TEMAT: Terminy wysiewów warzyw

Odp: Terminy wysiewów warzyw 11 Mar 2012 12:23 #8309

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
No to dlatego się tak bawiłam, by dyniowe korzonki poszły w dół:D:D a były trochę haha w różne strony.

Kolejny eksperyment - też zawsze byłam pewna, że do wschodu nasionka potrzebują światła a ?? mam kilka pojemników, które niestety muszą chwilowo być w cieniu - powyłaziły w komplecie no lawenda o dziwo, no jak już je zobaczyłam że coś się tam budzi to automatycznie je przeniosłam. Ale to co jeszcze spi chwilowo musi być w ciemnicy no żartuję ale na dolnej półce mojego hmm mnożnika co mam go w swoim wątku.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Terminy wysiewów warzyw 11 Mar 2012 19:20 #8661

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
Siberio na początku wątku pisałaś o opryskach ogórków mlekiem . W ubiegłym roku tak stosowałam tylko ,że mleko nie może być UHT, ponieważ to nic nie daje ,gdyż jest pozbawione bakterii. Mleko powinno mieć 0,5 % w każdym razie ja tak robiłam . Kupowałam takie ,które trzeba odgotować 3,2 % i rozcieńczałam do 0,5 %. Trzeba niestety systematyczności ,bo tylko raz opryskane nic nie daje . Ja pryskałam raz w tygodniu . Ogórki były zdrowiutkie do póżnej jesieni . Takim roztworem mlecznym mozna również pryskać wszystkie rośliny nawet róże . Sorry ,że sie wtrąciłam . Miło czyta sie wszelkie porady, a te najlepsze to z własnego doświadczenia . Ogórki na ligninie na pewno zmałpuję. Nasionka pomidorów również moczyłam w mleku, bo nie miałam rumianku .
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2
Ostatnio zmieniany: 11 Mar 2012 21:07 przez jagoda5214.

Odp: Terminy wysiewów warzyw 07 Gru 2012 09:45 #98487

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Jeżeli chodzi o warzywa siane wprost do gruntu to wielu lat u mnie w ogródku mam warunki(ziemia odmarzła,obeschła),żeby do końca marca wysiać takie warzywa:
1.Bób-zawsze moczę go dobę w ciepłej wodzie,w ogóle trzeba go wysiać najpóżniej do 15 kwietnia,bo potem nie wykształci wystarczająco dużej części nadziemnej a to odbija się na kwitnieniu.
2.Groch-tak jak bób.Jest takie przysłowie: Kto sieje w marcu,ten zbiera w garncu,a kto sieje w maju ten zbiera w jaju:)Roślinki jak tylko wzejdą-robię im rusztowanie.
3.Pietruszka korzeniowa i naciowa-sieję zawsze do końca marca,na zimowe przechowanie można wysiać w maju.
4.Marchew-wczesne odmiany na zbiór pęczkowy,oraz śr.wczesne na lato-sieję zawsze do końca marca,na zimowe przechowanie sieję w maju.Zwracajcie uwagę na wczesnosć odmian;)
5.Sałata-tą wysiewam tak jak marchew czy pietruszka-szybko wyznacza mi rzędy marchwi i pietruszki a w ogóle to uprawiam z rozsady:)
6.Rzodkiewka-sieję zawsze 1 marca pod włókninę,siew powtarzam co 10 dni:)W przyszłym roku będę miała inspekt:)
7.Szpinak-sieję zawsze do końca marca czyli tak jak warzywka powyżej-trzeba dużo podlewać:)
8.Koper-sieję tak jak powyżej,z tym,że nigdy go nie zbieram bo zjadają go mszyce-niech im idzie na zdrowie:)
10.Dymka i czosnek-o ile nie wymarzł mi zimowy,też staram się posadzić do końca marca.
Paprykę,pomidorki będę wysiewać ale nie wcześniej niż około 15 marca-potem się robią takie wyciągnięte,mam nadzieję,że mnie licho nie podkusi i że wytrzymam do 15 marca :ouch:
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2012 09:50 przez Marzenka.

Odp: Terminy wysiewów warzyw 27 Gru 2012 23:40 #104918

  • ulakonie
  • ulakonie's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2728
  • Otrzymane dziękuję: 390
No ja też chcę wytrzymać. Dość ze w tym roku pospieszyłam się i masę roślin zasilił kompostownik. Choć fakt, 2 cukinie oraz milin - i chyba 2 pomidory - rosły se w pobliżu kompostownika potem całkiem "przypadkowe" i o dziwo były niesamowicie dorodne :rotfl1:

Odp: Terminy wysiewów warzyw 28 Gru 2012 04:49 #104942

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Ula ja np zawsze wysiewałam warzywka do gruntu w marcu:) Chyba bym padła gdybym to mogła zrobić dopiero w kwietniu,jednak czasami siałam np już 8 marca,czasem np dopiero 25-zależy od pogody:)W przyszłym roku jednak na 100% wysiewam dopiero od 20 marca do gruntu-powód: u nas na ogrodzie woda zawsze jest zakręcona do końca marca a potem po włączeniu okazało się,że są potężne awarie i to w różnych częściach ogrodu-nawet rury głęboko pod ziemią nie wytrzymały tegorocznej zimy i w efekcie woda była na dobre dopiero pod koniec kwietnia...dla moich wczesniej wysianych warzywek to był okres krytyczny-niedobór wody skutkował słabymi wschodami,np pietruszka a i roślinki póżniej kiepsko plonowały.Teraz jak wysieje pod koniec marca to będzie oki:)Oczywiście mowa o warzywach sianych wprost do gruntu bo takie uprawiane z rozsady to niektóre już od połowy lutego wysiewać będę:)

Odp: Terminy wysiewów warzyw 17 Sty 2013 10:01 #112147

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Ja już kupiłam świeże nasionka marchewki,pietruszki,pora i selera.Rzodkiewki i różne sałaty mam z zeszłego sezonu.Jeszcze tylko muszę kupić groch,bób i dymkę i spokojnie???poczekać do marca...

Odp: Terminy wysiewów warzyw 17 Sty 2013 11:14 #112178

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Na zimową niecierpliwość pomaga zakup kiełkownicy i kiełkowanie brokułów, rzodkiewki i szczypiorku do szybkiego spożycia :-)
Smaczne, zdrowe i zajmuje umysł oraz oczy :-)

Pisałam kiedyś o planach eksperymentu, który miał wykazać wpływ Księżyca na wschody nasion.
Niestety, dałam plamę i zapomniałam o obietnicy... :oops:
Może kiedyś się poprawię :jeez:

Na wszelki wypadek (bo co mi szkodzi) sieję zawsze, kiedy Księżyca przybywa.
Patrzę na bezchmurne niebo i wiem co jest grane.
Jeśli ma kształt zbliżony do litery D (Dopełnia się) - można siać, jeśli przypomina raczej C ("Cienieje") - zajmuję się czymś innym ;-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Nati

Odp: Terminy wysiewów warzyw 17 Sty 2013 11:53 #112191

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Siberio to fakt-kiełki super sprawa ale ja do szczęścia muszę czuć ziemię za pazurkami:)W połowie lutego wysieję troszkę selera i wczesnego pora oraz sałaty-sałatkę pikuję pod malutki tunelik(taki z Lidla),dosiewam koperek,rzodkiewkę-zawsze 1 marca-potem okrywam folią,włókniną i folią perforowaną-3 warstwy i warzywka nowalijkowe sobie rosną :)

Odp: Terminy wysiewów warzyw 17 Sty 2013 11:59 #112194

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Ja też lubię czuć ziemię, dlatego wysiałam sobie hosty :hearts: Nota bene, w ich ojczyznach, też jadalne :happy4:

Odp: Terminy wysiewów warzyw 20 Sty 2013 18:34 #113251

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Coś jednak czuję,że 1 lutego wysieję seler i por...

Luty - wysiew warzyw 20 Sty 2013 22:19 #113431

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Seler można już w lutym, ale w moich źródłach pora zalecają dopiero w marcu :think:

Z moich notatek wynika, że na upartego :crazy: od 15 lutego można siać takie warzywa:

seler korzeniowy i naciowy
kapusty pekińską, białą i czerwoną
kalafior

Za to spokojnie na początku lutego można już wysiewać zioła: majeranek, bazylię i cząber :-)

Odp: Terminy wysiewów warzyw 20 Sty 2013 22:54 #113467

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Siberio generalnie jeśli chodzi o por to najlepiej wysadzać rozsadę 10-12tygodniową,ja por wczesny wysadzam zawsze w kwietniu.Jak bym miała siać w marcu to chyba wolałabym w ogóle poczekać ok miesiąca i rozsadę po prostu kupić.Póżny por ok mogę wysiać pod koniec marca a nawet kwietnia.Seler jakby nie było pikuje się w miesiąc od wysiania-też sadzę zawsze pod koniec kwietnia,więc rozsada musi mieć ok,3 miesięcy.Strasznie mnie kusi w tym roku bób z rozsady...

Odp: Terminy wysiewów warzyw 21 Sty 2013 11:43 #113582

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Marzenko, jeśli masz własne doświadczenia i obserwacje, to wal śmiało :-) ZROBIMY JAK PORADZISZ :-)

Moje doświadczenie z porem niewielkie: kiedyś posadziłam kupioną rozsadę, ale przyrost mnie nie zadowolił, więc dałam sobie spokój.
Po roku przerwy znów spróbowałam i było o niebo lepiej.
No i strasznie mnie to cieszy, że w czasie odwilży mogę nawet zimą wykopać swoje pory w ogródku, bo część zostawiłam na grządce :-)

Z tej radości postanowiłam w tym roku zrobić własną rozsadę :-) Na dodatek one lubią dużo wody, więc gdzie im będzie lepiej??? ;-)

Odp: Terminy wysiewów warzyw 21 Sty 2013 11:57 #113586

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Im więcej tu zaglądam, tym większe pokusy :flower: No bo jak to wszystko zmieścić na parapecie :sad2: Muszę wyprowadzić storczyki, a co gorsza wytłumaczyć kotu, żeby zmienił miejsce.
Wysiewy pewnie zacznę od ziół, a resztę miejsca muszę rezerwować na pomidory, ale to w połowie marca (próby wcześniejszych siewów były nieudane- wyciągnięte, słabe rośliny).
W okresie bezpomidorowego warzywnika robiłam rozsady bobu - teraz brak miejsca nie pozwala.
Zapraszam
Mania Zieleni

Odp: Terminy wysiewów warzyw 21 Sty 2013 12:59 #113606

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Byłam dziś na działce-wszystko zasypana śniegiem po kolana :) Przywiozłam sobie nowy,cały wór 50 l podłoża do wysiewów i pikowania Aura z Pasłeka-nasionka leżą w szufladzie-teraz to mnie dopiero kusi

Odp: Terminy wysiewów warzyw 21 Sty 2013 21:39 #113818

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Bądź dzielna :-) Może jakaś relaksująca książka odwróci Twoją uwagę od worka z ziemią :happy4:
Mnie dziś tak wcięło na cały dzień ;-)

Odp: Terminy wysiewów warzyw 22 Sty 2013 04:48 #113934

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Siberio cieszę się,że dam radę wytrzymać do pierwszego lutego-dłużej ani dnia :) :ouch: Dobrze,że mam gdzie trzymać te sadzonki więc w mieszkaniu szklarni nie będzie :sick:

Odp: Terminy wysiewów warzyw 28 Sty 2013 15:30 #116331

  • Roma
  • Roma's Avatar
Czy macie swoich ulubionyh producentów siewu oraz sprzedawców u których się zaopatrujecie?
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2013 15:31 przez Roma.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.373 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum