TEMAT: <D> Oberżyna - bakłażan

<D> Oberżyna - bakłażan 16 Lut 2016 16:27 #435824

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 929
  • Otrzymane dziękuję: 3340
Najlepiej plonowal chiński podłużny. Ale że względu na jego mała średnicę, nie nadaje się np do nadziewania.
W tamtym roku miałam odmiany z Rosji. Marafontes, Korol Ronka, Supriz i jeszcze jakiś jeden. Dały sobie rade. Teraz juz wiem ze to co wybieram to prawie pewniaki.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Oberżyna - bakłażan 18 Lut 2016 00:13 #436308

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Też kupiłam BB. Już posiane. Moje będą w donicach na południowym balkonie, więc wierzę,że się udadzą.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

<D> Oberżyna - bakłażan 18 Lut 2016 11:00 #436351

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 929
  • Otrzymane dziękuję: 3340
Jola, w doniczce może się udać. Możesz go wcześniej wystawić niż byś w gruncie sadzila, w razie chłodów zabrać do domu ;) No i wystawa bardzo dobra ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): otojolka

<D> Oberżyna - bakłażan 19 Lut 2016 11:47 #436662

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12670
Ja nasiona oberżyny planuję wysiać dopiero na początku marca. Będę ją uprawiał w tunelu.
Temat został zablokowany.

<D> Oberżyna - bakłażan 19 Lut 2016 12:37 #436670

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 929
  • Otrzymane dziękuję: 3340
Jan, pamiętaj tylko by w czasie kwitnienia potrzasac roślinami, dla lepszego zapylania. W gruncie robi to za nas wiatr ; )
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

<D> Oberżyna - bakłażan 19 Lut 2016 13:02 #436675

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12670
Tak wiem o tym. Nieraz używam pędzelka. A co ile dni proponujesz zapylać.
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2016 13:04 przez Jan4.
Temat został zablokowany.

<D> Oberżyna - bakłażan 19 Lut 2016 13:33 #436682

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 929
  • Otrzymane dziękuję: 3340
Jan, jeśli masz więcej niż 1 odmianę to uważaj żeby przy użycia pedzelka nie stworzyć krzyżówki odmianowej :)
Ja jestem nadgorliwa wiec zapylalabym codziennie :) ale myślę że starczy co 2-3 dni :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

<D> Oberżyna - bakłażan 20 Lut 2016 14:33 #436904

  • Tacca
  • Tacca's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 879
  • Otrzymane dziękuję: 571
Dwa lata temu siałam Black Beauty, późno owocował. Nie byłam jakoś szczególnie zadowolona i się zniechęciłam.W tym sezonie znów go posiałam ale też dokupiłam i wysiałam Violetta Lunga 3. Jak będzie ładne lato to może doczekam się kilku owoców. Po jednym krzaku wsadzę do szklarni, resztę na rabaty pomiędzy kwiaty. Warzywniak za ciasny na takie eksperymenty.
Temat został zablokowany.

<D> Oberżyna - bakłażan 09 Mar 2016 07:45 #442935

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Witam wszystkich. Jestem na forum nowa, ale tak jak Wy postanowiłam spróbować wyhodować w ogródku bakłażany.

Na zdjęciach moi bakłażany wysiane 28 lutego, Black Beauty i „Violetta Lunga". Wyglądają marnie, ale może coś z tego będzie.
Od paru dni nie widzę żadnych zmian we wzroście.Moim maluszkom zdecydowanie brakuje światła :(
DSC_9552.jpg



Może Państwo się orientujecie, czy te odmiany są wczesne czy późne. Na opakowaniach nie ma takiej informacji.


W związku z tym, że dużego wyboru nasion na polskim rynku nie spotkałam, to zamówiłam sobie kilka gatunków bakłażanów z Rosji.
Wczoraj wreszcie dostałam wyczekiwane nasiona :)

a.jpg


Wybrałam gatunki wczesne. Nasiona już namoczyłam na wacikach do kiełkowania. Postanowiłam wysadzić 5 gatunków. Mam nadzieję, że jeszcze coś z tego będzie, bo jednak jest już 8 marca, a najlepiej sadzić bakłażan w lutym, albo nawet pod koniec stycznia. Myślicie, że jeszcze coś z tego wyjdzie i doczekam się na plony? Najgorzej to jest w domu z tym ciepłem. Bakłażan jest rośliną ciepłolubną i do kiełkowania potrzebuje około 28 – 30 stopniej ciepła. Później rozsada potrzebuje do wzrostu temperatury około
22 - 26 C w dzień i dużo światła. Dobrze by było rozsadę naświetlać, ale nie mam takiej lampy.

Ze wszystkich odmian najbardziej jestem ciekawa bakłażanów białych o smaku grzybów i bakłażanów pod nazwą „Burżuj” :) w opisie ostatniego jest napisane, że warzywo tej odmiany osiąga nawet masę 500 g!

Jak sobie radzi z brakiem dobrego światła? A jakie bakłażany zasialiście Wy i kiedy?
Ostatnio zmieniany: 09 Mar 2016 07:52 przez Lana.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka

<D> Oberżyna - bakłażan 09 Mar 2016 07:59 #442937

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Lana moje siewki wyglądają identycznie. Mam 3 polskie odmiany i pięć odmian od naszej Pauli. Byłaś w wątku powitalnym?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

<D> Oberżyna - bakłażan 09 Mar 2016 08:08 #442941

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Spadłaś nam z nieba Lana. To warzywo nie jest zbyt popularne i po za Paula niewiele osób je uprawia. Ja dwa lata temu wychowywałam parę sztuk, ale kompletnie nie umiałam tego przyrządzić i dałam sobie spokój. Jak Paula tu wstąpi to myślę, że podyskutujecie o oberżynie, a my przy okazji dowiemy się coś i poduczymy.
Bardzo Cię proszę wstąp tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...5-2016-rok?start=162 i napisz coś o sobie, to ułatwi kontakt.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

<D> Oberżyna - bakłażan 09 Mar 2016 09:55 #442975

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Bez obaw przyjdzie słońce to i siewki ruszą gdzie tam połowa maja, moje podobne też siane pod koniec lutego.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

<D> Oberżyna - bakłażan 09 Mar 2016 10:35 #442986

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Adrian jak wy to przyrządzacie, to w smaku watę przypomina.
Temat został zablokowany.

<D> Oberżyna - bakłażan 09 Mar 2016 10:52 #442992

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 929
  • Otrzymane dziękuję: 3340
Witaj Lana. Widzę że u Ciebie będzie ciekawy sezon :)
Rosyjskie odmiany dobrze się u nas sprawdzają bo sprawdzają się w naszych nie takich ciepłych warunkach.
Ja się z Bakłażanami i innymi roślinami nie cackam. Mają warunki jakie mają i muszą sobie poradzić.
Po wykielkowaniu bakłażany stoją na parapecie wschodnim. Jeśli chodzi o światło to one nie są tak podatne na wybiega nie jak np pomidory. Rosną dość wolno.
Skupić ssię trzeba na nawożeniu jak zaczną kwitnac. Potrzebują dużo papu. Ja w okresie wiązania i dojrzewania zasilam co ok 1-2 tygodnie dolistnie.
Jeśli chodzi o informacje o wczesnosci to Rosjanie zazwyczaj podają zakres w dniach i wtedy trzeba sobie odpowiedzieć samemu czy wczesne czy nie :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

<D> Oberżyna - bakłażan 09 Mar 2016 10:58 #442993

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5531
  • Otrzymane dziękuję: 12670
Oberżyna odmiany Black Beauty wysiana 7 marca w kuwecie, którą przykryłem szkłem. Trzymam ją pod grzejnikiem. Po ilu dniach powinna zacząć wschodzić?
Temat został zablokowany.

<D> Oberżyna - bakłażan 09 Mar 2016 11:09 #442997

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 929
  • Otrzymane dziękuję: 3340
Andrzej. Ciężko powiedzieć. Raz 2 dni innym razem 2 tyg a nawet miesiąc. Jak masz możliwość to z tym szkłem przenieś na słoneczny parapet. Nasiona bakłażanow lepiej jest na wacikach kielkowac i potem do ziemi wkładać :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

<D> Oberżyna - bakłażan 09 Mar 2016 11:36 #443003

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Paula z odmian które kupiłam u Ciebie nie wzeszła mi wcale " Ronde de Valence",pozostałe są ok - powschodziły po 3-4 nasionka.
Temat został zablokowany.

<D> Oberżyna - bakłażan 09 Mar 2016 11:40 #443004

  • PaulaPola
  • PaulaPola's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 929
  • Otrzymane dziękuję: 3340
Marzenka, właśnie u mnie też tylko jedno nasiono weszlo na 6. Tylko z ta tak było. Dziś jeszcze raz do kiełkowania dam i zobaczę co z tego będzie.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.262 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum