TEMAT: Terminy wysiewów warzyw

Jakość nasion 28 Sty 2013 19:06 #116398

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Ja nie mam. Pewnej renomowanej firmy nasiona z jednej torebki wzeszły w 100%, a druga odmiana tej samej rośliny tej samej firmy wcale.
Ten sam przypadek powtórzył mi się na przestrzeni 4 lat dwukrotnie.
Nie tylko producent się liczy. Na kiełkowanie nasion wpływ mają także warunki ich przechowywania przez pośredników (hurtownie, sklepy ogrodnicze).

Pewne nasiona mają bardzo długi okres przydatności do siewu (ze znanych mi rekordzistą jest pomidor - nasiona można przechowywać podobno nawet do 10 lat... oczywiście w godziwych warunkach).
Rekordzistkami nietrwałości nasion (ze znanych mnie) są sasanki.
Najlepiej wysiewać je zdjęte ręcznie z przekwitniętego kwiatostanu. Kiedy zdmuchnie je wiatr, podobno już są przesuszone :happy3:

Czasem podczas zakupu nasion kierujemy się ceną. Niższe ceny mogą proponować sklepy, które mają do opchnięcia materiał z kończącym się terminem przydatności! Oszczędność może być pozorna!


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Terminy wysiewów warzyw 28 Sty 2013 23:55 #116578

  • Roma
  • Roma's Avatar
Dlatego ja już dzisiaj dokonałam wyboru i zamówiłam nasiona bezpośrednio u producenta z datą ważności do 2016r.
a oto moje zamówienie :flower:

Rzodkiewka CANLDELA DI FUOCO
Rzodkiewka HELIOS
Sałata głowiasta krucha CARMINA
Skorzonera 1,49
Sałata rzymska ROMAINE "ogród"
Rzodkiewka TONDO BIANCO
Rzodkiewka MALAGA "ogród"
Sałata siewna na cięte listki MIX
Sałata dębolistna zielona DUBACEK
Sałata siewna na cięte listki kędzierzawa czerwona Biscia Rossa
Cebula WENTA "ogród" 1
Bób BARTOM
Burak ćwikłowy OPOLSKI
Burak ćwikłowy EGIPSKI
Burak ćwikłowy NABAB mieszaniec F1
Fasola szparagowa karłowa IBIZA
Fasola szparagowa karłowa MAJORKA
Fasola szparagowa karłowa BIS
Groch łuskowy konserwowy TELEFON
Groch cukrowy IŁÓWIECKI 2,02
Marchew jadalna AMSTERDAMSKA
Marchew jadalna FLAKESSE 2 – FLACORO
Koper ogrodowy HERKULES
Koper AMBROZJA
Koper ogrodowy KOZAK
Ogórek gruntowy GOMES mieszaniec F1
Ogórek gruntowy sałatkowy TOMASZ mieszaniec F1
Pietruszka liściowa NATALKA
Pietruszka korzeniowa OŁOMUŃCKA
Pietruszka korzeniowa ALBA
Nasturcja karłowa MIX
Nagietek lekarski niski MIX
Powój trójbarwny
Portulaka wielkokwiatowa MIX
Ostróżka ogrodowa letnia MIX
Smagliczka nadmorska biała
Smagliczka nadmorska amarantowo-fioletowa
Maczek kalifornijski
Maciejka
Ślazówka
Za wszystko zapłaciłam 76,00 wraz z dostawą
Reszt będę musiała kupić rozsady bo nie mam gdzie trzymać skrzynek.Za mało słońca jest u mnie w domu. :(
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2013 23:57 przez Roma.

Odp: Terminy wysiewów warzyw 29 Sty 2013 07:37 #116605

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Romko pokażna lista :) Ja też lubię,żeby w warzywniku było dużo gatunków bo wtedy mniej muszę kupić.Ja już w piątek 1go wysiewam na rozsadę por i seler-nie dam rady dłużej czekać :oops:

Odp: Terminy wysiewów warzyw 29 Sty 2013 09:43 #116632

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Gdyby zastosować się do upraw biodynamicznych to 1 lutego nie jest dobrym terminem na wysiew żadnego ze wspomnianych przez Ciebie Marzenko warzyw. Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym seler powinnaś wysiać 30 stycznia i ja właśnie tego dnia seler posieję. Natomiast na por jest jeszcze za wcześnie. :lol:
Od połowy lutego można wysiewać sałatę masłową do wysadzenia w marcu na zbiór w maju.
Od połowy do końca stycznia można też pokusić się o wysiew kapusty białej wczesnej do wysadzenia w końcu marca na zbiór w czerwcu- lipcu.
Jeśli ktoś lubi surówki z kapusty czerwonej tak jak ja :wink4: to może ją wysiewać w końcu stycznia do wysadzenia w połowie kwietnia (w zacisznym miejscu) do zbioru już w czerwcu.

W lutym wysiewamy też kalafior, kalarepę, kapustę pekińską do wstępnej uprawy, wiem, wiem bardziej popularny jest termin w połowie lipca, ale jakoś wolę wiosenny siew, z tym, że moja rośnie w tunelu. Co tam jeszcze można wysiewać :think:, zerkam w swoje notatki. :wink4:
W lutym w tunelu wysiewam też koper włoski, preferuję wczesną uprawę, dzięki temu mam spokój z mszycami. :wink4:
Jak ktoś lubi to w lutym do wstępnej uprawy wysiewa się też karczochy, por letni tzw. sałatkowy, cebulę jarzynową (na sałatki).
Koniec stycznia lub początek lutego to u mnie też termin siewu selera korzeniowego.
Można jeśli się ma jeszcze miejsce przygotować sobie w lutym rozsadę z bobu do wysadzenia w marcu, dzięki temu unikamy mszycy bobowej. :wink4: No i to chyba tyle co mi się przy pomocy własnych zapisków udało przypomnieć. :happy:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2013 22:46 przez sd-a.

Odp: Terminy wysiewów warzyw 31 Sty 2013 21:13 #117547

  • Roma
  • Roma's Avatar
Moje nasionka już dzisiaj dotarły a ich kolorowe opakowanie nieco poprawiły mi samopoczucie :)

Odp: Terminy wysiewów warzyw 31 Sty 2013 22:21 #117595

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Romciu, a masz skorzonerę, bo ja tak ;-)
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2013 08:43 przez sd-a.

Odp: Terminy wysiewów warzyw 31 Sty 2013 23:04 #117634

  • Roma
  • Roma's Avatar
Tak mam,przykryły ją białe i żółte rzodkiewki :P

Terminy wysiewów warzyw 02 Lut 2013 15:48 #118282

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Gosia ale w którym kalendarzu tak jest napisane bo co wezmę do reki kalendarz biodynamiczny to w kazdym inaczej...Od lat tak wysiewam-w szkole na praktykach sie nauczyłam,potem na wykładach-więc chyba nie jest żle

Terminy wysiewów warzyw 02 Lut 2013 20:14 #118437

  • liliowiec01
  • liliowiec01's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 267
  • Otrzymane dziękuję: 63
Marzenka wrote:
Gosia ale w którym kalendarzu tak jest napisane bo co wezmę do reki kalendarz biodynamiczny to w kazdym inaczej...Od lat tak wysiewam-w szkole na praktykach sie nauczyłam,potem na wykładach-więc chyba nie jest żle



Marzenko a może spróbuj częśc nasionek posiać według kalendarza a część Twoja metodą i porównać.
Ja w zeszłym sezonie zrobiłam eksperyment z pekinka i część z rozsady a część nasiona bezpośrednio do gruntu i już wiem w żadne rozsady bawić się nie będę bo z gruntu były lepsze. :garden1:
Pozdrawiam :) lila

Zapraszam :) Działka-hobby, relaks hm...i co jeszcze

Terminy wysiewów warzyw 02 Lut 2013 23:17 #118603

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Liluś nie mam kłopotów z produkcją rozsady warzyw i kwiatów-zawsze sieję wg swoich sprawdzonych terminów-już od prawie 20 lat :)

zdjciadziecidziakiitp001.JPG

Terminy wysiewów warzyw 02 Lut 2013 23:51 #118619

  • Roma
  • Roma's Avatar
W miesiącu lutym ,według kalendarza biodynamicznego dobrym czasem na sianie są dni:

12, 20, 21 i 22 luty -to dobre dni na sianie warzyw liściastych
18 i 19 luty -to dobre dni na sianie i sadzenie kwiatów i ziół kwitnących.
7, 8, 26 luty- to dobre dni na siew i sadzenie warzyw korzeniowych
13, 14, 23,i 24 luty-to dobre dni na sadzenie i sianie roślin owocowych

Terminy wysiewów warzyw 07 Lut 2013 21:39 #120482

  • liliowiec01
  • liliowiec01's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 267
  • Otrzymane dziękuję: 63
Marzenka wrote:
Liluś nie mam kłopotów z produkcją rozsady warzyw i kwiatów-zawsze sieję wg swoich sprawdzonych terminów-już od prawie 20 lat :)


Marzenko skoro przez 20 lat sprawdzone to nie ma co zmieniać.
Proszę dziel się swoimi doświadczeniami.
Pozdrawiam :) lila

Zapraszam :) Działka-hobby, relaks hm...i co jeszcze

Terminy wysiewów warzyw 10 Lut 2013 18:00 #121791

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Dziś wysiałam na rozsadę 480 nasionek cebuli,309 nasionek pora i 230 nasionek selera-każde ziarenko przeszło oddzielnie przez moje ręce-wysiewałam w odstępach,żeby siewki nie wybiegały.

Terminy wysiewów warzyw 10 Lut 2013 21:54 #121985

  • krystynac50
  • krystynac50's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 37
Marzenko bardzo dużo wysiałaś tych warzyw . musisz mieć dużo miejsca w oknach żeby je doświetlić po wschodach
w jakiej skrzyneczce(wymiary ) zmieściło sie 480 nasionek cebuli?

Terminy wysiewów warzyw 10 Lut 2013 23:09 #122032

  • Flicka
  • Flicka's Avatar
Ja się trochę dziwię 480 nasionek O_O :eek3: . No ale ja wysiewam bób wg kalendarza z książki cytat: 'Gdy przymrozków w lutym nie ma siej śmiało rośliny strączkowe a będziesz mieć obfity plon koniec cytatu' Ja tak sieje już 2 lata i to prawda pod warunkiem że przymrozków nie ma.

Terminy wysiewów warzyw 11 Lut 2013 06:10 #122082

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Cebulka akurat jest wysiana w palety rozsadowe-i to nie jest dużo nasionek.W opakowaniu jest 5 gramów nasion-odeszło z tego troszkę.Wysiałam nawet za mało bo 480 podzielić na trzy kolorowe odmiany to co to jest? Jakbym miała sadzić warzywa w ilościach takich jak sadzą niektórzy,np: 10 porów,10 selerów,rządek marchwi,rządek cebuli to w ogóle bym sobie głowy warzywami w ogrodzie nie zawracała.Sadzę i sieję po to,żeby dla całej mojej 4 osobowej rodziny starczyło :)
P.s. Poza tym-ja kocham uprawiać warzywa,uwielbiam grzebać w ziemi,nawet pielenie kocham :)
Ostatnio zmieniany: 11 Lut 2013 06:12 przez Marzenka.

Terminy wysiewów warzyw 11 Lut 2013 10:42 #122135

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Marzenko, a poglądowa relacja z pikowania będzie :thanks:

Terminy wysiewów warzyw 11 Lut 2013 11:51 #122153

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Alinko pewnie,że będzie ale najpierw poczekajmy aż nasionka wzejdą.Właśnie po to siałam w takich odstępach żeby siewki nie rosły zbyt gęsto,jedynie seler będę pikować,pora i cebulki nie-one pójdą prosto do gruntu w kwietniu pod włókninkę :)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.326 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum