TEMAT: Terminy wysiewów warzyw

Terminy wysiewów warzyw 08 Maj 2013 17:25 #154357

  • Jurek
  • Jurek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 210
  • Otrzymane dziękuję: 66
Jak widzę chyba niema siewców fasoli tycznej :(


Zielone okna z estimeble.pl

Terminy wysiewów warzyw 08 Maj 2013 19:04 #154363

  • Terri
  • Terri's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 729
  • Otrzymane dziękuję: 684
Jurek wrote:
Jak widzę chyba niema siewców fasoli tycznej :(
ja sadziłam wg opisu na torebce, ale nie pamiętam jaka to odległość miedzy fasolkami... :think:
na opakowaniu jest napisane, jak masz, to sprawdź... :)

Terminy wysiewów warzyw 08 Maj 2013 19:20 #154367

  • Jurek
  • Jurek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 210
  • Otrzymane dziękuję: 66
Nasionka dostałem w papierku :whistle:

Terminy wysiewów warzyw 08 Maj 2013 19:53 #154383

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15388
  • Otrzymane dziękuję: 50921
Na to samo pytanie przed chwilą odpowiadałem na FO.
Fasolę tyczną sieje się gniazdowo. Szparagową tyczną sieję nawet do 10 nasion w gnieździe. Jeśli jest zwarta na tyczce- jest delikatniejsza.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tacca, Terri

Terminy wysiewów warzyw 08 Maj 2013 21:34 #154467

  • Roma
  • Roma's Avatar
Kiedy siałam to dawałam po 3-5 fasolek w odstępach na dłoń (ok 15 cm)

Terminy wysiewów warzyw 12 Maj 2013 09:42 #155719

  • róża róża
  • róża róża's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 27
  • Otrzymane dziękuję: 4
nie wiem czy gdzieś temat już się przewinął ale jako że pierwszy raz założyłam warzywnik i już widzę że popełniłam błąd :hammer: , mianowicie chyba mam za mało wysianej marchewki i pietruszki, w tej chwili nie mam już wolnego miejsca żeby wysiać , ale widzę że rzodkiewka ma już dużawe bulwy i stopniowo będę ją wyrywać , nie wiem ile to jeszcze potrwa ale czy na jej miejsce mogę posiać wówczas jeszcze trochę marchwi i pietruszki a może są jakieś specjalne późniejsze odmiany do wysiewania np w czerwcu czy na koniec maja? i wogóle jakie warzywa można jeszcze później wysiewać na późniejsze zbiory czy na przezimowanie?

Terminy wysiewów warzyw 12 Maj 2013 11:03 #155760

  • Daro65
  • Daro65's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 447
  • Otrzymane dziękuję: 924
W okolicy Sandomierza "zawodowcy" sieją marchew na przechowanie w połowie maja często. Z późnym siewem, zwłaszcza pietruszki jest ten problem, że bywa już gorąco i sucho więc wschody bez nawadniania mogą być marne. Jak chodzi o pietruszkę stosuję prosty trick. Na jesieni zawsze zostawiam sobie jeden rządek w ziemi i mam dużą natkę już w kwietniu. Jeszcze się nie zdarzyło żeby przemarzła.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a

Terminy wysiewów warzyw 13 Maj 2013 07:08 #156131

  • Jurek
  • Jurek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 210
  • Otrzymane dziękuję: 66
Roma wrote:
Kiedy siałam to dawałam po 3-5 fasolek w odstępach na dłoń (ok 15 cm)

Posiałem co 40cm po 5 nasionek w dołek, jest to fasola fioletowa tyczna, mam nadzieje ze nie będzie to zbytnim marnotrawstwem miejsca,

Terminy wysiewów warzyw 13 Maj 2013 10:32 #156217

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Ja w zeszłym roku siałam jeszcze rzadziej i nie narzekam - szparagówki tycznej fioletowej miałam aż nadto, ona naprawdę obficie plonuje.
Zapraszam
Mania Zieleni

Terminy wysiewów warzyw 13 Maj 2013 14:15 #156297

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Jak ma więcej miejsca to plonuje obficie, nie musi walczyć o składniki z ziemi !!

Terminy wysiewów warzyw 30 Sty 2014 19:00 #220191

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Nadchodzi luty, pora pierwszych wysiewów :woohoo: i na forum zaczynają się pojawiać pierwsze sygnały o tychże czynnościach.

Osobom początkującym radzę - nie spieszcie się z tym :teach:

Oczywiście, każdy zrobi jak chce ;) Na eksperymenty mogą sobie pozwolić wszyscy,
ale szczególnie osoby o większym doświadczeniu, dysponujące sporą ilością wolnego czasu, a także te o ponadprzeciętnej intuicji ogrodniczej :idea2:

Warzywa wysiane o miesiąc później niż w najwcześniejszym możliwym terminie podawanym przez różne źródła (czyli np. por nie w lutym tylko pod koniec marca) wyrosną silniejsze i zdrowsze i dogonią niedoświetlone cherlaki wysiewane zimą :happy-old:

Polecam lekturę początku wątku ;-)

Termin wysiewu warzyw zależy od wielu czynników

Pogawędki o siewach eksperymentalnych przeniosłam do właściwego wątku :-) Ten powinien być, w moim odczuciu, wątkiem informacyjnym o sprawdzonych, nie ryzykownych terminach wysiewu
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2014 11:31 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, futrzasta, Krecik stary, bela

Terminy wysiewów warzyw 02 Mar 2014 12:52 #230050

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Wiosna to czas wysiewu warzyw ,na co według mnie należy zwrócić uwagę w tym okresie:

1) Ziemia powinna być dobrze nagrzana-przynajmniej do+7ºC,a więc zbytnio się nie spieszyć,w marcu ciepłe dni często mogą się przeplatać nawet z atakami mrozów.
2) Nagrzewanie się ziemi można przyspieszyć poprzez okrycie jej na kilka dni folią, szczególnie wtedy gdy świeci słońce.
3) Gleba powinna być przy pomocy grabi wyrównana i rozkruszone większe grudki .
4) Wczesną wiosną/marzec-kwiecień/do gruntu sieje nasiona warzywa niewrażliwych na niskie temperatury i przymrozki
5) Ziemia po wysiewie nasion powinna być ugnieciona, poprawi to podsiąkanie wody i lepsze wschody,
6) Wysiewać należy nasiona zaprawiane
7) Obsiane zagony warto przykryć na kilka tygodni agrowłókniną lub folią perforowaną,szczególnie gdy wiosna jest chłodna
8)Do nasion warzyw o dłuższym okresie kiełkowania warto dodać warzywa/5-10 procent/szybko kiełkujących/rzodkiewka,sałata rzeżucha/,które wyznaczą rzędy np,marchwi,pietruszki,pasternaku cebuli.Umożliwi to przed wschodami tych warzyw motyczenie międzyrzedzi.
9) Szybkość kiełkowania nasion można przyśpieszyć mocząc nasiona przez 12 godz. w temperaturze pokojowej,przy czym moczone nasiona muszą być natychmiast po tym okresie wysiane do wilgotnej gleby,
10) Po wysiewie nasion i przyklepaniu ziemi,warto zasiew podlać konewką z sitkiem o drobnych oczkach,
To są moje porady do których stosuje się podczas wysiewu nasion myślę,że mogą się przydać szczególnie początkującym działkowcom.

Terminy wysiewów warzyw 04 Mar 2014 07:09 #230728

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Boję się o mojego selerka w tym roku. W zeszłym miałam swoją ziemię z ogródka i było ok, w tym kupiłam w Tesco i zakwita pleśnią:

HPIM3519.jpg

Terminy wysiewów warzyw 04 Mar 2014 09:55 #230756

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Nie wiem czemu, ale i moja także. Ale mam wrażenie że to wilgoć ziemi + zbyt niska jej temperaturka. Te co mam w pokoju od południa, nic na nich nie ma. Tylko w doniczce stojącej na oknie zachonim

Terminy wysiewów warzyw 04 Mar 2014 12:07 #230785

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Mądrzy ludzie :dance: już mi doradzili, bym patyczkiem przekopała ziemię delikatnie i dosypać mam piasku, ratuj tak swoje (?)

Terminy wysiewów warzyw 04 Mar 2014 12:08 #230786

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Też o tym myślałam, ale póki co przeniosłam na południowe okno i nie widzę nic niepokojącego.

Terminy wysiewów warzyw 10 Mar 2014 08:06 #232423

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Selery już przepikowane:

z004.jpg
Ostatnio zmieniany: 14 Mar 2014 09:08 przez Roma. Powód: usunięto fotkę na prośbę autora postu 232423

Terminy wysiewów warzyw 10 Mar 2014 10:23 #232469

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Ja raport złożę wieczorkiem, ale : bób do rozsad - taki kupiłam :fly: już porcja 1sza w doniczkach, karczochy już widać, pomidorki powoli się przebijają, tak samo papryka. Aksamitka, astry i parę innych rzeczy w tunelu jako tymczasowe wykorzystanie w roli inspektu. Por, kalafior, kapusta dopiero wysiane. Tym razem o dziwo ułatwiłam sobie sprawę. Nie siadam za każdym razem z serią nasion i nie wybieram bez głowy. Któregoś dnia je popodpisywałam pod kątem terminu biokalendarza:) i o dziwo, fajne rozwiązanie:) Wczoraj i dziś siałam liściowe:), choć pierwsze zasiewy były właśnie jak popadnie. Dziś do cebulki dosieję marchew i nakryję agrowłókniną, i porobię opryski drzew i róż miedzianem. Jak dam radę to wyplewię też truskawki, by móc rozłożyć tam słomę zebraną z róż i magnolii.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.507 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum