ostatecznie miałam raptem cztery krzaczki.
Wolę zacząć wcześniej, aby mieć czas na powtórkę w razie ewentualnego niepowodzenia.
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2022 10:09 przez JaKasiula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Armasza, Marlenka, Pestka, Mamma, del, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 13 Lut 2022 11:02 #792897

  • Mamma
  • Mamma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3641
  • Otrzymane dziękuję: 16695
Kasiu raczej nie wykiełkuje. Coś źle zrobiłam przy pobieraniu nasion, choć specjalnie zostawiłam na nasionka najładniejszego i jednego z pierwszych :jeez:

U mnie wyłożone z paprykmi ostrymi dwie odmiany: Bonica i Classik.
Marlena
“Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy.”
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, Pestka, Prządka, ewakatarzyna, JaKasiula

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie, pod osłonami i w donicach 13 Lut 2022 11:13 #792898

  • Kapka
  • Kapka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 293
  • Otrzymane dziękuję: 2259
Ja jeszcze się waham , muszę przyznać że to był udany sezon - do czasu inwazji stonki :angry: (sąsiad ekologiczne ekologicznie uprawia ziemniaki)
Ostatnio zmieniany: 13 Lut 2022 12:09 przez Kapka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, Pestka, Prządka, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.292 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum