TEMAT: Terminy wysiewów warzyw

Terminy wysiewów warzyw 05 Mar 2012 21:46 #1619

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Luty (II połowa)
seler, kapusty: biała, czerwona, pekińska, kalafior, brokuł, kalarepa

Marzec
na rozsadę: por, brokuł, papryka, pomidor, cebula, sałata,...
do gruntu: marchew, pietruszka, rzodkiewka, cebula, por, groch, bób,koper



Nie ma jednego dobrego terminu siewu, bo zależy on od wielu czynników: od tego czy dysponujemy w ogrodzie szklarnią/namiotem foliowym, czy mieszkamy w zachodniej czy we wschodniej części kraju, czy i jak pojemny mamy balkon/taras, by najpierw hartować, a potem uprawiać na nim w doniczkach rośliny przeznaczone do posadzenia w gruncie w ogrodzie po majowych spadkach temperatury.

Ja mieszkam w zimniejszej części kraju (Suwalszczyzna), ale za to mam duży słoneczny balkon i namiot foliowy, dlatego sieję i sadzę warzywa w różnych terminach.

W ubiegłym roku wysiałam pomidory i paprykę 10 marca. Dla tych uprawianych pod osłonami był to dobry termin, ale te do gruntu za długo musiały wegetować na parapetach i na balkonie.

Papryka zaczęła dojrzewać w szklarni dość późno, dlatego w tym roku posiałam ją o tydzień wcześniej, 4 marca.
Pomidory do szklarni w tym roku posieję 9-10 marca, a do gruntu... hmm... termin wyznaczony przez księżycowy kalendarz to aż 23-24 marca. Postaram się wytrzymać nerwowo.
W ubiegłym roku wysadziłam swoje pomidory do ogrodu po 15 maja, ale okrutny ziąb i wicher, a potem deszczowe lato zepsuły mi całą robotę.

Moim zdaniem w moim przypadku nie ma co się spieszyć :-)

Ela wrote:
Właśnie wpadła mi w ręce książka "Najlepsze rady dziadka ogrodnika" Susanne Bruns i Joachima Stammer.
Czytam w niej:
"W okresie kwitnienia podbiału zaczyna się siać do gruntu: skorzonerę,,szpinak,bób,marchew,cebulę,rzepę oraz sadzić do gruntu cebulę dymkę,wczesne odmiany kapusty i cebulę szalotkę.
Na glebach ciężkich należy z tym jednak zaczekać, aż zakwitnie forsycja.
Jeśli warzywa sieje się dopiero wtedy, gdy rozwiną się liście winorośli,
rośliny szybko rosną i doganiają te, które były siane wcześniej.
Nie warto więc się spieszyć z wysiewem"
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2014 18:47 przez sd-a.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Terminy wysiewów warzyw 06 Mar 2012 08:27 #2082

  • ewamaj66
  • ewamaj66's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1864
  • Otrzymane dziękuję: 572
Mam zamiar w tym roku posadzić paprykę w gruncie. Posieję ją po 15 marca. Pierwszy raz kupiłam nasiona Robertiny.
Trochę nie dziwię się, że ludzie sieją dużo za wcześnie. Jeśli nie ma się doświadczenia, łatwo o błąd. Tylko ja wolałabym najpierw pytać, potem siać ;) Czasem też trzeba przekonać się na własnej skórze, o co chodzi z terminami siewu.
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2013 09:27 przez sd-a.

Odp: Terminy wysiewów warzyw 06 Mar 2012 20:46 #3127

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Dwudniowa papryczka wykiełkowała. Miała bardzo ciepło na kaloryferze w kuwetce zapakowanej w foliową torebkę :-)

Odp: Terminy wysiewów warzyw 07 Mar 2012 15:20 #3960

  • katja
  • katja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1562
  • Otrzymane dziękuję: 552
Zaraz, a ogórki? Była mowa, że na św. Stanisława, ale to chyba do gruntu. A jak chcę zrobić sadzonki?

Ale wiem, że dynię, jeśli najpierw do kubeczka, to w połowie kwietnia.
Pozdrawiam
Kasia

Ogród Kasi

Odp: Terminy wysiewów warzyw 07 Mar 2012 23:05 #4585

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Katju, sianie ogórków to długa historia :-)
Jest kilka szkół: jedni sieją 2 maja, inni 7 maja (w wigilię św. Stanisława?), a indywidualiści kiedy im się zechce ;-)

Jedno jest pewne, nasiona ogórków do kiełkowania muszą mieć ciepłą glebę. Koniecznie trzeba grządki z posianymi ogórkami przykrywać agrowłókniną, a nawet podwójną ich warstwą.
Agrowłóknina może pozostawać na ogórkach nawet wtedy, kiedy mają po kilka liści.
Oczywiście w dzień trzeba rośliny wietrzyć i wystawiać na słońce.
Nie zaszkodzi też zrobić ekologiczne opryski z wody i mleka (proporcja chyba 10:1, ale trzeba to jeszcze sprawdzić).

Przeczytałam kiedyś w necie, że jedna ogrodniczka tak długo czekała na poprawę pogody, że w ogóle ogórków nie wysiała.
Podjęłam wtedy decyzję, że nie będę siać ogórków do gruntu.

Mieszkam w zimnym regionie i mam zimną, ciężką, mokrą glinę w ogrodzie, więc konsekwentnie nie sieję ogórków do gruntu.

W ubiegłym roku chyba około 1 maja posiałam ogórki śremskie do torfowych sprasowanych krążków (są cieplejsze niż ziemia), ale oczywiście zapakowałam te spęczniałe krążki do doniczek z ziemią, żeby nie przesychały nadmiernie.
15 maja wyglądały już tak i poszły do ogrodu pod agrowłókninę.

15maja.jpg


Jeszcze szybszym sposobem na skiełkowanie ogórków (gdy z jakiegoś powodu nie dało się ich wysiać po ludzku w normalnym terminie) jest kiełkowanie nasion na ligninie. Trzeba zapewnić im stałą wilgoć i ciepło.
3-dniowe kiełki ogórków.

14876333.jpg


Takie kiełki wkłada się do doniczek (jeśli jest załamanie pogody) lub ostrożnie sadzi do ogrodu korzonkiem w dół :-)

Czasem można kupić nasiona inkrustowane, np. na kolor różowy. Głowy nie dam, ale jest to chyba zaprawa przed chorobami i startowa dawka nawozu. Poza tym ta inkrustacja zabezpiecza nasiona przed wysychaniem.


Czy już pisałam, że wszystkie nasiona warto pomoczyć w wodzie lub jeszcze lepiej w naparze z rumianku?
Im większe nasiona, tym dłużej powinny moknąć, nawet do kilku/kilkunastu godzin (rącznik, słonecznik).
O wiele szybciej wykiełkują :-)
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2012 14:26 przez sd-a. Powód: pogrubienie terminów siewu ogórków
Za tę wiadomość podziękował(a): katja, ogrodnikowa

Odp: Terminy wysiewów warzyw 08 Mar 2012 09:45 #4814

  • Allize
  • Allize's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
A mam jeszcze pytanko czy ktoś przestrzega kalendarza księżycowego? Kiedy jest termin siania? Bawicie się w to czy nie? Moje obserwacje z zeszłego sezonu: plon bardziej udany tylko nie wiem czy to zależało od księżyca czy od dobrego roku (deszczowy na początku wegetacji suchy pod koniec). Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej dziedzinie?

Odp: Terminy wysiewów warzyw 08 Mar 2012 11:32 #4967

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Allize, bardzo łatwo się przekonać czy Księżyc ma wpływ na jakość, tempo i ilość wschodów.
I natchnęłaś mnie do eksperymentu. B) :lol:
Nasiona jednej odmiany tak samo potraktowane (moczenie, gleba, warunki termiczne i świetlne) wysieję w czasie pełni, nowiu i dni siewnych.

Za półtora miesiąca powiadomię o wyniku eksperymentu :-)

Badaniom poddam nasiona pomidora Betalux, bo mam ich najwięcej i lubię go.

Ula, a nie miałaś problemów z gorzknieniem sałaty?

cdn.
Ostatnio zmieniany: 31 Sty 2014 07:47 przez sd-a.

Odp: Terminy wysiewów warzyw 08 Mar 2012 12:09 #5013

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
W takim razie musisz nam zdradzić tajniki uprawy :-)
Moje pytania:
1. Robiłaś rozsadę w domu czy siałaś do gruntu?
2. W gruncie jakie miałaś odstępy między sadzonkami?
3. Czy uprawiałaś sałatę także latem czy tylko wiosną i jesienią?
4. Jakie gatunki i odmiany sałat polecasz :-)

Ja kupiłam chyba sałatę rzymską, ale dokupię jeszcze kilka!

Odp: Terminy wysiewów warzyw 08 Mar 2012 12:18 #5023

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Hmm
po pierwsze swoją wiedzę połączyłam z doświadczeniem sprzedawczyni w Centrum. Jak wiesz sama inaczej rośnie w piaszczystej inaczej w glinie.
Piszesz o rzymskiej, polecam, ona w glinie rosła jak na drożdżach, ani niszczące ulewy ani grad jej nie zniszczył tak jak tradycyjnych.
po 2 kupiłam nasiona naprawdę wielu odmian.
Jeśli chcesz mieć piękną smaczną czerwoną sałatę to chyba będziesz musiała domieszać jej do gliny coś lżejszego. Moja owszem rosła ale nie tak jak zielona.
Szukaj na torebkach opisu że nie wybija w kwiat. Wiesz powyrzucałam torebki więc nazw CI nie mam jak podać, ale miałam na pewno i masłową i kruchą. Masłowa 2 odmiany, krucha chyba ze 3 + miałam od kogoś jakąś mieszankę sałat. Są i takie w sklepach. Bardziej niż na samych odmianach skupiłabym się na tym, że najładniejsze były z PNOSu.

Robiłam i domowe rozsady i siałam do gruntu. Nie wiem czy dużo rozsad zrobię, rok temu niemal płakałam przy pikowaniu i miałam szczerze dość. No ale kilka trzeba będzie zrobić.
Siałam - starałam się w miarę rzadko i tak je musiałam poprzerywać.
Sałatę miałam dosłownie do września potem już w ogóle przestałam o nią dbać.
Za tę wiadomość podziękował(a): marzenaF, sd-a

Odp: Terminy wysiewów warzyw 08 Mar 2012 17:51 #5398

  • Alina-277
  • Alina-277's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1867
  • Otrzymane dziękuję: 1253
Sałatę sieję jesienią (zimową)pikuję część do doniczek a część do ziemi pod folią i sobie rośnie ..jeśli nie ma śniegu przykrywam włókniną ...wiosną te w doniczkach przenoszę w takie miejsce które mi nie przeszkadza do innych wysiewów...wiosną już sieję w tynelu z boku sałaty wiosenne a później pikuję na polu...

Odp: Terminy wysiewów warzyw 09 Mar 2012 09:23 #6137

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
To co, siejemy już sałatę na rozsadę do szklarni?

Kto lubi mieć własne sadzonki, może wysiewać też wszelkie selery (pierwsza połowa marca) i pory (najlepiej w 2. połowie marca). Ja je zakupię na bazarku, za to sama wyprodukuję rozsadę brokuła. Początek marca to dobry na to czas.
Za to podobnego kalafiora trzeba wysiewać tydzień-dwa wcześniej czyli pod koniec lutego.
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2012 09:32 przez sd-a.

Odp: Terminy wysiewów warzyw 09 Mar 2012 09:46 #6170

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
Selery mam pory też, choć nie takie jak powinny być, ale daję im jeszcze czas. Sałaty odrobinę może już wysieję.
(moje szalone zawalone parapety u mnie w wątku) :silly: :evil: :woohoo:

Odp: Terminy wysiewów warzyw 09 Mar 2012 09:57 #6181

  • Seldon
  • Seldon's Avatar
Dzień dobry wszystkim!
W ubiegłym roku poeksperymentowałam z ogórkami w następujący sposób: pod koniec marca wysiałam po trzy ziarenkach do rolek po papierze toaletowym / zbierałam całą zimę :) / z ziemią. Stały sobie na parapecie w otwartej kuwecie , którą koty wspaniałomyślnie mi pożyczyły. Gdy miały po 3- 4 liście powędrowały do zimnego "inspektu". Znajomy stolarz zrobił mi dużą skrzynie z przykryciem / podwójna folia/. Zostały poprzesadzane, nadal w tej samej rolce każdy, do doniczek z ziemią . Były tam sobie do 10 maja, porosły pięknie i poszły w grunt.Z doniczek wyjmowałam całą bryłę ziemi wraz z ,nadal w całości ,rolkami po papierze. Niektóre już kwitły.Ogórki oczywiście a nie papier! Pierwsze ogórki były w połowie czerwca, a potem już nie miałam siły ich nawet przerabiać - było tego mnóstwo! W tym roku zrobię tak samo : rolki już mam.
Podobnie eksperymentowałam z pomidorami. Wyszły fantastycznie. I właśnie nadeszła ta wiekopomna chwila i dzisiaj będę je wysiewać.
Pozdrawiam wszystkich.
Marta

Odp: Terminy wysiewów warzyw 09 Mar 2012 11:42 #6301

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Moje papryki wysiane 4 marca czyli 5 dni temu :-)

SDC10622.jpg


Nasiona tej, która szybciej wzeszła (po 2 dniach) były pobrane ze świeżej papryki.
Kuwetki z wysiewami w torebkach foliowych stały na kaloryferze.
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2012 11:45 przez sd-a.

Odp: Terminy wysiewów warzyw 10 Mar 2012 12:52 #7492

  • Zuza
  • Zuza's Avatar
Siberia wrote:
Katju, sianie ogórków to długa historia :-)
Jest kilka szkół: jedni sieją 2 maja, inni 7 maja (w wigilię św. Stanisława?), a indywidualiści kiedy im się zechce ;-)
Moja sąsiadka z lat dzieciństwa zawsze siała ogórki w wigilię św. Stanisława (nomen omen, jej mąż był Stanisław) i jak moja mama opowiadała, to zawsze sąsiadka miała ogórki jak trzeba.

Odp: Terminy wysiewów warzyw 10 Mar 2012 21:41 #7939

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Aż sprawdziłam, czy w związku z tą opieką nad niektórymi (!) ogórkami św. Stanisław ze Szczepanowa został okrzyknięty patronem ogrodników... Ale nie! :huh:
Wielu ich mamy (Święte i Święci Pańscy Agnieszka, Dorota, Fiakriusz, Bartłomiej, Urban, Sebastian, Maria Magdalena, Róża, Krzysztof, Jan Apostoł, Jan Chrzciciel, Gertruda), a Stanisława nie :S

Posiałam pomidory do szklarni... i przy okazji do gruntu, bo skoro w szklarni miejsca na 18, to znaczy, ze pozostała 70 pójdzie do gruntu :lol: :lol: :lol: Tylko czyjego ;) ;) ;)

Jaki ten Księżyc regularny jest... W tamtym roku 10 marca i w tym tak samo :whistle: :blink:
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2013 12:23 przez Hiacynta. Powód: poprawa na prośbę autorki

Odp: Terminy wysiewów warzyw 11 Mar 2012 11:03 #8275

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
A ja znów robię coś inaczej niż pisze na opakowaniach.
No może na opakowaniu innej dyni niż miałam, pisze na makaronowej, a ja odłożyłam sobie nasionka z dyni pezłuskowej, którą dostałam od mamy.
A co mi zależy. Skoro taki przewrót z ogórkami mi się rok temu udał to może i z dynią też? Ryzyko żadne, bo nasiona suche mama jeszcze ma :silly:



były kilka dni w kiełkowniku, nad nimi oczywiście kiełki do zjedzenia. Wczoraj zobaczyłam już białe ogonki, dziś więc wybrałam te które są widoczne, została cała reszta. Jak widać 30 roślinek teoretycznie będzie. Jak już "opakowanie" rozmiękać na dobre zacznie posadzę do osobnych pojemników ( najlepiej jak będą to jakieś do wyrzucenia typu kefirówki, śmietanówki, które by nie naruszyć korzenia tylko mocno ponacinam i wsadzę razem. Z tym, że wokół dam luźną ziemię, bo na ogrodzie mam gliniastą, mogłaby to zadusić.

Ważna odwaga do eksperymentu. Z doswiadczenia już wiem, że nasiona w tej glebie trochę ciężko się przebijają.

Odp: Terminy wysiewów warzyw 11 Mar 2012 12:05 #8298

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Ula, ja też eksperymentuję :-) Po doświadczeniach z kiełkami do jedzenia, poszłam jeszcze dalej i zdejmuję opakowania z pestek.
Wczoraj chciałam sprawdzić czy moje czerwone słoneczniki są żywe. Z dwóch pestek zdjęłam łupinki, a w dwóch łupinki lekko uchyliłam. Zamoczyłam w wodzie i dziś rano zobaczyłam kiełki obranych z łusek słoneczników :woohoo: teraz myślę czy je zjeść (powinny być jadalne) czy posadzić do doniczek :lol: :lol: :lol:

Kiełek wychodzący z węższej strony pestki to korzeń, więc tym kikutkiem sadzimy do dołu.
Reszta wkrótce zazieleni się, rozdwoi i powstaną z niej liścienie, czyli pierwsze, niewłaściwe listki :-)

Moja dwudniowa sałata już rośnie :woohoo: :woohoo:
Wszystkie 3 gatunki: lodowa, masłowa i rzymska.

1. Wysiałam je 9 marca do kuwetki, mocno spryskałam wodą, nie przykryłam ziemią, zapakowałam w torebkę foliową i postawiłam na noc na ciepły kaloryfer.
Na drugi dzień kuwetka poszła na ciepły parapet (nasiona do wschodu potrzebują światła).
11 marca (po 2 dniach) mam chyba 100% wschodów :-)
Ostatnio zmieniany: 11 Mar 2012 12:11 przez sd-a.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.460 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum