TEMAT: Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 02 Sty 2024 19:02 #848176

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5269
Przy okazji załatwiania fasolowych interesów otrzymałem nasiona kilkunastu tradycyjnych, regionalnych odmian pomidorów z Katalonii. Kilka z nich uprawiałem w tym roku, to znaczy w ubiegłym już :) Chciałem pokazać parę fotek, ale nie bardzo miałem je gdzie wpasować. Jak zauważyłem, inni forumowicze wstawiają fajne fotografie odmian z Włoch, Hiszpanii, Francji czy Bałkanów, które potem znikają w dziesiątkach stron dotyczących uprawy pomidorów ogólnie. Myślę, że przyda się taki wątek.


Generalnie mogę napisać, że Katalończycy raczej nie przepadają za pomidorowymi wynalazkami. Odmiany w innych kolorach niż czerwone i różowe można policzyć na palcach. Wiele z tradycyjnych odmian ma mniej lub bardziej puste komory nasienne jak na przykład pomidory w typie Montserrat i nie tylko. Mnie to akurat nie przeszkadza, zresztą papryka też jest pusta w środku i nikt nie robi z tego problemu :) Za to prawie wszystkie charakteryzują się dawnym, mocnym, pomidorowym smakiem. No i nie ma wśród nich kwasielców, których szczerze nie znoszę.

Massisa d'en Tonet

Dość duże, mięsiste befsztyki.

MassisadenTonet1.jpg

MassisadenTonet2.jpg

MassisadenTonet3.jpg



Cor de Bou d'en Pep

Średniej wielkości serca z kolekcji Josepa Sabatésa znanego też jako Pep Salsetes, katalońskiego kucharza i kolekcjonera starych, regionalnych odmian warzyw.

CordeBoudenPep2.jpg

CordeBoudenPep3.jpg



Pera de Girona

Średniej wielkośći różowe sakiewki, puste w środku, ale ścianki są słodkie i soczyste. Plenność duża.

PeradeGirona1.jpg

PeradeGirona4.jpg

PeradeGirona5.jpg

PeradeGirona6.jpg



Nas de Bruixa
Fajna nazwa, po polsku Nos Wiedźmy. Bardzo mięsiste i słodkie bycze rogi.

NasdeBruixa1.jpg

NasdeBruixa2.jpg

NasdeBruixa4.jpg
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2024 19:06 przez Kaskawel.


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 02 Sty 2024 20:25 #848186

  • Lukmen
  • Lukmen's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 1490
Skąd wiedziałeś co poeta miał na myśli? :rotfl1: W najbliższych dniach miałem właśnie takowy zamiar i nawet tytuł byłby bardzo podobny. :comp: Jak najbardziej taki wątek będzie przydatny,pozwoli zebrać w jednym miejscu odmiany z tych konkretnych regionów Europy.Myślę że znajdą się oazowicze którzy uprawiają,ewentualnie zainteresują się takowymi pomidorami. :search: Na moje podniebienie powiem krótko warto.Cosik zdjęć tam mam,więc będę tu zaglądał. :drink1:
Pozdrawiam MK.
"Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje." - Św. Jan Paweł II

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 02 Sty 2024 20:55 #848192

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2677
  • Otrzymane dziękuję: 17649
Artur, fajne odmiany i piękne pomidory. :bravo:

Na pewno wielu oazowiczów uprawia pomidory z tych rejonów i chętnie będziemy je opisywać w tym watku. :)
Pozdrawiam Marzena

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 02 Sty 2024 22:15 #848200

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2001
  • Otrzymane dziękuję: 11420
Tak i owszem uprawia się tylko zdjęcia trzeba porządne mieć ;)
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, pouder, Marlenka, Kaskawel, rybur58, del, ewakatarzyna, Szczypiorek, Bobka

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 02 Sty 2024 23:38 #848205

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Arturze, pomysł świetny, bardzo się cieszę na nowy wątek. :bye:

Hiszpańskie pomidory to nowy gość w moim ogrodzie. I to bardzo ciekawy. Odmian jest w Hiszpanii ponoć ponad 5 tysięcy. Natomiast podstawowych typów pomidorów jest kilka: różowe duże i średnie, bawole serca, sakiewki, odmiany na sos - śliwki/gruszki i podłużne różnej wielkości, czerwone małe sałatkowe i czarne.
Większość z tych odmian uprawiana jest przez lokalnych hodowców. Dlatego często w nazwach pojawia się kolor i skąd pochodzi, np. Rosa de Huesca, czyli różowy z prowincji Huesca. Hiszpania jest krajem, w którym mamy olbrzymie zróżnicowanie warunków uprawy - morze, ocean, góry, i suche gorące obszary, nadmorskie hodowle podlewane słonawa wodą, więc pomidory adaptują się do lokalnych warunków. Paradoksalnie, dzięki temu, że lokalne odmiany przekazywane są przez hodowców i rolników kolekcjonerom, w mało jest w nich domieszek i mają swój niepowtarzalny smak.
W marketach pojawiają się te same kolorowe które zimą są i u nas, ale na rynku u lokalnych hodowców są tradycyjne odmiany. Choć czasami w markecie można trafić na prawdziwe skarby.

Owoce miały naklejkę, a na kartonie był napis Rosa de Huesca. Co ciekawe, pomidory w naszej ocenie niedojrzałe, są na tym etapie dojrzałości używane do sałatek. Jesienią można kupić różowy, słodziutki sos pomidorowy, zakwaszony sokiem z cytryny. Rosa de Huesca, dała radę w Polsce, w gruncie, siana na poczatku kwietnia. Aby pokazała swoje możliwości, trzeba ją dobrze nakarmić.

rosa1.png


rosa2.png

rosa3.png
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2024 23:40 przez Horti.

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 03 Sty 2024 20:47 #848285

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5269
Ciąg dalszy pomidorów z Katalonii.

Esquena Verd del Vilar
Średniej wielkości owoce o bardzo intensywnym, pomidorowym smaku. Wybarwiają się od spodu i powinno się je zbierać gdy mają jeszcze zielone grzbiety, tak jak na fotce nr 2. W pełni czerwone, jak na fotce nr 1, są już przejrzałe i w środku robią się takie kaszowate.

EsquenaVerddelVilar1.jpg

EsquenaVerddelVilar4.jpg

EsquenaVerddelVilar5.jpg



Tomàquet de Ca l´Ànima
Jeszcze jedna odmiana z kolekcji Pepa Salsetesa. Niezbyt plenna, ale wielkość owoców i ich smak rekompensuje tę niedogodność.

TomquetdeCalnima2.jpg

TomquetdeCalnima3.jpg



Quatre Morros de Manresa
Pomidory o kształcie i wielkości papryki, nie papryczki, i jak ona puste w środku. Świetne do faszerowania, ja akurat napełniałem je słonym twarogiem ze szczypiorkiem. Na krzewie nie przejrzewają zbyt szybko i można trochę poczekać aż dojrzeje ich większa ilość, bo odmiana jest skandalicznie plenna.

QuatreMorrosdeManresa1.jpg

QuatreMorrosdeManresa3.jpg

QuatreMorrosdeManresa4.jpg



Tomàquet d'Arbúcies

Nieduże różowe pomidorki, o grubych ściankach, mogą dość długo poleżeć. Słodkie z trochę dziwnym, ale przyjemnym posmakiem. Tradycyjnie, w celu lepszego przechowywania, moczono je w morskiej wodzie.

TomquetdArbcies1.jpg

TomquetdArbcies2.jpg

TomquetdArbcies3.jpg



Popa de Vaca
Kolejna bardzo plenna odmiana. Owoce to pyszne, słodkie i soczyste śliwki z dziubkiem, ok. 100 gr. Zjadałem je prosto z krzaka. Jedynym, ale niewielkim dyskomfortem podczas wgryzania się w tego pomidora może być to, że ktoś, nie wiedzieć czemu, nazwał go Krowim Zadkiem :)

PopadeVaca3.jpg

PopadeVaca1.jpg

PopadeVaca5.jpg
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2024 20:49 przez Kaskawel.

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 03 Sty 2024 21:04 #848287

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2677
  • Otrzymane dziękuję: 17649
Artur, co jeden to ładniejszy. :)
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Armasza, bietkae, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, Emilia

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 03 Sty 2024 21:14 #848290

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5690
  • Otrzymane dziękuję: 26981
Pozwolę sobie przerwać "monotonię" tych pięknych fotografii i urozmaicić ten wątek zbierając w jeden wpis informacje o pomidorze Principe Borghese pochodzącym z Toskanii.

Otóż Jacek/jack90 otrzymał nasiona pomidorów z Włoch i tak pisał w innym wątku:
jack90 wrote:
Przetłumaczyłem tekst z opakowania. Ciekawe jak będzie z tym przechowywaniem w rzeczywistości? Chyba mu znajdę miejsce w słonecznym tunelu w przyszłym roku i spróbuję suszyć i przechowywać :)

Princ.Borgese_jack90.jpg


Nic nie piszą na opakowaniu o suszeniu, ale jest o tym wzmianka w opisach na stronach dystrybutorów.

Ja wtrąciłam się do dyskusji, bo miałam pomidora koktajlowego Principe Borghese w tym roku z nasion z USA. Poniżej moje skromne zdjęcia:

PrincipeBorghese.jpg


PrincipeBorghese-owoc-2.jpg
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 03 Sty 2024 21:15 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Marlenka, bietkae, Nimfa, rybur58, ewakatarzyna, Bobka, jack90, calineczka

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 03 Sty 2024 21:26 #848294

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2001
  • Otrzymane dziękuję: 11420
Wszystkie prezentują się pięknie a mnie najbardziej wpadł w oko Popa de Vaca a skoro jeszcze dobry to super odmiana :) .
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 04 Sty 2024 08:59 #848337

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1702
  • Otrzymane dziękuję: 7715
W tamtym roku w zimie kupiłam w sklepie pomidory hiszpańskie jakby śliwki, bardzo smaczne. Wybrałam nasiona i posadziłam jeden krzaczek. Niestety wyrosły małe twarde kulki nijaki nie pasujące do oryginału.
Jednak należy próbować bo może z jakichś pomidorów wyrośnie coś pysznego
Ostatnio zmieniany: 04 Sty 2024 09:01 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Marlenka, bietkae, Nimfa, del, ewakatarzyna, Bobka

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 04 Sty 2024 09:23 #848339

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6164
  • Otrzymane dziękuję: 22530
Ależ uczta dla oczu :woohoo: a jak muszą smakować hm .
Zjadło by się :flower1: A jakie "osiągi "gratulacje :)
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, del, ewakatarzyna

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 04 Sty 2024 10:03 #848341

  • del
  • del's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1777
  • Otrzymane dziękuję: 12320
jagodka27 wrote:
W tamtym roku w zimie kupiłam w sklepie pomidory hiszpańskie jakby śliwki, bardzo smaczne. Wybrałam nasiona i posadziłam jeden krzaczek. Niestety wyrosły małe twarde kulki nijaki nie pasujące do oryginału.
Jednak należy próbować bo może z jakichś pomidorów wyrośnie coś pysznego
Za mała krzaczków wysadziłaś do selekcji. Pech chciał, że ten co miałaś, nie powtórzył cech.
pozdrawiam,
Tomek
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, jagodka27, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 04 Sty 2024 10:32 #848342

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1702
  • Otrzymane dziękuję: 7715
Wiem właśnie że taka przyczyna ale szkoda mi miejsca było na próby bo innych odmian masa czeka
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, bietkae, del, ewakatarzyna, Bobka

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 04 Sty 2024 10:53 #848344

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Co ciekawe odmiany Kaskawela nazwane są po katalońsku. (Translator Google tak mówi :))

Hiszpanię tworzy 17 wspólnot autonomicznych, które są dawnymi krainami historycznymi. Dlatego poza oficjalnym hiszpańskim, czyli kastylijskim, używane są odmiany lokalne, np. kataloński. A żeby nie ułatwiać, na Majorce dochodzi do nich jeszcze dialekt lokalny. To taka specyfika kraju.
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Marlenka, bietkae, jagodka27, Jaedda, Nimfa, del, ewakatarzyna, Bobka

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 10 Sty 2024 14:13 #848764

  • Bobka
  • Bobka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6164
  • Otrzymane dziękuję: 22530
:flower1: ;) :woohoo: Co tam jeszcze macie ? pokazujcie ,do wiosny szybciej zleci ;) :rotfl1:
Wszystko co byście chcieli żeby ludzie wam czynili ,sami też im czyńcie .
Motto na kolejny rok 2024
*************************************************************************
Zdjęcia objęte ochroną praw autorskich .
Na podstawie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie pobieranie i udostępnianie tylko za zgodą autora .
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, Jaedda, ewakatarzyna, Lulu, Lukmen

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 10 Sty 2024 14:56 #848772

  • Jaedda
  • Jaedda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 529
  • Otrzymane dziękuję: 3123
Jak ja kocham takie wątki. Aż pachnie latem :hearts: Dziękuję. Jestem zaskoczona że dają radę w gruncie.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, jagodka27, magnes, Nimfa, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, Lulu, Lukmen

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 10 Sty 2024 16:28 #848783

  • Lukmen
  • Lukmen's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 1490
Zwlokę się na komputer,chociaż grypa wzbogacona zatokami daje do wiwatu i pewnie długo jeszcze potrwa.Ale skoro jest taaaka tęsknota za latem i pomidorami. :rotfl1:
Serce byka z Hiszpanii.

Odmiana której dawno nie powtarzałem,wysoka,wegetatywna,dorosła z tego co pamiętam do 180 cm.Mocne korzenie a co za tym idzie silna łodyga.Smaczna słodka sakwa o owocach średnio180-300 gram,liść RL.U mnie zdecydowana większość odmian posładza gdyż nie lubię neutralnych a kwaskowych to już nie znoszę, taki gust.
Załączniki:
Pozdrawiam MK.
"Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje." - Św. Jan Paweł II
Ostatnio zmieniany: 10 Sty 2024 16:51 przez Marlenka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Horti, Marlenka, bietkae, pszczolka, jagodka27, Nimfa, rybur58, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, Grzebuła

Pomidory z Europy Zachodniej i Południowej 10 Sty 2024 16:38 #848784

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 894
  • Otrzymane dziękuję: 2948
U mnie właśnie o dziwo najlepsze są w gruncie pomidory z południa Europy. Dlatego kocham odmiany z Franchi - najlepiej plonują. Musze w tym roku wreszcie coś więcej zdjęć porobić, nie ty;lko ogólne ogródka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, bietkae, Nimfa, del, ewakatarzyna, Grzebuła


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.435 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum